Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 04:38:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Turyści czy Pątnicy ?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Turyści czy Pątnicy ?  (Przeczytany 3949 razy)
gregorek
Gość
« dnia: Sierpnia 06, 2009, 01:22:07 am »

Właśnie oglądałem w TVP INFO program ,w którym redaktorka pytała dwoje ludzi ( przewodników ) o sens "chodzenia na pielgrzymki".
Mówili więc,twierdząc że wyrażają zdanie pielgrzymów,że na pielgrzymki "chodzi się " aby się wyciszyć ,podziwiać przyrodę ,uciec od komputerów,zajrzeć wgłąb siebie ,otworzyć sie na innych,generalnie każdy znajdzie coś fajnego dla siebie,ale ... ani słowa o pokucie...A przecierz pokuta to jedyny sens pielgrzymki!

DEUS,TU CONVERSUS VIVIFICABIS NOS
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 06, 2009, 01:32:44 am »

... ani słowa o pokucie...A przecierz pokuta to jedyny sens pielgrzymki!

Chyba nie jedyny...
A pielgrzymka dziękczynna za otrzymane łaski.
A pielgrzymka wypraszająca np. zdrowie dla kogoś lub siebie.
A ...

Jednak przyznaję, ci "przewodnicy" ślepi byli.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 06, 2009, 01:45:14 am »

wyciszyć się, otworzyć na innych, przemyśleć stosunek do ludzi ...... jest kosher
zagadnienia wertykalne, Bóg - człowiek...... jest nie-kosher w środkach przekazu

kiedyś usłyszałem w TV: "odprawiono mszę na cześć zmarłych"
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 06, 2009, 07:07:56 am »

A Państwo chodzą na pielgrzymki?
Zapisane
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 06, 2009, 09:23:48 am »

tu w Terra Sancta zwykle laczy sie przyjemne z pozytecznym: i pielgrzymka z modlitwa przy Grobie Panskim (i zdziwienie wielu, ze jest pusty (sic!)  ;D i calodzienny wypas nad Morzem Martwym, i nawiedzenie Bazyliki Narodzenia w Betlejem i kapiel morska i sloneczna w Ejlacie czy Aszkelonie. i chyba nie da sie, akurat w tym wypadku, byc moze ze wzgledu na koszty, oddzielic wyjazdu wypoczynkowego od pielgrzymki (po prostu, jak ktos juz zainwestowal w wyjazd i tu jedzie, to chcialby zakosztowac wszystkiego). Duzo zalezy od tego, czy i jaki jest kapelan - przewodnik grupy. On moze nadac calemu wyjazdowi charakter mniej lub bardziej religijny.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 06, 2009, 11:08:21 am »

To dotyczy nie tylko pielgrzymek, ale ogolnie praktyki religijnej. Po co statystyczny katol chodzi na msze ? Zeby oddac Bogu czesc ? Prosze mnie nie rozsmieszac. Najbardziej duchowa motywacja jest wlasnie taka : znalesc spokoj, wyciszenie, zajrzec w glab siebie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 06, 2009, 13:17:04 pm »

Byłam w życiu dwa razy na pielgrzymkach, i o wyciszeniu naprawdę trudno mówić...
Aż głowa boli od tych śpiewów, brzęczącej gitary i popsutych głośników. Chyba, że to ma być to umartwienie ;)
I to była mała pielgrzymka, trzy grupy. Ale nie wyobrażam sobie jakiejś warszawskiej... Mimo iż z Warszawy jestem (byłam), to nie chciałam iść z taką masą ludu...
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 06, 2009, 13:27:28 pm »

A Państwo chodzą na pielgrzymki?

Odpowiem Panu w jego stylu: a Pan?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 06, 2009, 13:36:54 pm »

Byłam w życiu dwa razy na pielgrzymkach, i o wyciszeniu naprawdę trudno mówić...

