Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 23, 2024, 16:59:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232293 wiadomości w 6636 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: O. Alcuin Reid suspendowany
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: O. Alcuin Reid suspendowany  (Przeczytany 1833 razy)
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 200


« dnia: Maja 27, 2022, 01:27:07 am »

Jak donosi The Tablet, znany benedyktyn-tradycjonalista, o. Alcuin Reid, który jak do tej pory był diakonem, przyjął niedawno święcenia kapłańskie z rąk bezimiennego „starszego biskupa”. Ponieważ święcenia były udzielone bez zgody przełożonych kościelnych (ważnie, ale niegodziwie), Dom Reid nałożył na siebie tym samym karę suspensy. Jak podaje artykuł, odbyło się to po tym jak Franciszek zakazał korzystania z Pontyfikału Rzymskiego celem udzielania święceń w klasycznym rycie, oraz po wielokrotnej odmowie biskupa Dominica Rey, ordynariusza Frejus-Toulon.
Czy ktoś zna szczegóły tej sprawy? Jeżeli to prawda, niestety może to być kolejny przykład tradycjonalistów strzelających samobója...
Wspomniany artykuł:

https://www.thetablet.co.uk/news/15502/traditionalist-monk-suspended-following-clandestine-ordination-

Komunikat na stronie klasztoru:

http://www.monasterebrignoles.org/news/statement-communique
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2022, 01:45:45 am wysłana przez Arizona » Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 27, 2022, 01:58:14 am »

S. Brunona o tym ostatnio mówiła:
https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g
Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 27, 2022, 18:50:24 pm »

Cytuj
Dopiero po wielu latach pobożni ludzie z mądrością dostrzegają i zgadzają się ze sobą w jakiejś spornej kwestii sumienia. Niektóre z tych pytań wciąż pozostają nierozwiązane po upływie wieków.

Czy pewnego dnia wszyscy katolicy będą wiedzieć, czy Lefebvre miał rację, czy nie? Czy naprawdę przeżywamy kryzys neoariański, który wymaga od pobożnych serc nieposłuszeństwa władzy kościelnej, aby być posłusznym Bogu?
https://onepeterfive.com/lefebvre-alcuin-reid/
Odnoszę wrażenie jakby biskup miejsca był albo agentem Bergoglia mającym za zadanie odgrywać rolę dobrego policjanta w celu kanalizowania tradycyjnych inicjatyw albo niewiarygodnie tchórzliwym i kunktatorskim konformistą
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2022, 19:02:21 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 200


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 28, 2022, 19:04:51 pm »


Cytuj
Odnoszę wrażenie jakby biskup miejsca był albo agentem Bergoglia mającym za zadanie odgrywać rolę dobrego policjanta w celu kanalizowania tradycyjnych inicjatyw albo niewiarygodnie tchórzliwym i kunktatorskim konformistą

Ano właśnie. Zachowanie biskupa Rey trudno jest w tym wypadku ocenić. Przez wiele lat był on znany jako „przyjaciel tradycjonalistów”, w którego diecezji nie tylko tradycyjne wspólnoty znajdowały swoje miejsce, ale nawet diecezjalni księża, jeśli wyrazili taką chęć, byli święceni według starego obrzędu. Widocznie po TC wszystko się zmieniło.
Łatwo byłoby zwalić wszystko na „biskupa, który się ugiął” pod naciskami kościelnych hegemonów z Watykanu. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego faktycznie Dom Reid nie otrzymał od bpa Rey zgody na święcenia (chociaż diakonem był bodajże od roku 1989). Czy tylko przez zakaz z franciszkowego motu improprio, czy może był poważniejszy powód?
Kolejne pytanie to, co teraz? Czy wspólnota o. Reida zostanie teraz rozwiązana przez „nieposłuszeństwo”? Co dalej z tradycjonalistami z Frejus-Toulon? We Watykanie z pewnością ten fakt nie zostanie zignorowany...
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 28, 2022, 21:31:27 pm »

Z przekazu medialnego dowiadujemy się że ten człowiek ponoć źle się prowadził w seminarium więc niektórzy zaczęli spekulować że być może obie kwestie są ze sobą powiązane. Pozostaje jednak postawić pytanie skoro br. Reid nie mógł z tego powodu otrzymać święceń prezbiteratu to dlaczego odmawiano udzielenia ich pozostałym członkom wspólnoty? Widać tu ewidentną złą wolę.
Zapisane
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 200


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 28, 2022, 23:32:18 pm »

Może przez zasadę (która może lub nie być odpowiednia do tej sytuacji) że „złe drzewo nie może rodzić dobrych owoców”? Może biskup stwierdził, że jeśli jego zdaniem przeor nie nadaje się do święceń, to to samo dotyczy całej wspólnoty? Tylko dlaczego w takim razie podobno Dom Reid otrzymał wcześniej „rekomendację” do święceń, której biskup Rey najwyraźniej nie zaakceptował?

Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
kzaw
bywalec
**
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 29, 2022, 10:21:28 am »

S. Brunona o tym ostatnio mówiła:
https://www.youtube.com/watch?v=obTU5feLg0g

Miałem natychmiastowy dysonans poznawczy widząc panią wyglądającą jak karmelitanka i robiącą kanał na yt. Szukajac co to za zgromadzenie znalazłem to:
https://wtv.pl/przebrana-zakonnica-z-czestochowy-zarobila-krocie-na-youtube-sprawa-budzi-wiele-kontrowersji-ws-080521
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2932

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 29, 2022, 12:55:46 pm »

Był tutaj wątek o niej:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8182.0.html
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 03, 2022, 18:50:22 pm »

Cytuj
Zaplanowane na koniec czerwca święcenia diakonatu i kapłaństwa w seminarium duchownym w Tulonie nie odbędą się. Watykan zakwestionował restrukturyzację seminarium i politykę przyjmowania, w szczególności członków nowych wspólnot. To bezprecedensowa decyzja, która wywołała szok tamtejszych katolików. Została uznana za swoiste wotum nieufności wobec programu duszpasterskiego diecezji i jej ordynariusza. Media dodają, że chodzi tu o to, że seminarium przyjęło „zbyt wielu tradycjonalistów”. To wydarzenie niespotykane dotąd w Kościele Francji, który ma tak wiele problemów z powołaniami. Watykan nakazał biskupowi wstrzymanie święceń łącznie sześciu diakonów i czterech księży, które miały odbyć się już za trzy tygodnie. Oficjalnie są „zawieszone”, ale żadnego nowego terminu nie podano.
Biskup Dominique Rey (lat 69) jest biskupem Fréjus Toulon od dwudziestu dwóch lat. W wydanym przez siebie oficjalnym komunikacie prasowym z dnia 2 czerwca 2022 r. wyjaśnia, że po „braterskiej wizycie na prośbę Rzymu” przeprowadzonej przez arcybiskupa metropolitę Marsylii Jeana-Marca Aveline w 2021 r., który sprawuje jurysdykcję nad diecezją Fréjus Toulon, „poproszono go o odroczenie święceń diakońskich i kapłańskich przewidzianych na koniec czerwca”.
https://pch24.pl/decyzja-z-podtekstami-dlaczego-watykan-zawiesil-swiecenia-w-diecezji-frejus-toulon/
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 08, 2022, 13:52:50 pm »

Czemu br. Alcuin przez 32 lata był tylko diakonem? Ktoś coś wie?
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Arizona
uczestnik
***
Wiadomości: 200


« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 08, 2022, 17:57:17 pm »

Czemu br. Alcuin przez 32 lata był tylko diakonem? Ktoś coś wie?

Według artykułu z The Tablet, Reid został wyświęcony na diakona dla diecezji Melbourne jeszcze w 1989, jednak nie przyjął święceń kapłańskich. Został suspendowany w 1991 (powód nie jest podany) oraz poproszony przez australijskich biskupów o odejście ze stanu duchownego. Dk. Reid wstąpił do angielskich benedyktynów w 2002, jednak nigdy nie złożył profesji wieczystej. Diecezja Frejus-Toulon przyjęła go jako mnicha w ślubach prostych, i pozwoliła mu na założenie własnego eksperymentalnego przeoratu.
Z doświadczenia wiem, że tego typu nowe instytucje zakonne wymagają dużo czasu by być zatwierdzone, a zanim tak się stanie, żaden członek nie może zostać wyświęcony. Co prawda Dom Alcuin dostał od bpa Rey zgodę na święcenia, jednak widocznie została ona wstrzymana po TC gdyż biskup nie chciał narazić się Watykanowi przez wyświęcenia księdza według Pontificale Romanum, czego TC zabrania diecezjalnym biskupom. Czy były jakieś inne powody? Trudno powiedzieć.
Zapisane
"Speramus meliora - resurget cineribus" (motto miasta Detroit).
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: O. Alcuin Reid suspendowany « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!