Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:12:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kult Bożego miłosierdzia i siostra Faustyna - wierzycie czy nie?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Kult Bożego miłosierdzia i siostra Faustyna - wierzycie czy nie?  (Przeczytany 6973 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 08, 2019, 18:19:52 pm »

Na przestrzeni lat były koronki do Miłosierdzia Bożego, bo tak już napisałam, miłosierdzie wypływa z przebitego boku NSPJ.

Koronka do Miłosierdzia Bożego z 1847 roku



Koronka do Boskiego Miłosierdzia z modlitewnika dominikańskiego ok. 1850 r.



Koronka do Miłosierdzia Bożego z "Nowego Brewiarzyka Tercjarskiego z 1928 r."

http://www.legitymizm.org/koronka-do-milosierdzia-bozego


Komu nie pasuje, Koronka ostatnia św. S. Faustyny  niech się nie modli swoimi starymi, po co to innym życie uprzykszać.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #16 dnia: Marca 08, 2019, 18:21:00 pm »


Prawie wszystkie osoby mówiące o Koronce do Miłosierdzia Bożego mają na myśli tę, która pochodzi od s. Faustyny Kowalskiej.
Nie wiedzą one,  że nazwa jest  „zapożyczona”  od wcześniejszej wersji, która posiada kościelne  imprimatur.  Dla  użytku  wiernych  podajemy oryginalną,   zatwierdzoną przez  Kościół  koronkę,  z  „Nowego Brewiarzyka  Tercjarskiego”:

Ojcze nasz,  Zdrowaś Maryjo,  Chwała Ojcu.

Modlitwa.

O Serce Jezusa,  nie mieć miłosierdzia  nad  nędznymi grzesznikami,   jest  to rzecz niemożliwa dla Ciebie. Przeto Cię błagamy,  zmiłuj się nad nami, użycz nam łask wszelkich, o które Cię prosimy,  przez Niepokalane i bolejące Serce Maryi, Matki Twojej, Matki naszej, której nigdy nic odmówić nie możesz.

10 razy: O mój Jezu, miłosierdzia.

Modlitwę wraz z westchnieniem powtarza się pięć razy,  na  końcu dodaje się

Ojcze nasz  i  Zdrowaś Maryjo.”


Koronka do Miłosierdzia Bożego

Modlitwa

Jezu, ukryty w Przenajświętszym Sa­kramencie, Którego Serce pełne jest miłości dla wszystkich i miłosierdzia dla grzeszników, racz wysłuchać modlitwy nasze (moje) i udziel nam (mnie) i całemu światu łaskę miłosierdzia, o którą Cię pokornie błagamy (-am) przez Niepokalane Serce Twej Matki Maryi Dziewicy i serce błogosławionej Marii Franciszki.


Potem mówi się dziesięć razy wezwanie:„O mój Jezu, miłosierdzia". Modlitwę i wezwanie powtarza się 5 razy.

-----------------

Powyższy text figuruje w "Brewiarzyku mariawickim" pod nazwą Koronka do Miłosierdzia Bożego. Znajduje się również tutaj. Po usunięciu "serca błogosławionej Marii Franciszki" otrzymujemy, jak sądzę, Koronkę 100%-katolicką.

W linkowanym wątku o Mariawitach była mowa, że objawienia Franciszki Kozłowskiej były ortodoksyjne do pewnego momentu, a potem "jacyś szatani się wdarli". Dotychczas nie interesowałem się "Dzienniczkiem" św. Faustyny, ale czy z tego co przytoczono wyżej w tym wątku nie wynika, że coś podobnego mogło zajść (a właściwie to zaszło) i ze św. Faustyną?

PS Panie jwk, obraźliwe określenie "kozłowici" można odnieść do nurtu felicjanowskiego Mariawitów, żadną miarą natomiast do obediencji płockiej.

 
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #17 dnia: Marca 10, 2019, 15:21:00 pm »

Nie ma żadnej podmiany kultu NSPJ. 

Zależy, co rozumiemy przez "podmianę", ale w praktyce istotnie tak się stało, że kult NSPJ został poniekąd wyparty przez kult miłosierdzia. Wystarczy policzyć obrazy jednego i drugiego typu w kościołach (nie robiłem tego, ale nie mam wątpliwości co do wyniku).

Oczywiście to samo w sobie nic szczególnego - w takich sprawach są "trendy" i "mody", na przestrzeni wieków to częste zjawisko, jedne rodzaje modlitw  tracą popularność, inne zyskują.

Natomiast co do samego kult miłosierdzia i jego pochodzenia, to na dobrą sprawę, "modlitwa Jezusowa" jest przecież w tym samym duchu, bo polega na wielokrotnym powtarzaniu ""Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną".
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Marca 10, 2019, 16:36:42 pm »

Nie ma żadnej podmiany kultu NSPJ. 

