Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:09:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ceremoniał FSSPX
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Ceremoniał FSSPX  (Przeczytany 2192 razy)
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« dnia: Marca 15, 2021, 00:42:17 am »

Orientuje się może ktoś, z jakiego ceremoniału korzysta FSSPX? A właściwie służba liturgiczna, bo chodzi mi głównie o ministrantów.
Jeżeli tak, to poprosiłbym tytuł i autora.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 15, 2021, 11:06:41 am »

Ks. Wierzycki swego czasu opracował taki ceremoniał na podstawie Nowowiejskiego, ale też zwyczajów "własnych" zgromadzenia. Natomiast w praktyce to w każdej kaplicy jest inaczej, w Bajerzu się służy po bajersku, w Krakowie po krakowsku, w mniejszych kaplicach jest czasem tylko 1 ministrant to nawet nie ma co dużo kombinować.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 20, 2021, 12:18:28 pm »

Przejrzałem "Ceremoniał parafialny" abp. Nowowiejskiego i stwierdzam, że nie bardzo się zgadza z tym, co widuję w kaplicach bractwa. A skoro ks. Wierzycki opracował "własny" ceremoniał, to czy to znaczy, że sposób służenia w FSSPX jest opracowany przez bractwo? Czy może jest inny ceremoniał, z którego czerpią piusowcy? Rozumiem odmienne zwyczaje w zależności od kaplicy, ale jakaś podstawa na pewno jest.
Zapisane
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #3 dnia: Marca 20, 2021, 19:07:11 pm »

Podejrzewam, że szybciej odpowiedź uzyska się bezpośrednio:
https://www.piusx.org.pl/kontakt
Czas odpowiedzi jest różny, ale zawsze jest.
Zapisane
Robert Grzelczak
adept
*
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 20, 2021, 23:38:47 pm »

Istnieje wewnętrzny (po francusku) ceremoniał Bractwa, w którym m.in. znajdują się zapisy stanowiące np. iż nie używa się biretu, ponieważ abp Lefebvre tak robił.
Nie kłamię. Widziałem. Czytałem. Korzystałem.
Może nawet jeszcze gdzieś mam jeden egzemplarz.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #5 dnia: Marca 20, 2021, 23:56:07 pm »

Istnieje wewnętrzny (po francusku) ceremoniał Bractwa, w którym m.in. znajdują się zapisy stanowiące np. iż nie używa się biretu, ponieważ abp Lefebvre tak robił.
Nie kłamię. Widziałem. Czytałem. Korzystałem.
Może nawet jeszcze gdzieś mam jeden egzemplarz.

Raczej bezużyteczna ciekawostka historyczna. Od czasów "...bo Abp tak robił" zmieniło się bardzo dużo. Starsi księża faktycznie często mają taki zwyczaj. Ale młodsi używają biretu w 95% przypadkach. Mam na myśli Polskę. A przesłużyłem w życiu chyba z 600 Mszy.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 21, 2021, 01:21:01 am »

Istnieje wewnętrzny (po francusku) ceremoniał Bractwa, w którym m.in. znajdują się zapisy stanowiące np. iż nie używa się biretu, ponieważ abp Lefebvre tak robił.
Nie kłamię. Widziałem. Czytałem. Korzystałem.
Może nawet jeszcze gdzieś mam jeden egzemplarz.
Jeżeli w formie elektronicznej to bardzo prosiłbym o przesłanie.
Wpadłem również na stronę arcykonfraterni św. Szczepana i znalazłem tam inne opracowanie co do służby, chodzi o książkę ks. Ettenspergera, ale to też nie to, z czego bractwo korzysta.

Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.

Co do kwestii biretu to cóż... rubryki pre62 nakazywały, post62 dawały wybór, więc o ile bractwo tego nie narzuca z góry to jest to kwestia indywidualna księdza.

Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 21, 2021, 16:33:14 pm »



Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.


w tym kosciele sa nawet rozne ryty mszy...
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Iustus
bywalec
**
Wiadomości: 96

« Odpowiedz #8 dnia: Marca 21, 2021, 20:39:27 pm »

Może to będzie użyteczne. Znalazłem na Arcykonfraterni św. Szczepana (Kaplica Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Poznaniu) skany ceremoniałów:
http://archikonfraternia.pl/ceremonialy/
Zapisane
MK
uczestnik
***
Wiadomości: 174


« Odpowiedz #9 dnia: Marca 21, 2021, 22:27:28 pm »

Istnieje wewnętrzny (po francusku) ceremoniał Bractwa, w którym m.in. znajdują się zapisy stanowiące np. iż nie używa się biretu, ponieważ abp Lefebvre tak robił.
Nie kłamię. Widziałem. Czytałem. Korzystałem.
Może nawet jeszcze gdzieś mam jeden egzemplarz.

Raczej bezużyteczna ciekawostka historyczna. Od czasów "...bo Abp tak robił" zmieniło się bardzo dużo. Starsi księża faktycznie często mają taki zwyczaj. Ale młodsi używają biretu w 95% przypadkach. Mam na myśli Polskę. A przesłużyłem w życiu chyba z 600 Mszy.

W Polsce tak. Ale np. w krajach niemieckojęzycznych biretów się raczej nie uświadczy.
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #10 dnia: Marca 21, 2021, 23:21:04 pm »

Uzyskałem u źródeł informację, że ceremoniał ks. Wierzyckiego opierał się głównie na tym: https://books.google.pl/books?id=2IRKAAAAYAAJ&printsec=frontcover&hl=lv&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Natomiast każdy dystrykt i każde seminarium ma swoje własne ceremoniały, będące pochodnymi zastanych tradycji, przeczytanych książek itp.

Co do biretu, to Koledzy wyżej słusznie zauważyli: birety w rycie '62 nie są wymagane, natomiast wydaje mi się (kwestia do zbadania) że zniesienie tego przepisu nastąpiło na skutek porzucenia używania biretu w katolicyzmie franko-germańskim ze wszelkimi przyległościami. To, że birety są tak powszechne w Polsce nawet w Kościele Nowego Adwentu to raczej polski fenomen - obok Polski birety przed Soborem były tak powszechne jedynie we Włoszech i chyba Hiszpanii.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #11 dnia: Marca 22, 2021, 10:49:26 am »



Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.


w tym kosciele sa nawet rozne ryty mszy...
Naprawdę? A wiele ich?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #12 dnia: Marca 22, 2021, 12:04:50 pm »

Tak na palcach to Panu nie wyliczę ale znany mi ryt dominikański dość wyraźnie różni się od rzymskiego.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #13 dnia: Marca 22, 2021, 18:38:37 pm »



Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.


w tym kosciele sa nawet rozne ryty mszy...
Naprawdę? A wiele ich?


Jeden wyżej już pan ma.

tutaj tabelka zachodnich legitnych: http://www.schola-sainte-cecile.com/ressources/pdf/synopsisrituum2004.pdf

nowusowy ryt ambrozjański: https://www.youtube.com/watch?v=tZURAAW-Pos spoko kadzi

tutaj varia: http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/obrzadek-ryt-liturgia_id335

najciekawszy: http://www.wieczernik.oaza.pl/artykul/ryt-zairski_id1061 tez ciekawe:  http://www.mblaza.jezuici.pl/articles.php?lng=pl&pg=124
« Ostatnia zmiana: Marca 22, 2021, 20:59:21 pm wysłana przez akolitaa » Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #14 dnia: Marca 22, 2021, 21:32:34 pm »


Tak ogólnie to zaczyna mnie intrygować sprawa służby liturgicznej. Szczególnie, gdy widzę różne sposoby jej sprawowania. A Kościół mamy przecież jeden.

Co do kwestii biretu to cóż... rubryki pre62 nakazywały, post62 dawały wybór, więc o ile bractwo tego nie narzuca z góry to jest to kwestia indywidualna księdza.

Kościół powszechny jest jeden.
A partykularnych jest wiele.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Ceremoniał FSSPX « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!