Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:04:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Prymas Glemp: Kobieta nie może zostać prawdziwym kapłanem
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Prymas Glemp: Kobieta nie może zostać prawdziwym kapłanem  (Przeczytany 3955 razy)
Waldemar
Gość
« dnia: Sierpnia 16, 2009, 13:22:16 pm »

ad http://www.fronda.pl/news/czytaj/prymas_glemp_kobieta_nie_moze_zostac_prawdziwym_kaplanem

Uwagi o powyższych słowach ks.Prymasa. Najpierw symptomatyczny drobiazg:

Cytuj
prawdziwym kapłanem
- oznacza wg mnie akceptację Prymasa tego, że kobieta może zostać kapłanem w jakimś sensie, bo pocóżże miałby tak pisać?.

Najważniejsze jest to:

Cytuj
ale nie może wejść w ten osobisty związek z Chrystusem-Ofiarą na Krzyżu, który dał swoje Ciało i swoją Krew

1. Stwierdzenie powyższe oznacza też, że wg ks.Prymasa święcenia kapłańskie automatycznie oznaczają ten "osobisty związek", co pachnie mi niestety - powiem delikatnie - wiarą w magię.

2. Wydaje mi się także, że konsekrowany kapłan owszem wchodzi w "ten osobisty związek" ale z Chrystusem-Kapłanem a nie z Chrystusem-Ofiarą, w imieniu Którego składa on Ofiarę. Ks.Prymas myli Chrystusa-Ofiarę z Chrystusem-Kapłanem. Taki osobisty związek kapłana z Chrystusem-Ofiarą a nie Chrystusem-Kapłanem oznacza chyba nową teologię?

3. Stwierdzenie to pokazuje, że wg ks. Prymasa, że  Najświętsza Maria Panna nie weszła w ten "osobisty związek z Chrystusem-Ofiarą na Krzyżu", który to związek - wg wielu teologów - upoważniałby Matkę Bożą do tytułu "Wsþółodkupicielka". Co więcej uważam, że to właśnie NMP weszła w najdoskonalszy mozliwy dla człowieka związek z Chrystusem-Ofiarą. Ponadto osobiste zjednoczenie się z Chrystusem-Ofiarą jest dostępne dla wszystkich nas. To własnie - w pewnym sensie - stopień tego zjednoczenia jest miarą świętości danego człowieka.

Zapisane
br. Wojtek OP
bywalec
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 16, 2009, 13:54:23 pm »

Nie ma sensu robic z igły widły, jezeli chodzi o powyzej cytowane słowa kard. Glempa.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2009, 17:46:27 pm wysłana przez br. Wojtek OP » Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 16, 2009, 14:27:53 pm »

Szanowny Bracie!

z przykrością przeczytałem słowa Brata:

Nie ma sensu robic z igły widły, jezeli chodzi o powyzej cytowane słowa kard. Glempa.

Po pierwsze uwaga Brata jest bardzo niemerytoryczna.

Po drugie, jeśli Brat chce omawiać omawiane juz słowa ks.Skowronka to proszę albo dołączyć się do tamtego wątku lub załozyć swój własny. Proszę szanować mój wysiłek i czas nawet jeśli Bratu wydają się one błahe.

Po trzecie, nieco na uboczu: Co do oceny społecznych skutków słów Prymasa i ks.Skoronka to wydaje mi się, że ze względu na bardzo różną pozycję zajmowaną przez tych księży w Kościele i - w tym konkretnym przypdku - sposób i warunki wypowiadania się - potencjalnie błędne słowa Prymasa mają znacznie szersze i poważniejsze oddziaływanie niż słowa w końcu niewysoko w hierarchii stojącego księdza. Ponadto bzdury wypowiadane przez ks.Skowronka są tak oczywiste, że szkoda naszych słów - wystarczyłby zakaz otwierania buzi - kara dyscyplinarna. Natomiast pół-prawda wypowiadana przez arcypasterza mąci w głowach znacznie, znacznie bardziej.

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 16, 2009, 14:32:30 pm »

Panie Waldemarze - też uważam, ze się  Pan "czepia". Nie może zostać prawdziwym kapłanem - mimo to podejmowane były i są (niestety) próby wyświęcania. Nie tylko w (a raczej na marginesie) katolicyzmu, ale też choćby w "protestantyzmach "- choć z zasady - nie ma tam prawdziwego kapłaństwa.
Czyli "pastorki" i "biskupi" hop do kupki -  żadnych święceń nie otrzymały. Bardzo zresztą nieekumeniczna wypowiedź ks. prymasa ;D
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 16, 2009, 14:51:44 pm »

Czyli "pastorki" i "biskupi" hop do kupki -  żadnych święceń nie otrzymały.

