Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:36:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ruchy charyzmatyczne !
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj
Autor Wątek: Ruchy charyzmatyczne !  (Przeczytany 40270 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #30 dnia: Lipca 26, 2009, 20:42:48 pm »

Ja też totalnie w to nie wierzę. Tłumaczę na dwa sposoby:
1). skoro inni "mówią", to osobnik zaczyna naśladować, żeby nie być "gorszy", od grupy nie odstawać.
2). osobnik wpada w histerię z tych samych przyczyn.

Podobnie jest z "dawaniem świadectw". Mało kto ma skłonność do "wywnętrzania się" publicznie. Z czasem zauważa, że na "grupach dzielenia" patrzą na niego kosym okiem, że się nie potrafi "otworzyć", no to za którymś razem próbuje sklecić coś na wzór innych wystąpień a skoro to chwyta, to brnie dalej z czasem dochodząc do "głębi".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #31 dnia: Lipca 26, 2009, 20:47:57 pm »

Jest też dar tłumaczenia języków.
Zastanawiające - spotkałam wielu członków Odnowy, którzy twierdzili, że otrzymali dar języków, ale żadnego, który otrzymałby dar tłumaczenia...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #32 dnia: Lipca 26, 2009, 21:26:47 pm »

Dokładnie. Nikt nie tłumaczy. W końcu ciężko na trzeźwo taki bełkot zrozumieć.
A te świadectwa to porażka i ośmieszanie się wygłaszających. Szczególnie gdy takie świadectwa mówią podczas rekolekcji np. szkolnych.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #33 dnia: Lipca 26, 2009, 21:34:34 pm »

Jest taka zasada nemo iudex in causa sua. Podobnie jak nie mozna napisac biografii Lecha Walesy w oparciu o wypowiedzi Lecha Walesy, tak samo nie mozna sobie wyrobic zdania o ruchach charyzmatycznych na podstawie tekstow firmowanych przez kard. Suenensa, autora ksiazki "Nowe Zeslanie Ducha Swietego", pozostajacego pod wplywem Veroniki O'Brien. Dokumenty z Malines nie maja zadnej rangi tekstow magisterialnych. Przypmnijmy tez, ze Pawel VI zakazal kardynalowi Suenensowi brania udzialu w kongresie w Grotaferratta w 1973 roku.
Kto to była Veronica O'Brien? Co to za kongres w Grotaferretta? Możesz coś wiecej na ten temat?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Antoniusz
uczestnik
***
Wiadomości: 117

Nie lękajcie się... Bóg jest tradycjonalistą ;)

« Odpowiedz #34 dnia: Lipca 26, 2009, 22:39:31 pm »


Podobnie jest z "dawaniem świadectw". Mało kto ma skłonność do "wywnętrzania się" publicznie. Z czasem zauważa, że na "grupach dzielenia" patrzą na niego kosym okiem, że się nie potrafi "otworzyć", no to za którymś razem próbuje sklecić coś na wzór innych wystąpień a skoro to chwyta, to brnie dalej z czasem dochodząc do "głębi".

coś w tym jest :)

Może napiszę coś jako były charyzmatyk.
Nie wiem, naprawdę nie wiem czy to co było/wiało to był Duch święty czy szatan robił sobie podchody.
Daleki jednak jestem od zaszufladkowania charyzmatyków.
No bo w końcu, w początkach Kościoła istniały różne charyzmaty.
Ten "dar języków" czyli bodajże glosalalia. Mówią, że to podstawowy dar, najczęstszy. Fakt, nie wierzę, że każdy w grupach go ma. Myślę, że jakaś część udaje. Ale to już jest psychologia, to coś z tymi ludźmi nie tak, niestety. Podobnie, jak tzw. spoczynek w Panu. Nie wierzę, że wszyscy go mają. Część na pewno udaje itp.
Jestem bardzo ostrożny w wyrzuceniu charyzmatyków jako manipulowanych przez szatana, choć oczywiście taka ewentualności istniej, ale jak z każdym z wierzących...
Nie mogę ich jednoznacznie określić jako błądzących, bo jest bodajże u proroka Daniela taki mniej więcej fragment: "W dniach ostatecznych wyleję Ducha mego (...) Starcy sny miewać będą, a młodzieńcy widzenia" Jakoś tak, mniej więcej.

I jeszcze jedno. Charyzmatykami można wyjątkowo łatwo manipulować. Działają na emocjach, uczuciach, przeczuciach, doświadczeniach. Bez umiejętności rozeznawiania duchów (vide ojciec Ignacy Loyola), czy też w pełni autentycznego charyzmatu rozeznawania mogą być sprawną machiną w rękach szatana.

Proroków poznaje się po owocach. Grupy charyzmatyczne nie są z tego wykluczone.

