Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 15, 2024, 16:47:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232267 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: No to mamy synod
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: No to mamy synod  (Przeczytany 8196 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #15 dnia: Marca 15, 2022, 13:32:15 pm »

Dokąd zmierza droga synodalna Kościoła Katolickiego --- Wierni katolicy świeccy z Ziemi Biłgorajskiej dosłownie rozjechali franciszkowe pomysły:
https://krucjatarozancowazaojczyzne.pl/?p=9411
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 860


« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 01, 2022, 20:31:59 pm »

Narastający rozjazd w Kościele zdaje się być już wyraźnie zauważalny także w ogólnonurtowych mediach, np:

Cytuj
Konsternacja w niemieckim Episkopacie. Chodzi o polskich biskupów
Poszło o proces reform tzw. drogi synodalnej w Kościele katolickim w Niemczech, któremu polscy biskupi przyglądają się z dużą podejrzliwością. Uciekają się przy tym do nietypowych form krytyki wewnątrz Kościoła, co z kolei wywołuje irytację biskupów niemieckich. Arcybiskup Stanisław Gądecki sprawę poruszył z samym papieżem
[...]

Całość do przeczytania: https://wiadomosci.wp.pl/konsternacja-w-niemieckim-episkopacie-chodzi-o-polskich-biskupow-6753626640321056a
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 17, 2022, 09:47:37 am »

https://dorzeczy.pl/religia/314077/niebezpieczenstwo-mocne-slowa-kardynala-na-temat-drogi-synodalnej.html
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 1000


« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 19, 2022, 17:38:34 pm »

Cytuj
Watykański Synod o Synodalności zacytował w swoim dokumencie „Ku duchowości dla synodalności” deklarację, że „miłosierne serce” płonie „dla całego stworzenia”, w tym „demonów”. Dokument, który został przygotowany przez członków podgrupy „Komisji Duchowości” synodu, stwierdza : „Rozeznanie jest więc także otwarciem serca w miłości i miłosierdziu na wszystko. Jak to wyraża św. Izaak z Niniwy (św. Izaak Syryjczyk): „Czym jest miłosierne serce? To płonące serce dla całego stworzenia, dla ludzkości, dla ptaków, dla zwierząt, dla demonów i dla wszystkiego, co istnieje. Na ich wspomnienie oczy miłosiernej osoby wylewają obfite łzy'”.
https://www.lifesitenews.com/news/vatican-synod-website-declares-a-merciful-heart-is-on-fire-for-demons-and-all-creation/
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2022, 17:41:17 pm wysłana przez Filip S » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #19 dnia: Sierpnia 08, 2022, 15:30:34 pm »

Cytuj
Relator generalny Synodu o synodalności, kard. Jean-Claude Hollerich podał w wątpliwość dotychczasowe nauczanie Magisterium
na temat ludzkiej seksualności oraz zasugerował, że proces synodalny może zmienić interpretację Pisma Świętego
dotyczącą grzechów homoseksualnych.

Zapytany, czy więc mamy do czynienia ze zmianą podstawowych nauk pochodzących wprost z Pisma Świętego, zaprzeczył,
dodając, że działa w pełnym porozumieniu z papieżem Franciszkiem.

https://pch24.pl/synod-zmieni-biblijna-interpretacje-grzechu-sodomskiego-kard-hollerich-dzialam-w-pelnej-lacznosci-z-franciszkiem/

« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2022, 16:33:43 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 611


dawniej Bambin

« Odpowiedz #20 dnia: Sierpnia 26, 2022, 19:52:46 pm »

Cytuj
Wierni powiedzieli, co sądzą o Kościele, a parafie… musiały to opublikować. Te opinie mówią wszystko

Cytuj

"Brak zżycia wiernych i ich łączności z duszpasterzami powoduje, że występuje poczucie braku ważności w Kościele"; "Zauważana jest potrzeba zmniejszenia dystansu kapłan–wierni, a nawet biskup–wierni"; "Pojawia się problem czasu kapłanów dla wiernych, obecności w ich życiu, w życiu społeczności oraz dyspozycyjności" – to tylko kilka z krytycznych uwag, które pod adresem Kościoła zgłosili wierni diecezji bielsko-żywieckiej. Jednej z 35 w Polsce, które publicznie podzieliły się opiniami swoich parafian na temat Kościoła.

