Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:33:19 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ministrantki?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 13 Drukuj
Autor Wątek: ministrantki?  (Przeczytany 44058 razy)
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #15 dnia: Września 15, 2009, 16:09:16 pm »

To ja dorzucę trzecią lokalizację - kościół na Placu Trzech Krzyży.

Chodzi o te pania, co czyta lekcje i czasem tez podaje/odklada naczynia?
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #16 dnia: Września 15, 2009, 22:30:55 pm »

Możliwe, że o tej samej pani mówimy. Pełniła wszystkie zadania przewidziane w NOMie dla ministrantów.
Tylko raz byłem w tym kościele na Mszy.
« Ostatnia zmiana: Września 15, 2009, 23:11:55 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #17 dnia: Września 15, 2009, 22:47:34 pm »

Moja znajoma ostatnio pochwaliła mnie się, że służyła do Mszy św. (NOMu), czy ktoś może przytoczyć mi jakieś dokumenty przed- lub po- soborowe (a najlepiej jedne i drugie). Jak to jest z tymi ministrantkami?

Stare Prawo kanoniczne zabraniało niewiastom służby przy ołtarzu nawet mam gdzieś fragment jak kardynał Wyszyński to potępiał


Posoborowy dokument:

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM
O tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią

Do tego rodzaju służby ołtarza mogą być dopuszczane dziewczęta lub kobiety za zgodą biskupa diecezjalnego i z zachowaniem ustalonych przepisów
122.

Instrukcję tę, opracowaną na polecenie Ojca świętego Jana Pawła II przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w porozumieniu z Kongregacją Nauki Wiary, tenże Papież zatwierdził dnia 19 marca 2004 roku, w
uroczystość świętego Józefa, oraz nakazał ją wydać, aby niezwłocznie była zachowywana przez wszystkich, do których jest skierowana.
W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w Rzymie, dnia 25 marca 2004 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
+ FRANCISZEK KARD. ARINZE Prefekt
+ Dominik SORRENTINO Arcybiskup Sekretarz

Jest jeszcze inny dokument który przeczy temu powyżej z 1980 r.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #18 dnia: Września 15, 2009, 22:58:45 pm »

W porządku, ale czy ten dokument nie zawiera też ograniczeń, to znaczy nie precyzuje, kiedy nie powinno się dopuszczać do służby przy ołtarzu dziewcząt i kobiet (np. kiedy jest wystarczająca liczba ministrantów-mężczyzn i chłopców) ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Thomas
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Września 15, 2009, 23:19:46 pm »

SJ-ty na Rakowieckiej,
parafia św.Anny w Piasecznie k.W-wy
itd, itd,

Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #20 dnia: Września 15, 2009, 23:26:30 pm »

W porządku, ale czy ten dokument nie zawiera też ograniczeń, to znaczy nie precyzuje, kiedy nie powinno się dopuszczać do służby przy ołtarzu dziewcząt i kobiet (np. kiedy jest wystarczająca liczba ministrantów-mężczyzn i chłopców) ?

Witam

Tu pełny tekst nie ma tam mowy o OGRANICZENIACH o których pan pisze :

47. Szczególnie godny pochwały jest utrzymujący się znany zwyczaj, obecności chłopców lub młodzieńców, zazwyczaj nazywanych ministrantami, którzy służą przy ołtarzu na wzór akolity i na miarę swoich zdolności otrzymują stosowną katechezę na temat spełnianej posługi119. Nie należy zapominać, że z grona tych chłopców na przestrzeni wieków zrodziła się wielka rzesza wyświęconych szafarzy120. Aby skuteczniej zaradzić duszpasterskim potrzebom ministrantów, należy ustanowić dla nich i popierać stowarzyszenia, w których uczestniczyliby również i wspierali je ich rodzice. Ilekroć takie stowarzyszenia osiągną wymiar międzynarodowy, erygowanie ich oraz uznawanie i zatwierdzanie ich statutów należy do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów121. Do tego rodzaju służby ołtarza mogą być dopuszczane dziewczęta lub kobiety za zgodą biskupa diecezjalnego i z zachowaniem ustalonych przepisów122.

