Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:37:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu.  (Przeczytany 12894 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #15 dnia: Sierpnia 09, 2009, 21:36:45 pm »

czy ten diakon też ślubuje celibat ? czy on ślubuje cokolwiek ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #16 dnia: Sierpnia 09, 2009, 22:09:31 pm »

Cytuj
Dlatego jestem zwolennikiem stałych diakonów ale TYLKO na terenach misyjnych gdzie brakuje kapłanów. W Polsce jest to niepotrzebne.
Kiedyś w jednej z parafii zakonnych probosz miał pomysł, aby dwóch byłych kleryków z wykształcenmiem Teologicznym wysłąć na szkolenie dla diakonów stałych. Powiedział o tym na spotkaniu dekananlnym i księża go wyśmiali, moim zdaniem poniekąd słusznie. A powód wyśmiania był taki, że to jedyna w dekanacie parafia zakonna i jest tam najwięcej księży, w przeciwieństwie do niektórych parafii diecezjalnych, które mają mniej księży a więcej wiernych.
Napisałem "poniekąd słusznie" a nie "słusznie", dlatego, że wątpię, zeby wśród owych księży znaleźliby się dwaj chętni do tego, aby ubrać się w dalmatyki i robić za daikonów.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #17 dnia: Sierpnia 10, 2009, 09:50:09 am »

czy ten diakon też ślubuje celibat ? czy on ślubuje cokolwiek ?

Jeśli jest kawalerem, to tak. Jeśli jest żonaty, to ślubuje celibat po ewentualnej śmierci małżonki :)
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #18 dnia: Sierpnia 10, 2009, 11:17:36 am »

Jakoś nie widzę sensu diakonów stałych w Polsce...  :-\
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #19 dnia: Sierpnia 10, 2009, 22:56:00 pm »

Jakoś nie widzę sensu diakonów stałych w Polsce...  :-\
Poza KEPem nikt nie widzi.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #20 dnia: Sierpnia 10, 2009, 23:25:34 pm »

... i redaktorem Sadowskim na przykład.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #21 dnia: Sierpnia 12, 2009, 08:38:58 am »

... i redaktorem Sadowskim na przykład.
No powiedzmy - poza małą grupką ekstremistów  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Sierpnia 12, 2009, 08:42:50 am »

Jakoś nie widzę sensu diakonów stałych w Polsce...  :-\
I tak samo jak sprawę kadencyjności utną proboszczowie na pierwszej linii:)
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #23 dnia: Sierpnia 12, 2009, 08:51:23 am »

Cytuj
Dlatego jestem zwolennikiem stałych diakonów ale TYLKO na terenach misyjnych gdzie brakuje kapłanów. W Polsce jest to niepotrzebne.
Kiedyś w jednej z parafii zakonnych probosz miał pomysł, aby dwóch byłych kleryków z wykształcenmiem Teologicznym wysłąć na szkolenie dla diakonów stałych. Powiedział o tym na spotkaniu dekananlnym i księża go wyśmiali, moim zdaniem poniekąd słusznie. A powód wyśmiania był taki, że to jedyna w dekanacie parafia zakonna i jest tam najwięcej księży, w przeciwieństwie do niektórych parafii diecezjalnych, które mają mniej księży a więcej wiernych.
Napisałem "poniekąd słusznie" a nie "słusznie", dlatego, że wątpię, zeby wśród owych księży znaleźliby się dwaj chętni do tego, aby ubrać się w dalmatyki i robić za daikonów.
W Polsce jeszcze nie brakuje kapłanów ale za kilkadziesiąt lat będzie taka sama sytuacja jak jest np. w Francji, Niemczech. Co roku coraz mniej powołań w Polsce  :'(. Niektóre seminaria swiecą pustkami.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 12, 2009, 16:52:20 pm wysłana przez Eremita » Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #24 dnia: Sierpnia 12, 2009, 10:05:44 am »

Co roku spadek powołań w Polsce maleje :'(. Niektóre seminaria swiecą pustkami.
Panie Eremito, spadek maleje? Czyli należy przez to rozumieć że liczba powołań rośnie? :)

Pozdrawiam
Zapisane
Taki sobie o...
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #25 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:58:25 am »

ale ani 'spadek', ani 'maleje' nie są przeczeniami. Ja też rozumiem to zdanie jak pan miki.
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Sierpnia 12, 2009, 17:03:03 pm »

Cytuj
spadek maleje
Jest to zupełnie poprawne. Nigdy nie byłem w Warszawie. Dwa przeczenia "nigdy" i "nie". Nie jesteśmy Niemcami, którzy by powiedzieli (tłumaczę dosłownie) "nigdy byłem w Warszawie. Nie ma "nie".x.Anzelm z tego się śmiał, a ja się śmiałem z j.niemieckiego.
Rzeczywiście piszę bez sensu. Od tego siedzenia w lesie, ::) jak pustelnik zapominam polskiego jezyka.
Zapisane
Izi87
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Sierpnia 14, 2009, 15:20:58 pm »

Stiali diakoni, akolici, lektorzy są potrzebn w Polsce! Kościól jest złożony z pewnej hierarchii. NIe tylko z biskupów, kapłanów i świeckich!
A o klerykach, którzy siedzą na wykładach ciężko powiedzieć, że są akolitami - niby są, ale niewiele wspólnego z tym akolitatem robią. Podobnie z lektoratem...

Moim zdaniem w Kościele trzeba dzisiaj na nowo przedyskutować spotnie święceń.
Zapisane
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #28 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:25:56 pm »

chodzi o takie proste, ludzkie podejście - Twoja rodzina mówi o tobie. I, patrząc na syna rzeczonego S.d., nie jest on dobrym świadectwem.
A dla mnie KAŻDY odpowiada za siebie. Nie chciałbym , abyś uczył moje dzieci, jeśli mnie będziesz oceniał po zachowaniach ojca, a mego syna wg zachowania jego siostry.
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
x. Dominik
rezydent
****
Wiadomości: 271

Patron Saints of Scouts
« Odpowiedz #29 dnia: Sierpnia 18, 2009, 14:26:36 pm »

Cytuj
Nie wykonuja wielu funkcji, do ktorych sa na mocy swiecen upawnieni (chocby sluby, chrzty, pogrzeby i sakramentalia) bo sie poprostu na tym nie znaja.
Są diecezje, gdzie biskupi nie chcą, żeby diakoni (chodziło dotychczas o nie-stałych) błogosławili małżeństwa. Tak jest chyba w warszawskiej i poznańskiej, nie wiem czy w Polsce gdzieś jeszcze.
Czy biskup może tego "NIE CHCIEĆ"?
Zapisane
14. czerwca A.D. 2014 - święcenia prezbiteratu
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żonaty dziennikarz przy ołtarzu. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!