Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:45:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 18 Drukuj
Autor Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego  (Przeczytany 23782 razy)
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« dnia: Października 30, 2022, 21:01:31 pm »

Chodzi o koronkę do Miłosierdzia Bożego i szerzej - Dzienniczek i objawienie prywatne św Faustyny.

X. Olewiński (zdecydowanie i konkretnie argumentując) twierdzi, że ofiarować Bóstwa Jezusa Bogu Ojcu nie można (w koronce słowa "ofiaruję Ci Ciało i Krew, Dusze i Bóstwo najmilszego Syna Twego ...").
Np. tutaj


Dyskusja toczyła się na Forum Krzyż m. in. tutaj.

Wysłałem x. Olewińskiemu taki obrazek z w/w strony forum
i tekst mniej więcej taki:

[tu podałem link jw] użytkowniczka Anna M cytuje Księdza zamieszczając zrzut ekranu (nie wiem z jakiego forum, Google nie znajduje mi tego).
Miał tam Ksiądz (wg tego obrazka) odpowiedzieć użytkowniczce o nicku „Teresa Sikora” prawdopodobnie błądzącej wśród pojęć dot. Bóstwa i Osoby.
A jest tam napisane, że Osobę Pana naszego stanowią: Ciało, Krew, Dusza i Bóstwo. I dalej – że można Bogu Ojcu ofiarować całą Osobę Pana naszego.
A skoro Ciało, Krew, Dusza i Bóstwo stanowią właśnie tą Osobę, ofiarowanie w koronce do Bożego Miłosierdzia zdaje się być ofiarowaniem właśnie całej Osoby bo chyba nikt odmawiając słowa tej modlitwy nie ma intencji wyodrębniania każdego z tych aspektów (jeśli można się tak wyrazić) Osoby osobno. Tym bardziej że - jak wierzę - nikt z nas (nie wyłączając teologów) nie ma zielonego pojęcia czym jest Bóstwo Pana naszego. A nawet czym jest dusza ludzka.

X. Bartnik proponuje:
„ […] ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Osobę umiłowanego […]”
2023-10-15 Nie chciał bym być powodem zamieszania i wprowadzić błędu dlatego napisałem dziś uwagę do tego w #259
Skoro ludzkie ciało (i krew) i dusza są częścią osoby to jaki sens dodania „i osoby”? To już lepszym wydaje się ofiarowanie po prostu Osoby bez wyszczególniania. Czyli (albo-albo):
- „… ofiaruję Ci Osobę najmilszego …” (czyli Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo na raz)
- „… ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego …” (czyli całą Osobę)


czekałem cierpliwie ale nie doczekałem się publikacji ani tym bardziej odpowiedzi.

Nie ukrywam, że dawno temu doznałem poważnej łaski po odmówieniu Nowenny do Miłosierdzia Bożego a właściwie ratunku w sytuacji krytycznej, beznadziejnej i po ludzku nie do wyjaśnienia. Odmawiałem tą nowennę wraz z koronką i modlitwą za wstawiennictwem św Faustyny (ówcześnie jeszcze nawet nie ogłoszonej błogosławioną). Odmawiałem tą koronkę przez dekady ale po przeczytaniu x. Olewińskiego zawiesiłem tą praktykę do czasu wyjaśnienia. Szukam już ok 2 m-ce ale niestety brak poważnych artykułów w tym temacie - zdaje się, że ci co w to objawienie wierzą idą na żywioł i nie zwracają uwagi na "jakichś tam" teologów. A ci co się wypowiadają (polemizują z x. Olewińskim) są mało przekonujący bo bazują na emocjach i nie argumentują składnie, przez co nie sposób tego zweryfikować. Postanowiłem więc czytać co x. Olewiński pisze raz, drugi ... aż może sam swoim tępym (bez przygotowania teologicznego) umysłem wyłapię jakieś błędy itp.

Otóż x. Olewiński (przy okazji krytyki bł. x. Sopoćki) pisze (tutaj)



czyli że Chrystus "nie ofiarował Swojej Osoby gdyż jest jako Syn drugą Osobą Trójcy"
podczas gdy wyżej (1szy obrazek) pisze, że można ofiarować "całą Osobę".

Zatem albo ja czegoś jeszcze nie rozumiem albo x. Olewiński jest niekonsekwentny i usiłuje za wszelką udowodnić z góry obraną tezę.
« Ostatnia zmiana: Października 15, 2023, 21:18:54 pm wysłana przez TruthSrchr » Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 01, 2022, 14:16:48 pm »