Jako częstochowianin, byłem świadkiem uzdrowień na Jasnej Górze na spotkaniach charyzmatyków. Trudno mi jednoznacznie zająć zdanie.
Nie dokońca ich potępiam. Zachowuję dystans i czekam.
Raczej widzę ich jako dzieci, które znalazły nową zabawkę. I myślę że podobnie jak z Oazy tak też wyrasta się i z bycia charyzmatykiem.
Jeśli nie jest to złem, to widzę to jako etap dojrzewania w wierze.

A wracając do daru języków. Nie rozumiem wspólnot, które używają tego daru (zakładajac, że pochodzi od Boga), a nie modlą się o osobę tłumaczącą te języki. Bez tego modlitwa w glosalalią nie ma wg mnie większego sensu.

Podsumowując:
Moim zdaniem sprawa charyzmatów wymaga bliższego zbadania i wypracowania odpowiednich metod do weryfikacji autentyczności.
Nie mniej wysoce podejrzane są wszelkie grupy odrzucające zwykłą pobożność i szukajace wyjątkowych doznań. To jest infantylizm i jako taki jest poważnym zagrożeniem dla wiary. Wystawia też osobę na manipulację.
Zapisane
com napisał, napisałem, a jeśli w czymś zbłądziłem zostawiam do poprawy Świętemu Kościołowi
________________

tradycjonalizm nie jest ruchem w Kościele, ale zdrową postawą każdego katolika
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #35 dnia: Lipca 26, 2009, 23:43:00 pm »

Kto to była Veronica O'Brien? Co to za kongres w Grotaferretta? Możesz coś wiecej na ten temat?

Veronica O'Brien to siostra ze Zgromadzenia sw. Klotyldy sprawujaca funkcje w Legionie Maryi, z ktorym zwiazany byl kard. Suenens. Kardynal byl w 1972 roku w Nowym Jorku, gdzie przygotowywal ksiazke o Duchu Swietym (ktora pozniej stala sie apologia charyzmatyzmu pt. "Nowe Zeslanie Ducha Sw." - reklame jej robil sam Pawel VI pokazujac ja z balkonu podczas srodowej audiencji [!] w trakcie synodu w 1974 roku, tego samego, na ktorym mowil, ze ryt rzymski ma zostac zastapiony przez NOM). Veronica O'Brien skontaktowala kard. Suenensa z "katolickimi charyzmatykami", ktorym gosciny udzielali amerykanscy jezuici. Efektem bylo zauroczenie kardynala tym ruchem i calkowite zaangazowanie na rzecz uznania go przez Watykan. Stad owa ksiazka oraz projekt kongresu liderow "katolickich pentekotystow" z calego swiata, poczatkowo w Puerto Rico, a w koncu w Grottaferrata, kolo Rzymu, co w zamierzeniach organizatorow mialo byc swiadectwem woli lacznosci ze Stolica Apostolska. Co ciekawe, poczatkowo kard. Suenens dostal od Pawla VI zakaz brania udzialu w tym zjezdzie, ale w koncu zmiel decyzje po naciskach jezuitow m. in. cieszacych sie jego zaufaniem ks. Sullivana, dziekana Gregorianum oraz profesora dogmatyki na tym uniwersytecie ks. Domenico Grasso, goracych obroncow Odnowy. Zeby bylo smieszniej, to ich apologia charyzmatyzmu polegala glownie na odpieraniu oskarzen o ... konserwatywny charakter tego ruchu ! Kongres odbyl sie w maju 1973 roku i byl poczatkiem akcji lobbingowej na rzecz uznania Odnowy przez papieza. Obok kard. Suenensa adwokatami byli nieslawnej pamieci kard. Benelli, autor sformulowania "Kosciol soborowy" oraz general jezuitow o. Arrupe.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #36 dnia: Maja 20, 2013, 22:43:33 pm »

"Kościół chętnie korzysta z dobrych doświadczeń. Jako przykład może posłużyć ruch charyzmatyczny, który zrodził się w Kościele protestanckim, ale i Kościół katolicki zauważył, że ruch ten stanowi szansę pogłębienia, poszerzenia, jakiegoś ubogacenia wiernych” - powiedział abp Michalik.

