Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:01:31 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żydzi Narodem Wybranym?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Żydzi Narodem Wybranym?  (Przeczytany 19119 razy)
Zawisza Czarny
Gość
« dnia: Lutego 12, 2009, 17:37:04 pm »

Witam. Jako, iż to mój pierwszy post, to przedstawię się- piętnaście lat, skrajna konserwa, od dłuższego czasu przeglądająca forum.

Od dawien dawna byłem pewien, iż Żydzi od czasu ukrzyżowania Pana Jezusa nie są już Narodem Wybranym. Ostatnio jednak, na katechezie, dowiedziałem się, iż jest inaczej. Uzasadniał to faktem, iż "Pan Bóg nigdy nie cofa swojego słowa". Tymczasem dałbym głowę, iż od tej pory to katolicy są wybranymi przez Boga.

Rozwieje ktoś moje wątpliwości? ;)

Edit: Zastanawiałem się, czy nie dać to do "posoborowia", ale dział "teologia" bardziej pasuje. Przynajmniej moim zdaniem.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 12, 2009, 19:14:29 pm »

witamy !

Nie sprawa ukrzyżowania P. Jezusa jest tu kluczowa, lecz założenie Kościoła, do którego nie weszli żydzi
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 12, 2009, 19:28:43 pm »

Witam kolęgę w moim wieku.

Wydaje mi się że nie ma w sensie ścisłym narodu wybranego ponieważ po przyjściu Pana Jezusa Bóg uczynił wszystkie narody i żydowskie i pogańskie na równi, w tym sensie że każdy naród nie tylko żydowski może należeć do Kościoła. Najpierw żydzi byli narodem Bożym, ale potem Pan Bóg zapragnął aby Ewngelię usłyszały wszystkie narody więc nie można mówić o narodzie wybranym? Ja tak to rozumiem.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 12, 2009, 20:07:12 pm »

Kol 3,11-17
A tu już nie ma Greka ani Żyda, obrzezania ani nieobrzezania, barbarzyńcy, Scyty, niewolnika, wolnego, lecz wszystkim we wszystkich [jest] Chrystus. Jako więc wybrańcy Boży - święci i umiłowani - obleczcie się w serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem, jeśliby miał ktoś zarzut przeciw drugiemu: jak Pan wybaczył wam, tak i wy! Na to zaś wszystko [przyobleczcie] miłość, która jest więzią doskonałości. A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy, do którego też zostaliście wezwani w jednym Ciele. I bądźcie wdzięczni! Słowo Chrystusa niech w was przebywa z [całym swym] bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach. I wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko [czyńcie] w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego.
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Mariusz
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 12, 2009, 20:56:15 pm »

Nawet w 'odnowionej liturgii' Pawła VI w Wielki Piątek kapłan śpiewa (po przedziwnym wstępie...):
Cytuj
Wszechmogący, wieczny Boże, Ty dałeś swoje obietnice Abrahamowi i jego potomkom; wysłuchaj łaskawie prośby swojego Kościoła, aby lud, który niegdyś był narodem wybranym, mógł osiągnąć pełnię odkupienia. Przez Chrystusa, Pana naszego.
w. Amen.

Kościół jest Nowym Ludem Bożym, duchowym Izraelem, spadkobiercą obietnic Bożych ze Starego Testamentu. Pan Jezus mówi wyraźnie: 'Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce' (Mt 21, 43). Zasłona przybytku rozdarta na dwoje w świątyni po śmierci Syna Bożego to przypieczętowanie końca starej ekonomii zbawienia i początek nowej - już nie konkretny naród, ale 'każdy kto wezwie imienia Pańskiego' będzie zbawiony.

Istotnie wybranie Izraela, wg Rz 11, jest nieodwołalne, a ich niewierność 'chwilowa'. Nadal są przedmiotem Bożej miłości, Pan Bóg ma nadal do nich 'sentyment' i pewnego dnia powrócą do Ojca, uwierzą w Chrystusa i wejdą do Kościoła i w ten sposób osiągną zbawienie (tamże). Niemniej jednak na dzień dzisiejszy są, jak pisze św. Paweł, 'nieprzyjaciółmi Boga ze względu na Ewangelię'.

