Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 22, 2024, 07:36:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232029 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Diakonat kobiet w Kościele katolickim?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Diakonat kobiet w Kościele katolickim?  (Przeczytany 5213 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 14, 2016, 21:04:11 pm »

Dla mnie osobiscie wszystkie zabiegi dot. organizacji mszy trydenckiej ( korespondencja z ED rozmowy z duszpasterzami, proboszczami, dziekanem, 2- krotna z moderatorem kurialnym etc etc) utwierdzily w przekonaniu, ze moze poza jednym przypadkiem gdzie ks byl obiektywnie trzymany przez bp-a za gardlo z uwagi na skomplikowana sytuacje rodzinna, pozostali to swiadomi sytuacji pracownicy korporacji chcący utrzymac się w laskach szefa. A wszystko w strachu i atmosferze slodko-kwasnej.
Wspolczuje zalatwiania czegokolwiek w koscielnej instytucji ;D - ja bym tam nie szedl nic zalatwiac, nawet gdyby mi zaplacili ;D.
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #16 dnia: Maja 14, 2016, 22:53:43 pm »

@Pauluss
Księże dobrodzieju, w mojej ocenie w czasie SVII Kościół poza zmianami formalnymi dokonał dużo bardziej niszczycielskiej zmiany w myśleniu. Kościół wszedł do nurtu rewolucyjnego a nurt ten w samej swej istocie wymaga ciągłych zmian, ciągłych unowocześnień, dostosowań itd. itp. No więc się zmienia, przesuwa się najróżniejsze czerwone linie coraz dalej i dalej i mam wrażenie, że wymóg zmian jest tak silny, że czasem nawet biskupi, którzy nie do końca się zgadzają z daną nowością ustępują bo przecież wszyscy spodziewają się "nowego otwarcia". Nie można zawieźć, coś nowego musi się pojawić. Co to za news, że wszystko zostaje po staremu? Bez względu na to czy to dobrze czy źle, ważne, że po staremu.

Wiary, nie tracę. Choć moja wiara zdaje się bardzo zmieniać w ostatnim czasie. Powiedziałbym, że pozbywa się pewnej naiwności.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #17 dnia: Maja 15, 2016, 00:17:19 am »

Cytat: gnome
Wiary, nie tracę. Choć moja wiara zdaje się bardzo zmieniać w ostatnim czasie. Powiedziałbym, że pozbywa się pewnej naiwności.
Amen.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 15, 2016, 14:21:12 pm »

@Pauluss
Cytuj
Chyba wzorem niektorych politykow od dzisiaj bede konczyl kazda swoja wypowiedz: niech w koncu wspolczesny Kosciol runie, bo inaczej jego naprawy i odnowy nie bedzie. A im predzej sie to stanie, tym lepiej.

Trzymając się nakreslonej paraleli: "posoborowie-komunizm" wleję trochę optymizmu: jak wiemy komunizm upadł.
Upadł bo był niewydolny ekonomicznie-zbankrutował. Zawsze gdy ekonomicznie komunizm stal nad przepascia pozwalano w ograniczonym stopniu na wolny rynek: NEP, ustawy Wilczka a nawet dawano trochę swobód - Gorbaczow: glasnost.

Roznica jest taka, ze Kosciol hierarchiczny nie moze zbankrutowac. Jest progresistowski i wysluguje się politycznie kazdej ekipie. Kazda ekipa polityczna potrzebuje zas hierarchow do stabilizowania kraju na wypadek niepokojow. Politycy maja cienki mandat spoleczny i nie sa lubiani-delikatnie mowiac. Ponadto, skoro golym okiem widac, ze wszyscy kradną, politycy coraz bardziej staraja się sakralizowac panstwo a do tego niezbedni sa hierarchowie.  Rachunek za polit- uslugę jest slony, ale placa rowno wszyscy PO, sld i PiS: 16 mln na sw.Opatrznosci vel instytut j-p ll, pensje instytutu j-p ll z kasy Warszawy, zamrozony program dostosowania cen na cm. koscielnych do poziomu widelek okreslanych przez wojewode, przychylne zmiany planow zagospodarowania, komisje majatkowe etc, etc.
Dlatego hierarchowie nie zbankrutują. Moze nawet nie byc wiernych w kosciolach. Niektore diecezje moglyby funkcjonowac bez wiernych i jeszcze wykazalyby zysk z dzialalnosci.
Gdyby zabrakło pieniedzy na oplacenie ogrzewania zimą, buty i jedzenie to rozum wrocilby szybko. Ale na to nie mozna liczyć.

