Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:50:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: w sprawie la Salette.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: w sprawie la Salette.  (Przeczytany 20570 razy)
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« dnia: Lutego 13, 2009, 17:03:54 pm »

W internecie znalazłem następujący artykuł p. Stern LA SALETTE PO SOBORZE WATYKAŃSKIM II. Jeśli dobrze go zrozumiałem podważa on część objawienia, a mianowicie tą spisaną później. Twierdząc jakoby była napisana przez wizjonerkę pod wpływem "środowiska", które ją otaczało - proszę o wyjaśnienie bardziej doświadczone niż ja osoby- z góry dziękuję!

http://www.saletyni.pl/materialy/vaticanumii.doc
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 13, 2009, 21:50:31 pm »

To długi tekst. 17 stron. Jutro go wydrukuję i się w głębię ale może by to przeczytał któryś z forumowych księży.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 13, 2009, 23:07:42 pm »

Dzięki - oczekuję!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 13, 2009, 23:22:11 pm »

W internecie znalazłem następujący artykuł p. Stern LA SALETTE PO SOBORZE WATYKAŃSKIM II. Jeśli dobrze go zrozumiałem podważa on część objawienia, a mianowicie tą spisaną później. Twierdząc jakoby była napisana przez wizjonerkę pod wpływem "środowiska", które ją otaczało - proszę o wyjaśnienie bardziej doświadczone niż ja osoby- z góry dziękuję!

http://www.saletyni.pl/materialy/vaticanumii.doc

pomijając podniecenie Autora opracowania soborowiem, Maritainem itp artefaktami, tekst jest cenny i ciekawy. Przedewszystkiem to:

publikacja ?tajemnicy? Melanii miała miejsce po wojnie w 1870 r. Fakt nie został szerzej zauważony i zagubił się w morzu przepowiedni, które krążyły wtedy w takiej obfitości, że Civilt? cattolica z listopada 1871 r. uznała za słuszne, aby przypomnieć swoim czytelnikom o potrzebie rozeznania . Inaczej miała się rzecz z publikacją, która ukazała się w 1879 r., w cztery miesiące po koronacji figury Matki Bożej w głównym ołtarzu alpejskiego sanktuarium saletyńskiego. Już w lutym 1880 r., biskup z Troyes ostrzegał nuncjaturę w Paryżu. Obawiał się, czy, nie przynosząc żadnego dobra, broszura nie zrobi wiele zła w jego diecezji. Kiedy nuncjatura zawiadomiła Rzym, kard. Prospero Caterini, sekretarz Świętej Inkwizycji, zażądał wyjaśnień od Luigiego Zola, biskupa Lecce, bowiem właśnie jego kuria przyznała broszurze imprimatur. Tenże sam kardynał napisał w sierpniu do biskupa z Troyes oraz do przełożonego Misjonarzy z La Salette, że należałoby wycofać broszurę z rąk wiernych. Biskupowi Zoli przekazał potwierdzoną przez papieża decyzję swojej dykasterii: owemu biskupowi nie wolno było odtąd zajmować się Melanią. Od biskupa zaś, w którego diecezji znajdowała się Melania zażądał, aby zabronił jej dalszego pisania tym podobnych rzeczy.
Jak należało się spodziewać, mały grono zwolenników ?tajemnicy? znowu się oburzyło: tak było np. z kanonikiem de Brandtem, człowiekiem bardzo łatwowiernym, który sfinansował wydanie z 1879 r. Według artykułu, który nazajutrz po jego śmierci ukazał się w tygodniku religijnym diecezji, de Brandt zatopił się ?w studium przepowiedni, które stały się jakby niezbędnym elementem jego życia, którymi też rozkoszował się i przedziwnie manipulował? . O podobnym oburzeniu można mówić w wypadku niejakiego Rigaux, proboszcza Argoeuves, który ? według świadectwa samego Jacquesa Maritaina ? miał ?manię Nostradamusa?; tak samo niejaki Combes, proboszcz Diou, który próbował ?chronologizować Apokalipsę?  oraz jeszcze kilku innych.
Wśród stronników ?tajemnicy? figurują także ludzie poważniejsi, jak niejaki Semenenko, wspózałożyciel Zmartwychwstańców. Daleki był on od żywienia do Melanii bezgranicznego szacunku. Jeśli jednak chodzi o ?tajemnicę?, wierzył w jej pochodzenie nadprzyrodzone, ponieważ zawierała ona elementy, których Melania nie była w stanie wymyślić. To prawda, ale czy owe elementy dane jej zostały z nieba, czy raczej zawdzięczała je kontaktom z fanatykami przepowiedni?

