Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:55:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] Drukuj
Autor Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP  (Przeczytany 68260 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #210 dnia: Lutego 07, 2014, 17:37:43 pm »

Tak szczerze, to troszkę mnie bawi ten sążnisty artykuł ks. Laisney'a o wyższości FSSPX nad FSSP. Oczywiście ksiądz ma rację w wielu punktach, ale dokładnie taki sam artykuł można by napisać porównując sedewakantystów z FSSPX.

Petryści chowają głowę w piasek w niektórych sprawach, ale Bractwo też chowa głowę w piasek. Zresztą cały "ruch tradycji" opiera się na pewnej hipokryzji, jedni są może większymi hipokrytami, inni mniejszymi, ale wszyscy robią dobrą minę do złej gry.

(Ziewnięcie)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #211 dnia: Lutego 07, 2014, 17:46:57 pm »

Panie Regiomontanuszu, co musiałoby się stać, by skończyła się hipokryzja?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #212 dnia: Lutego 07, 2014, 18:13:40 pm »

>> ale dokładnie taki sam artykuł można by napisać porównując sedewakantystów z FSSPX.

Ba, albo sedewakantystów z sedeprywacjonistami, by jeszcze skomplikować :-)
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #213 dnia: Maja 09, 2020, 11:13:49 am »

Pozwolą sobie odświeżyć ten wątek bo nurtuje mnie kilka kwestii.
Czytałem tu i ówdzie o historii FSSP i o tym jak wspaniale miała się rozwijać tradycja w ramach Ecclesia Dei po '88 roku. Wiadomo że ksiądz Bisig miał obiecane że bractwo otrzyma jakąś liczbę biskupów (niechby to był 1 ale żeby był). W ciężkich latach dziewięćdziesiątych nic takiego się nie stało, a księża bractwa musieli tu i ówdzie godzić się na biritualizm aby w ogóle moc realizować swoje powołanie. Minęło ileś tam lat i sytuacja wydaje się normalizować. Ucichł zupełnie temat "biskupów dla tradycji", na świecie istnieje pewna liczba biskupów tradi-friendly wyświęcających księży instytutów tradycyjnych którzy nie są już na szczescie zmuszani do nowusa.
I teraz moje pytanie, które kieruje jako laik w tej dziedzinie eklezjologii. Czy biskupi tradycyjni faktycznie są potrzebni? Jeśli dajmy na to taki duchowny z FSSP lub IBP zostałby wyświęcony na biskupa i objąłby stolice to chcąc nie chcąc musiałby zarządzać wiernymi Novus Ordo Missae. Albo załóżmy że dialog FSSPX ze Stolicą Apostolska idzie naprzod, wyświęceni zostaną nowi biskupi i Watykan mówi: świetnie że jesteście, mamy wakat w Łomży, zapraszamy. Profit dla wiernych z tamtej diecezji, ale czy Bractwu naprawdę o to chodzi? Nasuwa mi się skojarzenie z zakonami, które nie potrzebują mieć generałów-biskupow żeby być niezależne w działalności od biskupów miejsca.
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2020, 11:35:19 am wysłana przez Licht » Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #214 dnia: Maja 09, 2020, 12:05:06 pm »

....... Nasuwa mi się skojarzenie z zakonami, które nie potrzebują mieć generałów-biskupow żeby być niezależne w działalności od biskupów miejsca..... A pewny pan jest, że są niezależne od biskupów miejsc? Poza tym tym jest taki problem, że raczej biskupem zgromadzenia nie moze być biskup innej religii. Był taki eksperyment i szybko się skończył. Chodzi o Franciszkanów Niepokalanej.
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #215 dnia: Maja 11, 2020, 09:12:51 am »

Czy myśli Pan że gdyby Franciszkanie Niepokalanej mieli swoich biskupów to uniknęliby zniszczenia? Wydaje mi się że nie, to była sprawa między rozłamowcami w samym zakonie a kongregacja zakonów i inspektorem. Na ile przypominam sobie tamtą sytuację, to wręcz blokowano przechodzenie i inkardynację do diecezji tych Franciszkanów którzy zmęczeni już byli działaniami komisarza. Nie ma jednak żadnych wątpliwości że gdyby FI wybrali drogę "nieuregulowanej sytuacji kanonicznej" to istnieliby i rozrastaliby się dalej.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #216 dnia: Maja 11, 2020, 09:32:15 am »

 "nieuregulowanej sytuacji kanonicznej" ... Ta nieuregulowana sytuacja kanoniczna jest nowym wynalazkiem w Kosciele i pojawiła się wraz z wprowadzeniem nowego CIC. Wyjasnia to biskup Schneider, nawet zamiesciłem ten wywiad w któryms z watków. Co do niezaleznosci zakonów od biskupów miejsca, to mam własne doświadczenia. Gdy zwróciliśmy sie do przełozonego lokalnego klasztoru z prosbą o pozwolenie na Msze Świetą na zakończenie naszej pielgrzymki FSSPX, to uzaleznił pozwolenie od zgody lokalnego biskupa miejsca. Czekamy do tej pory.
Zapisane
DarPius
uczestnik
***
Wiadomości: 134


