Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:02:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Etyka katolicka jest dla neo-Wszechpolaków "balastem"
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Etyka katolicka jest dla neo-Wszechpolaków "balastem"  (Przeczytany 2537 razy)
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:28:57 pm »

 Etyka katolicka jest "balastem", a Kościół stoi "często po przeciwnej
stronie barykady" w stosunku do narodowców i interesu narodowego.
Takie tezy postawił w swoim artykule Adam Łącki, członek Rady Naczelnej
Młodzieży Wszechpolskiej.
 
Przywołajmy odpowiednie cytaty:
"Dawni sojusznicy ani nie są już tak silni jak kiedyś, ani tak samo
 pryncypialni, ani nawet nie chcą mieć nas za sojuszników,często stojąc
 po przeciwnej stronie barykady."
 
"Dziedzictwo dawnego sojuszu stało się obecnie jedynie balastem, który
 nie tylko pozbawia idee narodową jej istoty"
 
 
 Całość artykułu:
 http://www.mw.org.pl/t.php?id=3551
Zapisane
probus
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 11, 2009, 15:29:17 pm »

Biorąc pod uwagę, że nacjonalizm to wynalazek rewolucji francuskiej i to, że Kościół potępia oddawanie narodowi bałwochwalczej czci - wcale mnie to nie dziwi.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:06:39 pm »

Panie  KAES - gdzie Pan wyczytał w słowach "dawni sojusznicy" - "Kościół"??? (a w "Dziedzictwo dawnego sojuszu" - "etyka katolicka"???)

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
KAES
aktywista
*****
Wiadomości: 742

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:19:26 pm »

jak Pan zrozumie kontekst historyczny to Pan też wyczyta to samo co ja.. ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:39:59 pm »

Nie jest to oczywiste...
(inna sprawa, że a) gdyby rzeczywiście o to chodziło
i b) gdyby o tym napisali wprost - to było by to ich samobójstwem)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:44:44 pm »

Po ostatnim sojuszu Giertycha z Lepperem nic mnie nie zdziwi.
Ktoś przejął się chyba "nową prawicą" w stylu USA.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jacek
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 11, 2009, 18:52:16 pm »

Ja bym powiedział tak: "Etyka katolicka jest nieznana, moralność zniekształcona przez TV a Kościół zajmuje neutralne stanowisko wobec napięć pomiędzy lewicą a polskim zdrowym poczuciem narodowym".
Jak było dawniej, to nawet historyk z trudem może ocenić i stwierdzić, w zależności od tego jakie ma osobiste przekonania. Polityka Kościoła nigdy nie była jednoznaczna i oczywista.
Dla polityków, ważne jest w pierwszej kolejności aby zapewnić jak najwięcej pieniążków dla siebie, dla swoich dzieci i dla wnuków w perspektywie dwupokoleniowej. (Niezależnie od tego co mówią). Nie chcę być niesprawiedliwy i nie twierdzę, że nie zdarzają się politycy, którzy "poświęcają się dla Polski".
Natomiast polityka Kościoła w sensie materialnym realizuje sie w perspektywie dalszej, "w perspektywie wieczystego użytkowania", zarządu i nabywania nieruchomości i zapewnienia następców, ktorzy przejmą majątek od swoich poprzedników. W interesie administrujących Kościołem jest pokojowe zachowanie jak najwięcej z obecnego status quo, dlatego obojętne jest dla Kościoła kto będzie sprawował władzę w Polsce.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 18:54:42 pm wysłana przez Jacek » Zapisane
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 11, 2009, 19:08:49 pm »

pokrótce spróbuję jako były wszechpolak i w dalszym ciągu narodowiec pokrótce spróbuję się odnieść do treści zawartych w wątku.
Primo: zgadzam się z kol. KAESem, autor podlinkowanego tekstu to ideowe dziecko pozytywistycznych nurtów w polskim ruchu narodowym.
Secundo: p. Probus rację ma tylko częściowo, dominikanie tacy jak o. Woroniecki (przypominam, że trwa jego proces beatyfikacyjny) i jego uczeń  o. Mieczysław A. Krąpiec nb. były członek MW  rozróżniali dwa typy nacjonalizmu pogański i chrześcijański - i ten drugi jako oparty na miłości uznany za coś dobrego.
Tertio: p. Jacka odsyłam do "Katolickiej etyki wychowawczej" wspomnianego powyżej o. Woronieckiego - i wówczas szybko się pan zorientuje, że coś takiego jak etyka katolicka istnieje.
Zapisane
Jacek
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 11, 2009, 19:18:29 pm »

Tertio: p. Jacka odsyłam do "Katolickiej etyki wychowawczej" wspomnianego powyżej o. Woronieckiego - i wówczas szybko się pan zorientuje, że coś takiego jak etyka katolicka istnieje.
chyba chodzi panu o eudajmonizm tomistyczny?
Wie pan, dla mnie etyka to temat na 16 nowych wątków. 
Zapisane
Durrandir
bywalec
**
Wiadomości: 67

« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:06:48 pm »

Kojarzy mi sie ta wypowiedź z pewnymi okrzykami pijanej MW o "przywróceniu Świetowita"...
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Etyka katolicka jest dla neo-Wszechpolaków "balastem" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!