Około trzydzieści lat później, zjawisko zwane dzisiaj ?melanizmem?, znów zyskało na aktualności. Stało się to za sprawą publikacji Leona Bloy z 1912 r. pt.: Vie de Mélanie berg?re de La Salette. Écrite par elle-m?me en 1900. Son enfance (1831-1846) . To Życie nie sprawia wrażenia wytworu wyobraźni literackiej Bloya, lecz znajduje potwierdzenie w rękopisach o charakterze autobiograficznym, z którymi autor mógł się zapoznać. Rękopisy te przedstawiają Melanię jako osobę, która od najwcześniejszego dzieciństwa miała głębokie doświadczenia mistyczne. Można zrozumieć podziw kogoś takiego, jak Julien Green i wielu innych: czyż ta książka nie jest ?wielkim świadectwem złożonym światłości niewidzialnej, której ciemności wcale nie pojmują??


(..)

Stanowisko Świętego Oficjum
Po wspomnianych wyżej krokach, podjętych w 1880 r., kilka razy umieszczano na Indeksie książki zawierające ?tajemnicę?. Istniało przede wszystkim rozporządzenie natury ogólnej: dekret wydany w 1915 r. zakazywał pod karą sankcji kanonicznych rozważania o ?Tajemnicy z La Salette?. Ten sam dekret przypominał, że bez zezwolenia władzy kościelnej prawodawstwo Kościoła zabraniało rozpowszechniania objawień .

Od 1947 r. prawodawstwo Kościoła uległo wielu zmianom. Indeks ksiąg zakazanych został zniesiony. Dekret z 1915 r. na temat ?tajemnicy? nie ma już mocy prawa w sensie ścisłym. Praktyka, którą kieruje się Kongregacja Doktryny Wiary (dawne Święte Oficjum) ciągle jednak wzoruje się na tym dekrecie . Zadanie bowiem rozeznawania duchów pozostaje ciągle aktualne tak samo, jak zasady tegoż rozeznawania. Jak pouczali już tacy święci, jak Jan od Krzyża i Ignacy, może się łatwo zdarzyć, że adresaci prawdziwego objawienia sami dodadzą do niego elementy nieprawdziwe. Nie należy się więc dziwić, że istnieją jakieś dodatki do prawdziwego orędzia z La Salette; dodatki, spowodowane czynnikami w części przynajmniej dzisiaj rozpoznanymi.


Niestety, niemal wszyscy tradycjonalisci powtarzają zdanie "Rzym stanie sie siedzibą Antychrysta" - tymczasem imprimatur na nie zostalo rzec mozna wyłudzone i raz dwa wycofane po przebadaniu sprawy
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 14, 2009, 09:44:50 am »

Czyli jak rozumiem, ciężko jest oddzielić dzisiaj tajemnicę od wszelkich naleciałości? ???
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 14, 2009, 15:22:59 pm »

łatwo - pierwsza część miała być publiczna i została przekazana Ojcu Świetemu w 1851 r., a ta druga - niemająca imprimatur - zwana jest sekretem z La Sallete

http://www.tradycja.koc.pl/La_Salette_Oredzie.html

mysle, ze caly ten tekst jest niekoszerny, w razie wątpliwości - proszę porównać z inforamacjami z angielskiej wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Our_Lady_of_La_Salette

Dokładamy starań, by poważniejsze studium na temat fałszerstwa orędzia La Salette napisane z pozycyj tradycjonalistycznych zostało spolszczone i opublikowane w Pro Fide
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 14, 2009, 19:52:22 pm »

panie Krusejder jeszcze raz "jak krowie na rowie:

ten tekst:
http://www.tradycja.koc.pl/La_Salette_Oredzie.html            zwany "Sekretem" jest fałszywką  ?