Z tej choćby prostej przyczyny, że uznają jedynie dwa sakramenty - Chrzest i ichnia "komunia".

P.S. Czy Jego Eminencja rzeczywiście użył podkreślonego zwrotu?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 16, 2009, 15:02:31 pm »

P.S. Czy Jego Eminencja rzeczywiście użył podkreślonego zwrotu?
To (i nie dopowiedziane "... choćby się <cenzura>") - to twórczość własna...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 16, 2009, 15:09:07 pm »

Panie Waldemarze - też uważam, ze się  Pan "czepia". Nie może zostać prawdziwym kapłanem - mimo to podejmowane były i są (niestety) próby wyświęcania. Nie tylko w (a raczej na marginesie) katolicyzmu, ale też choćby w "protestantyzmach "- choć z zasady - nie ma tam prawdziwego kapłaństwa.
Czyli "pastorki" i "biskupi" hop do kupki -  żadnych święceń nie otrzymały. Bardzo zresztą nieekumeniczna wypowiedź ks. prymasa ;D

Widzę, że wracając z wakacji wróciłem do polskiego piekła: już druga osobę, która zamiast pokazać, że piszę bzdurę przykleja mi łatkę. Czy szanowni Panowie mają choćby śladowe pojęcie o dyskusji? Przypomnę: w dyskusji przytacza się argumenty merytoryczne tzn. związane z tematem mające za zadanie wyciągnięcie ze zdań adwersarza co jest prawdziwe a co fałszywe i - to ważne - dlaczego.

Jeżeli Panów nie interesowało zagadnienie rozróżnienie pomiędzy Chrystusem-Kapłanem a Chrytusem-Ofiarą i zależnością pomiędzy nimi a Najświętszą Marią Panną - "Współodkupicielką" (cudzysłów! - bo to nie dogmat) i kapłaństwem per excellence to trzeba było nic nie pisać.

PS. Widzę, że postanowiliście rozwalić mi mój wątek dyskusją z magla.

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 16, 2009, 15:47:29 pm »

Panie Waldemarze - nie ma nawet gwarancji, jakoby ks. Prymas powiedział  słowa "prawdziwym kapłanem". Taki tytuł  mógł powstać na Frondzie. Zatem - o czym tu dyskutować?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 16, 2009, 16:54:41 pm »

Wygląda na to, że kajuta Tytanica o nazwie "tradsi" jest szczególnie pięknie udekorowana... ręce i nogi mi juz opadły Panie jp7.

Pozdrawiam!
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 16, 2009, 17:53:45 pm »

Panie Waldemarze!
Nie ma się o co rzucać, bo Pańscy adwerrsarze mają rację. Po pierwsze Jego Eminencja najprawdobodobniej odnosił się do słów ks. Skowronka, a więc wypowiedź Czcigodnego Brata z Zakonu Kaznodziejskiego jest jak najbardziej na miejscu. Przy okazji warto zauwaważyć, że mógłby się Pan do osób konsekrowanych odnosić z większą dozą szacunku. A cao do meritum, to Ksiądz Prymas ma absolutną słuszność. Kobieta nie może zostać kapłaneem prawdziwym, może natomiast zostać "jakimś rodzajem kapłana", a mianowicie kapłanem fałszywym, pogańskim dla przykładu. Tego Pan chyba nie neguje. A subtelności, czy kapłan wchodzi w osobistą więź z Chrystusem-Kapłanem, czy z Chrystusem-Ofiarą moim zdaniem powinniśmy zostawić uczonym duchownym teologom. To nie są sprawy dla świeckich
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 16, 2009, 19:08:28 pm »

A cao do meritum, to Ksiądz Prymas ma absolutną słuszność. Kobieta nie może zostać kapłaneem prawdziwym, może natomiast zostać "jakimś rodzajem kapłana", a mianowicie kapłanem fałszywym, pogańskim dla przykładu. Tego Pan chyba nie neguje.

