Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:43:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI  (Przeczytany 15302 razy)
Nathanael
Gość
« dnia: Sierpnia 05, 2009, 10:19:38 am »

"Istotą rzeczy jest fundamentalna troska dotycząca biegu liturgii na Zachodzie gdzie, jak napisał, w miejsce organicznego rozwoju liturgii władza narzuciła reformy, które zostały „sfabrykowane" (posłużę się tym słowem) przez ‘ekspertów’. Benedykt XVI nie nadużyłby swojej władzy nawet po to, by doprowadzić sprawy do pomyślnego zakończenia. Dzięki dogłębnemu wyczuciu delikatności materii, jaką jest więź pomiędzy liturgią a życiem wiernych, nie pozwoli on na rozdarcie nawet w imię słuszności."

...

"Mimo to, wśród pokolenia [posoborowych – przyp. red.] liturgistów istnieją niemalże paranoiczne obawy, że dżinn przedsoborowej liturgii raz wydostawszy się z lampy Aladyna zniweczy wszystkie ‘osiągnięcia’ ich pokolenia z ostatnich dziesięcioleci i zdradzi wielkich pionierów ruchu liturgicznego XX w. i Soboru Watykańskiego II. To nie tak. Obrządki ogłoszone przez Pawła VI pozostaną. Wszelkie próby ich zniesienia byłyby aktem rażącej niewrażliwości, który najprawdopodobniej doprowadziłby do duszpasterskiej ruiny. Osiągnięcia uważane za tak cenne przez owych liturgistów jak i wielu zwyczajnych katolików nie zostaną utracone."

...

"Działania zmierzające wyłącznie ku zrównywaniu aspiracji wielkich pionierów XX-wiecznego ruchu liturgicznego ze współczesną rzymską liturgią są moim zdaniem fałszywe."

...

"Wystarczy przeczytać pewne kluczowe dzieła np. „Ducha liturgii” Guardiniego bądź jego „Święte znaki”, czy też „Liturgię - życie Kościoła” Beauduina, aby zorientować się, że nowy obrządek nie był konieczny do osiągnięcia czynnego uczestnictwa w liturgii tak bardzo przez nich pożądanego."

...

"I nie jest to bynajmniej wrogość wobec Soboru Watykańskiego II, lecz krytyczna analiza tego, co się stało z życiem liturgicznym Kościoła po soborze w świetle ponad 40 lat doświadczenia, oraz rozeznania drogi, którą należałoby obrać wraz z Następcą św. Piotra i w posłuszeństwie jemu."

---

Więcej tutaj: http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/2009/08/o-reid-rzeczy-nowe-i-stare.html - artykuł moim zdaniem, wciąż aktualny.

Powracając do tematu - czy scenariusz zniesienia reformy wprowadzonej przez Pawła VI jest w ogóle możliwy? Terminologia wprowadzona przez Papieża Benedykta XVI (ZFRR i NFRR) jest, wydaje mi się, tylko przejściowa (kilka chwil temu to samo napisałem w innym temacie).

Podoba mi jedna rzecz, o której pisze o. Reid: zniesienie Mszału i reformy Pawła VI jest niemożliwe w praktyce, czy po prostu byłoby głupotą, bo niejako zniszczyłoby wiarę dwóch pokoleń wychowanych na "nowej" Mszy. Hmm... te dwa pokolenia wcześniej zniszczono ryt, Mszę, na której wychowało się tych pokoleń "troszkę" więcej. Jakie spustoszenie to przyniosło - pisać nie trzeba.

Pozwolę sobie jeszcze raz przytoczyć jeden z zacytowanych wyżej fragmentów artykułu o. Reida: "Istotą rzeczy jest fundamentalna troska dotycząca biegu liturgii na Zachodzie gdzie, jak napisał, w miejsce organicznego rozwoju liturgii władza narzuciła reformy, które zostały „sfabrykowane" (posłużę się tym słowem) przez ‘ekspertów’. Benedykt XVI nie nadużyłby swojej władzy nawet po to, by doprowadzić sprawy do pomyślnego zakończenia. Dzięki dogłębnemu wyczuciu delikatności materii, jaką jest więź pomiędzy liturgią a życiem wiernych, nie pozwoli on na rozdarcie nawet w imię słuszności".

