Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 06:33:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 51 Drukuj
Autor Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim  (Przeczytany 246037 razy)
michal_k
Gość
« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 14, 2009, 22:08:29 pm »

Juz wspominany kościół sw. Mikołaja - I Komunia 27 lipca 1941 r.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 14, 2009, 23:42:05 pm »

E, ten ministrant ma krzyż na tym sznurku? Też tak chcę :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 14, 2009, 23:45:57 pm »

Świeczek to nie oszczędzali  ;D
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 14, 2009, 23:49:35 pm »

Nie lubię, gdy Włosi i Hiszpanie opuszczają "h", z resztą napisał już o tym kiedyś św. Augustyn w pierwszej księdze Wyznań:
Cytuj
vide, domine deus, et patienter, ut vides, vide quomodo diligenter observent filii hominum pacta litterarum et syllabarum accepta a prioribus locutoribus, et a te accepta aeterna pacta perpetuae salutis neglegant, ut qui illa sonorum vetera placita teneat aut doceat, si contra disciplinam grammaticam sine adspiratione primae syllabae hominem dixerit, magis displiceat hominibus quam si contra tua praecepta hominem oderit, cum sit homo.
Ha - pamiętam, zwróciłem na to uwagę gdy czytałem Wyzania (oczywiscie po polsku :-) )
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 14, 2009, 23:52:11 pm »


Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #65 dnia: Lutego 14, 2009, 23:54:12 pm »

Odtwarza się to na podstawie powiązań z innymi jezykami: greckim przede wszystkim (pewnie część osób pamięta, jak w Pasji Gibsona mówi się "Cezar" po grecku - scena rozmowy faryzeuszów z Piłatem - "Kajsar" właśnie.)
Ja tam pamiętam tylko koszmarną włoską wymowę łaciny - np. Piłata, który mówi: Ecze omo
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #66 dnia: Lutego 14, 2009, 23:56:41 pm »

Ja tam jeszcze lubię imeprativus "idź" - "ii". No i tą piękna odpowiedź żołnierzowi który pyta, kogo poinformować o całym zajściu: Abenadero, idiota! :D. Jedyny co tam dobrze mówił to legionista grany przez Polaka (choć akurat mówił mało i raczej proste rzeczy).
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #67 dnia: Lutego 15, 2009, 00:00:50 am »

Jedyny co tam dobrze mówił to legionista grany przez Polaka (choć akurat mówił mało i raczej proste rzeczy).
Dlatego też zdziwiło mnie, że Bułgar grajacy Piłata mówi z włoskim akcentem.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #68 dnia: Lutego 15, 2009, 00:05:08 am »

No tak, ale kto naprawdę wie, jak wtedy mówiono ? Dlatego dla mnie nawet to "kajzer" było do przełknięcia.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #69 dnia: Lutego 15, 2009, 00:22:14 am »

Jak się mówiło to nikt nie wie na pewno - można to tylko odtwarzać, tak jak pisałem. Zresztą to jeszcze zależy w którym wieku - łacina się zmieniała, jak każdy język. Kapłani np. na początku I w. p. Chr. mówili w czasie składania ofiar tak archaiczną łaciną, że sami jej nie rozumieli w większości.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #70 dnia: Lutego 15, 2009, 00:31:40 am »

Jak się mówiło to nikt nie wie na pewno - można to tylko odtwarzać, tak jak pisałem. Zresztą to jeszcze zależy w którym wieku - łacina się zmieniała, jak każdy język. Kapłani np. na początku I w. p. Chr. mówili w czasie składania ofiar tak archaiczną łaciną, że sami jej nie rozumieli w większości.
Kapłani rzymscy to chyba ofary skałdali mówić po etrusku - i dlatego nie rozumieli. Podobno cesarz Klaudiusz byl jedną z ost. osób, które znały ten język. A teksty pisane tych pogańskich modlitw i wróżb w j.etruskim oraz ich tłumaczenie na łacinę zostły spalone klika wielów później przez chrzescijan (chyba zresztą św. Benedykt - albo jacyś jego duchowi synowie się do tego przyczynili), czego w sumie żałuję - bo dzięki nim znalibysmy dzis trochę ten język i moglibyśmy stwierdzić czy to jeden z jezyków indoeuropejskich, czy też nie.

A co do łaciny i prób jej odtworzenie to zajmuje się tym jezykoznastwo porównawcze. Nawiasem mówiąc w jezyku sardyńskim - który jest najbardziej konserwatywnym z jezyków romańskich - nie dokonała sie palatalzacja c przed e oraz i i tam nadal mówią keli zamiast celi.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #71 dnia: Lutego 15, 2009, 00:48:51 am »

Ja czytałem że mówili archaiczną łaciną - etruskim chyba nie, bo to raczej przeciwne obozy były
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
michal_k
Gość
« Odpowiedz #72 dnia: Lutego 15, 2009, 14:09:41 pm »

Jankowice Rybnickie - Msza Świeta - 1935 r.
Zapisane
Tomasz z Krakowa
Gość
« Odpowiedz #73 dnia: Lutego 17, 2009, 02:40:17 am »

Tu jest piękne przedsoborowe zdjecie bpa. Wojtyły jak udziela I komunii św. w kościele paraf. św. Mikołaja w Krakowie w 1960 roku:
http://mojpapiez.pl/zdjecie/nr/191/i_komunia_sw.html
Zapisane
Breslauer
adept
*
Wiadomości: 17


PK!A Magna Polonia Vratislaviensis
« Odpowiedz #74 dnia: Lutego 18, 2009, 09:27:22 am »

Ks. Jerzy Popiełuszko przystępujący po raz pierwszy do Komunii Św.

Zapisane
Korporacja Akademicka "Magna Polonia Vratislaviensis"
www.magnapolonia.wroc.pl
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 51 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Zdjęcia z Mszy w Klasycznym Rycie Rzymskim « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!