Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 04:25:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: W Toruniu powstaje kolejna wyższa szkoła prowadzona przez zakonników
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: W Toruniu powstaje kolejna wyższa szkoła prowadzona przez zakonników  (Przeczytany 8084 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« dnia: Lipca 20, 2009, 09:45:16 am »

W Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej prowadzona będzie nauka języka hebrajskiego: biblijnego, rabinicznego i współczesnego, również język jidysz oraz archeologia biblijna. Szkoła o takim profilu to pomysł ojców franciszkanów.
- Toruń wybraliśmy dlatego, że mamy tu tereny, które idealnie nadawały się pod budowę uczelni – mówi „Dziennikowi” rzecznik prasowy franciszkanów o. Leonard Bielecki.
Już rozpoczął się nabór na pierwszy rok studiów. - Przygotowaliśmy 45 miejsc - informuje o. Bielecki. W tym roku ruszą trzyletnie studia na kierunku filologia hebrajska. Za rok oferta zostanie rozszerzona o kursy z hebrajskiego i jidysz, a za dwa lata dołączy kurs przewodników po Ziemi Świętej. Dalsze plany przewidują uruchomienie studiów podyplomowych w zakresie filologii hebrajskiej, archeologii biblijnej i judaizmu.
Rzecznik prasowy franciszkanów tłumaczy, że tradycją franciszkanów jest opieka nad zabytkami Ziemi Świętej i dbanie o tradycje chrześcijańskie a do tego potrzebna jest znajomość m.in. języka hebrajskiego, który może okazać się przydatny również w w biznesie i kulturze.

http://www.fronda.pl/news/czytaj/w_toruniu_powstaje_kolejna_wyzsza_szkola_prowadzona_przez_zakonn

Po prostu "cymes"...jaki ciekawy mają profil  rzeczenie franciszkanie  ;D
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 20, 2009, 10:50:08 am »

Jeśli się nie mylę tu chodzi o Reformatów. Szkoła już dawno była planowana.

Pamiętam, że bardzo nie chciałem uczyć się rosyjskiego - dziś wiem, że dobrze znać bukwy.
Znajomość języka pozwali lepiej poznać Żydów, a to ma dobre strony... nie jest się zdanym na to co powiedzą sami o sobie.
Intencje powstania szkoły może są trochę inne, ale skutki czasami bywają odwrotne od zamierzonych.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 20, 2009, 11:01:59 am »

Bardzo ładnie. Wspierać należy rozwój wszelkiej wiedzy. Filologia Hebrajska - Aigololif Aksjarbeh, - jak to ładnie brzmi. (to to samo czytane od tyłu  :)).
Rozumieć należy, że powstanie ta szkoła w ramach życzliwego rewanżu za powstanie Filologii Polskiej w Izraelu wspierającej propagowanie naszej kultury. (chyba że już takowa jest, nie wiem)

Dygresja; niepokoją mnie te wszystkie tzw Wyższe Szkoły (Trzyletnie, Powiatowe), które ostatnio wyrosły jak grzyby po deszczu. Znam problem z empirii - żadne "wyższe" po prostu pomaturalne, zwykłe, o bardzo zwykłym, bardzo niskim poziomie. Dlaczego nazywać je "wyższymi"? Ale to ładnie brzmi; PWSZ = Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, i jest pan rektor w gronostaju i senat....i...wielka lipa... miejsce chałtury i drugiego etatu. A poziom "studentów"! Cudzysłów uzasadniony.

A co to jest WSGNG?
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 20, 2009, 11:33:01 am »

A co to jest WSGNG?

Wyzsza Szkola Gotowania Na Gazie.  :)
Do tego ogranicza sie najczesciej edukacja we wszelkich szkolkach prywatnych tzw. wyzszych.
Na szczescie w najblizszych latach troche demografia te szkolki zreformuje, upadac zaczna zbiorowo.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 20, 2009, 12:03:40 pm »


Dygresja; niepokoją mnie te wszystkie tzw Wyższe Szkoły (Trzyletnie, Powiatowe), które ostatnio wyrosły jak grzyby po deszczu. Znam problem z empirii - żadne "wyższe" po prostu pomaturalne, zwykłe, o bardzo zwykłym, bardzo niskim poziomie. Dlaczego nazywać je "wyższymi"? Ale to ładnie brzmi; PWSZ = Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, i jest pan rektor w gronostaju i senat....i...wielka lipa... miejsce chałtury i drugiego etatu. A poziom "studentów"! Cudzysłów uzasadniony.


Zamiast zarządzania powinno się uczyć układania cegieł i kładzenia tynków... a te gronostaje to też lipne.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 20, 2009, 12:35:22 pm »

A pikantności sprawie nadaje fakt, że spotkają Państwo gdzieś w Polsce taką Violę, która będzie twierdzić, że "studiuje anglistykę" na PWSZ w Koninie, Płocku, czy Włocławku. No, w rzeczy samej indeks ma identyczny jak studentka anglistyki na UJ czy UW.
Ja teraz czekam az powstaną trzyletnie Akademie Medyczne, których absolwenci będą nas operować.

Jednak stary system egzaminów wstępnych, sześciu kandydatów na jedno miejsce, powodował poziom.