Od wielu tygodni takie badania, tzw. syntezy synodalne, prowadzone były w Kościele katolickim na całym świecie. Również w Polsce – we wszystkich diecezjach, choć – jak się okazało – nie wszystkie parafie wzięły w nich udział, a cztery diecezje, w tym krakowska, nie opublikowały pełnych wyników w ogóle, zaś trzy wydały tylko komunikaty prasowe.

Ze strachu? Wstydu? Nie wiadomo.

"Homilia w tonie moralizatorskim"

Tymczasem wśród uwag w innych diecezjach wskazywano m.in. na niski poziom głoszonych homilii, na niezrozumiały, hermetyczny język, na to, że listy biskupów czytane w kościele są redagowane nie zawsze w sposób zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy, że kurczy się liczba wspólnot działających w parafiach.

"W wielu parafiach podnoszono też problem nieumiejętnego głoszenia katolickiej nauki społecznej, przez co wiele osób odbiera to jako głoszenie kazań politycznych, niekiedy wręcz z personalnymi odniesieniami. Część wiernych jest ponadto zniechęcona głoszeniem homilii wyłącznie w tonie moralizatorskim" – zrelacjonowała Archidiecezja Częstochowska.

Tu były głosy nawet o "wkradającym się niekiedy kiczu w wystroju przestrzeni sakralnej". I o oczekiwaniu od księży "widocznej postawy uduchowienia, życia nie według standardów świeckich". O braku otwartości z ich strony, zwłaszcza proboszczów.

"Pojawiło się też sporo uwag o zbyt świeckim i wystawnym życiu kapłanów, o przeakcentowaniu spraw materialnych i administracyjnych kosztem tych duchowych w ich postępowaniu i posłudze" – napisano.

A także:

Na pewno część wniosków spływających z całej Polski nie była miła, wiele z nich mogło zaboleć, a niektóre być może mogły księży zaskoczyć. "Mam nieraz wrażenie, że ja i ksiądz stojący przy ołtarzu żyjemy w innych światach, na innych płaszczyznach i dlatego często się nie rozumiemy" – to cytat z Diecezji Drohiczyńskiej.

Jaki obraz się z tych relacji się wyłania? Razem z tym, co w ogóle dzieje się wokół Kościoła, naprawdę niezbyt dobry. Pytanie, czy biskupi wezmą go do serca. W końcu to wszystko powinno Kościół odmienić.

– To są oczekiwania przynajmniej minimalnej normalności, której przez potworne sklerykowanie polskiego Kościoła nie ma. Ten Kościół jest wypaczony przez to, że jest podział na dwa obszary: kościelny, związany z księżmi, z władzą, i z wiernymi świeckimi. Domaganie się, żeby homilie były normalniejsze, z komentarzem do czytań biblijnych, to jest domaganie się jakiegoś absolutnego minimum normalności. Natomiast to nie uratuje tego Kościoła – uważa Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego", kierownik działu "Wiara".

– Biskupi pewnie liczą na owoce Synodu, ale pewnie liczą też na to, że nie będą one wymagały od nich daleko idących, jakościowych zmian. Że dalej w swojej formie Kościół będzie bardzo klerykalny – dodaje.

Tu przypomnijmy kilka danych i faktów.

