Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:43:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Architektura "posoborowa"
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Architektura "posoborowa"  (Przeczytany 29110 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #15 dnia: Września 06, 2010, 21:07:53 pm »

ja niektorych z Panstwa nie rozumiem... jak modernistyczny, betonowy klocek to zle, jak tradycyjie wygladajacy kosciol jeszcze gorzej...  wszystko jest be?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
marcin
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Września 06, 2010, 21:13:47 pm »

na forum mamy przedstawicieli popularną wśród tradsów podgrupę homo narzekatus :)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #17 dnia: Września 06, 2010, 21:20:10 pm »

Tak - dla mnie to ładna rzecz (nie zaraz zachwycająca - ale ładna). Jak już jesteśmy na Bałkanach to z kolei Katedra w Tiranie to posoborowy nieład (szczególnie w środku).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #18 dnia: Września 06, 2010, 21:39:37 pm »

podgrupę ? a czasem mam wrażenie, ze grupę dominującą...  ;p
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #19 dnia: Września 06, 2010, 21:56:58 pm »


to też jest piękne, bo nie modernistyczne.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
marcin
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Września 06, 2010, 23:36:23 pm »

Tak - dla mnie to ładna rzecz (nie zaraz zachwycająca - ale ładna). Jak już jesteśmy na Bałkanach to z kolei Katedra w Tiranie to posoborowy nieład (szczególnie w środku).

tak katedra w Tiranie jest ekstra modernistyczna ale za to widoczna z wielu miejsc w mieście :) Jest chyba najwyższym religijnym obiektem w mieście. Wspomniałem ko-katedre w Sofii

co ważne kościół w samym centrum,widoczny z dużej części centrum i pięknie biją mu dzwony :)
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #21 dnia: Września 07, 2010, 12:12:04 pm »

Co do pierwszych zdjęć ze Stanów- cud, miód i orzeszki. Oby szybko polskie kościoły nowoczesne przerobiono w tym stylu! :)
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #22 dnia: Września 07, 2010, 15:19:51 pm »

to też jest piękne, bo nie modernistyczne.

Widocznie mam plebejskie gusta, ale mnie się bryła Sanktuarium Licheńskiego całkiem podoba.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
marcin
Gość
« Odpowiedz #23 dnia: Września 07, 2010, 17:29:12 pm »

problemem lichenia jest jego wielkość, jest za mały aby budzić podziw i bizantyjskie poczucie dumy, a za duży by uznać za 'jakiś' kościół z cukierkową architekturą. Mi licheń przypomina troche sobór sw sawy w belgradzie, podobny przepych, złoto itd tylko że my licheń skończyliśy a oni już 100 lat budują :)
Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #24 dnia: Września 07, 2010, 20:10:40 pm »

to też jest piękne, bo nie modernistyczne.

Widocznie mam plebejskie gusta, ale mnie się bryła Sanktuarium Licheńskiego całkiem podoba.

rzecz nie w bryle a w rozmiarze i usytuowaniu.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #25 dnia: Września 10, 2010, 04:40:08 am »

rzecz nie w bryle a w rozmiarze i usytuowaniu.

W usytuowaniu - czyli co konkretnie? Za blisko wody? A może za daleko od stolicy? Proszę mi wytłumaczyć tak na chłopski rozum.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #26 dnia: Września 10, 2010, 11:57:48 am »

urbanistycznie. być może to kwestia kadrów fotografii, ale wygląda to tak jakby bryła powstającego kościoła była gigantycznie nieproporcjonalna do budynków w najbliższym otoczenia. ten budynek wygląda jakby go tam upchnięto na styk i jakby zajmował całą co do milimetra działkę, na której powstaje. skojarzył mi się Licheń, bo tam znów jest pole, pole, nic, pole i... gigantyczna bazylika! wygląda to nie tyle majestatycznie co śmiesznie, bo świadczy o gigantomanii. casus Pristiny - równie gigantomaniacki - o tyle gorzej się prezentuje, że to centrum miasta i może się cieniem się rzucić na pół okolicznej dzielnicy. być może to abstrakcyjne problemy, ale dostęp do naturalnego światła dziennego to sprawa dla psychiki ludzkiej niebagatelna. wszelkie dostępne zdjęcia są mało dokładne, żeby przyjrzeć się bliżej. a wizualizacja pomija zupełnie najbliższe otoczenie.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
erykofm
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Września 10, 2010, 12:19:35 pm »

Gdyby Świątynia Opatrzności wyglądała jak bazylika w Licheniu, byłbym szczęśliwy.
Zapisane
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #28 dnia: Września 10, 2010, 12:43:23 pm »

Problem bazyliki w Licheniu polega na baraku zachowania proporcji w samej bryle. Można się czepić ale tego typu błędy są nawet w bazylice św. Piotra.  Nie mniej jednak prezentuje się ona bardzo majestatycznie, a jeżeli porównamy ją z wyciskarkami do cytryn to oby współczesne kościoły chociaż trochę były takie bee jak  licheński.
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #29 dnia: Września 10, 2010, 12:44:10 pm »

Gdyby Świątynia Opatrzności wyglądała jak bazylika w Licheniu, byłbym szczęśliwy.

Czy w ogóle ŚOB można nazwać kościołem katolickim? Wymyślona przez masonów i budowana przez ekumaniaków. Poza tym proszę zwrócić uwagę na nazwę. Moim zdaniem celowo użyto nazwy "świątynia" (templum), a nie "kościół" (ecclesia), aby odciąć się od korzeni katolickich. Dlatego nie przeszkadza mi to, że jej wygląd nie przypomina kościoła.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Architektura "posoborowa" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!