Nie sądzę, żeby ta Hebraistyka była chlubnym wyjątkiem. Taka szkoła przewodników wycieczek z elementami hebrajskiego. A jidisz? Jidisz to się zna...często po rodzicach. :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 20, 2009, 12:40:46 pm »

Czyli "Turystyka i hotelarstwo". Całkiem możliwe. Dużo zależy od tzw. zaplecza: jakich ma się wykładowców, księgozbiór itd.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 20, 2009, 12:47:00 pm »

Najwięcej zależy od inteligencji, zdolności i talentu studentów. Bo jeśli zostaje sie studentem za 300zł wpisowego, a przez maturę jakoś się przepchnęło.... to i najlepszy księgozbiór i wykładowca nie pomoże.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 20, 2009, 12:59:50 pm »

Tłumaczę, że efekt nauki to nie to co da wykładowca plus praca studenta, ale razy praca praca studenta. Problemem często jest  zdemoralizowanie studentów. Oni zwyczajnie nie mają zamiaru się uczyć.
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 20, 2009, 13:02:56 pm »

Oczywiscie, 50% "studentow" w takich wyzszych szkolach biznesu wszelakiego bylo w nich tylko dlatego, by uniknac poboru do wojska. Teraz poboru juz nie ma, a do tego dochodzi niz demograficzny w tej grupie wiekowej, wiec czarno widze przyszlosc takich szkolek juz od najblizszego roku akademickiego.
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 20, 2009, 13:06:23 pm »

A z drugiej strony warto zauwazayc ze Europa jest zainteresowana takimi szkolkami, poziom ich odpowiada generalnie przecietnemu poziomowi uczelni na Zachodzie. Zbyt duzo wiadomosci nie ma co studentowi pakowac, wazne zeby praktyczne jakies zdolnosci posiadl. A wyksztalcenie humanistyczne ograniczyc do minimum, jak bedzie za duzo ksiazek czytal moze dojsc do wniosku ze ta cala UE to jedno wielkie oszustwo, wiec lepiej zeby niewiele wiedzial. Nasze Uniwersytety z tradycjami im nie pasuja, wiec trzeba je reformowac na sile, dostosowac do procesow bolonskich, rewidowac programy etc. To sie dokladnie teraz dzieje.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 20, 2009, 13:14:16 pm »

Zgadzam się z panami. Dodam - w takich szkółkach to nawet do pracy studentów przymusić nie można stawiając dwóję czy nie dając zaliczenia bo wkroczy władza "uczelni" i usłyszymy taki tekst;
"Panie kolego, co pan wyrabia, grupa się rozleci i kto zostanie? Przecież to nasi chlebodawcy. Z torbami pójdziemy. To nie Harvard. Niech im pan da trójki minus, a potem się zobaczy."
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 20, 2009, 13:32:06 pm »

Do pewnych zawodów przygotowywały kiedyś licea zawodowe i technika. Mój mąż skończył technikum chemiczne i nigdy nie pracował w zawodzie chemika, bo teraz do najprostszych prac chcą magistra chemii. A że skończył studia humanistyczne, to tym bardziej na technika go nie chcieli...  ::)
A mnie śmieszą te szkoły wyższe zawodowe ;D bo niby to magister a nawet na swoim zawodzie się nie zna czasem. No, umie np. bilety lotnicze w biurze podróży sprzedawać czy wycieczki klientom oferować.
Żałosne... ::)

Z tym że WSKMIS ma wysoki poziom nauczania, więc nie porównywałabym jej z innymi wyższymi prywatnymi szkołami.
Zapisane
przykoźlak
uczestnik
***
Wiadomości: 185


gg:5502171

TOOOORUŃ
« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 20, 2009, 13:47:56 pm »

Jako torunianin się ciesze, tym bardziej że szkoła powstała w baaardzo potrzebującej tej instytucji części miasta.

Jednak uczelnia powstaje w eeeeeeeeeeeeeeexpresowym tempie. Przy kryzysie, innych problemach..to mnie troche niepokoi czy wszystko tam jest fair.
Zapisane
Prawdziwy reakcjonista nie jest tym, kto marzy o dawnych czasach, lecz myśliwym ścigającym święte cienie na wiecznych wzgórzach.

www.przykozle.blogspot.com
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 20, 2009, 13:52:41 pm »

Pieniądze, pieniądze, pieniądze. O poziomie szkoły i wynikach dydaktycznych stanowi mała liczebność osobowa grup - maksymalnie 12 osób. Wtedy możemy sie uczyć, a jeśli dla oszczędności grupy się łączy i na zajęciach zjawia mi się 40 osób i to się nazywa konwersatorium.... no to jest alma mater poviatoviorum i ja z takiej szkoły "wyższej" zrezygnowałem. Szkoda.... 2700 na miesiąc koło nosa przeszło. Jaki dylemat moralny! Ale za to jakie czyste sumienie nie uczestniczenia w kabarecie.
Najlepiej, pytam panią profesor, koleżankę po fachu;
- Jola, o co tu chodzi? Trzy łączone grupy... Jak to uczyć?
- O co chodzi? O to że na konto nam przychodzi. (tak ładnie zrymowała, ale po roku też odeszła.)

Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: W Toruniu powstaje kolejna wyższa szkoła prowadzona przez zakonników « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!