Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 08:31:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Collectanea Theologica 1967-1976
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Collectanea Theologica 1967-1976  (Przeczytany 3008 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« dnia: Września 17, 2009, 09:26:00 am »

=====
W dwóch wątkach znalazłem linki do autorskiej strony
z zeszytami Biuletynu Odnowy Litergicznej.
http://ikaku.fm.interia.pl/bol.html
i - myślę - nadaje się do wydzielenia, bo rozjaśnia trochę "mroki starożytności NOM-u".
=====

Otworzyłem na pierwszy z brzegu i:
Cytuj
Znane są „kłopoty” z krzyżem na ołtarzu „versus populum”.
Jak go ustawić i jaki ma być, aby nie zasłaniał celebransa? W którą stronę ma być zwrócony Korpus Chrystusa?
A zaraz:
Cytuj
Przepis Kodeksu rubryk (Nr 527) ... w zasadzie obowiązuje nadal.
By dojść do wniosku:
Cytuj
Z tego prawa należy korzystać...
Jakiego? No właśnie. Dextimus na KNO pisze o wandalach w kurii, ale wynika z tego, że był... jeden!
całość: http://ikaku.fm.interia.pl/bol67-1a.html#163a
Zapisane
trident
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #1 dnia: Września 17, 2009, 09:36:49 am »

W naszej seminaryjnej bibliotece są wszystkie numery tego periodyku, ciekawych rzeczy można się dowiedzieć czytając biuletyny liturgiczne poszczególnych wydań. W jednym z nich zastanawiano się w jaki sposób odprawiać Mszę Św wobec wystawionego Najświętszego Sakramentu przodem do ludzi, po czym stwierdzono iż takich Mszy już najpewniej nie będzie się odprawiać. Ogólnie po lekturze biuletynów zamieszczonych w CT można dojść do dwóch wniosków, Bogu dzięki że nie wszystko o czym tam pisano z planów "odnowy" zostało zrealizowane (przy lekturze niektórych artykułów włos jeżył się na głowie), a zarazem szkoda, że niektóre plany co do kształtu reformy nie zostały wcielone w życie.
Zapisane
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #2 dnia: Września 18, 2009, 01:22:24 am »

Prawdziwe "archiwum rewolucji". Wielu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć wprost ze źródeł. 
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #3 dnia: Września 21, 2009, 16:36:12 pm »

Arcyciekawa strona. Można zanleźć masę kwiatków takich jak np.:

Cytuj
Oracje nowego Mszału stanowią prawdziwy skarbiec modlitw. Jest ich 1600. W odniesieniu do poprzedniego Mszału stanowi to liczbę podwójną. Zostały zachowane prawie wszystkie dotychczasowe modlitwy, ale przy wielu z nich zaistniała konieczność takiego przepracowania, by wyrażeniowo harmonizowały z teologią Soboru Watykańskiego II i odnową liturgiczną.
(http://ikaku.fm.interia.pl/bol71-2.html#77)

Czyli dla reformatorów nie było wątpliwosci: VII to nowa teologia, nowe modlitwy z nią "harmonizują", a stare nie. 

Ale skoro tak, to należało wyraźnie powiedzieć, że nowa teologia unieważnia starą, i dokładnie wyszczególnić  w których punktach. A najlepiej oglosić listę anatem potepiających konkretne błędy starej teologii. :)


Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Września 21, 2009, 16:42:23 pm »

Czyli dla reformatorów nie było wątpliwosci: VII to nowa teologia, nowe modlitwy z nią "harmonizują", a stare nie. 
Nie harmonizuje, ale tylko "wyrażeniowo"

Mnie bawi najbardziej podejście "odnowa"  - cokolwiek nie zrobimy - zawsze wyjdzie odnowa - widać uważali ówczesną Mszę świętą za dno totalne... :(
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #5 dnia: Września 21, 2009, 17:19:08 pm »

[...] widać uważali ówczesną Mszę świętą za dno totalne...

... i miernotę. To widać  np. w artykule http://ikaku.fm.interia.pl/bol67-2.html#167, gdzie napisano:

Wobec prostoty, przejrzystości, jednolitości kanonu Hipolita czy św. Bazylego kanon rzymski przedstawia raczej miernotę.

« Ostatnia zmiana: Września 21, 2009, 17:27:07 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #6 dnia: Września 21, 2009, 17:33:04 pm »

... i miernotę. To widać  np. w artykule http://ikaku.fm.interia.pl/bol67-2.html#167, gdzie napisano:
Wobec prostoty, przejrzystości, jednolitości kanonu Hipolita czy św. Bazylego kanon rzymski przedstawia raczej miernotę.
Żal, że kolejny "odnowiciel" wyleciał przez te słowa z Kościoła...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
trident
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #7 dnia: Września 21, 2009, 22:20:55 pm »

Co do artykułu z powyższego linka: autor powinien być zadowolony, że kanon nie ma wzmianki o Duchu Świętym jako sprawcy przeistoczenia, wszak to w trędzie powrotu do źródeł, anafory powstałe przed końcem III wieku nie posiadały jeszcze nauki o Duchu Świętym, jak np Kanon Rzymski, co jest jedynie dowodem na jego pochodzenie z czasów początków Kościoła. (Swoją drogą oryginalny Kanon Rzymski w Missale Romanum 2002 także nie posiada wzmianki o Duchu Świętym, w polskiej wersji Kanonu w obecnie używanym Mszale z 1986 taka wzmianka została włączona na prośbę episkopatu Polski)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #8 dnia: Września 21, 2009, 22:27:32 pm »

Pierwsze co samodzielnie znalazłem:
Cytuj
Redaktorem niniejszego Biuletynu jest ks. Franciszek Blachnicki
Mnie to osobiście wiele tłumaczy.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #9 dnia: Września 21, 2009, 23:03:53 pm »

Pierwsze co samodzielnie znalazłem:
Cytuj
Redaktorem niniejszego Biuletynu jest ks. Franciszek Blachnicki
Mnie to osobiście wiele tłumaczy.
Mnie to osobiście bardzo smuci (jako byłego oazowicza i sympatyzującego z tym ruchem). Gdzieś w tym biuletynie jest artykuł ś+p ks. Franciszka o miejscu ołtarza i krzyża, gdzie indziej jest też o językach narodowych. To co uderza, to niezwykła fascynacja skalą "odnowy" choćby w Niemczech i życzenie by w Polsce czym prędzej "nadganiać zaległości".

Mam wrażenie, że "odnowiciele" nie mieli złej woli, jeno zachłystnęli się "przemianą", bez jakiegokolwiek zastanowienia nad efektami. Ten biuletyn to jest chyba najsmutniejszym świadectwem "szału" jaki miał miejsce podczas tzw. reformy liturgicznej po SVII.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Collectanea Theologica 1967-1976 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!