Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:38:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj
Autor Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu.  (Przeczytany 12893 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #30 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:29:00 pm »

Chodzi o nie pozwalanie.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #31 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:29:39 pm »

Co roku spadek powołań w Polsce maleje :'(. Niektóre seminaria swiecą pustkami.
Panie Eremito, spadek maleje? Czyli należy przez to rozumieć że liczba powołań rośnie? :)

Pozdrawiam
Nie, maleje spadek. Dwa lata temu było 20, rok temu 10, w tym roku 6. Spadek zmalał, liczba powołań... zmalała.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #32 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:30:28 pm »

Chodzi o nie pozwalanie.
Ale jesli ma taka władze z racji święcen - moze nie pozwolić? Czy też każdemu zaraz po święceniach wydaje osobną decyzję?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Izi87
Gość
« Odpowiedz #33 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:50:45 pm »

Dosprawowania Sakramentów nie wystarczą święcenia. Trzeba mieć misję (pozwolenie) od biskupa. Dlatego w świetle prawa kapłani z FSSpX są tułaczami, bo nie mają żadnego biskupa.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #34 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:57:29 pm »

I tu kl. Izi87 ma rację. Ale sytuacja Kościoła jest szczególna.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Sierpnia 19, 2009, 10:39:26 am »

chodzi o takie proste, ludzkie podejście - Twoja rodzina mówi o tobie. I, patrząc na syna rzeczonego S.d., nie jest on dobrym świadectwem.
A dla mnie KAŻDY odpowiada za siebie. Nie chciałbym , abyś uczył moje dzieci, jeśli mnie będziesz oceniał po zachowaniach ojca, a mego syna wg zachowania jego siostry.

Po pierwsze nie jesteśmy na ty, wiec prosiłbym o zachowanie regulaminu tego forum.  Poza tym chyba jasnym jest, ze ojciec odpowiada za wychowanie syna - czy może nie? Jeśli więc ojciec jest stałym diakonem a syn.... (przemilczę) to świadczy niezbyt pochlebnie o rodzicu. Tak czy nie?

Edit: Jeśli rodzice nie odpowiadają za wychowanie dzieci to kto?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 10:52:05 am wysłana przez SolusLupus » Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #36 dnia: Sierpnia 19, 2009, 14:49:34 pm »

Jeśli więc ojciec jest stałym diakonem a syn.... (przemilczę) to świadczy niezbyt pochlebnie o rodzicu. Tak czy nie?
NIE.

Dopóki mgła tajemnicy skrywa, jakie to straszne grzechy i przewinienia popełnia ów syn - nie mogę się zgodzic z tak wyrażonym zdaniem.

Zwłaszcza, że NAUCZYCIEL winien to wiedzieć, że dzieci w wieku szkolnym sporo zachowań dostosowują do grupy RÓWIEŚNICZEJ, lekceważąc sobie nauczanie RODZICÓW.

Nie znając sytuacji domowej, wolałbym nie oczerniać człowieka, mając jako dane zachowanie syna. A znając sytuację domową, napisałbym o tym, a nie podpierałbym się synem.

W sumie wiem, o którym z diakonów stałych jest mowa (z dwóch pierwszych tylko jeden ma syna), może napisać do niego z prośbą, aby tu wszedł i skomentował? Niechby się wypowiedział, odpowiedział na zarzuty... byłoby to ładniej niż obmawiać człowieka za jego plecami...

PS. "Elementarne zasady kultury" to pojęcie na tyle szerokie, że zawiera w sobie i ogólnie przyjęte zasady internetowe. A zatem, ponieważ mówienie na "ty" nie oznacza braku szacunku, nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że mówienie per "ty" do osoby znanej jedynie z nicka internetowego łamie zasady kultury, a tym samym regulamin. Jeżeli obowiązuje tutaj inna wykładnia regulaminu, to bardzo i przykro, ale nie jest ona zawarta w wątku i poście zwanym "Regulamin Forum".
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 19, 2009, 15:00:43 pm wysłana przez djdomin » Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Sierpnia 19, 2009, 17:05:10 pm »

Nie mam zamiaru pisać ani o którego diakona chodzi, ani cóż jego syn uczynił takiego bowiem nie chodzi o osobę a o zasadę i jako ilustracje przedstawiłem to com napisał. Jeśli jest Pan  na tyle wścibski aby wypytywać o szczegóły to już Pana problem.

