Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 12:05:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papieże o Komunii Świętej na rękę
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Papieże o Komunii Świętej na rękę  (Przeczytany 11135 razy)
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« dnia: Lipca 05, 2009, 17:49:17 pm »

Poszukuje informacji odnośnie stosunku papieży (Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI) do praktyki tzw. "Komunii Świętej na rękę", jest dużo stereotypów ale z faktami gorzej...
W przypadku Pawła VI można się odwołać do Memoriale Domini (i tyle?), odnośnie Jana Pawła II jest cała masa opinii na poziomie "podobno uważał, że...", a Benedykt XVI widać co robi (Komunia na klęcząco i do ust) ale czy jako papież lub kardynał wypowiadał się kiedykolwiek w tej sprawie?

Liczę na to, że bardziej oczytani i zaznajomieni z tematem forumowicze pomogą aby zebrać trochę faktów.
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 05, 2009, 18:53:51 pm »

Benedykt XVI widać co robi (Komunia na klęcząco i do ust)

A 5 metrów dalej diakon daje bez pateny, na stojąco i do łapy. Gdzie sens, gdzie logika? Bo jedyny logiczny wniosek jest taki, że Benedykt to esteta.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 05, 2009, 19:32:03 pm »

Myślę że komunię na rękę będzie bardzo cieżko wykorzenić. To przyjęło sie powszechnie na zachodzie. A nawet czego się nigdy bym się nie spodziewał w Chińskim Kosciele Patriotycznym, co osobiście widziałem będąc w 2005 r na pielgrzymce pallotyńskiej w Chinach. Byliśmy np. w katedrze pekińskiej, gdzie widzaiem jak księża udzielają komunii na rękę. A przecież jest to kościół oderwany przez komunistów od Watykanu w 1958 roku, a więć przed soborem, i wydawało mi się przed podrożą do Chin, że zobaczę tam w kościolach msze trydenckie. Ale tam też jest NOM, komunia na rękę.
Zapisane
pascendi
uczestnik
***
Wiadomości: 103


Miserere mei Deus

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 05, 2009, 20:16:00 pm »

Kolega opowiadał, że pewien ksiądz (dobrze znany przez kolegę), który obecnie pisze habilitacje w Rzymie, mówił, że jak z czasie Wielkanocy 2009 był wśród księży komunikujących wiernych to każdy otrzymał instrukcję, że wolno tylko do ust komunikować. Z czym miał ponoć problemy, bo jeden z wiernych tak bardzo chciał na rękę,  że aż gwardzista musiał go spacyfikować. (to odnośnie tego jak jest na Watykanie)

---
PS. Mam nadzieję że da się to zrozumieć  :)
PS2 Mam nadzieję że niczego nie pomieszałem.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 05, 2009, 20:20:53 pm »

A co do Jana Pawła II to z początku nie udzielał na rękę. A potem to wszyscy chyba pamiętamy z transmisji tv że na stojaka i do łapy. Coć wewnętrznie może temu był przeciwny ale nic z tym nie zrobił.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 05, 2009, 20:46:56 pm »

nie wydaje mi się, by w najbliższym czasie zniesiono praktykę komunii na rękę. Dzisiaj będąc na KRR u św. Benona w Warszawie, tak pomyślałem jak mało jest tradycjonalistów w Polsce. Było dużo ludzi w kościele, ale kosciół jest malutki. Podejrzewam,  że dziś tylko na mszach NOM w bazylice św. Krzyża w Warszawie  było więcej ludzi niż na wszystkich mszach KRR w kościolach (łącznie z kaplicami Bractwa św. Piusa X )w całej Polsce. Taka jest niestety rzeczywistość tutaj w Polsce. Brak zainteresowania starszych wiernych, księży. Myślę że jakby episkopat nakazał przyjmowanie komunii na rękę w Polsce to prawie by nikt nie protestował. Nadzieja cała w młodych księżach i młodych ludziach świeckich że sytuacja KRR się zmieni na lepsze
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 06, 2009, 16:46:57 pm »

każdy otrzymał instrukcję, że wolno tylko do ust komunikować.

Od kogo była ta instrukcja, skoro przepisy wyraźnie zezwalają na wybór przez WIERNEGO formy komunikowania
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 06, 2009, 16:48:29 pm »

Myślę że jakby episkopat nakazał przyjmowanie komunii na rękę w Polsce to prawie by nikt nie protestował.

Oczywiście, że nie. Czy ktoś protestował przeciwko Komunii na stojąco? Proboszcz nakazali, to ludzie stoją. Autorytet proboszcza w polskim Kościele stoi wyżej niż Wiara, niestety.
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 07, 2009, 05:00:02 am »

każdy otrzymał instrukcję, że wolno tylko do ust komunikować.

Od kogo była ta instrukcja, skoro przepisy wyraźnie zezwalają na wybór przez WIERNEGO formy komunikowania

Z tego co pamietam to komunia na reke jest dopuszczalna jesli zezwoli nan konferencja episkopatu a wybrac to sobie wierny moze czy stac czy kleczec.
PS. Starsze czy schorowane osoby czesto boleja iz ze wzgledu na stan zdrowia musza na stojaco.
Zapisane
pascendi
uczestnik
***
Wiadomości: 103


Miserere mei Deus

« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 07, 2009, 07:33:59 am »

każdy otrzymał instrukcję, że wolno tylko do ust komunikować.

Od kogo była ta instrukcja, skoro przepisy wyraźnie zezwalają na wybór przez WIERNEGO formy komunikowania
Akurat na wersję do ręki musi być indult Stolicy Apostolskiej, a z takiego zakazu wynika że Stolica Apostolska taki indult dla Watykanu cofnęła.
Zapisane
pascendi
uczestnik
***
Wiadomości: 103


Miserere mei Deus

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 07, 2009, 07:41:33 am »



Z tego co pamietam to komunia na reke jest dopuszczalna jesli zezwoli nan konferencja episkopatu a wybrac to sobie wierny moze czy stac czy kleczec.
PS. Starsze czy schorowane osoby czesto boleja iz ze wzgledu na stan zdrowia musza na stojaco.
Konferencja Episkopatu może się co najwyżej o indult do Stolicy Apostolskiej zwrócić i tak było w Polsce. (Cała procedura kiedy można się o taki indult prosić jest w książce ks. bp. Juana Rodolfa Laise'a "Komunia Św. na rękę ?")
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 07, 2009, 21:01:51 pm »

Dziekuje za korekte.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 07, 2009, 21:57:20 pm »

Czytałem w sieci, że śp. Brat Roger, chciał przejść na katolicyzm w stu procentach i przyjąć święcenia, a śp. Jan Paweł II mu odradził i kazał być mu lepszym protestantem. Coś więcej wiadomo na ten temat? Czy to wogóle prawda??
Zapisane
Taki sobie o...
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 07, 2009, 22:25:54 pm »

Po smierci heretyka Rogera ogloszono w mediach, ze jednak od dawna byl katolikiem, tylko JPII santo subito mu zabronil sie przyznawac do tego,zeby nie burzyc ekumaniackiego raju jaki sobie razem tak slicznie kolorowo-asyzowato budowali. Tak czy owak posoborowa paranoja...
Zapisane
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 07, 2009, 22:27:50 pm »

Co do tematu o bracie Roger też to samo słyszałem. Chciał konwertować, ale papiez mu odradzał(!). Czy to prawda niewiem.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Papieże o Komunii Świętej na rękę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!