Zapisane
Dwie są drogi, jedna droga życia, a druga śmierci - i wielka jest różnica między nimi (Didache)
jedam
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 12, 2009, 23:58:34 pm »

Żydzi nie są narodem wybranym od momentu założenia Kościoła przez Zbawiciela. Pierwsze Przymierze było
Przymierzem czasowym, realtywnym, nowe Przymierze jest kontynuacją pierwszego, jego dopełnieniem ale jest wieczne. Tak jak kapłaństwo Starotestamentowe nie jest wieczne tan Nowotestamentowe jest wieczne. Przynależnośc do nardou wybramego była podyktowana nie tym że Bóg wskazł ze ciebie wybrał lub nie. Chodziło i chodzi bardziej o wiarę, do narodu wybranego należą wierzacy w prawdziwego Boga. W ST Żydzi wierzyli jako jedyni w prawdziwego Boga i byli na mocy Przymierza jego wybranym narodem. Porzucili jednak to wybraństwo wraz z odrzuceniem Chrystusa Pana, Jego nauki i Boskości. Wszak Żydzi wiedzieli o nadejściu Mesyasza bardzo szybko, więc już Stare Przymierze zawiera w sobie konieczność rozpoznania Mesyasza. Koledzy z forum już zamieścili dowody na ustąpienie wybraństwa Żydów na rzecz wybraństwa wierzących w Chrysusa, bez względu na kolor skóry czy narodowość. Mówi o tym NT.



Zamieściłem tu ikonografię z XIII wieku, tak bardzo popularną przez całe średniowiecze a dziś z pewnością by mogła być nazwana antysemicką. Ecclesia czyli Kościół ma włócznię z flagą Zbawiciela, trzyma w dloni Kościół, ma koronę i widzi wszystko, Synagoga jest pozbawiona korony, ma złamaną włócznię i spadającą koronę oraz zawiązane oczy. Jaka to bogata symbolika.

Widać w XIII wieku lepiej rozumiano i symbolikę i to że Żydzi nie są już narodem wybranym niż w tak oświeconym wieku XX. Wszak w Medjugorie maryja mówiła że nie ważne w co wierzysz byle byś był dobrym człowiekiem. Nie ważne że w Fatimie mówiła co innego. Rozumiesz? Ekumeniczna poprawość to dogmat naszych czasów. A skoro objawienie nie pochodzi od Boga to pochodzi od szatana.

Jeśli chcesz zachować wiarę katolicką szukaj sam. To co Ci ksiądz mówi często może mieć z prawdami wiary niewiele wspólnego. Często możesz sie jeszcze w swoim życiu spotkać z tym że kapłani będą głosić herezje. Dlatego sam szukaj nieomylnych tekstów Koscioła, starych modlitewników, starych traktatów teologicznych. Szukaj wszystkiego co przedsoborowe a poznasz wiarę ojców.
Zapisane
jedam
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 13, 2009, 00:25:43 am »

Na świecie był i świat przezeń powstał, lecz świat go nie poznał. Do swej własności przyszedł, ale swoi go nie przyjęli Jn 1,10,11   

Plemię żmijowe, kto was ostrzegł przed przyszłym gniewem? Mt 3,7

Plemię żmijowe, jakże możecie mówić dobrze będąc złymi? Mt 12,34

A tak wystawiliście sobie świadectwo, że jesteście synami tych, którzy mordowali proroków. Wy też dopełnijcie miary ojców waszych. Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego? Oto ja posyłam do was proroków i mędrców, i uczonych w Piśmie, a z nich niektórych będziecie zabijać i krzyżować, innych znowu biczować w waszych synagogach (kościołach) i przepędzać z miasta do miasta. Aby obciążyła was cała sprawiedliwa krew, przelana na ziemi - od krwi sprawiedliwego Abla aż do krwi Zachariasza ... Zaprawdę powiadam wam, spadnie to wszystko na ten ród. Mt 23,33

Nie jak Kain, który wywodził się od tego złego i zabił brata swego. A dlaczego go zabił? Bo uczynki jego były złe, a uczynki brata jego sprawiedliwe. I Jan 3,12

Wy spełniacie uczynki waszego ojca. Na to mu rzekli: My nie jesteśmy zrodzeni z nierządu; mamy jednego Ojca - Boga. (...) Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Jan 8,41.44

Kilka słów Zbawiciela w kwestii Żydów. Ja myślę że przed sadem to Pana Jezusa trzeba postawić a nie bp Ryszarda bo z tego pierwszego to dopiero był antysemita. Janso i wyraźnie mówił kim są Żydzi którzy Go nie poznali. Nie synami Abrahama a SZATANA!
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 13, 2009, 02:21:25 am »

Mi się podobało wytłumaczenie, jakie powiedział swego czasu bp. Pazdur: Żydzi byli tylko archetypem narodu wybranego, bo prawdziwym narodem wybranym jest Kościół (chyba dobrze zapamiętałem to, ale to już było kilka lat temu powiedziane)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Zawisza Czarny
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 14, 2009, 09:07:34 am »

Der Spiegel: Księdza stanowisko względem Żydów jest niezmiennie antysemickie.

bp Williamson: Święty Paweł formułuje to tak: Żydzi są naszymi umiłowanymi braćmi ze względu na przodków, ale są też naszymi przeciwnikami ze względu na Ewangelię.