Od piętnastu lat jest grupa niegdyś biało-czarna, obecnie biało-czarno-czerwona. Realizuje prawdziwie pokutny program, ze wspaniałymi konferencjami. Dziś kiedy ją odprowadzałem, stwierdziłem zadziwiający paradoks, otóż otaczające grupy są hiperkonserwatywne. Jak sięgnę pamięcią (to jest ok. 1/4 stulecia) wykonują dokładnie te same, raczej wrzaskliwe pioseneczki, żadnego świeżego powiewu w tym nie ma. Żeby ten kicz i banał choć trochę ewoluował, dowolnie w którąś stronę, ale tu nic, pancerna sowiecka konserwa. 
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Gregorius
uczestnik
***
Wiadomości: 199


« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 06, 2009, 13:38:42 pm »

A Państwo chodzą na pielgrzymki?
Z powodu "dorobienia się" małych dzieci przestałem. Chodziłem, do pobliskiego Mariazell (2,5 dnia marszu).
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 06, 2009, 14:01:38 pm »

A Państwo chodzą na pielgrzymki?

Odpowiem Panu w jego stylu: a Pan?

Nie chodzę i tym bardziej nie oceniam tych, którzy się na to decydują. Najłatwiej jest siedzieć sobie przed monitorem i komentować. Trudniej rzeczywiście coś zrobić. A nawet jeśli ktoś idzie na pielgrzymkę z pobudek pozareligijnych, to jest duża szansa, że w trakcie pielgrzymki to właśnie przyczyny religijne zaczną odgrywać dużą rolę.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 06, 2009, 14:03:27 pm »

Część osób tutaj naprawdę uważa się za jakichś lepszych, bardziej wartościowych katolików.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 06, 2009, 14:15:24 pm »

Część osób tutaj naprawdę uważa się za jakichś lepszych, bardziej wartościowych katolików.
Zacząć wymieniać? Adam, Zet, Kristoforos, tkiller, basten, hellsing ... Bo to się zwykle tak zaczyna: "Jak byłem zwykłym katolikiem to [ ... lista wad i niedociągnięć ... ],  jak wstąpiłem do [nazwa "ruchu" odnowy starych herezji] to [ ... lista nadzwyczajności duchowo społecznych ...]. Dla niewtajemniczonych: wygłaszanie takich tekstów z odpowiednimi opcjami nazywa się "dawaniem świadectwa". Początkujący mają przytym pewne opory, z czasem idzie im coraz gładziej, niekiedy popadają w zgrabnie symulowane "uniesienia", zesztywnienia lub bełkocą sobie a muzom, bo nikt tego nie rozumie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 06, 2009, 14:27:41 pm »

Pan ma chyba jakiś problem. Niech pan coś opowie o sobie. Skąd pan jest, ile ma pan lat itp.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 06, 2009, 14:29:41 pm wysłana przez Adam » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 06, 2009, 14:28:08 pm »

tu w Terra Sancta zwykle laczy sie przyjemne z pozytecznym: i pielgrzymka z modlitwa przy Grobie Panskim (i zdziwienie wielu, ze jest pusty (sic!)  ;D i calodzienny wypas nad Morzem Martwym, i nawiedzenie Bazyliki Narodzenia w Betlejem i kapiel morska i sloneczna w Ejlacie czy Aszkelonie. i chyba nie da sie, akurat w tym wypadku, byc moze ze wzgledu na koszty, oddzielic wyjazdu wypoczynkowego od pielgrzymki (po prostu, jak ktos juz zainwestowal w wyjazd i tu jedzie, to chcialby zakosztowac wszystkiego). Duzo zalezy od tego, czy i jaki jest kapelan - przewodnik grupy. On moze nadac calemu wyjazdowi charakter mniej lub bardziej religijny.
No chyba, że do Ziemi Świętej idzie się z Krucjatą - wtedy taka podróż ma zupełnie inny wymiar ;D - ale to se na vrati
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Turyści czy Pątnicy ? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!