Mozna jeszcze liczyc na "efekt franciszka" - są obawy, ze Bergolio bedzie nawolywal Polakow podczas SDM do przyjecia imigrantow; zastosuje moralny szantaż wobec wiernych. Jezeli Polakow bedzie stac na to by wygwizdac Bergolia (skoro mozna bic brawo posoborowym papiezom podczas homilii to mozna i gwizdac), licze tu zwlaszcza na srodowiska kukiz15 i narodowe, to bp-i mogą zbankrutować. Polscy hierarchowie sa bowiem za przyjeciem islamistow (patrz dzien islamu w diecezji plockiej). W miejsce bankrutow moga wejsc Piusowcy. To tyle w ramach optymizmu.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #19 dnia: Maja 15, 2016, 23:18:37 pm »

@rysio
Jest to jeden z niezwykle rzadkich przypadków, kiedy sądzę, że Pan przesadził z optymizmem.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #20 dnia: Sierpnia 23, 2021, 23:02:38 pm »

Watykan: we wrześniu spotkanie komisji ds. diakonatu kobiet

Przez tydzień od 13 września obradować będzie w Watykanie nowa komisja ds. badania diakonatu kobiet - informuje The Tablet. Franciszek zapowiedział utworzenie takiego organu na zakończenie Synodu dla Amazonii.

Angielski portal katolicki zauważa, że zebranie komisji odbędzie się tuż przed rozpoczęciem globalnego procesu synodalnego, który zgromadzi świeckich, księży i biskupów w Kościołach lokalnych, aby rozeznać nowe priorytety duszpasterskie. Przypomniano, że pandemia Covid-19 opóźniła pracę tej komisji i grupa nie spotkała się zdalnie. Jeśli tylko pozwolą na to warunki sanitarne, jej członkowie są oczekiwani w Rzymie na tydzień dyskusji rozpoczynający się 13 września. Przewodniczącym tej komisji Ojciec Święty ustanowił kard. Giuseppe Petrocchiego, arcybiskupa l'Aquila, zaś sekretarzem ks. Denisa Dupont-Fauville, urzędnika Kongregacji Nauki Wiary, który wcześniej nadzorował diakonat stały w archidiecezji paryskiej.

Analiza składu komisji sugeruje równy podział na tych, którzy są za i przeciw kobietom-diakonom. Istnieje zatem groźba powtórzenia się tego, co stało się z pierwszą komisją, o której papież powiedział, że nie była w stanie osiągnąć porozumienia. Już wcześniej, 2 sierpnia 2016 r. papież Franciszek ustanowił pierwszą komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Na jej czele stał ówczesny sekretarz Kongregacji Nauki Wiary (obecnie prefekt) abp (obecnie kardynał) Luis Ladaria Ferrer SJ.

Jak przypomina The Tablet, nikt nie kwestionuje obecności diakonis we wczesnym Kościele, ale przeciwnicy przywrócenia kobiet-diakonów argumentują, że nie były one wyświęcane, a jedynie wykonywały zadania związane z kobietami, takie jak pomoc przy ich chrzcie. Niektórzy z członków komisji wyrazili sceptycyzm co do tego, że role pełnione przez diakonisy były podobne do tych, jakie pełnili mężczyźni. Jednak nowa komisja może mieć za zadanie zbadanie natury święceń diakonatu oraz tego, które zadania wykonywane przez diakonów mężczyzn są niemożliwe do wykonania przez kobiety. Zdaniem redaktorów pisma, stanowczo przeciwko diakonatowi kobiety wypowiada się Kongregacja Nauki Wiary.

Poproszony o komentarz na temat zbliżającego się spotkania i ewentualnych instrukcji, jakie otrzymali od papieża, ks. Dupont-Fauville powiedział The Tablet, że nie jest w stanie tego skomentować, ponieważ praca wspomnianego gremium objęta jest tajemnicą papieską. Franciszek spotkał się z kard. Petrocchim i ks. Dupont-Fauville 26 października 2020 r.

Do wspomnianej, drugiej komisji należą:

Prof. Catherine Brown Tkacz, Lwów (Ukraina).

Prof. Dominic Cerrato, Steubenville (USA) - diakon stały.