Abp Michalik przypomniał, że niektóre katolickie wspólnoty charyzmatyczne, jak choćby Wspólnota Emmanuel, stanowią wielką linię odrodzenia w Kościele katolickim. – Wiele takich charyzmatycznych inspiracji zostało w Kościele. Nie trzeba się ich bać – podkreślił metropolita przemyski

http://www.stronkamoja.idziemy.pl/kosciol/abp-michalik-kosciol-jest-otwarty-na-nowe-ruchy-i-wspolnoty
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #37 dnia: Maja 21, 2013, 12:53:45 pm »

Abp Michalik przypomniał, że niektóre katolickie wspólnoty charyzmatyczne, jak choćby Wspólnota Emmanuel ...
Ekscelencja znowu wystrzelił jak [...] bez prochu. Wspólnota Emmanuel, przynajmniej jej polska edycja to grupa żydo-katolicka, prowadzona, zarządzana, animowana przez osoby o korzeniach żydowskich. Tam na wierchuszce nie ma żadnego goja. Jadą na snobizmie i elitaryźmie wyławiajac osoby ustawione, utytułowane, z kręgów celebryckich.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #38 dnia: Maja 21, 2013, 13:20:57 pm »

Jeszcze jeden przykład, bardzo wymowny:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BaVyaVsENW4

Jeden z moich znajomych, były zielonoświatkowiec - w trakcie konwersji na katolicyzm (proszę wzdychnąć w modlitwie za nim)  podesłałam mu ten powyższy  link i mi odpisał tak:

"Obejrzalem ale nie do konca, bo nie dotrwalem. Znam to az nadto dobrze. To zielonosw. w wersji hard. Grzech pokuta krzyz, pieklo nieobecne. To nie biblicyzm nawet, ani protestantyzm. To radykalny charyzmatyzm. Emocjonalizm. Biblia to sluzy tylko jako pretekst do wyglaszania swoich kazan. Lanie wody Moze sie starzeje ale mnie to juz nie rusza ale ludziiom w głowach maci"


A w odpowiedzi na słowa abp. Michalika  wykład o ruchach charyzmatycznych:

http://www.youtube.com/watch?v=2cPsHpUpI9E



Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #39 dnia: Maja 21, 2013, 21:00:32 pm »


Też o ruchach charyzmatycznych :

http://youtu.be/k3mh6GLhwqI
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #40 dnia: Maja 21, 2013, 21:40:59 pm »

Tak na marginesie to właśnie sławny, najbardziej tradycyjny biskup w Epidaiskopie francuskim bp. Dominik Rey (i nie wiem czy nawet nie w całym świecie) jest członkiwm Wspólnoty Emmanuel.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #41 dnia: Maja 22, 2013, 00:15:20 am »

Moj poprzedni ordynariusz tez byl jakas szycha w Emmanuelu. Co ciekawe - jest dominikaninem. Ciekawe tez, ze nie powierzyl im zadnej parafii w swojej diecezji choc we Francji maja ok. 40, z czego dwie w Tulonie i piec w Paryzu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
olka
bywalec
**
Wiadomości: 66

« Odpowiedz #42 dnia: Stycznia 15, 2014, 01:18:32 am »

byłam na Odnowie .Grupka kilkuosobowa ,gitara i śpiew ,potem każdy powiedział swiadectwo ,potem znowu śpiew ,potem PS i minutowa interpretacja księdza ..i krótka modlitwa i znowu śpiewy . Uprzedzono ,że mogą sie dziać różne dziwne rzeczy i żeby się nie bać ,ale nic się nie działo.Na koniec podziękowałam i zapytałam czy chociaż raz w miesiącu moglibyśmy zgłębiać tajemnice Mszy św .. I nagle zapanował niepokój ,oświadczono ,że to nie jest grupa dla mnie (innej nie ma w parafii) ,że wiedze nabywa sie na religii i można sobie przypomnieć katechizm a grupa tego nie potrzebuje bo doświadcza Żywego Jezusa...
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #43 dnia: Stycznia 15, 2014, 01:52:41 am »

Co to jest PS?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #44 dnia: Maja 12, 2014, 22:17:19 pm »

Jeszcze jeden przykład, bardzo wymowny:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=BaVyaVsENW4

Jeden z moich znajomych, były zielonoświatkowiec - w trakcie konwersji na katolicyzm (proszę wzdychnąć w modlitwie za nim)  podesłałam mu ten powyższy  link i mi odpisał tak:

"Obejrzalem ale nie do konca, bo nie dotrwalem. Znam to az nadto dobrze. To zielonosw. w wersji hard. Grzech pokuta krzyz, pieklo nieobecne. To nie biblicyzm nawet, ani protestantyzm. To radykalny charyzmatyzm. Emocjonalizm. Biblia to sluzy tylko jako pretekst do wyglaszania swoich kazan. Lanie wody Moze sie starzeje ale mnie to juz nie rusza ale ludziiom w głowach maci"


Pani ta przyjeżdża do Polski, a konkretnie do Poznania:

http://jeshuah.pl/aktualnosci/150-uzdrowienie-jest-dla-ciebie-maria-vadia-w-naszej-parafii

Uzdrawianie po kościołach za jedyne 25 zeta. Zapłać za dwie Msze, trzecia gratis!

(...)

http://breviarium.blogspot.com/2014/05/uzdrawianie-po-koscioach-za-jedyne-25.html
Zapisane
Strony: 1 2 [3] 4 5 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ruchy charyzmatyczne ! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!