Niniejszym kończę z Panem dyskusję ponieważ nie zachowuje Pan elementarnej zasady panującej na tym forum  - czyli nie zwraca się Pan do innych tak jak sobie ego życzą.

Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #38 dnia: Sierpnia 20, 2009, 06:19:11 am »

Stiali diakoni, akolici, lektorzy są potrzebn w Polsce! Kościól jest złożony z pewnej hierarchii. NIe tylko z biskupów, kapłanów i świeckich!
A o klerykach, którzy siedzą na wykładach ciężko powiedzieć, że są akolitami - niby są, ale niewiele wspólnego z tym akolitatem robią. Podobnie z lektoratem...

Moim zdaniem w Kościele trzeba dzisiaj na nowo przedyskutować spotnie święceń.
Teoretycznie swiecenie stalych diakonow ma sens. Ale najpierw trzeba rozwiazac problemy praktyczne. Tj. jaka ma byc ich formacja i jak powinni spelniac swa posluge.
A o klerykach, którzy siedzą na wykładach ciężko powiedzieć, że są akolitami - niby są, ale niewiele wspólnego z tym akolitatem robią. Podobnie z lektoratem...
A czy staly diakon ktory tylko slozy na Mszy w niedziele ukazuje czym jest diakonat?
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Sierpnia 20, 2009, 08:33:18 am »

Jak raz w tygodniu to średnio. Znam jednego stałego diakona i uważa, że jest to jego powołanie. Osobiście jestem za realizacją postanowień soborowych dot. świeckich. Są "działki" które powinni od księży przejąć świeccy np. sprawy remontów w kościołach, rozliczenia... Obecnie (w Polsce szczególnie) zatraciliśmy hierarchiczność Koscioła.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #40 dnia: Sierpnia 20, 2009, 09:29:45 am »

Tylko diakon nie jest osobą już świecką.
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #41 dnia: Sierpnia 20, 2009, 15:01:47 pm »

Wiem. Ale w poprzednim wątku (nie wyszło mi) chcałem wyrazić, ze świeccy (nie diakoni oczywiscie) mogliby np. kontrolować finanse parafii, zbierać tacę.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #42 dnia: Sierpnia 20, 2009, 19:44:02 pm »

Cytuj
Wiem. Ale w poprzednim wątku (nie wyszło mi) chcałem wyrazić, ze świeccy (nie diakoni oczywiscie) mogliby np. kontrolować finanse parafii, zbierać tacę.
Z kontrolowaniem finansów bywa różnie. Np. zjawisko zatrudniania księży we Francji przez rady parafialne. Żeby aż tak daleko to nie zachodziło.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Sierpnia 21, 2009, 14:28:33 pm »

http://kosciol.wiara.pl/index.php?grupa=6&art=1250160773&dzi=1229505188

I dwa ciekawe komentarze pod tekstem :)

Cytuj
– Zawsze byłem blisko Kościoła. I od dawna marzyłem by łączyć powołanie do małżeństwa z pierwszym stopniem sakramentu kapłaństwa.
Mówi, że do tej roli przygotowywał się przez większość życia. Jeszcze przed ślubem zapowiedział żonie, że jeśli tylko w Polsce Kościół będzie wyświęcać żonatych mężczyzn, poprosi o diakonat.

Hmmm... powołanie małżeńskie niespełnione? Bo po co się żenił, jak "marzył" o kapłaństwie? Bo to, co mówi ten pan, że od dawna chciał łączyć powołanie do małżeństwa z diakonatem, bo jest hipokryzja. "Najpierw się ożenię, a potem zostanę 'prawie' księdzem" - 2 in 1.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #44 dnia: Sierpnia 23, 2009, 11:27:57 am »

Tylko diakon nie jest osobą już świecką.
Jeśli nie jest zakonnikiem to jest duchownym świeckim ;)
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!