Mało wiernych, brakuje księży, mniej mszy

O tym, że Kościół traci i wiernych, i autorytet, a Polska się laicyzuje, wiadomo nie od dziś. Lipcowy sondaż CBOS pokazał, że tylko 37 proc. Polaków uczęszcza na niedzielne msze i był to rekordowo niski wynik. Ostatnie badanie – sprzed kilku dni – potwierdziło zaś, że w ciągu ostatnich 30 lat odsetek osób dorosłych określających się jako wierzące spadł w tak katolickim kraju jak Polska z 94 do 84 proc. A spośród tych, które praktykują regularnie – z blisko 70 proc. do niemal 42 proc.

Jako główne powody podawano mieszanie się Kościoła do polityki i afery pedofilskie, ale też nadmierne zabieganie o pieniądze. Dziwić się, gdy pół rządu modli się w Toruniu, a w intencji fuzji Orlenu z Lotosem odbywa się msza?

Z sondaży wynika też, że w Polsce spadł autorytet papieża Franciszka (wg. badania CBOS 84 proc. w 2014 roku, a w 2022 – 57 proc.), ale także Jana Pawła II (92 proc. w 2018 roku, dziś 81 proc.). A także, że młodzi odwracają się od Kościoła i nie chcą chodzić na religię. Że większość Polaków uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. A nawet, że ksiądz nie cieszy się dziś bardzo dużym poważaniem społecznym.

Nie mówiąc o tym, że w ogóle brakuje księży. "Trzeba łączyć seminaria, bo większość z nich nie jest w stanie przetrwać z powodu braku kandydatów. Jedne już zostały zlikwidowane, inne przestaną istnieć w najbliższym czasie" – mówił w lipcu w rozmowie z "Wyborczą" ksiądz Andrzej Kobyliński, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Tak jest m.in. na Dolnym Śląsku, gdzie metropolita wrocławski ks. Józef Kupny niedawno zapowiedział połączenie seminariów we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. A biskup opolski Andrzej Czaja ogłosił, że u niego w niektórych parafiach będzie mniej mszy: "Już w tym roku nie zdołam obsadzić personalnie wszystkich parafii i dlatego 6 zostanie połączonych z innymi. W takiej sytuacji wierni dwóch parafii będą musieli się dzielić jednym proboszczem".

"To pełzający upadek Kościoła"

"Kościół krok nad przepaścią", "Katastrofa na życzenie. Refleksje o mizerii polskiego Kościoła" – pisano już w felietonach o kondycji bardzo ważnej kiedyś dla Polaków instytucji.

– To jest pełzający upadek, którego nie widać tak dobrze. Myślę, że w tej chwili usypia to poczucie odpowiedzialności za Kościół u biskupów. Bo oni sobie wmawiają i w ten sposób się usprawiedliwiają, że odejścia z Kościoła nie są takie gwałtowne, że jeszcze nic groźnego się nie dzieje. Oczywiście, stopniowo liczebność Kościoła się zmniejsza, ale do tego musimy się przyzwyczaić – uważa Artur Sporniak.

Młodzi, jak dodaje, przestają być zainteresowani Kościołem, już nic nie znajdują w nim dla siebie. – Być może nastąpi zmiana pokoleniowa i nie będzie to gwałtowny upadek np. za dwa lata, tylko powiedzmy za 15-20 lat? – zastanawia się nasz rozmówca.

Wątek młodych ludzi również pojawił się w syntezach synodalnych. "Wielu, patrząc na puste ławki w świątyniach, dostrzega szczególnie wyraźnie nieobecność młodych ludzi, ale formułowanie recepty mającej zmienić tę sytuację nie przychodzi łatwo" – czytamy w relacji diecezji bielsko-żywieckiej.

A także, że "z trwogą i zatroskaniem uczestnicy spotkań synodalnych wskazują na radykalny spadek zaangażowania młodego pokolenia w życie Kościoła".

W kontekście młodych trafiam też na zapis o tym, że młodzi ludzie wątpią "w zasadność sakramentu pokuty, pytając: "dlaczego mam się spowiadać komuś, kto też grzeszy?". Od kapłanów oczekują autentyzmu, potrzebują ich nie jako "przyjaciół", ale kierowników i ojców duchownych".

