Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:45:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa  (Przeczytany 2148 razy)
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« dnia: Września 23, 2012, 20:50:10 pm »

Mam pytanie do państwa.

W "Wielkim Podręczniku Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa" wydanie z 1928 roku znajduje się

"Breve papieskie nadające Arcybractwu SH w Krakowie odpusty na wieczne czasy." Jego Świętobliwości Piusa XI.

I taka oto formułka :

"To postanawiamy z tem zastrzeżeniem, iżby niniejsze pismo miało zawsze znaczenie, moc i skuteczność, a skuteczność swą, pełną i nienaruszoną, miało i zachowało tak dla samego Arcybractwa, jakoteż i dla Bractw w Polsce do niego przyłączonych, tak, iżby takowa skuteczność teraz i w przyszłości w zupełności im przysługiwała.

I należy naprawdę być tego zdania i przekonania, że odtąd nieważnem i bez znaczenia będzie to wszystko, cobykolwiek kto jakąbądź władzą w powyższych rzeczach świadomie lub nieświadomie inaczej zarządził; żadne inne przeciwne zarządzenia na przeszkodzie nie stoją.

Dan w Rzymie, u Świętego Piotra, pod pieczęcią Rybaka, dnia 5m Marca, roku 1926, Pontyfikatu Naszego, Piątego.

Brewia Apostolskiego Nr 380. Kanclerz Brewiów Mons. Dominik Spada.

P. Kard. Gasparri Sekretarz Stanu."


I tu moje pytanie- tych odpustów, których nie zamieściłem jest sporo i to co mnie zastanawia- czy przepisy odpustowe Jego Świętobliwości Pawła VI dotyczą odpustów Arcybractw nadanych przez Breve Piusa XI , czy nie?!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1 dnia: Września 23, 2012, 21:24:09 pm »

Zgodnie z Konstytucją Apostolską Indulgentiarum doctrina dotychczasowe odpusty powinny zostać zrewidowane:
Cytuj
N. 14. Spisy i zbiory odpustów Zakonów, Kongregacji zakonnych, Towarzystw prowadzących życie wspólne bez ślubów, Instytutów świeckich oraz pobożnych Stowarzyszeń wiernych zostaną jak najprędzej poddane rewizji, tak że odpust zupełny będzie można uzyskać tylko w specjalne dni ustalone przez Stolicę Świętą na wniosek najwyższego Przełożonego Zakonu lub gdy chodzi o pobożne Stowarzyszenia na wniosek miejscowego Ordynariusza.
[...] Wyniki rewizji, o których w N. 14 i N. 15 winny być przedłożone Świętej Penitencjarii Apostolskiej w przeciągu roku. Po upływie zaś dwóch lat od daty wyjścia tej Konstytucji odpusty, które nie zostaną zatwierdzone, utracą wszelką moc.
Chcemy, ażeby niniejsze Nasze postanowienia i przepisy miały moc i skuteczność teraz i na przyszłość bez względu - o ile w ogóle trzeba to zaznaczyć - na Konstytucje i Zarządzenia Apostolskie wydane przez Naszych Poprzedników, oraz na inne przepisy, osobnej nawet wzmianki i odwołania godne.

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html

W tej konkretnej sprawie trzeba by przeczytać posoborowy statut Arcybractwa:
http://www.wizytki.pl/pl/informacje/arcybractwo/posoborowe_statuty
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #2 dnia: Września 24, 2012, 14:52:43 pm »

W książeczce Instrukcje dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kraków 1996 podano 2 odpusty:
Cytuj
Po skończonej Godzinie Obecności przy Sercu Bożym należy odmówić w intencji Ojca św. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Chwała Ojcu w celu uzyskania odpustu cząstkowego.
Wierni, którzy w miesiącu czerwcu brali udział w nabożeństwie czerwcowym w kościele, mogą dostąpić odpustu zupełnego, po przystąpieniu do spowiedzi, komunii św., modlitwie w intencji Ojca świętego.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #3 dnia: Września 24, 2012, 17:45:53 pm »

Rzeczywiście, jak się zestawi przedsoborowe i posoborowe publikacje strażowe, to stosunek do odpustów stanowi jeną z różnic.
We wspomnianej książce wspomina się jeszcze o tysięcznych odpustach uzyskiwanych przez liczne komunie św. (135s., ale to efekt przedruku tekstu ze starszej wersji).

W książce "Godzina Obecności..." (1998r., 42-43 s.) w statutach, artykuł 14 wypisuje się kilka odpustów.
Wielu modlitwom z tej książki przed soborem przypisane były odpusty, teraz się o nich nie wspomina, ale IHMO one są aktualne. Ja dlatego korzystam z przedsoborowych publikacji strażowych, wiem przynajmniej kiedy ewentualnie mogę wzbudzić intencję uzyskania odpustu...
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #4 dnia: Września 24, 2012, 20:01:02 pm »

Jakie publikacje pan posiada?

A i wysłałem list do

Penitenzieria Apostolica
Palazzo della Cancelleria
Piazza della Cancelleria, 1
00186 Roma


jak mi poleciła pani Teresa.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 20:04:36 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Sivis Amariama
rezydent
****
Wiadomości: 348


« Odpowiedz #5 dnia: Września 25, 2012, 00:53:48 am »

Świetnie z tym listem, proszę dać znać, jak będzie odpowiedź.
Można też spróbować napisać do krakowskich wizytek, a nuż coś wiedzą - pewnie odpiszą szybciej.


Jeśli chodzi o moje książki, to poza tymi dwiema nowymi już wspomnianymi, z tematem związane mam następujące:

Mały Podręcznik Arcybractwa SHNSPJ, Monasterii 1906 r.
J. V. Bainvel SI, Kult Serca Bożego. Teoria i rozwój, Kraków 1934 r. (obszerne, poważne 612-stronicowe opracowanie)
Ks. Józef Theloz, Na służbie i straży u NSPJ, Kraków 1934 r.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #6 dnia: Września 25, 2012, 14:43:00 pm »

W książce "Godzina Obecności..." (1998r., 42-43 s.) w statutach, artykuł 14 wypisuje się kilka odpustów.
Wielu modlitwom z tej książki przed soborem przypisane były odpusty, teraz się o nich nie wspomina, ale IHMO one są aktualne. Ja dlatego korzystam z przedsoborowych publikacji strażowych, wiem przynajmniej kiedy ewentualnie mogę wzbudzić intencję uzyskania odpustu...

Wydaje mi się, że do takiej sytuacji odnosi się pierwsze zezwolenie ogólne z Enchiridion indulgentiarum:
Cytuj
Udziela się odpustu cząstkowego wiernym, którzy spełniają swoje obowiązki i przyjmując doświadczenia życia, wznoszą swoją duszę do Boga z pokorną nadzieją i dodadzą - choćby tylko myślą - jakieś pobożne westchnienie.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #7 dnia: Września 25, 2012, 17:28:58 pm »

Pani Teresa z Forum Tradycji Katolickiej otrzymała taką odpowiedź od sióstr Wizytek:


"Szczęść Boże!

Myślę, że z tym pytaniem trzeba się zwrócić do kanonistów prawa kościelnego. My trzymamy się odpustów po Soborze Watykańskim II. Serdecznie pozdrawiamy.
Siostry Wizytki"
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!