Tego nie neguję. Tak mozna rozumieć słowo prawdziwy. Jednak jest jeszcze inny sens tego słowa, którego znaczenie znajduje się bliżej słowa "pełny". Np. Chrystus jest Jedynym Prawdziwym Kapłanem (na Wieki). W tym znaczeniu kapłan sprawujący Najświętszą Ofiarę jest prawdziwym kapłanem - i jednak w pewnym sensie - też nieprawdziwym - gdyż nie jest on tym "Prawdziwym" (z Wielkiej litery). Są jeszcze inne stopnie kapłańskie - w konsekrowaniu Najświętszej Ofiary zupełnie nieprawdziwe a jednak kapłańskie. To w tym kontekście zrozumiałem wypowiedź ks. Prymasa mówiącego słowo "prawdziwy". Człowiek postępujący wyłącznie wg znaczenia wypowiedzi mógłby zupełnie stwierdzić więc z tej wypowiedzi, że kobiety co prawdza Najśw. Ofiary sprawować nie mogą ale jakieś kapłański stopień dla nich jest dostępny.

Jednak nie podniosłem wcale tej kwestii jako ważniejszej - to Panowie-Dyskutanci podnieśli ją jako ważniejszą. Moje czytanie tego słowa jako niepojącego sygnału wzięło się z dwóch rzeczy: coraz częśtsza obecność kobiet w przbiterium w czasie Mszy św. i dopuszczenie na przyjęcie Komunii św. na stojąco (za "moich" czasów to się zdarzało, ale był to tak nieistotny problem, że ksiądz na Mszy sam go rozstrzygał - teraz dzięki tej "instrukcji" zwyczaj rozlał się po polskich kościołach.)

Cytuj
A subtelności, czy kapłan wchodzi w osobistą więź z Chrystusem-Kapłanem, czy z Chrystusem-Ofiarą moim zdaniem powinniśmy zostawić uczonym duchownym teologom. To nie są sprawy dla świeckich

Czy jest to Pana zdanie czy Kościoła. Jeśli to drugie, to jakie śluby "duchowne" trzeba złożyć, żeby można było być teologiem zajmującym się tą problematyką? Proszę o konkretne wskazania na odpowiedni dokument Kościoła.

I mam jeszcze jedno pytanie już tylko o Pana indywidualne zdanie: czy wierny bez ślubów może kupować i czytać książki które we wstępie zawierają napis, że książka jest teologiczna i ma imprimatur biskupa czy wg Pana powinien się zawsze pytać księdza proboszcza? A co jeśli ze wstępu nie można określić czy jest teologiczna a mimo wszystko ma imprimatur?

Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 16, 2009, 20:59:06 pm »

Najmocniej zatem przepraszam. Ma Pan rację poruszył Pan 4 tematy (z czego 3 ważniejsze niż słówko "prawdziwy") ja zaś jak głupi skoncentrowałem się na pierwszym elemencie mimo, że wyartykułował Pan, że są ważniejsze...

Wracając do meritum:
ad 1) Nadal się pan "czepia" - nie wynika to jednoznacznie z (dostępnego na frondzie fragmentu) wypowiedzi Prymasa. Nie ma tu mowy o automatyzmie.
ad 2) Ma Pan rację. Może to tylko przejęzyczenie?
ad 3) Nie mam pojęcia o czym dyskutować. Jeśli o więzi z Chrystusem - Ofiarą - to Prymas walnął ewidentną bzdurę. Jeśli o Chrystusie - Kapłanie - miałby rację.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 16, 2009, 21:26:58 pm »

Najmocniej zatem przepraszam. Ma Pan rację poruszył Pan 4 tematy (z czego 3 ważniejsze niż słówko "prawdziwy") ja zaś jak głupi skoncentrowałem się na pierwszym elemencie mimo, że wyartykułował Pan, że są ważniejsze...

Wracając do meritum:
ad 1) Nadal się pan "czepia" - nie wynika to jednoznacznie z (dostępnego na frondzie fragmentu) wypowiedzi Prymasa. Nie ma tu mowy o automatyzmie.
ad 2) Ma Pan rację. Może to tylko przejęzyczenie?
ad 3) Nie mam pojęcia o czym dyskutować. Jeśli o więzi z Chrystusem - Ofiarą - to Prymas walnął ewidentną bzdurę. Jeśli o Chrystusie - Kapłanie - miałby rację.

Szacunek i podziękowanie za odpowiedź!

ad 1) - Tak! Przyznaję - czepiam się
ad 2) - Tak miałby - ale niestety nie wygląda na takowe - za długie i za bardzo mieści się w całokształcie.
ad 3) - Chciałem tylko podzielić się smutnym spostrzeżeniem i zobaczyć je w oczach innych, to wszystko. To co zobaczyłem, to skomentowałem wyżej w uwadze o Tytaniku. Choć Pana odpowiedź wskazuje, że nie jest to pełne 100%.

Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Prymas Glemp: Kobieta nie może zostać prawdziwym kapłanem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!