Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:09:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: czystość przedmałżeńska
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: czystość przedmałżeńska  (Przeczytany 17760 razy)
Thomas
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 13, 2009, 12:43:32 pm »

Cytuj
Ideał "Pokolenia JP2" umiera i martwmy się raczej tem, że nie jestesmy w stanie zaproponować wiele wzamian

jesteśmy w stanie Panie Krusejder tylko zgodnie z tradycją - czekamy aż zrobi to ks. proboszcz za nas.(a on tego nie zrobi)
Dlaczego nie ma wątku otwartych pytań o ...np. pani min.Kopacz, albo czy można uczestniczyć w pedalskich marszach-czy jest to grzech (grzech aj jaj jaj jak tego słowa nasi od duszpastrerstw nie lubią, aj jaj...) Dlaczego nie przedstawi Pan na takim wątku korespondencji z diecezją w sprawie KRR? ;-)
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 13, 2009, 12:56:30 pm »

Cytuj
czasy, gdy oazówki były synonimem zaniedbania chyba już minęły ...

A własnie z koleżanką ostatnio o tym rozmawiałyśmy... ale inne wnioski wyciągnęłyśmy.


Rozwiń to proszę, bo ja z racji choćby wieku, nie jestem aż tak w temacie jak 5 -8 lat temu. Chodzi mi o to, że te 10-15 lat temu można było po jednem spojrzeniem stwierdzić, ze dziewczyna jest oazówką po charakterystycznej spódnicy i pepegach
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 13, 2009, 13:21:22 pm »

To wnioski jakie wyciągnęłyśmy - nieogolone nogi, skarpetki do sandałek, spódnica w kolorze nie pasującym do bluzki i tychże skarpetek, często w kwiatki no i długość do ziemi, włosy już zazwyczaj są czyste. Nie pamiętam co tam jeszcze. Generalnie jakoś jest takie coś: zobaczcie jaka ja biedna, brzydka, nikt mnie nie chce ale Bóg mnie kocha. Teraz wzajemnie się pocieszajmy. Ale jest wiele kobiet ładnie się ubierających.

Ale ja na oazie byłam w ostatniej klasie gimnazjum chyba. W każdym razie na 2 stopniu.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
jedam
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 13, 2009, 13:30:54 pm »

Co do walentynek to swego rodzaju archeologizm z Europie. Bawi mnie jak ludzie wyrzucają to święto od razu do kosza. Święto zakochanych funkcjonowało w Europie w średniowieczu, bo patronem zakochanych od zawsze św. Walenty był. Zatem dzień jego wspomnienia to także święto zakochanych a raczej małżonków, jak dzień św. Floriana jest świętem strażaków.

Jeśli ktoś nie wierzy to proszę popatrzeć do "Romea i Julii" którzy to bohaterowie mieli się spotkać właśnie w dzień św. Walentego bo był ich patronem.

Co innego to że ta tradycja wróciła do nas w kiczowatej formie amerykańskiego święta. Druga kwestia to czy warto właśnie odkopywać takie zapomniane święta? Może i warto ale chyba należy nadać mu bardzej sensowny kształt.

Swoją drogą Polacy też mają wiele pięknych tradycji np. związanych z zawieraniem zw. małżeńskiego z czasów średniowieza czy nowożytności. Zapomnianych w wielu przypadkach dopiero w II RP czy za komuny. Warto też szukać czegoś swojego.
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 13, 2009, 14:07:34 pm »

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=555938847
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 13, 2009, 14:07:45 pm »

i chorych na epilepsję oraz choroby psychiczne :D

Nie wyrzucają ale miłość okazuje się cały rok a nie raz w roku kupując tandetne serduszko.


Jakie to zwyczaje?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 13, 2009, 14:42:39 pm »

A z Panią Wiridianą to ja się ostatnio zgadzam.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 13, 2009, 14:53:30 pm »

Ja tam powiedziałem narzeczonej, że walentynki to teraz komercja, więc będziemy obchodzić luperkalia :P
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 13, 2009, 14:58:15 pm »

Nigdy nie bierz na narzeczonego wstrętnego tradsa :P jeszcze z odchyłami w kierunku rzymskim

Z tą czystością jest też tak, że dawniej ludzie jednak szybciej się pobierali. Niby żadne wytłumaczenie, ale w czasach Nocy i dni 25 lat to był już wiek kanoniczny starej panny :)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 13, 2009, 15:17:18 pm »

Nigdy nie bierz na narzeczonego wstrętnego tradsa :P jeszcze z odchyłami w kierunku rzymskim
Z tą czystością jest też tak, że dawniej ludzie jednak szybciej się pobierali. Niby żadne wytłumaczenie, ale w czasach Nocy i dni 25 lat to był już wiek kanoniczny starej panny :)
To teraz same stare panny chodza po swiecie (no prawie, hehe)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 13, 2009, 15:37:46 pm »

Właśnie mam przed oczyma książeczkę "Wskazania duszpasterskie dla narzeczonych" gdzie czytam:
Cytuj
Najlepszym wiekiem do zawarcia małżeństwa są dla mężczyzny lata od 24-30 roku życia, a dla dziewczyny od 21-26 roku życia
Kiedyś zaś było nieco inaczej - mężczyzna to już był w wieku 16 lat, a wieku 20kilku lat to człowiek już walczył, pracował itp.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 13, 2009, 15:47:31 pm »

A teraz ma 30 i mężczyzną nie jest :D
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 13, 2009, 15:54:23 pm »


Najlepszy jest tekst rozstrzelonym drukiem po prawej stronie.


Zapisane
Tabula rasa
bywalec
**
Wiadomości: 67

« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 13, 2009, 20:29:55 pm »

Dobre!Gdzie Pan to znalazł  i jaki jest tytuł ?

Mnie się podoba:"...córki niech nie wychodzą za mąż za pijaków ,karciarzy i klątwiarzy..":)" Klątwiarz"-niezłe..:)
Zapisane
Lucila dS
uczestnik
***
Wiadomości: 178


Spera in Deo!

« Odpowiedz #29 dnia: Lutego 13, 2009, 20:36:28 pm »

hehe

dlatego:
a) tańce powinny fizycznie wykańczać (oberka polecam  ;P)
b) powinno się chodzić tańczyć by spełnić ptk a) a nie by znaleźć męża

zresztą... co to za pomysł, żeby niewiasta szukała sobie męża... Od tego są Rodzice i mężczyźni :)
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: czystość przedmałżeńska « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!