Mam coraz silniejsze przeczucie, że to wszystko wymierzone jest nie w instytuty czy bractwa, ale w księży diecezjalnych. Że Franciszkowi chodzi o ochronę parafii przed Tridentiną. O to, żeby obydwa ryty od siebie odseparować, tak, żeby żadne elementy Tridentiny nie przenikały do zwykłych parafii i do novusa. Bractw nikt nie rozwiąże, będą sobie mogły normalnie funkcjonować we własnych kościołach, ale z parafialnych ich powywalają. Franciszek widzi wpływ uwolnionej Tridentiny na zwykłych novusowych księży i wiernych, na zwykłe parafie, i to mu się nie podoba, chce chronić novusa i ducha SWII. Zapewne pozostawi w dużych miastach tylko po jednym kościele parafialnym, w którym Tridentina zakorzeniła się na dobre (w Wwie Karolkowa), bo tam normalsów i tak niewielu. Resztę parafii oczyści. Diecezjalny ksiądz, żeby odprawiać Tridentinę, będzie musiał wstąpić do jakiegoś tradi-instytutu. Wg mnie taki jest zamysł Franciszka.
https://www.youtube.com/watch?v=F7SKRj0ar8gKomentarz x. Bańki odnośnie treści wspólnego oświadczenia przełożonych generalnych instytutów indultowych.
Bergoglio traktuje FSSPX całkiem przyzwoicie, bo Bractwo milczy o jego postępkach. Przez całą pontyfikcję Argentyńczyka 80% krytyki spada na niego ze strony wspólnot Summorum Pontificum oraz Ecclesia Dei, a ze strony FSSPX jest może 10 - 15%Więc ... kto tu jest kolaborantem?? Oby ten tytuł nie okazał się proroczy.
Cytat: Filip S w Września 04, 2021, 17:27:04 pmhttps://www.youtube.com/watch?v=F7SKRj0ar8gKomentarz x. Bańki odnośnie treści wspólnego oświadczenia przełożonych generalnych instytutów indultowych.Bergoglio traktuje FSSPX całkiem przyzwoicie, bo Bractwo milczy o jego postępkach. Przez całą pontyfikcję Argentyńczyka 80% krytyki spada na niego ze strony wspólnot Summorum Pontificum oraz Ecclesia Dei, a ze strony FSSPX jest może 10 - 15%Więc ... kto tu jest kolaborantem?? Oby ten tytuł nie okazał się proroczy.
W statucie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej czytamy, że „pragnienie uczestnictwa w Duszpasterstwie nie może wiązać się z postawą negacji ważności II Soboru Watykańskiego, Magisterium Kościoła oraz reformy liturgii, której owocem jest Mszał Rzymski promulgowany przez św. Pawła VI i odnowiony przez św. Jana Pawła II”. Ze smutkiem przyjmujemy informacje, że w Ostrołęce grupa wiernych organizuje celebracje Mszy św. sprzed reformy bez zgody i błogosławieństwa Biskupa Łomżyńskiego w miejscu niepoświęconym, prosząc o te celebracje kapłanów Bractwa św. Piusa X, którzy nie mają w Kościele Katolickim uregulowanego statusu prawnego. Wcześniejsze prośby tych wiernych spotkały się z pozytywną odpowiedzią Biskupa Łomżyńskiej, który w Ostrołęce wyznaczył kościół i kapłanów, którzy sprawują liturgię rzymską. Tym bardziej więc bolesne jest i godzące w jedność Kościoła Łomżyńskiego organizowanie liturgii bez łączności z biskupem miejsca. W obliczu tej sytuacji prosimy wszystkich wiernych Ostrołęckiego Rejonu Duszpasterskiego o modlitwę w intencji jedności wiernych z ich pasterzami.
Efekt "Traditionis Custodes" w diecezji łomżyńskiej: CytujW statucie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej czytamy, że „pragnienie uczestnictwa w Duszpasterstwie nie może wiązać się z postawą negacji ważności II Soboru Watykańskiego, Magisterium Kościoła oraz reformy liturgii, której owocem jest Mszał Rzymski promulgowany przez św. Pawła VI i odnowiony przez św. Jana Pawła II”. Ze smutkiem przyjmujemy informacje, że w Ostrołęce grupa wiernych organizuje celebracje Mszy św. sprzed reformy bez zgody i błogosławieństwa Biskupa Łomżyńskiego w miejscu niepoświęconym, prosząc o te celebracje kapłanów Bractwa św. Piusa X, którzy nie mają w Kościele Katolickim uregulowanego statusu prawnego. Wcześniejsze prośby tych wiernych spotkały się z pozytywną odpowiedzią Biskupa Łomżyńskiej, który w Ostrołęce wyznaczył kościół i kapłanów, którzy sprawują liturgię rzymską. Tym bardziej więc bolesne jest i godzące w jedność Kościoła Łomżyńskiego organizowanie liturgii bez łączności z biskupem miejsca. W obliczu tej sytuacji prosimy wszystkich wiernych Ostrołęckiego Rejonu Duszpasterskiego o modlitwę w intencji jedności wiernych z ich pasterzami.Źródło: https://diecezja.lomza.pl/kuria/komunikaty-kurii/422-komunikat-ws-duszpasterstwa-tradycji-lacinskiej-w-diecezji-lomzynskiej
Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zgodnie z zaleceniami Motu Proprio Traditionis custodes Papieża Franciszka z dnia 16 lipca br. mianował z dniem 1 września 2021 roku delegatów ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku: ks. Radosława Kubła i ks. Pawła Nocko. Wyznaczył ponadto kapłanów, którzy na terenie diecezji łomżyńskiej mogą tę liturgię sprawować. Pasterz diecezji łomżyńskiej zatwierdził statut Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej, który obowiązuje z dniem 1 września br. i wyznaczył miejsca celebracji liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku, w których celebracje odbywały się dotychczas. Są to kościoły parafialne pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, pw. Bożego Ciała w Łomży i pw. św. Wojciecha w Ostrołęce.
Libera... Wyzwolił diecezję płocką od Tridentiny. Nazwisko zobowiązuje...