Teraz pytam: w imię jakiej słuszności tak - niemalże brutalnie - wprowadzono nowy Mszał?

Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 05, 2009, 10:59:28 am »

Cytuj
czy scenariusz zniesienia reformy wprowadzonej przez Pawła VI jest w ogóle możliwy? Terminologia wprowadzona przez Papieża Benedykta XVI (ZFRR i NFRR) jest, wydaje mi się, tylko przejściowa (kilka chwil temu to samo napisałem w innym temacie).
Zdaniem bp.Fellaya Benedykt XVI jest świadom powagi problemów występujących w Kościele; wydaje się także, że jest świadom władzy jaką posiada.

Jeżeli przyjąć pogląd bp Fellaya, należy zapytać dlaczego nie dyscyplinuje diecezji Lintz ?
Jeżeli nie dyscyplinuje diecezji, to dlaczego miałby zreformować ZFRR. Przecież ZFRR - to sztandar całego posoborowia. To symbol desakralizacji - podstawowego owocu Soboru. Reforma będzie zamachem na humanizm i kult człowieka.

A może istnieje obawa, że  "Kościoły Episkopalne" odrzucą reformę?
De facto przywrócenie KRR zostało odrzucone. Wyobrażam sobie odrzucenie reformy ZFRR. Może nawet "kwit" odrzucający reformę reformy przetłumaczony z niemieckiego  ;) leży już w szufladzie sekretarki KEP, czeka na wpisanie daty i opublikowanie.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 05, 2009, 11:19:06 am »

Hmmm. ostatnio odkopałem stary tekst na "kosciol.pl", gdzie stoi:
<<Twierdził [Paweł VI], że "jeżeli zaakceptujemy tą wylączność, to wówczas caly Sobór Watykański II stanie sie podrzędnym synodem i utraci swój apostolski autorytet".>> (http://www.kosciol.pl/article.php/20030601123311595)
Źródeł po polsku nie ma...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 05, 2009, 11:27:33 am »

Cytuj
czy scenariusz zniesienia reformy wprowadzonej przez Pawła VI jest w ogóle możliwy?
Czemu nie ? Moim zdaniem Benedykt XVI chce sporbowac scenariusza "reformy reformy" czyli dokatoliczenia NOM. Tylko, ze zmainy beda musialy byc radykalne i dotyczyc samej struktury Mszy, wiec to bedzie de facto trzeci byt, ryt Benedykta XVI, a nie kontynuacja rytu Pawla VI. Ewentualne fiasco reformy reformy wymusi na papiezu lub jego nastepcy likwidacje NOM i powrot do KRR.

Cytuj
Jakie spustoszenie to przyniosło - pisać nie trzeba.
Spustoszenie przyniosla nie sama zmiana, ale to na co KRR znieniono.

Cytuj
w imię jakiej słuszności tak - niemalże brutalnie - wprowadzono nowy Mszał?
Czemu "niemalże" ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Thomas
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 05, 2009, 11:49:21 am »

Cytuj
Ewentualne fiasco reformy reformy wymusi na papiezu lub jego nastepcy likwidacje NOM i powrot do KRR.
albo likwidację indultu i powrót do Nomu i kultu człowieka. Ale tej zmiany dokona już Paweł VII (albo JP7 :D)
Zapisane
wojtek1975
adept
*
Wiadomości: 8

« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 05, 2009, 12:00:14 pm »

Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest nie możliwe. To samo dotyczy zniesienia indultu i Mszy Trydenckiej. W obu sytuacjach należy się liczyć z sprzeciwem. Zniesienie indultu dodatkowo doprowadziło by do przerwania rozmów z Bractwem św. Piusa X.
Według mnie jedyny sensownym rozwiązaniem jest reforma reformy. Opór przy jej wprowadzaniu będzie zależał od tego, jak głęboko będzie zreformowany mszał Pawła VI
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 05, 2009, 12:09:57 pm »

Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest nie możliwe.

Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest nie możliwe. Powiem wiecej : to wlasnie jest zamiarem Benedykta XVI. Kryptonim programu : "reforma reformy".

Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Thomas
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 05, 2009, 12:24:52 pm »

Cytuj
Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest nie możliwe. Powiem wiecej : to wlasnie jest zamiarem Benedykta XVI. Kryptonim programu : "reforma reformy".
To połowa problemu. A co z praktyką soborowych i posoborowych "miękkich" biskupów Rzymu? To bezkarność i przyzwalanie na herezje jest problemem. Paweł VI już tylko płynął z posoborowym nurtem.
Mówiąc "reform Pawła VI" miał Pan na myśli Sobór? Czy tak?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 05, 2009, 12:54:23 pm »

EDIT :
Jest : Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest nie możliwe. Powiem wiecej : to wlasnie jest zamiarem Benedykta XVI. Kryptonim programu : "reforma reformy".

Mialo byc : Zniesienie mszału i reform Pawła VI jest możliwe. Powiem wiecej : to wlasnie jest zamiarem Benedykta XVI. Kryptonim programu : "reforma reformy".
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 07, 2009, 09:32:43 am »

Zdaniem bp.Fellaya Benedykt XVI jest świadom powagi problemów występujących w Kościele; wydaje się także, że jest świadom władzy jaką posiada.

Jeżeli przyjąć pogląd bp Fellaya, należy zapytać dlaczego nie dyscyplinuje diecezji Linz ?

Zdaniem lipcowego "ZW" Benedykt uznaje kolegializm, a to oznacza, że nie będzie wtrącał się decyzje epidiaskopatu awstryjskiego. Co jest jakimś wytłumaczeniem i wydaje się być prawdopodobne.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 07, 2009, 12:48:22 pm »

Zdaniem lipcowego "ZW" Benedykt uznaje kolegializm, a to oznacza, że nie będzie wtrącał się decyzje epidiaskopatu awstryjskiego. Co jest jakimś wytłumaczeniem i wydaje się być prawdopodobne.
Może po prostu było: "Macie rok[dwa, 5 lat], zróbcie z tym porządek"?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 11, 2009, 21:37:13 pm »

Powracając do tematu - czy scenariusz zniesienia reformy wprowadzonej przez Pawła VI jest w ogóle możliwy? Terminologia wprowadzona przez Papieża Benedykta XVI (ZFRR i NFRR) jest, wydaje mi się, tylko przejściowa (kilka chwil temu to samo napisałem w innym temacie).

Nie jest możliwe, ale nie jest też potrzebne. NOM stopniowo likwiduje katolicyzm w wiernych poddanych jego działaniu, niedługo tam gdzie "duch Soboru" się szczególnie rozszalał - Francja itp. - niedługo nie zostaną w znaczącej liczbie inni katolicy niż tradycyjni. Innymi słowy NOM wymrze.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 11, 2009, 22:11:47 pm »

Warto uratowac tych katolikow dobrej woli, ktorych posoborowie powoli zabija, nie ? To w koncu nasi bracia w wierze. Chocby dlatego na reforme reformy, a wlasciwie jej probe patrze pozytywnie choc primo - wcale jej nie potrzebuje, bo mam swoj ryt, ktory zyje, rozwija sie i pozwala zyc po chrzescijansku mnie i mojej rodzinie, a secundo - uwazam ja za skazana na niepowodzenie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
andy
aktywista
*****
Wiadomości: 748


« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 11, 2009, 22:32:08 pm »

Warto uratowac tych katolikow dobrej woli, ktorych posoborowie powoli zabija, nie ? To w koncu nasi bracia w wierze.

To prawda, choć NOM jest ważny a oni jako zwiedzeni przez Kościół jednak mogą liczyć - mam nadzieję - na jakąś "taryfę ulgową". Zwłaszcza Ci, którzy pomimo to nadal zachowują gorącą wiarę i starają się żyć zgodnie z przykazaniami, a jest takich wielu - zwłaszcza w Polsce. Gorzej z temi, co "dzięki" tej miałkiej papce jaką z religii uczynił "duch Soboru" kompletnie wiarę porzucili stając się ateistami czy agnostykami.
Zapisane
Tyborek
uczestnik
***
Wiadomości: 179


GG - 6860640

« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 25, 2009, 09:47:46 am »

Kocham Mszę Trydencką , ale mam pytanie.

Co byście zrobili, aby NOM był nardziej katolicki ?
Zapisane
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali. (J 13:34-35)
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Zniesienie Mszału i reformy Pawła VI « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!