Zależy, co rozumiemy przez "podmianę", ale w praktyce istotnie tak się stało, że kult NSPJ został poniekąd wyparty przez kult miłosierdzia. Wystarczy policzyć obrazy jednego i drugiego typu w kościołach (nie robiłem tego, ale nie mam wątpliwości co do wyniku).

Oczywiście to samo w sobie nic szczególnego - w takich sprawach są "trendy" i "mody", na przestrzeni wieków to częste zjawisko, jedne rodzaje modlitw  tracą popularność, inne zyskują.

Natomiast co do samego kult miłosierdzia i jego pochodzenia, to na dobrą sprawę, "modlitwa Jezusowa" jest przecież w tym samym duchu, bo polega na wielokrotnym powtarzaniu ""Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną".


Nie wiem co ktoś rozumiał przez "podmianę" pisząc to, bo ja to zacytowałam. Powtórzę nie ma żadnej podmiany kultu i uważam że wiele (bo to nie wszystko) wyjaśniłam.   Sugeruje pan że obrazy NSPJ pousuwano z kościołów?  Może gdzieś i tak zrobili, ale to co ja widzę to absolutnie nie, po prostu przybyły nowe obrazy Jezusa Miłosiernego.  Kult  NSPJ nie jest trendem i modą, trzeba to poznać.

Kult Serca Pana Jezusa i kult Miłosierdzia Bożego się uzupełniają, czy raczej nawet jedno wypływa z drugiego. W pierwszym - Serce Chrystusa, a w drugim - łaski tegoż Serca. Kult miłosierdzia Bożego jest uzupełnieniem kultu Serca Jezusowego. Z kultem Serca Pana Jezusa nie rywalizuje, jemu się nie sprzeciwia i nie przeszkadza, w nim się wyraźnie nie zawiera, lecz z niego poniekąd wypływa i stanowi jego logiczną konsekwencję. Te promienie ustawicznie tryskają z Boskiego Serca Jezusa.

A "modlitwa Jezusowa" to jest modlitwa Jezusowa. Powstała w pierwszych wiekach po zmartwychwstaniu Chrystusa (ok. IV w.)  narodziła się z przekonania pierwszych chrześcijan o zbawczej mocy imienia Jezus, co jest prawdą i mamy na początku stycznia wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus.

A z kolei kult NSPJ wiąże się z  św. M.Alacoque, która  otrzymała misję, aby rozpowszechnić na cały Kościół nabożeństwo do Najświętszego Serca Jezusowego.  Wśród wielu objawień, jakie miała święta Małgorzata, cztery nazwano wielkimi. Pierwsze objawienie miała 27 grudnia 1673 roku. Podczas drugiego objawienia (1674 r.) Pan Jezus powiedział: „To nabożeństwo jest ostatnim wysiłkiem Jego miłości i będzie dla ludzi jedynym ratunkiem w ostatnich czasach”. W innym miejscu czytamy: „Będę panował mimo Mych nieprzyjaciół i tych wszystkich, którzy temu nabożeństwu sprzeciwiać się będą!"

To co obserwuję i słyszy się głosy, że nie chcemy Serca - organu, tylko chcemy Jezusa - Osobę. To jest postępowanie jansenistów, którzy zadali wielki cios zwalczając kult Najświętszego Serca Jezusa na całe 200 lat! Następnie cześć Bożego Serca tłumiła reformacja luterska. W okresie Soboru Watykańskiego II kult Najświętszego Serca Jezusa też znalazł się w pewnym kryzysie. W znacznym stopniu zapomniano o kulcie Serca Jezusa, bo był nie ekumeniczny.

I być może propagowany chory ekumenizm był powodem wyparcia tego kultu NSPJ, a w to miejsce weszły o podłożu protestanckim różne ruchy charyzmatyczne, o czym już wspomniałam.

Tak samo sł. Boża Rozalia Celakówna słyszy takie słowa od Pana Jezusa;  "Małgorzata Maria dała poznać światu Moje Serce, wy zaś kształtujcie dusze na modłę Mojego Serca." - Rozalia Celakówna - Wyznania przeżyć wewnętrznych.

Kult Bożego miłosierdzia jest logiczną konsekwencją kultu Serca Jezusowego.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #19 dnia: Marca 10, 2019, 19:37:16 pm »

Sugeruje pan że obrazy NSPJ pousuwano z kościołów?  Może gdzieś i tak zrobili, ale to co ja widzę to absolutnie nie, po prostu przybyły nowe obrazy Jezusa Miłosiernego. 

Ja nie sugeruję, opisuję tylko, co widzę wokół siebie. Po tej stronie Atlantyku dawno już nie widziałem w kościele obrazu z sercem Pana Jezusa, a już zwłaszcza w nowoczesnym kościele. Obraz "Jezu ufam tobie" jest zaś wszechobecny. Widziałem go nawet w Quebec, gdzie obrazy NSPJ też są już rzadkością - a przecież kiedyś Quebec miało flagę wyglądającą tak:

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #20 dnia: Marca 10, 2019, 20:22:35 pm »

Cytuj
Cytuj
    Nie ma żadnej podmiany kultu NSPJ.