Spowiednik chciał zadać mi koronkę jako pokutę. Przedstawiłem mu pokrótce swój problem (post wyżej) i zadał mi inną jednocześnie wyjaśniając, że podczas Mszy św jest moment, w którym ofiarowuje się Bogu ... i tu coś się zadziało że nie dosłyszałem, pamiętam tylko że ta część Mszy św zaczyna się od "eks" "ex". Szukałem po sieci ale nic nie znalazłem. Widzę , że temat wypalił się albo dyskutujący już swoje wyjaśnili i jedni odmawiają koronkę jak większość a inni nie odmawiają. Dla mnie sprawa jest nadal w zawieszeniu bo argumenty (poza x. Olewińskim) wydają mi się niespójne a same argumenty x. Olewińskiego, mimo domniemanej niekonsekwencji (post wyżej) stanowią poważne odtrzeżenie z racji tego, że to teolog i jako owca oczekuję, że ew. obali je również teolog a nie owca.
Zapisane
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 01, 2022, 23:46:33 pm »

Jeśli się nie myle to chyba o. Kazimierz Lijka OMI jakoś naukowo rozprawiał się z tą kwestią;może w doktoracie albo jakiejś innej publikacji. I na naszym forum  ktoś na to się powoływał więc nie powinno być problemu znaleźć tą publikację
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 01, 2022, 23:47:23 pm »

Na to że Olewiński to theolog to ma pan dowód?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 02, 2022, 17:04:41 pm »

Na to że Olewiński to theolog to ma pan dowód?
On sam twierdzi, że jest teologiem :-)
A swoje wypowiedzi wzmacnia jeszcze oświadczeniem: "Tytuł doktora teologii przyznano mi na Uniwersytecie w Monachium na podstawie pracy doktorskiej przyjętej przez późniejszego Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, kard. Gerharda L. Müllera oraz examen rigorosum z oceną "summa cum laude"." :)

Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 02, 2022, 17:11:43 pm »

[...] że ew. obali je również teolog a nie owca.
W jednym z filmów opublikowanych w tym roku, x. Bańska powiedział: "Mogę to już powiedzieć, za zgodą przełożonego, że Bractwo dokonało analizy teologicznej Dzienniczka i nie znalazło nic co przeczyłoby nauce katolickiej". Mój cytat, oddaje raczej sens wypowiedzi, co do konkretnych użytych słów mogą być różnice. Niestety nie pamiętam, który to film.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 02, 2022, 19:18:45 pm »

W jednym z filmów opublikowanych w tym roku, x. Bańska powiedział: "Mogę to już powiedzieć, za zgodą przełożonego, że Bractwo dokonało analizy teologicznej Dzienniczka i nie znalazło nic co przeczyłoby nauce katolickiej". Mój cytat, oddaje raczej sens wypowiedzi, co do konkretnych użytych słów mogą być różnice. Niestety nie pamiętam, który to film.

Widziałem ten film chyba z przed roku i znam tą "obietnicę" x. Bańki. Właśnie od szukania stanowiska FSSPX zacząłem swoje poszukiwania wpisując na Googlach różne kombinacje haseł. Znalazłem dokładnie nic. Wygląda jakby nabrali wody w usta.
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 02, 2022, 19:19:37 pm »

Na to że Olewiński to theolog to ma pan dowód?

Nie mam. (???)
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 02, 2022, 19:39:46 pm »

Jeśli się nie myle to chyba o. Kazimierz Lijka OMI jakoś naukowo rozprawiał się z tą kwestią;może w doktoracie albo jakiejś innej publikacji. I na naszym forum  ktoś na to się powoływał więc nie powinno być problemu znaleźć tą publikację

Przejrzałem to po wygooglowaniu frazą [Kazimierz Lijka OMI "ofiaruję Ci Ciało"] i znalazłem w temacie jedynie wzmiankę. Przeczytam całość w Dzień Pański a może coś jeszcze coś znajdę bo na oko ta praca nie wygląda rozprawienie się z problemem (przyajmniej w moim potocznym rozumieniu tego słowa).
Ale dziękuję za wskazówkę.
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 02, 2022, 20:22:02 pm »

W jednym z filmów opublikowanych w tym roku, x. Bańska powiedział: "Mogę to już powiedzieć, za zgodą przełożonego, że Bractwo dokonało analizy teologicznej Dzienniczka i nie znalazło nic co przeczyłoby nauce katolickiej". Mój cytat, oddaje raczej sens wypowiedzi, co do konkretnych użytych słów mogą być różnice. Niestety nie pamiętam, który to film.

Widziałem ten film chyba z przed roku i znam tą "obietnicę" x. Bańki. Właśnie od szukania stanowiska FSSPX zacząłem swoje poszukiwania wpisując na Googlach różne kombinacje haseł. Znalazłem dokładnie nic. Wygląda jakby nabrali wody w usta.