O co mi chodzi, zastanawiam się (jeśli się mylę to przepraszam- proszę sprostować) Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X chyba czasami powołuje się na niektóre fragmenty z "Sekretu"- czy się mylę! Zakładam tu własną pomyłkę, ale i nie zakładam złej woli Bractwa!

Pozostają jeszcze objawienia z Quito!

W takim razie jak brzmi tekst z imprimatur z 1851?    Fatyguję pana, gdyż chcę się upewnić (jeśli można link)!
                                                                                 
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 14, 2009, 21:46:33 pm »

Cytuj
czy tekst:
http://www.tradycja.koc.pl/La_Salette_Oredzie.html            zwany "Sekretem" jest fałszywką  ?

tak, przynajmniej jego druga część (w której jest najslynniejsze zdanie o Rzymie i Antychryscie) została ścisle zakazana przez Stolicę Apostolską

Wszyscy tradycjonalisci przez wiele lat uzywali tzw orędzia z La Salette jako potwierdzenia dla swoich idej. Nb. konserwatywne w swej wymowie są tez inne wątpliwe objawienia. Było tak z Palmar de Troya, przedstawiciele tamtejszych wizjonerów byli nawet w Econe na poczatku lat 70-tych, ale koniec koncow z grupą tą związał się na krótko inny tradycjonalista, abp Thuc.

Bp Williamson nawrócił się w Garabandal, wielu ludzi w FSSPX uwazało, ze te objawienia są w porządku; chyba w Polsce uporządkował te sprawy dopiero red. Cenckiewicz wskazujac na publikacje x Warszawskiego TJ.

Wielu tradycjonalistów jeździło do San Damiano - inne miejsce mniemanych objawień maryjnych. Wśród nich Anneliese Michel. Ktoś twierdził na FF, że biedna dziewczyna już wczesniej miała kłopoty z diabłem, ale z filmu pokazywanego w tvp wynikało, jakby zaczęły się one w związku z tą pielgrzymką.

Wiem, ze sprawę La Salette badał b. xiądz FSSPX Franciszek Ricossa - założyciel sedeprywacjonistycznego Instytutu Mater Boni Consilii. No i uznal, ze prawda jest wazniejsza niz argument przeciw modernistom, prostując błedy i fałszywe mniemania instniejące nt La Salette.

Nic nie wiem nt objawien w Quito ponad to, co wyczytałem w Zawsze Wiernych.

Zagadnien niejasnych związanych z objawieniami jest tak wiele, ze wielu ludzi bez złej woli błądzi na te tematy. Dlatego powtarzam zdanie, ze im mniej sie zwykli ludzie tem zajmują, tem lepiej
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 15, 2009, 12:43:47 pm »

Rozumiem- odpowiedź mnie satysfakcjonuje! Pozdrawiam!

Odnośnie Bractwa to zastanawiałem się tylko nad tym:           http://forum.piusx.org.pl/forum/index.php?topic=47.0


Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 15, 2009, 13:24:38 pm »

x Emily stawia dwa pytania:

Czy żyjemy w czasach ostatecznych?
Czy nasze dusze znajdują się dziś w większym, niż w minionych wiekach, niebezpieczeństwie wiecznego potępienia?

O ile na drugie pytanie chyba każdy z nas postawi odpowiedź twierdzącą, a różnić się jedynie będziemy w zakresie ocenie środków, reakcyj na zagrożenie, to mam wątpliwości co do samej celowości stawiania pytania nr 1.