Zależy, co rozumiemy przez "podmianę"
Cytowany wyżej artykuł podał przykładowo nieprawdziwe informacje. Nie zarzucam sutorowi, żeby kłamał, może mu rzeczywiście się tak wydaje bo np. powtarza jakieś opinie ale tego nie sprawdził (czy sprawdza np. praktyki pierwszych piątków w parafiach, jak dużo pogrzebów objechał itd.), ale z wieloma twierdzeniami można się nie zgodzić:

Cytuj
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa jest dziś praktycznie nie obecny. Z kościołów zniknęły obrazy (zastąpione najczęściej faustyniańskim obrazem “Jezu ufam Tobie“)
Osobiście nie kojarzę "zastępowania" obrazu NSPJ obrazem Miłosierdzia. Faktycznie, że w nowszych kościołach raczej pojawia się ten drugi niż ten pierwszy. Jednak tam gdzie już był obraz czy boczny ołtarz raczej pozostaje.

Cytuj
nie odmawia się już litanii i tradycyjnych nabożeństw.
Nie wiem na co autor by się powołał. Wydaje mi się, że wiiększość polskich parafii praktykuje pierwsze piątki miesiąca z litanią i nabożeństwo czerwcowe.

Cytuj
Podobnie stało się z kultem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Faktycznie, tu jest gorzej, ale nabożeństwo mimo wszystko w wielu kościołach jest, obecnie nawet zdaje się być nieco propagowane (co ciekawe - częściowo za sprawą umaryjnionych charyzmatyków ale nie tylko).
 
Cytuj
Koronka wyparła w znacznej mierze nawet Różaniec Święty. Na pielgrzymkach, pogrzebach, w parafiach generalnie prawie nie ma już różańca.
Nie wiem jak na pielgrzymkach - tam bywają różne pomysły. Na pogrzebach jednak często różaniec jest (pomijam tu wielkomiejskie "zakłady"  dużych cmentarzy, bo tam nie będzie czasu...). I w parafiach również.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #21 dnia: Marca 10, 2019, 21:58:03 pm »

Wróćmy jeszcze do Dzienniczka, do manipulacji wokół Niedzieli Przewodniej. I Niedziela po Wielkanocy zwana również Biała Niedziela.

Dzienniczek s.Faustyny - nr. 88 Wilno 1934

Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia [Dz. 88].

http://malenkadroga.pl/?id=28&nr=88

Ani s. Faustyna ani ks Sopoćko nie przekazywali życzenia samego P. Jezusa aby liturgia Niedzieli Przewodniej została zastąpiona Świętem Miłosierdzia.

Święto to miało być "wtopione" obok tejże liturgii w formie odpowiedniego nabożeństwa ewentualnie do odprawienia tejże niedzieli, jako, ze jej liturgia (Białej Niedzieli) wybitnie pasuje do treści prywatnego objawienia S. Faustyny.


Cytat z "Dzienniczka" nr 420 - Niedziela, 28. IV 1935

"Niedziela Przewodnia, czyli święto Miłosierdzia Pańskiego, zakończenie Jubileuszu Odkupienia. Kiedyśmy poszły na tę uroczystość, serce mi biło z radości, że te dwie uroczystości z sobą są tak ściśle złączone.(...)"

Źródło: http://malenkadroga.pl/?id=28&nr=420

Podejrzewam, że dokonana została nieudolnie  manipulacja tekstem: czyli wprowadza zamienność nazwy tego święta - równoznaczność nazw i pojęć. Tymczasem w ostatnim zdaniu mówi się o "złączeniu dwóch uroczystości w jedną" - a nie o jednej o dwóch równoznacznych nazwach.

Inaczej mówiąc - przed SW.II było tak:

"Niedziela Przewodnia i święto Miłosierdzia Pańskiego, zakończenie Jubileuszu Odkupienia. ...serce mi biło z radości, że te dwie uroczystości ze sobą są tak ścisłe złączone"
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 20, 2020, 09:32:59 am »

Widzialne i niewidzialne - Siostra Faustyna

https://www.cda.pl/video/4495907e2
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #23 dnia: Maja 18, 2020, 22:00:19 pm »

Wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej będzie obchodzone na całym świecie

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Teksty te są już zatwierdzone i od kilku lat obowiązują w Kościele w Polsce.

https://ekai.pl/wspomnienie-sw-faustyny-kowalskiej-bedzie-obchodzone-na-calym-swiecie/
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Kult Bożego miłosierdzia i siostra Faustyna - wierzycie czy nie? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!