Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 02:41:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj
Autor Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI  (Przeczytany 15316 razy)
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #30 dnia: Sierpnia 25, 2009, 20:14:50 pm »

To wprowadzić odgórnie manipularz, zreszą wogóle dyscyplina strojów liturgicznych by się konkretnie przydała...bo teraz to już sobie najczęściej stułę tylko założą na albę i po sprawie...

no ba, wiadomo :D
lecz jak ?
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #31 dnia: Sierpnia 25, 2009, 20:28:01 pm »

A co jest zgłego w obecnym przygotowaniu darów na korzyść offertorium?
Niech szanowny kleryk porówna i sam oceni, jakie są różnice
http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=117#z14 - Offertorium
http://www.liturgia.dominikanie.pl/dokumenty/mr/eucharystyczna.php - Przygotowanie darów
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #32 dnia: Sierpnia 25, 2009, 20:53:23 pm »

Ja bym się cieszył jakby wróciły normalne alby a nie jak teraz Taizepodobne, humerały i cingula. Kadzidła przy wystawieniu, welony. To na dobry początek.
Zapisane
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #33 dnia: Sierpnia 25, 2009, 21:25:59 pm »

Ja bym się cieszył jakby wróciły normalne alby a nie jak teraz Taizepodobne, humerały i cingula. Kadzidła przy wystawieniu, welony. To na dobry początek.


to są taizopodobne humerały ?
Toć tam są alby bez humerałów.
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #34 dnia: Sierpnia 25, 2009, 21:41:47 pm »

Miałem na myśli alby oczywiście.
Zapisane
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #35 dnia: Sierpnia 25, 2009, 21:57:03 pm »

Miałem na myśli alby oczywiście.

aaaaaaaaaa teraz jasno :D
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #36 dnia: Sierpnia 25, 2009, 21:58:57 pm »

A co jest zgłego w obecnym przygotowaniu darów na korzyść offertorium?

No faktycznie, w czym zydowska talmudyczna modlitwa przed posilkiem moze byc lepsza od konstytutywnej czesci ofiary Mszy swietej ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #37 dnia: Sierpnia 25, 2009, 23:29:37 pm »

No faktycznie, w czym zydowska talmudyczna modlitwa przed posilkiem

Ofiarowanie zamieniono w Dostawę Pieczywa
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #38 dnia: Sierpnia 26, 2009, 08:49:56 am »

Obecna modlitwa jest tylko i wyłącznie prośbą o błogosławieństwo posiłku. Offertorium wyrażało prośbę o przyjęcie ofiary. Ten jeden punkt załatwiłby problem braku w Novus Ordo odniesienia do Ofiary przebłagalnej za nasze grzechy...

Gwoli ścisłości: aspekt przebłagalny Ofiary jest w Mszale Pawła VI obecny w propriach, w tym również w modlitwach nowo ułożonych.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Mateusz
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Sierpnia 26, 2009, 08:54:03 am »

Ta modlitwa rzeczywiście jest uboga, ale przecież zaraz po niej jest wezwanie: Suscipiat Dominus ...  - Nie Pan przyjmię Ofiarę z rąk twoich... więc w czym problem ? Gdyby ktoś wyrzucił to wezwanie to rozumiem, ale ono jest.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #40 dnia: Sierpnia 26, 2009, 09:07:50 am »

To wprowadzić odgórnie manipularz, zreszą wogóle dyscyplina strojów liturgicznych by się konkretnie przydała...bo teraz to już sobie najczęściej stułę tylko założą na albę i po sprawie...

no ba, wiadomo :D
lecz jak ?

Wprowadzając obok obowiązkowego przywrócenia KRR oczywiście, zamianst NOM ( Pawełkowego ) Mszał Benedykta XVI obligujący cały Kościół oraz konkretne wytyczne liturgiczne nakazujące Wszystkim dostosowanie się do ww poleceń.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #41 dnia: Sierpnia 26, 2009, 09:13:03 am »

To wprowadzić odgórnie manipularz, zreszą wogóle dyscyplina strojów liturgicznych by się konkretnie przydała...bo teraz to już sobie najczęściej stułę tylko założą na albę i po sprawie...

no ba, wiadomo :D
lecz jak ?

Wprowadzając obok obowiązkowego przywrócenia KRR oczywiście, zamianst NOM ( Pawełkowego ) Mszał Benedykta XVI obligujący cały Kościół oraz konkretne wytyczne liturgiczne nakazujące Wszystkim dostosowanie się do ww poleceń.


wizja piękna , ale robota jest na teraz :D
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #42 dnia: Sierpnia 26, 2009, 11:37:39 am »

Gwoli ścisłości: aspekt przebłagalny Ofiary jest w Mszale Pawła VI obecny w propriach, w tym również w modlitwach nowo ułożonych.
Może Pan wskazać jakiś konkretnie? Kiedyś szukałem - bez efektów...

Ta modlitwa rzeczywiście jest uboga, ale przecież zaraz po niej jest wezwanie: Suscipiat Dominus ...  - Nie Pan przyjmię Ofiarę z rąk twoich... więc w czym problem ? Gdyby ktoś wyrzucił to wezwanie to rozumiem, ale ono jest.
Panie Mateuszu - dla szanującego się Luteranina jego "wyrób mszopodobny" jest dlań ofiarą pochwalną i ofiarą dziękczynną (podobnie jak w katolicyzmie); natomiast - czy jest dlań ofiarą błagalną - pojęcia nie mam (być może jest), jednak z całą pewnością NIE JEST ofiarą przebłagalną za grzechy. Zatem samo mówienie o ofierze nie oznacza automatycznie katolickości - trzeba by wymienić wszystkie. Zatem - zamiast cieszyć się, że samochód ma jeszcze 2 sprawne koła, trzeba by raczej naprawić 2 pozostałe?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #43 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:31:20 pm »

Ta modlitwa rzeczywiście jest uboga, ale przecież zaraz po niej jest wezwanie: Suscipiat Dominus ...  - Niech Pan przyjmię Ofiarę z rąk twoich...

Neonom ona do dziś bardzo przeszkadza; Bp. Bugnini ją usunąl/b], została przywrócona na żądanie papieża Pawła VI. Jak widać Duch św. jednak czuwa nad Kościołem.

więc w czym problem?

De defectibus sobie proszę poczytać.

Poza tym Lutrowi "Orate fratres" nie przeszkadzało, zachował ja. Natomiast offertorium usunął.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #44 dnia: Sierpnia 26, 2009, 12:39:07 pm »

Neonom ona do dziś bardzo przeszkadza; Bp. Bugnini ją usunąl/b], została przywrócona na żądanie papieża Pawła VI.
Wtedy - to jeszcze ks. Bugnini...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 2 [3] 4 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!