Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:01:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza.  (Przeczytany 7123 razy)
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Sierpnia 27, 2010, 20:20:38 pm »

Wie Pan, Mądra Księga mówi - na wszystko jest czas i miejsce. Dziś budziłoby mój niesmak, wonczas pewnie nie, gdyż - widocznie - taka była potrzeba chwili.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #31 dnia: Sierpnia 27, 2010, 20:25:44 pm »

Zdaje się, że klimatem i zwyczajem - więcej abp Nowowiejski pisze w "Wykładzie".
Może żuli tytoń? To był swego czasu dosyć powszechny zwyczaj.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Sierpnia 27, 2010, 20:53:59 pm »

nie tylko zuli ale i jarali po zakrystiach:)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #33 dnia: Sierpnia 27, 2010, 22:34:39 pm »

Oraz tabaczyli przed Mszą, niekiedy nawet przy ołtarzu, od czego potem różnobarwne wysięki na korporał trafiały. Stąd straszne bulle Urbana VIII ekskomunikujące tabaczarzy, nieskuteczne zresztą.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #34 dnia: Sierpnia 30, 2010, 00:46:35 am »

zgodnie z postanowieniem świętego Soboru Watykańskiego II
Noł komęts...

Dlaczego? Przecież Konstytucja o Liturgii wyraźnie zakłada rewizję ksiąg liturgicznych, a że Mszał wydano kilkanaście lat wcześniej, to do niego dostosowano późniejszy ceremoniał (co zrozumiałe - Mszał jest potrzeby w każdej parafii, ceremoniał przynajmniej w katedrach).
Mi nie chodzi o to, że zgodnie z postanowieniami, tylko o ten epitet... Tak, wiem że był na Soborze stosowany, ale i tak mi się dziwnie w żołądku robi jak widzę przymiotnik święty przy nazwie Soboru Zbójeckiego II (pierwszy był w Efezie kilka lat po tym z 431r.).
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Sierpnia 30, 2010, 10:06:10 am »

Heh... mogli też napisać "ekumenicznego", ba! nawet powinni, bo tak jest w oryginale.
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!