(http://www.fronda.pl/news/czytaj/bp_williamson_jestem_tylko_narzedziem_walki_z_papiezem_i_bractwem)

Swoją drogą, na ostatniej katechezie znów zapytałem księdza o Naród Wybrany a kwestię żydowską (trochę tak to brzmi jakbym był nazi :D). Gdy usłyszałem, że Żydzi to Naród Wybrany, użyłem Państwa argumentów. Odpowiedzi nie było... ;D
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 16, 2009, 11:03:50 am »

Odpowiedzi nie było... ;D

Wielebny musi się skonsultować ze starszymi, widać nie przerabiał jeszcze, jak dyskutować z tymi, co coś wiedzą. Gratulacje.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 16, 2009, 11:06:21 am »

Mi się podobało wytłumaczenie, jakie powiedział swego czasu bp. Pazdur: Żydzi byli tylko archetypem narodu wybranego, bo prawdziwym narodem wybranym jest Kościół (chyba dobrze zapamiętałem to, ale to już było kilka lat temu powiedziane)
Słusznie, takich "figur" w Starym Testamencie jest wiele, choćby starszeństwo Ezawa/Jakuba.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 16, 2009, 12:22:22 pm »

Polecam: "Tajemnica Izraela na tle historii"
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/210

Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 18, 2009, 23:55:51 pm »

Witam. Jako, iż to mój pierwszy post, to przedstawię się- piętnaście lat, skrajna konserwa, od dłuższego czasu przeglądająca forum.

Od dawien dawna byłem pewien, iż Żydzi od czasu ukrzyżowania Pana Jezusa nie są już Narodem Wybranym. Ostatnio jednak, na katechezie, dowiedziałem się, iż jest inaczej. Uzasadniał to faktem, iż "Pan Bóg nigdy nie cofa swojego słowa". Tymczasem dałbym głowę, iż od tej pory to katolicy są wybranymi przez Boga.

Rozwieje ktoś moje wątpliwości? ;)

Edit: Zastanawiałem się, czy nie dać to do "posoborowia", ale dział "teologia" bardziej pasuje. Przynajmniej moim zdaniem.

A tu ma pan dużo wyjaśnione:
http://www.ultramontes.pl/de_religione_iudaica_pl.htm
http://msza.net/m/i/cz15_00.html idź do-->http://msza.net/m/i/cz15_16.html
http://www.ultramontes.pl/o_kwestii_zydowskiej.htm
http://www.ultramontes.pl/asemityzm.htm

Religia prawdziwa i fałszywa

Dzieli się religia na ?prawdziwą? i ?fałszywą?. Prawdziwą zowiemy tę, która zawiera w sobie naukę o Bogu, zgodną z rzeczywistością, czyli prawdziwą wiarę i prawdziwą Mu cześć oddaje. Jedynie ta religia może podobać się Bogu i tylko przez nią możemy uzyskać Jego łaskę i szczęśliwość wieczną. Taką prawdziwą religią od czasów Chrystusa Pana jest tylko religia chrześcijańsko-katolicka. ?Fałszywą religią? jest każda, która błędnie naucza o Bogu, lub chociaż dobrze o Nim naucza, nie czci Go jednak w sposób z wolą Jego zgodny. Do fałszywych religii należą: pogańska ze wszystkimi swymi odcieniami; jedni czczą wiele bogów (Polytheismus), inni dwóch (Dualismus); jak wiadomo byli i tacy, którzy w zwierzętach lub w rzeczach martwych (?fetyszach?) upatrują jakieś tajemnicze objawy Bóstwa; byli wreszcie i tacy, którzy ludziom (Anthropolatria), albo szatanom (Daemonolatria), cześć Bogu należną oddawali. Do fałszywych religii należą dalej: mahometańska, żydowska od czasów Chrystusa Pana, a w końcu wszystkie inne religie, które albo nie uznają całego objawiania Bożego, danego rodzajowi ludzkiemu przez Jezusa Chrystusa, albo też w miejsce prawd objawionych swoje zdania wyznają.

ks. J. Tylka, Dogmatyka katolicka. Część ogólna, Tarnów 1897, s. 37 


Kogo należy nazywać chrześcijaninem?

Tego, kto wyznaje zbawienną doktrynę Jezusa Chrystusa (prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka) w Jego Kościele. Dlatego wszelki kult i wszystkie sekty jakie można znaleźć na świecie, które obce są doktrynie Chrystusa i Kościoła, a do których należą: sekta żydowska, sekta pogańska, sekta mahometańska, sekta heretycka, są (wspomniane sekty z ich fałszywym kultem ? przyp. tł.) potępiane i traktowane z obrzydzeniem przez prawdziwego chrześcijanina, który mocno przylgnął do nauki Chrystusa.

Catechismus Maior seu Summa Doctrinae Christianae Post-Tridentina (1566-1592), [w]: S. Petri Canisii Doctoris Ecclesiae Catechismi latini et germanici, Pars prima: Catechismi latini. Romae ? Monachii MCMXXXIII (1933), s. 83.