http://www.fidelitas.pl/dokumenty/InstrukcjaRedemptionisSacramentum.pdf
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #21 dnia: Września 16, 2009, 08:49:33 am »

Faktycznie, niestety nic na temat ograniczeń nie ma. A co oznacza końcówka ostatniego zdania - " (...) i z zachowaniem ustalonych przepisów" ? O jakie przepisy chodzi ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #22 dnia: Września 16, 2009, 10:28:16 am »

SJ-ty na Rakowieckiej,
/.../

Na Rakowieckiej dzieje się wiele dziwnych rzeczy.
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #23 dnia: Września 16, 2009, 14:34:55 pm »

Faktycznie, niestety nic na temat ograniczeń nie ma. A co oznacza końcówka ostatniego zdania - " (...) i z zachowaniem ustalonych przepisów" ? O jakie przepisy chodzi ?

Witam

Może oznacza to że Ordynariusz miejsca ma nad sobą jakieś przepisy regulujące ilość ministrantek lub przepisy jak mają służyć poszukam i zorientuję się o jakie przepisy może chodzić może coś Episkopat wydał w tej sprawie ale raczej te przepisy nie ograniczają funkcji ministrantek może tylko mówią co i jak sam nie wiem

LUK
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #24 dnia: Września 17, 2009, 09:37:49 am »

Nie ma nic takiego.

Dla mnie te ustalone przepisy to te które dotyczą też chłopców - ministrantów.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #25 dnia: Września 17, 2009, 09:44:05 am »

Episkopat chyba nic nie wydał. Przynajmniej ja nic nie znalazłem. Chodzi mi konkretnie o to, czy jest jakiś zapis nie pozwalający ustanawiać "żeńskiej" odmiany liturgicznej służby ołtarza w przypadku, gdy jest wystarczająca ilość ministrantów. Kiedyś słyszałem, że coś takiego jest, ale nigdzie nie znalazłem.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #26 dnia: Września 17, 2009, 11:03:13 am »

Znany Górnoślązakom bp Cichy, w diecezji legnickiej wydał kategoryczny zakaz dla ministrantek. Podobno powiedział: "Po moim trupie". Plus dla ks. biskupa.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #27 dnia: Września 17, 2009, 14:35:12 pm »

Częstochowski też się mówi non possumus ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Reaktor
adept
*
Wiadomości: 34


Reakcjonista.pl
« Odpowiedz #28 dnia: Września 18, 2009, 07:30:05 am »

A ja mam takie zapytanie,
wczoraj byłem na Mszy (oczywiście NOM, żałobnej za pewnego księdza z diecezji, odprawiał arcybiskup szczecińsko-kamieński A. Dzięga - cała sprawa /śmierci/ naprawdę smutna) i Ewangelia (chyba któryś z listów św. Pawła) była odczytywana przez nauczycielkę z mojej szkoły. Czy to wchodzi właśnie w zakres służby ministrantów, tudzież ministrantek - i czy można se od tak wysłać kobietę z czytaniem do ołtarza? Sam ten fakt naprawdę mnie zmroził.
Zapisane
Kamelot Króla, Żuaw Papieski, Szturmowiec Imperium
www.xportal.pl
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #29 dnia: Września 18, 2009, 07:33:49 am »

A ja mam takie zapytanie,
wczoraj byłem na Mszy (oczywiście NOM, żałobnej za pewnego księdza z diecezji, odprawiał arcybiskup szczecińsko-kamieński A. Dzięga - cała sprawa /śmierci/ naprawdę smutna) i Ewangelia (chyba któryś z listów św. Pawła) była odczytywana przez nauczycielkę z mojej szkoły. Czy to wchodzi właśnie w zakres służby ministrantów, tudzież ministrantek - i czy można se od tak wysłać kobietę z czytaniem do ołtarza? Sam ten fakt naprawdę mnie zmroził.

To jest zakazane! Przepisy jasno mówią, że Ewangelia należy do diakona (gdy ten jest ma pierwszeństwo) i wzwyż w hierarchii święceń! Żadne przepisy nie zezwalają na czytanie Ewangelii przez świeckich, a nawet przez kleryków, choćby mieli przyjąć na drugi dzień święcenia diakonatu.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 13 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: ministrantki? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!