W takim razie może należy przypomnieć x. Bańce, że temat jest niedokończony, a mógł zwyczajne zapomnieć, zarobiony jest ... :-)

Pan Jakub Szymański na swoim kanale poruszał temat Bożego Miłosierdzia i koronki. Nie pamiętam już dokładnie treści filmów, może jednak te filmy okażą się pomocne. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to p. Jakub Szymański również polemizuje z poglądami x. Olewińskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=Wept_SmD9bY&list=PL7XZryxJ8ezm69tK_V0Eb1xJsDAwBUxn2


« Ostatnia zmiana: Listopada 02, 2022, 20:40:59 pm wysłana przez Tadeusz » Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 02, 2022, 20:57:57 pm »

Hmm, ja tak to rozumiałem, że dlatego Bóg musiał stać się człowiekiem i ofiarować samego siebie aby zadośćuczynić za nieskończone obrazy Boga - nieskończona ofiara za nieskończoną obrazę, nieskończone bóstwo Syna ofiarowuje się nieskończonemu bóstwu Ojcu. Jeśli ofiarowane byłoby tylko ciało, krew i dusza, czyli człowieczeństwo to czy nie byłaby to skończona ofiara?
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 02, 2022, 23:09:43 pm »

W takim razie może należy przypomnieć x. Bańce, że temat jest niedokończony, a mógł zwyczajne zapomnieć, zarobiony jest ... :-)
Miał przypominane. Cisza jak makiem zasiał. Może nie zagląda do komentarzy. Niemniej jak pisałem cisza w ogóle.
Pan Jakub Szymański na swoim kanale poruszał temat Bożego Miłosierdzia i koronki. Nie pamiętam już dokładnie treści filmów, może jednak te filmy okażą się pomocne. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to p. Jakub Szymański również polemizuje z poglądami x. Olewińskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=Wept_SmD9bY&list=PL7XZryxJ8ezm69tK_V0Eb1xJsDAwBUxn2

Słuchałem gościa z mieszanymi uczuciami bo nakręcanie emocji i głupawe przedrzeźnianie to dla mnie żadne argumenty - raczej osłabiają te rzeczowe a i te zostały przez x. Olewińskiego albo obalone albo wykazana została ich nikłość (np. rzekome modlitwy św Gertrudy (w starym zbiorze modlitw) których pochodzenie jest niepewne i są to raczej modlitwy "gertrudiańskie" czyli w stylu św Gertrudy ale nie jej autorstwa.

Z braku poważnych adwersarzy skazany jestem (jak na razie) na dalsze czytania co tam x. Olewiński pisze i może wreszcie zacznę dostrzegać coś więcej (jak np. podałem w #1) bo i mną emocje targają a potrzebuję mieć jasny ogląd. Ale mogę co najwyżej usiłować wykazać jakiś brak logiki czy konsekwencji bo sam i tak ostatecznie nie rozstrzygnę czy Bóstwo (lub całą Osobę z Bóstwem) można ofiarować czy nie. Oczywistym jest, że sprawa mnie przerasta.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 03, 2022, 13:10:58 pm »

[...] że ew. obali je również teolog a nie owca.
W jednym z filmów opublikowanych w tym roku, x. Bańska powiedział: "Mogę to już powiedzieć, za zgodą przełożonego, że Bractwo dokonało analizy teologicznej Dzienniczka i nie znalazło nic co przeczyłoby nauce katolickiej".
Widać coraz poważniejsze autorytety naukowe...
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 03, 2022, 17:12:04 pm »

Jeśli się nie myle to chyba o. Kazimierz Lijka OMI jakoś naukowo rozprawiał się z tą kwestią;może w doktoracie albo jakiejś innej publikacji. I na naszym forum  ktoś na to się powoływał więc nie powinno być problemu znaleźć tą publikację

Przejrzałem to po wygooglowaniu frazą [Kazimierz Lijka OMI "ofiaruję Ci Ciało"] i znalazłem w temacie jedynie wzmiankę. Przeczytam całość w Dzień Pański a może coś jeszcze coś znajdę bo na oko ta praca nie wygląda rozprawienie się z problemem (przyajmniej w moim potocznym rozumieniu tego słowa).
Ale dziękuję za wskazówkę.

https://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9535.msg234318.html#msg234318
Zapisane
TruthSrchr
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 04, 2022, 22:59:29 pm »

https://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,9535.msg234318.html#msg234318

Tekst pod tym linkiem to fragment tego, co podlinkowałem wyżej i nazwałem go wzmianką.
Czy Osobę można ofiarować skoro jest w Niej Bóstwo? Nawet x. Olewiński (#1 zrzut 1) pisze że tak ale gdzie indziej (#1 zrzut 2) pisze, że Chrystus nie ofiarował Osoby to jak mógłby modlący się to czynić? Ale jest tu brak konsekwencji (albo jak mówiłem w #1 czegoś nie rozumiem).
Parafrazując umierającego generała granego przez Marlona Brando w Apocalypse Now! ("Horror! Horror!")
chce się wołać: Zamęt! Zamęt!
Czy w ogóle ktoś w Kościele jeszcze cokolwiek robi? Gdzie jest Święta Inkwizycja? !!!!
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2022, 23:10:24 pm wysłana przez TruthSrchr » Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 18 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: jeszcze w/s x D. Olewiński vs ofiarowanie Bóstwa Pana naszego « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!