Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 20, 2024, 05:51:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232279 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj
Autor Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii  (Przeczytany 12930 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #90 dnia: Lutego 17, 2020, 19:15:57 pm »

...Ani w kosciele koscielnicy... Akurat okreslenie "koscielnicy", "koscielnik" występuje/występowało na płd. kraju jako gwarowe okreslenie osób/osoby często uczęszczającej do kościoła.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 611


dawniej Bambin

« Odpowiedz #91 dnia: Września 04, 2022, 21:33:59 pm »

Cytuj
Zmiany w Kościele. Trwają prace nad stworzeniem obrządku amazońskiego

Kościelna Konferencja Amazonii (CEAMA) pracuje na stworzeniem katolickiego obrządku amazońskiego.

Jego powstanie było jednym z postulatów uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii w 2019 roku. Byłby to 25 obrządek Kościoła katolickiego.

Powstanie amazoński obrządek

W ramach CEAMA, powstałej w 2020 roku, utworzono 16-osobową komisję (Núcleo para el Rito Amazónico), którą kieruje włoski biskup misyjny Eugenio Coter, wikariusz apostolskim Pando w Boliwii. Składa się ona z czterech podkomisji: antropologiczno-socjologicznej i duchowej, historyczno-kulturowej, teologiczno-eklezjologicznej oraz rytualno-prawnej.

Głównym celem komisji jest zbadanie tradycji i zwyczajów ludów Amazonii, a także „możliwości, warunków i skutków obrządku amazońskiego, mając na uwadze wypracowanie propozycji, która prowadzi Kościoły lokalne do życia i celebrowania wiary, zgodnie z ich rodzimymi sposobami wyrazu”, tak aby „ludy, kultury i Kościół regionu amazońskiego rozpoznały się” w powstającym obrządku.

W poszukiwaniu "matryc"

W ciągu minionych miesięcy komisja odbyła robocze spotkania na temat obrządków w Kościele oraz społeczno-kulturowo-religijnej sytuacji Amazonii, w poszukiwaniu „najgłębszych wspólnych matryc” jej ludów i kultur. W tym czasie zidentyfikowano stojące przed nią wyzwania, takie jak: reagowanie zgodnie z parametrami „inkulturacji w międzykulturowości”, podział obowiązków poszczególnych podkomisji oraz stworzenie grupy syntezy i redakcji, złożonej z członków podkomisji i wspierających ich ekspertów zewnętrznych, która ma zebrać wnioski z prac wszystkich podkomisji i wypracować pierwszy szkic rytu amazońskiego.

Dotychczasowy stan tych prac przedstawiono 1 września podczas spotkania reprezentantów Konferencji z władzami Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/zmiany-w-ko%c5%9bciele-trwaj%c4%85-prace-nad-stworzeniem-obrz%c4%85dku-amazo%c5%84skiego/ar-AA11syF7?li=BBr5MK7
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #92 dnia: Września 04, 2022, 22:14:56 pm »

Czyli nic nowego, będzie to po prostu kolejny po NOMie sztuczny, efemeryczny twór liturgiczny wymyślony przez urzędasów w sutannach.  ::) ::)
Zapisane
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!