Co tak jasnego świeci wieczorami na wschodzie? Wenus? Nieee... To Jowisz. Największa planeta Układu Słonecznego też potrafi "dać czadu" - zwłaszcza we wrześniu 2022 roku, kiedy wypada Wielka Opozycja Jowisza! Patrzmy i podziwiajmy - także pozostałe planety, które również doskonale widać na nocnym niebie. Naszą uwagę przykuwa Saturn wieczorową porą i Mars po północy. W pierwszej dekadzie miesiąca Czerwona Planeta wraz z Aldebaranem zdaje się tworzyć parę "czerwonych oczu" zodiakalnego Byka. A to dopiero początek "gry w kolory", bo przecież zbliża się jesień - także na niebie gwiaździstym... Zapraszamy po szczegóły do naszego kalendarza astronomicznego.
Opis: Jowisz w świetle podczerwonym prezentuje się nieco inaczej. Celem lepszego zrozumienia zmienności tamtejszych chmur oraz by pomóc Juno, automatycznej sondzie NASA, w rozwiązaniu zagadki związanej z Kosmiczny Teleskop Hubble'a skierowano tak, by w stałych odstępach czasu monitorował całą tę olbrzymią planetę. Barwy obserwowanego Jowisza wykraczają tu poza zakres widzialny dla oka ludzkiego, przy czym składają się na nie i światło ultrafioletowe, i podczerweiń. Zarejestrowane w roku 2016 trzy pasma w bliskiej podczerwieni zostały cyfrowo przetworzone i połączone w jeden wielobarwny obraz. Jowisz wydaje się w świetle podczerwonym inny po części dlatego, że zmienia się ilość odbitego światła słonecznego, co skutkuje widocznymi różnicami w jasności chmur na różnych wysokościach i różnych szerokościach kartograficznych. Mimo to widzimy również wiele dobrze znanych nam tworów na Juowiszua, w tym jaśniejsze obszary i ciemne pasy rozlokowane wokół równika wielkiej planety, Wielką Czerwoną Plamę widoczną na dole i po lewej, oraz podobny do sznura pereł układ burzowy położony na południe od niej. Bieguny świecą, bowiem w ich rejonach leżąca zna dużej wysokości mgiełka jest zasilana wysokoenergetycznymi cząsteczkami pochodzącymi z m agnetosfery Jowisza. Juno ukończyła właśnie 10 z planowanych 12 okrążeń Jowisza i wciąż przesyła na Ziemię dane mające nam pomóc w zrozumieniu nie tylko jowiszowej pogody, ale i tego, co znajduje się poniżej jego gęstych obłoków.
Opis: Ten nowy widok Jowisza rozjaśnia horyzonty. Podczerwone zdjęcia wysokiej rozdzielczości przedstawiają Jowisza zaobserwowanego przez nowy, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, lub krótko Webb) ukazują, na przykład, nieznane wcześniej różnice między wysokimi warstwami jasnych chmur, wraz z Wielką Czerwoną Plamą, a niskimi warstawmi chmur ciemnych. Również wyraźnie widoczne są na prezentowanym obrazie z Webba pyłowy pierścień Jowisza, jasne zorze na biegunach, a także jowiszowe księżyce Amalthea i Adrastea. Magnetyczny strumień naładowanych cząstek, wysłany przez duży, wulkaniczny księżyc Io widoczny jest w okolicy południowej zorzy na Jowiszu. Niektóre obiekty są tak jasne, że światło zauważalnie załamuje się na optyce Webba, powodując promienie. Webb, który okrąża Słońce w okolicy Ziemi, ma zwierciadło o średnicy ponad 6 metrów, co czyni z niego największy teleskop astronomiczny, który kiedykolwiek został wyniesiony na orbitę. Jego powierzchnia zbierająca światło jest 15 razy większa niż Hubble'a.
Teleskop Jamesa Webba pracuje w podczerwieni stąd takie kolory.
Cytat: Michal260189_T w Września 12, 2022, 09:21:08 amTeleskop Jamesa Webba pracuje w podczerwieni stąd takie kolory. To jest odwzorowanie za pomocą barw widzialnych niewidzialnych długości fal świetlnych. Generalnie stosuje się to wszelkiego rodzaju map, najpowszechniej do wysokości terenu nad poziomem morza, gdzie doliny są zielone a góry żółte, czerwone itd.