Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 01:41:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] Drukuj
Autor Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM?  (Przeczytany 67593 razy)
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #240 dnia: Stycznia 13, 2018, 18:25:45 pm »

O wewnętrznym sprzeciwie jaki czuje współczesny duchowny już nie wspomnę. To zaprzeczenie tego co mu wbili do głowy w seminarium. Zaprzeczenie tego w co wierzy.

Stąd też chyba bierze się to, że jeśli taki ksiądz jest już zmuszony przez okoliczności do odprawiania versus Deum, to przynajmniej odwraca się do ludu na Podniesienie czy przed Mszą aranżuje ołtarz w stylu "po jednej stronie świece, po drugiej kwiaty, a krzyż – procesyjny – obok ołtarza" (co by w jak największym stopniu przypominało to, co ludzie znają z powszechnej NOM-owej praktyki).
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #241 dnia: Stycznia 13, 2018, 19:03:12 pm »

O wewnętrznym sprzeciwie jaki czuje współczesny duchowny już nie wspomnę. To zaprzeczenie tego co mu wbili do głowy w seminarium. Zaprzeczenie tego w co wierzy.

Stąd też chyba bierze się to, że jeśli taki ksiądz jest już zmuszony przez okoliczności do odprawiania versus Deum, to przynajmniej odwraca się do ludu na Podniesienie czy przed Mszą aranżuje ołtarz w stylu "po jednej stronie świece, po drugiej kwiaty, a krzyż – procesyjny – obok ołtarza" (co by w jak największym stopniu przypominało to, co ludzie znają z powszechnej NOM-owej praktyki).

Bardzo celne spostrzeżenia.

Gdy jednak do odprawiania Versus Deum dochodzi nie z przyczyn akcydentalnych, tylko zostało wymuszone/wyproszone przez wiernych, pojawia się jeszcze kiepsko skrywana wściekłość, że oto wierni pchają się z butami do ich "zawodowego" ogródka.
Stąd kazania zaprawione złośliwościami o "nielepszości" Tradycji oraz o "wścibskich znawcach liturgii", którzy zamiast wyjmować belkę z własnego oka, piszą listy do Rzymu  ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #242 dnia: Marca 30, 2020, 19:19:37 pm »

Internet zakpił sobie ze mnie - nieaktualne 🙃
« Ostatnia zmiana: Marca 30, 2020, 20:15:43 pm wysłana przez ratio » Zapisane
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #243 dnia: Sierpnia 23, 2020, 13:14:12 pm »

A czy są jakieś realne szanse na reformę NOM? Jeśli tak, to obstaję po prostu za przetłumaczeniem KRR na język polski. Przecież np. w niektórych cerkwiach prawosławnych Boska Liturgia jest po polsku. Nie zmieniono liturgii tylko język. Cała starożytna liturgia została. Podobnie uczynili mariawici u początku. Zmienili tylko język liturgii. Zresztą podobno  przed SWII były w niektórych krajach celebracje KRR w językach narodowych. Pisano gdzieś o tym na Forum. Łacina przynajmiej w Polsce(nie wiem dlaczego) jest dużą przeszkodą dla większości wiernych
Myślę, że przetłumaczenie nie byłoby najgorszą opcją, ale wymagałoby przestawienia myślenia większości wiernych i niestety xięży. Wierni byliby przerażeni, że ,,nie mogą wszystkiego usłyszeć”. Wiem to z własnego doświadczenia. Pewnego razu będąc na KRR, jedna osoba (w dość młodym wieku) zaczęła mi mówić, że ,,nic nie słyszy!”. Ja jej odpowiedziałem, iż nie ma słyszeć. To było na introicie, w tym czasie ludzie śpiewali pieśń na wejście. Jeśli chodzi natomiast o xsięży, to myślę, że taka zmiana byłaby dla nich jeszcze większym ,,usprawiedliwieniem” dla niedbalstwa liturgicznego i olewania rubryk. Tak było np. przed soborem - odprawiano krótkie ,,piętnastominutówki”; w których roiło się aż od nadużyć. Groziłoby to też powstaniem NOMowych ,,lefevbrystów”; tak jak było to napisane wcześniej w tym wątku.
Podsumowanie:
NOMu w praktyce jako tako nie da się zreformować, mogłoby się to okazać nawet szkodliwe, choć pomarzyć zawsze można ;)
1. Wprowadzenie porządku mszy i ubioru kapłana jak w KRR
2. Używanie starego kalendarza liturgicznego
3. Krótka modlitwa u stopni, podobna do obrzędów wstepnych z NOMu
4. Zakaz komentarzy liturgicznych
5. Wywalenie ministrantek i lektorek
6. Zakaz innych ME poza pierwszą, odmawianie jej po cichu
7. Rzecz w zasadzie fundamentalna: ,,ad orientem”
Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Reforma reformy - Jak powinien wygladać zreformowany NOM? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!