Sporo rzeczy się powtarza. Oto kilka wypowiedzi o charakterze negatywnym z Diecezji Elbąskiej:

"Księża są niecierpliwi i niedbali podczas spowiedzi. Zachowują dystans wobec świeckich. Proboszczowie nie są otwarci na jakiekolwiek zmiany. Z powodu zgorszenia przez księży wierni, a zwłaszcza młodzież, odchodzą od Kościoła. Homoseksualizm duchownych, pedofilia, alkoholizm, przymykanie oczu na kontakty księży z kobietami, nie spotykają się ze zdecydowaną reakcją władzy kościelnej. Prywatne wypowiedzi hierarchów budzą niepokój i zamieszanie".

Jest też taki punkt: "Księża traktują często świeckich w sposób patriarchalny i feudalnie, brak partnerstwa na linii duchowni – świeccy".

Dokument, który liczy blisko 300 stron, można znaleźć tutaj.

"Gdyby biskupi byli odważniejsi..."

Biskupi mogliby wziąć pod uwagę przynajmniej część postulatów wiernych. W zatrzymaniu ludzi w Kościele raczej by im to nie zaszkodziło. A może by pomogło.

– Może byłby potrzebny eksperymentator, który zastosowałby takie postulaty, być może w niedużej diecezji. Gdyby biskupi byli odważniejsi i spróbowali zrobić eksperymenty, nie oglądając się na kolegów z Episkopatu, to może by to coś dało. Tylko nie ma takich wśród tych, którzy uważani są za najbardziej samodzielnie myślących. Oni nie występują przed szereg. Szkoda – mówi Artur Sporniak.

Wspomina kardynała Jean-Marie Lustigera z Francji, który zreformował system kształcenia księży w Paryżu. – Właściwie zlikwidował seminarium. Młodzi kandydaci, po kilku, mieszkali przy parafii. Od samego początku byli włączani w życie parafialne. Ale co z tego? Kościołem francuskim też targają różne kryzysy – mówi.

Wierni chcą spotkań z księżmi

O przyczynach kryzysu w Kościele można dużo pisać. Podobnie o wskazówkach i uwagach zgłoszonych podczas konsultacji synodalnych, by np. ze strony księży była empatia, zrozumienie, troska. Ale także ze strony księży.

"Wielu z nich narzeka na brak zaangażowania świeckich, ich roszczeniowość. (...) Duchowni często czują się w swoich parafiach samotni, podkreślają, że jedynie wąska grupa wiernych chce wziąć współodpowiedzialność za sprawy parafii" – napisano w Częstochowie.

W Drohiczynie: "W nas ciągle brakuje dostatecznego zaangażowania we wspólnotę. Każdy żyje we własnym świecie. Nawet gdy się spotykamy, nie potrafimy się otworzyć (...) Brakuje wychodzenia do ludzi, spotkań na ich terytorium, ale także wspólnych wyjazdów, integracji, możliwości poznania się".

Ogólny wniosek nasuwa się taki, że wierni chcą spotkań z duchownymi, chcą mieć z nimi lepszy, bardziej otwarty kontakt i spotkania synodalne im się podobały. Pozytywnie oceniają wiele innych aspektów, ale oczekują też m.in. działania rad parafialnych, chcą solidnego przepływu informacji.

Co pokazuje, że wszyscy – jeśli chcą coś zmienić – powinni spotkać się gdzieś pośrodku.

W którą stronę to zmierza?

– Myślę, że jak będziemy rozmawiać za 10 lat, to w zupełnie innych warunkach dla Kościoła. Stanie się on Kościołem, który utraci przywileje. Będzie przez to zdrowszy, ale dużo mniej liczny. Bez dodatkowych ról pełnionych w społeczności, bez podtrzymywania tożsamości i silnego kulturowego bodźca, który powoduje, że np. na wsiach ludzie nie wyobrażają sobie nie chodzić do kościoła. Myślę, że będziemy dojrzewać do Kościoła tworzonego przez małe, świadome, wspierające się, grupy religijne. Ale to nie będzie Kościół masowy – uważa nasz rozmówca.


Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/wierni-powiedzieli-co-s%C4%85dz%C4%85-o-ko%C5%9Bciele-a-parafie-musia%C5%82y-to-opublikowa%C4%87-te-opinie-m%C3%B3wi%C4%85-wszystko/ar-AA117bwN?ocid=EMMX
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3991


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #21 dnia: Sierpnia 26, 2022, 22:31:25 pm »

Dziękuję za ten tekst.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3645


« Odpowiedz #22 dnia: Października 10, 2022, 19:46:47 pm »

Pojawiają się pierwsze owoce synodu. W bliskiej mi decezji St. Catharines w Kanadzie opublikowano raport z podsumowaniem konsultacji synodalnych. W sekcji  p.t. "Napięcia w diecezji St. Catharines" pierwszy problem jaki wymieniają jest taki:
Cytuj
Rosnące poczucie polaryzacji i podziału wśród zainteresowanych stron (oryg. "stakeholders") w ramach diecezji (tj. między duchowieństwem a Ludem Bożym) w kwestiach związanych z niektórymi praktykami liturgicznymi m.in elementami tradycyjnej mszy łacińskiej [...]

W tejże diecezji  ogromna większość katolików nie ma bladego pojęcia, że istnieje coś takiego jak tradycyjna msza, a jedyna tradycyjna parafia  skupia prawdopodobnie jakieś półtora promila wszystkich katolików w diecezji.
A jednak msza łacińska wymieniona została jako problem nr 1...

Natomiast w sąsiedniej diecezji Hamilton tradycjonaliści są problemem tego samego rodzaju jak i postępowcy. Napisali tak:
Cytuj
Niektórzy, wyraźnie sfrustrowani brakiem poparcia Kościoła dla użycia Mszału z 1962 r. i związanej nim liturgii a także tym, co postrzegają jako odrzucenie ortodoksyjnego nauczania uważają, że Kościół odrzucił prawdę nauczaną przez Jezusa Chrystusa. Inni, tak samo sfrustrowani, że Kościół nie chce zmienić swojego nauczania w takich obszarach, jak jego hierarchiczna struktura, brak wyświęcania kobiet i niektóre nauki moralne, w szczególności dotyczące związków osób tej samej płci i wspólnego życia bez sakramentu małżeństwa, uważają, że Kościół jest bardziej zainteresowany zachowaniem swojej struktury i przywilejów niż szerzeniem Bożego powołania do miłości.

No więc pewnie koniec końców trzeba będzie każdemu dać to, czego pragnie... Wtedy "frustracje" znikną.

linki do raportów:
http://saintcd.com/userfiles/saintcdsynodsummaryreportfinal0617221.pdf
https://hamiltondiocese.com/synod/images/Diocese%20of%20Hamilton%20-%20Synod%20Final%20Report.pdf
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #23 dnia: Października 16, 2022, 16:18:08 pm »

Franciszek kombinuje jakby tu twarzy nie stracić:

czyli niby rozłożyć, żeby na rok odłożyć  ;D ;D ;D

https://pch24.pl/to-podroz-w-podrozy-sekretariat-synodu-biskupow-wyjasnia-decyzje-franciszka-o-rozlozeniu-obrad/
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #24 dnia: Listopada 09, 2022, 09:56:19 am »

Odważny Biskup z Niderlandów rozjechał synodziarzy:
https://pch24.pl/bp-robert-mutsaerts-proces-synodalny-to-podlosc-moze-byc-nawet-bluznierczy/

