Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 22:53:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nauki przedmałżeńskie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Nauki przedmałżeńskie  (Przeczytany 3286 razy)
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« dnia: Lipca 19, 2009, 12:07:54 pm »

http://wyborcza.pl/1,87648,6818977,Nauka_malzenstwa_w_weekend.html
Przeczytałem coś takiego w G..... . Jakie jest Państwa zdanie w tym temacie? Chcę tylko powiedzieć że wielu moich znajomych traktuje te nauki jako przymus a potem opowiadają o tych naukach anegdoty.
Jak dobrze przygotować młodych do katolickiego małżeństwa?
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 19, 2009, 20:22:26 pm »

Czyż nikt nie uczestniczył w tych naukach?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 19, 2009, 20:24:19 pm »

ja nie :p
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 19, 2009, 22:02:57 pm »

Żona powinna się wystrzegac fochów, szczególnie tych z przytupem ;)
Kobiety są czasem zbyt emocjonalne, ja też więc wcale nie głupia rada.

A z antykoncepcją szczera prawda. Tylko jak ktoś jest głupi i lubi się truć to się mu nie przemówi do rozsądku.

"Ja będę naprawiał kran" Dobre. Bo kran się psuje co tydzień

Cytuj
Kobieta o tej samej porze, najlepiej rano, mierzy sobie temperaturę w pochwie lub odbycie, a wynik mąż zapisuje w zeszyciku. Dzięki temu wie, kiedy może działać. Mój mąż też zapisuje. Ale kiedyś stwierdził, że już można, i tak jest Jasio.
To na pewno jest zmyślone przez gazetę. GW bardzo ładnie wkłada różne słowa w usta ludzi.


To jest najlepsze ;)

Cytuj
Nauki przedmałżeńskie SPA
Ekskluzywne warsztaty ślubne w SPA. Zakończone zaświadczeniemKościelnym
www.js-academy.com.pl



Generalnie takie nauki są prowadzone przez te same osoby które ucza w szkołach więc co się dziwić że ludziom nie zawsze się podoba. Poza tym nauka życia razem i radzenia sobie z problemami w 10 godzin?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 19, 2009, 22:23:53 pm »

Najważniejszych nauk przedmałżeńskich udzielają Rodzice i trwa to latami.

Chodziłem na nauki przy kościele - niewiele pamiętam.
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2009, 22:29:53 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Fiatmihi
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 19, 2009, 23:08:42 pm »

Krótka refleksja: chodziłem, nie polecam, tendencyjne, zbyt brną w medykalizację zamiast w moralność i teologie pastoralną, przedstawiają ideologię a nie prawdę z możliwością wolnej decyzji, forma przekazu, psychotechniki dla mnie nie do przyjęcia. Lepiej samemu poczytać najpierw podręcznik z biologii czy ginekologii a potem prof Fiałkowskiegio czy Rotzera. Największa wada : nauka katolickiej antykoncepcji - nie planowania rodziny; w tym np: metod jak najłatwiej zajść w ciążę, niby oczywiste i łączy się z tematem ale jednak nie do końca...
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 19, 2009, 23:37:18 pm »

Tylko że nie można samemu poczytać bo jest potrzebna pieczątka ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 20, 2009, 06:55:52 am »

Dlatego ja w tych pieczątkach widzę problem. Nikt tych nauk nie traktuje poważnie. Kolega ostatnio brał ślub i był na tych naukach i mówił że ksiądz w porównaniu do jakiejś świeckiej kobiety prowadził świetnie. Natomiast przy kobiecie prowadzącej młodzi kładli się ze śmiechu.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 20, 2009, 07:16:41 am »

Dlatego ja w tych pieczątkach widzę problem. Nikt tych nauk nie traktuje poważnie. Kolega ostatnio brał ślub i był na tych naukach i mówił że ksiądz w porównaniu do jakiejś świeckiej kobiety prowadził świetnie. Natomiast przy kobiecie prowadzącej młodzi kładli się ze śmiechu.

My nazwaliśmy Panią o naturalnych metod "pani zootechnik". Dużo było o objawach ale zapytana o adres przyzwoitego ginekologa, co nie ma krwi niewinnej na rękach, tego nie wiedziała.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 20, 2009, 07:46:09 am »

A ta Pani miała chociaż męża?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 20, 2009, 08:30:16 am »

To już dość dawno temu było ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 20, 2009, 09:20:24 am »

Pamiętam że rok temu podczas wakacji mój brat o. P.S. OMI mówił że protokoły przedmałżeńskie są przestarzałe podobnie jak forma nauk. Jak teraz przyjedzie to się go dopytam dokładniej.
Zapisane
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 20, 2009, 11:37:53 am »

Niewiele pamiętam, nudne były te nauki, jacyś ludzie się ciągle kłócili z prowadzącymi...W sumie do sporów się to sprowadzało, a dla innych do pieczątek. Na część o naukach o npr nie chodziliśmy, bo byliśmy już wcześniej nauczycielami tych metod.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 20, 2009, 11:42:36 am »

Mam pytanie bardzo dla mnie istotne - jak Panstwo sobie wyobrazaja dobre przygotowanie do przyjecia sakramentu malzenstwa (czyli jaka forma, ile spotkan, jaka tematyka, no i czy w ogole te pare spotkan przed slubem moze cos dac)?
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2009, 14:19:53 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 20, 2009, 12:17:58 pm »

Poziom tych spotkań w skali kraju jest tak nierówny, ze trudno o przedstawienie wniosku ogólnego. Część kursów jest niezłych, jak mówią ich uczestnicy. Inne są zupełnie "od czapy". Nie ma standaryzacji co do uznawania matury z religji lub samych takich kursów odbytych przez tych samych narzeczonych na więcej niż rok przed ślubem. Szkoda, że taka Lednica czy coś w tym stylu nigdy nie jest poświęcona temu zagadnieniu.

To jedna strona medalu. Druga - coraz więcej ludzi nie zawiera sakramentalnego związku małżeńskiego.

Zatem, co jest ważne:
- najważniejsze, to przykład domu rodzinnego,
- skoro jest religja w szkołach, to powinna informować o sakramencie i jego warunkach przed bierzmowaniem i stanowić faktyczne przygotowanie do życia w rodzinie w klasach maturalnych,
- zdobywanie pieczątek dla nich samych jest zniechęcające, to chyba jedyny obszar zycia koscielnego, który jest zbiurokratyzowany na podobieństwo państwowe
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Nauki przedmałżeńskie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!