Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 21:10:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Teksty po łacinie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Teksty po łacinie  (Przeczytany 17340 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 09, 2018, 14:54:21 pm »

@Puenter:

Lepiej odmówić standardowy akt żalu po łacinie:

Deus meus, ex toto corde paenitet me omnium meorum peccatorum, eaque detestor, quia peccando, non solum poenas a Te iuste statutas promeritus sum, sed praesertim quia offendi Te, summum bonum, ac dignum qui super omnia diligaris. Ideo firmiter propono, adiuvante gratia Tua, de cetero me non peccaturum peccandique occasiones proximas fugiturum. Amen.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 11, 2018, 08:14:06 am »

Dziękuję, panie @Regiomontanus, ale nie o to mi chodziło, tylko o to, jak "kanonicznie" po łacinie brzmi ta prosta przecież fraza. Pytałem kilku księży (również z Bractwa) i ku zdziwieniu konstatuję, że jest z nią kłopot. Taka ciekawostka
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 11, 2018, 12:53:50 pm »

Ten tekst nie ma łacińskiego oryginału, bo słowa "Bądź miłościw mnie grzesznemu" są częścią kwadrygi modlitw zawierającej akty wiary, nadziei, miłości i żalu.
Cytuj
Ach, żałuje za me złości
jedynie dla Twej miłości.
Bądź miłości mnie, grzesznemu,
dla Ciebie odpuszczam bliźniemu.

Dodajmy, że nigdy nie było tradycji odmawiania po łaicnie modlitw nieliturgicznych - a wiec stanowiących pobożność ludową.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 11, 2018, 13:26:40 pm »

@woland

Dziękuję. W Wulgacie Łk 18, 13 występuje tak właśnie jak wyżej przytoczyłem
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 11, 2018, 14:28:44 pm »

Jasne, ale to jest cytat Biblijny. A jak zrozumiałem Panu chodziło o fragment modlitwy. Jako modlitwa prywatna nigdy nie odmawiano tego po łacinie.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 11, 2018, 15:40:05 pm »

Dodajmy, że nigdy nie było tradycji odmawiania po łaicnie modlitw nieliturgicznych - a wiec stanowiących pobożność ludową.

No nie przesadzajmy - łacina i chrześcijaństwo istniały grubo przedtem, zanim ludy Europy wymyśliły swoje wulgarne języki  :)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
sm
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 11, 2018, 17:07:59 pm »



No nie przesadzajmy - łacina i chrześcijaństwo istniały grubo przedtem, zanim ludy Europy wymyśliły swoje wulgarne języki  :)

Wydaje mi się, że jednak istniało w Europe sporo  języków, zanim język wieśniaków z Lacjum stał się źródłem dla języków romańskich.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 20, 2018, 15:01:05 pm »

Jasne, ale to jest cytat Biblijny. A jak zrozumiałem Panu chodziło o fragment modlitwy. Jako modlitwa prywatna nigdy nie odmawiano tego po łacinie.

Konkretnie to byłem przeświadczony, że jest to fragment jakiegoś obrzędu ekspiacyjnego. Poza tym w modlitewniku "Te Deum laudamus" w Litanii o najświętszym Imieniu Jezus mamy Propitius esto, parce nobis, Iesu czyli "Bądź nam miłościw, przepuść nam, Jezu".
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Teksty po łacinie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!