Według bp. Mutsaertsa proces synodalny może być nawet uznany za bluźnierczy. Jak dotąd całość wygląda bowiem raczej jak eksperyment socjologiczny, podczas gdy mówi się, że wszystko to przenika Duch Święty. Jak podkreśla, to sytuacja absurdalna, bo dokonuje się wielkiego wysłuchania ludzi, których wiara zanika i nie jest praktykowana. „Ludzie narzekają, że Kościół nie akceptuje ich poglądów. Tak na marginesie, to nie do końca prawda. Flamandzcy i niemieccy biskupi idą z nimi ręka w rękę, co jest w istocie jeszcze bardziej tragiczne. Nie chcą już nazywać grzechu grzechem” – stwierdził.
[...]
Jedno jest dla mnie jasne. Bóg nie znajduje się w perspektywie tego podłego procesu synodalnego. Duch Święty nie ma z tym absolutnie nic do czynienia. […] Ludzie chcą odpowiedzi. Nie chcą wracać do domu z kolejnymi pytaniami. W ten sposób trzyma się ludzi z dala od zbawienia. Dlatego ja zrezygnowałem z procesu synodalnego”
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jotes
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #25 dnia: Listopada 09, 2022, 11:39:09 am »

Odważny i młody, a więc mający po ludzku rzecz biorąc sporo do stracenia, aż nawet zastanawiałem się czy nie został oddelegowany na odcinek ewentualnych protestujących. Zważywszy jednak na konkretną demaskację tej z góry zaprogramowanej maskarady odrzucam takie przypuszczenie.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5803


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #26 dnia: Stycznia 02, 2023, 22:55:47 pm »

Synodalnie zapraszam do przeczytania...
https://synod.org.pl/wp-content/uploads/2022/11/Synod-dokument-kontynetlany-2022.pdf
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3645


« Odpowiedz #27 dnia: Stycznia 03, 2023, 02:42:32 am »

Synodalnie zapraszam do przeczytania...
https://synod.org.pl/wp-content/uploads/2022/11/Synod-dokument-kontynetlany-2022.pdf

Różne ciekawe rzeczy tam cytują. Np coś takiego:

 "«Trwające doświadczenie „synodalne” na nowo rozbudziło w wiernych świeckich ideę oraz pragnienie
włączenia się w życie Kościoła, w jego zaangażowanie we współczesny świat i w jego działania
duszpasterskie w tejże przestrzeni» (KE Kanada)."

Ależ to bujdy na resorach... Wiem, jak to wyglądało w typowej kanadyjskiej parafii. "Konsultacje synodalne" z udziałem kilku siwiejących pań-działaczek. "Na nowo rozbudziło w wiernych świeckich..." - he he, już to widzę, jak rozbudziło. W typowej szkole katolickiej w Ontario może z 5% dzieci chodzi regularnie do kościoła, a większość ma absolutnie zerową wiedzę to tym, czym w ogóle jest religia katolicka. Ich rozwiedzeni rodzice zresztą wiedzą jeszcze mniej, a działania kościoła "w duszpasterskiej przestrzeni" interesują ich mniej niż śnieg sprzed dziesięciu lat.

"Pragnienie włączenia się w życie kościoła" - dobre sobie,  pragnienie to wierni mają żeby zapalić marychę i pojechać na "all inclusive" wakacje na Karaiby, najlepiej z nowym"partnerem" niedawno wymienionym na młodszy model.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #28 dnia: Stycznia 03, 2023, 08:25:19 am »

Już na pierwszej stronie (nr 3) właściwego tekstu taki kwiatek:

Cytuj
Materiały te zostały rozdane grupie ekspertów: mężczyznom i kobietom, biskupom, kapłanom, osobom
konsekrowanym, świeckim, pochodzącym ze wszystkich kontynentów i posiadającym bardzo
zróżnicowaną wiedzę fachową
.

Eksperci posiadający bardzo zróżnicowaną wiedzę fachową --- pierwszy odruch to śmiech homerycki ale potem refleksja, co za kosmiczni kretyni tam siedzą!

Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3991


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #29 dnia: Stycznia 03, 2023, 11:59:53 am »

Jak  to kiedyś pan Duda powiedział: ten ekspert to prawdziwy fachowiec!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: No to mamy synod « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!