Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:41:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Od września uczniowie będą uczyć się w szkole łaciny
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Od września uczniowie będą uczyć się w szkole łaciny  (Przeczytany 972 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Lipca 18, 2020, 17:51:12 pm »

Od września uczniowie będą uczyć się w szkole łaciny

Od września 2020 r. pierwszoklasiści liceów ogólnokształcących i techników będą mogli uczyć się łaciny i kultury antycznej – rozporządzenie na ten temat wydało 16 lipca Ministerstwo Edukacji Narodowej. W Kościele katolickim łacina aż do czasu Soboru Watykańskiego II była podstawowym językiem liturgicznym, a do dziś jest językiem urzędowym w Watykanie.
(...)
https://stacja7.pl/z-kraju/od-wrzesnia-uczniowie-beda-uczyc-sie-w-szkole-laciny/

Mądra decyzja!
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 18, 2020, 19:49:08 pm »

Jak zwykle zapomniała Pani o zupełnym drobiazgu: w rozporządzeniu nie pisze że uczniowie " będą się uczyć łaciny" tylko że "będą MOGLI uczyć się łaciny". Czyli będzie tak jest teraz : w co dziesiątym mniej więcej liceum będą dla jakiejś grupki lekcje łaciny. Mogłaby Pani poprawić tytuł wątku na zgodny z prawdą.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 18, 2020, 20:06:46 pm »

Jak zwykle zapomniała Pani o zupełnym drobiazgu: w rozporządzeniu nie pisze że uczniowie " będą się uczyć łaciny" tylko że "będą MOGLI uczyć się łaciny". Czyli będzie tak jest teraz : w co dziesiątym mniej więcej liceum będą dla jakiejś grupki lekcje łaciny. Mogłaby Pani poprawić tytuł wątku na zgodny z prawdą.

Co to znaczy jak zwykle zapomniałam?  Ja nic nie zapomniałam, tylko jak zwykle szanowny zaczyna uskuteczniać swoje czepialstwo w moją stronę, ale nie pofatygował się przeczytać artykułu, tylko przeczytał tytuł jaki podałam bez zmiany i początek z artykułu.  Dalej pisze:

" Od września mogli się go uczyć także polscy uczniowie. MEN wydało rozporządzenie, które włącza język łaciński i kulturę antyczną do podstawy programowej w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych II stopnia.
(...)
Dotychczas łacina i kultura antyczna były przedmiotami, które mogły być nauczane w szkołach tylko na poziomie rozszerzonym. Jak czytamy w rozporządzeniu MEN “rolą przedmiotu język łaciński i kultura antyczna realizowanego w zakresie podstawowym jest wyposażenie uczniów w umiejętność czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich”.

Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 20, 2020, 12:59:30 pm »

Szanowna i Droga Pani,
zawsze szczerze wierzyłem w to, że jest Pani w stanie przeczytać ze zrozumieniem kilka zdań.

Zmiana polega na tym że: w Podstawie programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia dotychczas znajdowała się następująca informacja:

Przedmioty w liceum ogólnokształcącym i technikum mogą być nauczane w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym:

2) w zakresie podstawowym i w zakresie rozszerzonym: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej lub etnicznej oraz język regionalny – język kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, filozofia, fizyka, informatyka;


Po nowelizacji te dwa zdania brzmią tak:

Przedmioty w liceum ogólnokształcącym i technikum mogą być nauczane w zakresie podstawowym lub w zakresie rozszerzonym:

2) w zakresie podstawowym i w zakresie rozszerzonym – przedmioty: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, język mniejszości narodowej lub etnicznej oraz język regionalny – język kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, fizyka, informatyka;


Czyli: łacina będzie na takich zasadach jak języki mniejszości narodowych lub etnicznych, język kaszubski itd.

Chyba Pani tego tak nie zrozumiała tak, że od września w liceach i technikach uczniowie będą uczyć się języka mniejszości narodowej, języka regionalnego - języka kaszubskiego oraz języka łacińskiego i kultury antycznej?

Kluczem do sukcesu intelektualnego, czyli zrozumienia sensu tej informacji, tak jak pisałem w pierwszym wpisie, jest tutaj magiczne słówko mogą - dla łatwiejszego zauważenia wytłuszczam je. W przypadku problemów ze zrozumieniem powyższego, zalecam wygooglanie sobie takiego czegoś:
liceum przedmioty obowiązkowe.

Prostemu człowiekowi to bym wytłumaczył tak: łacina z elementami kultury antycznej w liceach nauczana bywa jako przedmiot do wyboru, najczęściej dla klas, które orientują się w stronę studiów medycznych. Zdecydowana większość licealistów nie ma żadnego związku z łaciną podczas swej nauki i tak pozostanie od września.


Cóż: Mądremu wystarczą dwa słowa, a głupiemu to i referatu mało - jak powiedział Sofronow.
« Ostatnia zmiana: Lipca 20, 2020, 15:53:56 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 20, 2020, 14:30:00 pm »

Cóż: Mądremu wystarczą dwa słowa, a głupiemu to i referatu mało - jak powiedział Sofronow.

No cóż, ten cytat napisałam panu gdy uskuteczniał pan czepialstwo do mnie w jednym z ostatnich wątków tu:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,10157.msg228986.html#msg228986

Teraz nie będę nic tłumaczyć, bo nie widzę takiej potrzeby, tylko zaproponuję iść z tymi swoimi pretensjami, wyjaśnieniami, etc ... i niech dla pana tytuł zmienią, co mnie wcześniej pan zasugerował, że ja powinnam zmienić  do autora czy autorki tego artykułu:

https://stacja7.pl/z-kraju/od-wrzesnia-uczniowie-beda-uczyc-sie-w-szkole-laciny/

A swoją biesiadę głupoty proszę uprawiać, ale nie koniecznie ze mną.

"Człowiek nieprawy zło gotuje, i ogień mu płonie na wargach.  Człowiek podstępny wznieca kłótnie, plotkarz poróżnia przyjaciół."  - i tyle w temacie.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 20, 2020, 22:38:15 pm »

Od roku szkolnego 2020/2021 przedmiot język łaciński i kultura antyczna będzie mógł być nauczany w klasie I liceum ogólnokształcącego i technikum jako przedmiot do wyboru. Nowelizację rozporządzenia w sprawie podstawy programowej dot. łaciny opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Do polskich szkół powróci nauczanie łaciny. MEN zmienia podstawę programową
(...)
https://www.pch24.pl/do-polskich-szkol-powroci-nauczanie-laciny--men-zmienia-podstawe-programowa,77322,i.html



Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Od września uczniowie będą uczyć się w szkole łaciny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!