Ks. prof. Santiago del Cura Elena, Burgos (Hiszpania).

Pani prof. Caroline Farey, Shrewsbury (Wielka Brytania).

Pani prof. Barbara Hallensleben, Fryburg (Szwajcaria).

Ks. prof. Manfred Hauke, Lugano (Szwajcaria).

Prof. James Keating, Omaha (USA) - diakon stały.

Ks. prof. Angelo Lameri, Crema (Włochy).

Pani prof. Rosalba Manes, Viterbo (Włochy).

Pani prof. Anne-Marie Pelletier, Paryż (Francja).

https://www.niedziela.pl/artykul/71326/Watykan-we-wrzesniu-spotkanie-komisji-ds
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #21 dnia: Sierpnia 23, 2021, 23:09:52 pm »

A co z tym zrobią?

Ekskomunika za święcenie kobiet
(...)
http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2008/05/30/ekskomunika_za_%C5%9Bwi%C4%99cenie_kobiet/pol-208970

Watykan przypomina o zakazie wyświęcania kobiet na kapłanów
(...)
https://info.wiara.pl/doc/175904.Watykan-przypomina-o-zakazie-wyswiecania-kobiet-na-kaplanow

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary o kapłaństwie kobiet
(...)
https://www.niedziela.pl/artykul/35820/Prefekt-Kongregacji-Nauki-Wiary-o

https://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/ladaria-ferrer/documents/rc_con_cfaith_doc_20180529_caratteredefinitivo-ordinatiosacerdotalis_it.html


Nie - dla diakonatu kobiet Międzynarodowej Komisji Teologicznej

Obradująca w Watykanie Międzynarodowa Komisja Teologiczna nie podjęta decyzji o dopuszczeniu kobiet do diakonatu - podał francuski dziennik katolicki „La Croix". Poinformował o tym sekretarz generalny Komisji, szwajcarski teolog o. Georges Cottier OP. „Komisja wypowiedziała się raczej za wykluczeniem takiej możliwości" - czytamy w komunikacie ogłoszonym 1 października.
Komisja teologów podkreśliła, że diakonis, o których mówi tradycja Kościoła starożytnego, nie można po prostu porównywać z diakonami. Ojciec Cottier zaznaczył, że zarówno obrzęd ustanowienia, jak i rola, którą pełniły diakonisy, różniły je od diakonów. Teolog zauważył również, że analiza Komisji nie stwierdziła jedności sakramentu święceń. Różnica miedzy posługą biskupów i kapłanów z jednej strony a diakonów z drugiej staje się zrozumiała w kontekście głębszej jedności sakramentu święceń. „Komisja potwierdziła to nauczanie po uważnej analizie tradycji kościelnej, przede wszystkim nauczania Soboru Watykańskiego II i posoborowego nauczania Magisterium" - czytamy w komunikacie. Teraz do Urzędu Nauczycielskiego należy wypowiedzenie się w tej dziedzinie, dodał o. Cottier. Międzynarodowa Komisja Teologiczna podlega bezpośrednio Kongregacji Nauki Wiary; bada ona i pogłębia naukę wiary i moralności katolickiej.
(kliknąć na obraz to się powiększy do czytania)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 23, 2021, 23:14:03 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #22 dnia: Sierpnia 23, 2021, 23:21:47 pm »

A co z tym zrobią?
Cóż, po SWII nie dostrzegam dla nich żadnych granic. Przecież Tradycja mogła się rozwinąć, prawda? Kwestia czasu, i to też nie jest określone ile tego czasu potrzeba...
Zapisane
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 587


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #23 dnia: Września 30, 2021, 08:39:07 am »

https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-usa-testy-dna-lub-badanie-lekarskie-biskup-pisze-o-konieczno,nId,5551101

Biskupi powinni rozważyć wymaganie testów DNA lub badań lekarskich, aby upewnić się, że wszyscy seminarzyści są biologicznymi mężczyznami - stwierdził arcybiskup Jerome Listecki w niedawnej nocie wysłanej do członków Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) - podała Katolicka Agencja Informacyjna. Biskup zaznaczył, że amerykański episkopat został poinformowany o przypadku, kiedy kobieta, która podawała się za mężczyznę, została przyjęta do seminarium lub do domu formacyjnego instytutu życia konsekrowanego USCCB.
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Diakonat kobiet w Kościele katolickim? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!