ZERO tolerancji

« Odpowiedz #217 dnia: Maja 11, 2020, 10:46:18 am »

Gdy zwróciliśmy sie do przełozonego lokalnego klasztoru z prosbą o pozwolenie na Msze Świetą na zakończenie naszej pielgrzymki FSSPX, to uzaleznił pozwolenie od zgody lokalnego biskupa miejsca. Czekamy do tej pory.
Ma Pan na mysli pielgrzymki FSSPX do Czestochowy?
Zapisane
'Et portae inferi non praevalebunt eam'
- Kto? katolik wierny tradycji Świętego Kościoła Rzymskiego
- Sedewakantysta? NIE
- Chodzi na NOM? NIE
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #218 dnia: Maja 11, 2020, 10:48:59 am »

Gdy zwróciliśmy sie do przełozonego lokalnego klasztoru z prosbą o pozwolenie na Msze Świetą na zakończenie naszej pielgrzymki FSSPX, to uzaleznił pozwolenie od zgody lokalnego biskupa miejsca. Czekamy do tej pory.
Ma Pan na mysli pielgrzymki FSSPX do Czestochowy?
Nie, nasze lokalne sanktuarium.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #219 dnia: Maja 12, 2020, 10:02:59 am »

Czy myśli Pan że gdyby Franciszkanie Niepokalanej mieli swoich biskupów to uniknęliby zniszczenia? Wydaje mi się że nie, to była sprawa między rozłamowcami w samym zakonie a kongregacja zakonów i inspektorem. Na ile przypominam sobie tamtą sytuację, to wręcz blokowano przechodzenie i inkardynację do diecezji tych Franciszkanów którzy zmęczeni już byli działaniami komisarza. Nie ma jednak żadnych wątpliwości że gdyby FI wybrali drogę "nieuregulowanej sytuacji kanonicznej" to istnieliby i rozrastaliby się dalej.

Wszystko by się potoczyło dobrze, gdyby Franciszkanie zaprzestali odprawiania Mszy św. na rzecz novusa. To wszystko.
Papierkiem lakmusowym, Rubikonem od czasu reformy P6 jest Msza św.

Jeżeli kapłan i wierni odprawiają/chodzą - z zasady na Starą Mszę - zawsze dla posoborowej polit-struktury będą schizmatykami. I na odwrót: jeżeli kapłan/wierni dopuszczają odprawianie/uczęszczanie na novusa - są niegroźni; zaliczani są do "dziwaków" i "hobbystów".

Dlatego też FSSP - Piotrusie traktowani są jak swoi.
IDP - tolerowane jest jako "lep na muchy" - czyli lep na FSSPX.
Zasada wyłącznego odprawiania Starej Mszy przez IDP jest solą w oku posoborowia, dlatego na poziomie Rzymu, co jakiś czas, podejmowane są próby "spiotrusiowania" IDP za pomocą zmiany statutu. Tak czy inaczej IDP nie jest traktowane jako coś kompatybilnego z posoborowiem i któregoś pięknego dnia zostanie zlikwidowane.

Przypomnę tylko spotkanie abp M.Lefebvra z Janem-Pawłem II.
Jan-Paweł II: ..........................czego chcecie?
M.Lefebvre: ...........................zgody na odprawiania Starej Mszy.
J-P II: ...................................dostaniecie zgodę.
Kurialiści rzymscy w panice: .......ależ Ojcze Święty! Oni z Mszy zrobili sztandar - nie można...

Msza stanowi istotę problemu. Nawet Opus Dei, zwane ariergardą posoborowia, nie odprawia Tridentiny. Różaniec może być po łacinie, węgiersku, tyłem, przodem itp , byle nie Msza św. Wszechczasów.

 
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
(se)cessio
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 240

ochrzczon, azali znów jakoby katechumen?

« Odpowiedz #220 dnia: Maja 26, 2020, 19:23:02 pm »

Ja uważam, że wielu Polaków w ogóle nie wie, o co chodzi z tą Tradycją. Lata w parafii NOM-owej, słuchania i oglądania TV...
...zaczął mówić jak kard. Newmann o wyższości katolicyzmu ;) , mógłby się narazić ludziom...
... nie ilość, a jakość ;)

Abstrahując nieco, gdyby dziś Kardynał był z nami (gdzieś) na padole, zarzucił byłby sobie z wieczora najpewniej transmisję z Walii (muzyczną i liturgiczną) pod patronalne święto kongregacji: https://www.youtube.com/channel/UCCnqMFZiYb3UyAIXH8u6mDg

Na kanale są regularne transmisje, a w subach linki do pozostałych msc.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2020, 19:27:56 pm wysłana przez (se)cessio » Zapisane
accessus XII... (było-minęło) Aktualnie raczej Kakure-kirishitan. Silentium !

Należy "skasować" samorodnych/domorosłych likwidarorów Towarzystwa, które przecież NIE samo(wolnie) zwyciężyło stary Kościół. W Nim in saecula saeculorum.

Lange Leben für Kaiserin und 1. Bischof in Rom+
Strony: 1 ... 13 14 [15] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Różnice między FSSPX, FSSP, IDP « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!