Wystarczającą podstawą jest tu Nowy Testament, wedle którego winnismy byc stale gotowi na Sąd ostateczny, ale nie powinnismy przewidywac kiedy to nastąpi
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 25, 2009, 19:38:30 pm »

Co pan myśli o tym panie Krusejder? ??? To słowa bp. B. Fellay'a.

Cytuj
Przesłanie Matki Bożej z La Salette

Nie zapominajmy jednak, że Matka Boża zapowiedziała w La Salette nadejście straszliwych czasów dla Kościoła. Te przepowiednie, które przekazano do Rzymu, zostały umieszczone na indeksie ksiąg zakazanych, tak bardzo były przerażające! Fakt, że zostały umieszczone na indeksie, nie oznacza jednak, że były fałszywe. Przez długi czas, gdy tylko ktoś powoływał się na słowa Matki Bożej z La Salette, słyszał: ?Kościół to potępił!?. Umieszczając orędzie na indeksie, Kościół zakazał jedynie jego czytania, nie oznacza to jednak, że było ono fałszywe. Kilka lat temu, dokładnie 3 października 1999 r., oryginalne manuskrypty Melanii i Maksymina zostały ponownie odkryte w archiwach Świętego Oficjum, które dziś nazywa się Kongregacją Nauki Wiary. Można tam znaleźć wszystkie sprawozdania, również tekst, w którym Melania przekazała papieżowi to, co powiedziała jej Matka Boża, czyli słynny sekret z La Salette. Są tam też teksty Maksymina, któremu Matka Boża również objawiła pewne tajemnice. Wszystko to zachowano, a stosunkowo niedawno nawet opublikowano. Możemy więc stwierdzić, że krążące w obiegu teksty były całkowicie zgodne z tym, co przekazała Matka Boża. A co powiedziała Ona w La Salette? Przepowiedziała nadejście straszliwych czasów dla Kościoła, powiedziała nawet: ?Rzym straci wiarę?. Powiedziała: ?Rzym straci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta?. To niezwykle mocne słowa! Są tam również bardzo surowe napomnienia skierowane do duchowieństwa. Czy te słowa nie potwierdzają się dziś całkowicie? Czyż 40 minionych lat nie odpowiada temu opisowi? Słowa te są tak mocne, że niemal nie mamy odwagi ich wypowiedzieć. Nie mamy dziś odwagi powiedzieć: ?Rzym stracił wiarę?. Mówimy, że taki a taki kardynał stracił wiarę, że taki a taki biskup zachowuje się tak, jakby już nie wierzył. Nawet dziś nie mamy odwagi powiedzieć, że Rzym stracił wiarę.
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 25, 2009, 20:00:18 pm »

tekst pochodzi z najbardziej hmmm kontrowersyjnego okresu w dziejach FSSPX - w obec powyższego z ufnością dla administracji Piusa IX i Leona XIII oraz ich samych czekam na tłomaczenie książeczki wydanej przez Instytut Matki Bożej Dobrej Rady
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 25, 2009, 20:45:02 pm »

Dlaczego kontrowersyjnego? ???
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 26, 2009, 08:41:32 am »

wystarczy poczytać szerzej wypowiedzi biskupów Bractwa z czasu pontyfikatu Benedykta XVI i zanalizować je teologicznie - są tam rzeczy znacznie bardziej kompromitujące niż rozdmuchany wywiad JE bpa Williamsona o holocauście
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 26, 2009, 09:08:16 am »

Czytałem kilka wypowiedzi, ale nie wiem konkretnie, o co panu chodzi. Jeśli będzie miał pan chwilę proszę mi odpisać szerzej! jeśli się da to wypunktowa to co nazywa pan
Cytuj
rzeczami znacznie bardziej kompromitującymi niż rozdmuchany wywiad
. Będę panu bardzo wdzięczny! :)
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: w sprawie la Salette. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!