Papież Pius XII, Mystici Corporis Christi:
''Umierając na Krzyżu, Jezus zniósł Zakon przykazań i przepisów oraz przekreślił pismo Starego Testamentu przybiwszy go do Krzyża, a ustanowił mocą Krwi, przelanej za cały rodzaj ludzki, Testament Nowy. Tak naocznie dokonało się wtedy przerzucenie z Prawa na Ewangelię, z Synagogi na Kościół, z ofiar licznych na jedną – jak wyraża się św. Leon Wielki o Krzyżu Pańskim – że, gdy Pan oddał ducha, rozdarła się z gwałtowną siłą od wierzchu aż do spodu mistyczna zasłona, zakrywająca sobą wnętrze świątyni i tajemnice świętości''


« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2009, 00:04:30 am wysłana przez LUK » Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 19, 2009, 09:18:34 am »

Ja bym powiedział tak: Żydzi byli i są narodem wybranym, bo Bóg rzeczywiście nie wycofuje się ze swoich obietnic. Gdyby tak było, znaczyłoby że jest omylny, a więc nie jest Bogiem. A wiemy że Bogiem jest. Robi się kwadratura koła? Chyba nie.
Tyle że my nie jesteśmy doskonali. Jesteśmy ograniczeni w stosunku do rozumienia zamierzeń Boga i wydarzenia zbawcze przepuszczamy przez filtry naszego rozumienia, naszych wyobrażeń, sympatii czy uprzedzeń.
Natomiast może inaczej należy rozumieć wybraństwo? Nie wiem. Żydzi niekiedy twierdzą, że woleliby nie być Narodem Wybranym, ponieważ to wybraństwo nakłada na nich dodatkowe, niejednokrotnie przykre obowiązki i zobowiązania czy kary. Kto ma rację? Nie wiem, ale faktem jest że Jezus Chrystus nie odrzucił mozaizmu. Kochał swój naród (jakby  nie rozumieć jego definicji) i wchodził całym sobą we wszystkie ryty i świeta. Respektował je jako prawowierny żyd. Powiem więcej. On wypełniał je. Przecież te ryty i święta były typiczne dla rytów, świat i wydarzeń Nowego Przymierza. A więc : jeśli założymy że chrześcijaństwo jest wypełnieniem obietnic Starego Przymierza, że Stare Przymierze zapowiada i przygotowuje grunt pod Nowe, to może tu nie być sprzeczności. Tzn że Bóg swoje wybraństwo rozszerzył na Kościół, ale nie zdjął go z mozaizmu.
Fakt że Pan Jezus niejednokrotnie krytykował postawy swojego narodu, świadczą tylko o Jego doń miłości. Matka z miłości do dziecka również krytykuje jego złe sprawowanie, pragnąc jego poprawy. Niejednokrotnie w tymże celu daje klapsa.
Jeśli kogoś nie kochamy, mamy do niego relację obojętną. Po prostu nie interesuje nas.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 19, 2009, 10:02:25 am »

Ja bym powiedział tak: Żydzi byli i są narodem wybranym, bo Bóg rzeczywiście nie wycofuje się ze swoich obietnic. Gdyby tak było, znaczyłoby że jest omylny, a więc nie jest Bogiem. A wiemy że Bogiem jest. Robi się kwadratura koła? Chyba nie.
Obietnica nie była dana bezwarunkowo. Ze swojej strony Naród Wy brany musiał przestrzegać przymierza. Według mnie istotnym elementem tego przymierza -  było przyjecie zapowiadanego przecież wielokrotnie Mesjasza. Ponieważ zaś żydzi tego nie zrobili - sami odcięli się od przymierza


A więc : jeśli założymy że chrześcijaństwo jest wypełnieniem obietnic Starego Przymierza, że Stare Przymierze zapowiada i przygotowuje grunt pod Nowe, to może tu nie być sprzeczności. Tzn że Bóg swoje wybraństwo rozszerzył na Kościół, ale nie zdjął go z mozaizmu.
Ale Mozaizm przestał istnieć wraz ze zburzeniem Świątyni

Fakt że Pan Jezus niejednokrotnie krytykował postawy swojego narodu, świadczą tylko o Jego doń miłości. Matka z miłości do dziecka również krytykuje jego złe sprawowanie, pragnąc jego poprawy. Niejednokrotnie w tymże celu daje klapsa.
Ale postawy te są właściwe całej ludzkości...

Jeśli kogoś nie kochamy, mamy do niego relację obojętną. Po prostu nie interesuje nas.
Jeśli kochamy coś, przeciwko czemuś występuje człowiek zupełnie nam obojętny - to również upominamy, albo karcimy, a czasem lejemy na odlew...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Żydzi Narodem Wybranym? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!