Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:30:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 1, 2, 3
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: 1, 2, 3  (Przeczytany 2240 razy)
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« dnia: Maja 17, 2020, 08:34:12 am »

Co by nie mówić, teologia Arki Noego jest tradycyjna  ;D

https://www.katolikwspiera.pl/szybko-1-2-3.html?fbclid=IwAR3b5C30O4ruiOFwzp1fcsfwM6-GsanYck7oDYIoNw3uxu6UXtdv2VJeUss
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Sindarin
bywalec
**
Wiadomości: 81


Litera Tura - blog literacki
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 18, 2020, 16:34:27 pm »

Jak mnie irytują te wszystkie zbiórki i żebraniny internetowe. Dej, bo chcę teledysk, dej, bo chcę nagrać płytę, dej, bo marzy mi się wyprawa dookoła świata. Dej, dej, dej. To powinno być zakazane.
Zapisane
Zapraszam na blog literacki https://ltura.blogspot.com/
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 22, 2020, 21:05:48 pm »

Fajna rodzinka

https://www.youtube.com/watch?v=Evg8mglI_oQ
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 22, 2020, 21:57:44 pm »

Jak mnie irytują te wszystkie zbiórki i żebraniny internetowe. Dej, bo chcę teledysk, dej, bo chcę nagrać płytę, dej, bo marzy mi się wyprawa dookoła świata. Dej, dej, dej. To powinno być zakazane.
Żebractwo, to obok prostytucji najstarszy zawód świata. Najczęściej stosowaną metodą wymuszenia daniny jest szantaz moralny. Np. dziecko w kaście zebraczej jest okaleczane za młodu aby swym pożałowania godnym wygladem wymuszac danine. Opisuje to Claude Levy Strauss w Smutku tropików na przykładzie Indii. U nas stosuje ten patent np Juras. Kto nie daje na łorkiestre ten nie ma prawa korzystać z aparatury medycznej w szpitalach, taki mają greps. Zapominaja dodac, że przez 30 lat swojej działalności, Juras uzbierał promil, a może procent rocznego budzetu NFZ i takie łachudry nam będą szlaban na szpitale robic.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 24, 2020, 03:02:37 am »

To powinno być zakazane.

Apropos zakazywania żebrania:

Po zerwaniu z Rzymem Henryk VIII skonfiskował majątki kościelne i zlikwidował klasztory. W rezultacie cała działalność charytatywna (sieć przytułków, sierocińców, szpitali, itd) jaką przez wieki zbudował  Kościół w Anglii została praktycznie z dnia na dzień zatrzymana. Nagle nie było nikogo, kto by mógł się zająć biedakami.

Aby "rozwiązać" ten problem, król zakazał żebrania. Za pierwsze złamanie zakazu obcinano uszy, a za drugie była kara śmierci. W rezultacie w ciągu pozostałych 10 lat jego panowania stracono 75 tysięcy żebraków. Biorąc pod uwagę ówczesny poziom zaludnienia to mniej więcej tak, jakby w dzisiejszej Anglii zlikwidować pół miliona ludzi w ciągu dekady.

Kary za żebranie i włóczęgostwo to paskudny wynalazek reformacji.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 24, 2020, 07:41:49 am »

W cywilizacji katolickiej znana była instytucja tzw dziadów kościelnych albo jak w Galicji mówiono, kalwaryjskich. Za drobną ofiare mozna było zlecic takiemu modlitwe w wybranej intencji. Była to działalnośc usługowa na zasadzie płatnego zlecenia i swego czasu bardzo popularna.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #6 dnia: Maja 24, 2020, 10:23:36 am »

W cywilizacji katolickiej znana była instytucja tzw dziadów kościelnych albo jak w Galicji mówiono, kalwaryjskich. Za drobną ofiare mozna było zlecic takiemu modlitwe w wybranej intencji. Była to działalnośc usługowa na zasadzie płatnego zlecenia i swego czasu bardzo popularna.

W katolickiej Bawarii nie zauważyłem tabunów żebraków nie dających przejść po ulicy, tak jak na Słowacji. W tej ostatniej aż strach zwolnić i jechać z otwartym oknem przez niektóre przysiółki.
Myślę, że żebractwo i włóczęgostwo to jednak produkt uboczny biedy, a nie katolicyzmu  ;)

W dawnej Polsce podróżowało się (pieszo) koniecznie z kijem.
Kij służył do: odpędzania swor zdziczałych psów i obrony przed gangami żebraków. Warszawa była szczególnie znana ze zlotów żebraków - takie skrzyżowanie Europy i Kalkuty.
Nie przypisujmy żebrakom pobożności-albowiem na wyrost. Za pozyskane kwoty kupowali od obnośnych sprzedawców gorzałę sprzedawaną na szklaneczki (na łańcuchu - jak wodę sodową z automatu w PRL-u). Tradycja ta Trwa(m) do dziś. U dziadka parkingowego-naganiacza tyż może pan zamówić dziesiątek różańca  ;) - porysowany lakier - gratis.
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2020, 10:26:41 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #7 dnia: Maja 24, 2020, 11:14:41 am »

W Monachium powracając do zaparkowanego samochodu nie znajdzie pan, panie rysiu, wizytówek lokalnych cór Koryntu. W Warszawie trzeba oczyscić szybe z tego towaru, bo pan swiata nie zobaczysz przez szybe. Czy to tylko bieda? Raczej forma zarobkowanie, tak samo uciązliwa i ryzykowna jak kazda.  Poza tym jałmuzna jest środkiem do Zbawienia, więc żebractwo wychodzi na przeciw takiemu zapotrzebowaniu.. Takie znalazłem   https://www.youtube.com/watch?v=gveXesznhQA
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 24, 2020, 13:11:26 pm »

W Monachium powracając do zaparkowanego samochodu nie znajdzie pan, panie rysiu, wizytówek lokalnych cór Koryntu. W Warszawie trzeba oczyscić szybe z tego towaru, bo pan swiata nie zobaczysz przez szybe. Czy to tylko bieda? Raczej forma zarobkowanie, tak samo uciązliwa i ryzykowna jak kazda.  Poza tym jałmuzna jest środkiem do Zbawienia, więc żebractwo wychodzi na przeciw takiemu zapotrzebowaniu.. Takie znalazłem   https://www.youtube.com/watch?v=gveXesznhQA

To nie tylko bieda ale oznaka "silnej wiary" polsko-katolickiego (post-katolickiego?) społeczeństwa. Duży segment społeczeństwa uznaje drogę na skróty. Po co się uczyć jak można świadczyć "usługi". Po co pracować jak można "zakombinować". Ewangelizacja zaś to "skoki-piki" emocjonalne, które po kilku głębszych oddechach mijają.
Tak jak minęło wzruszenie po śmierci Wielkiego Rodaka, kiedy to z tej okazji, za przeproszeniem, burdele pozamykano na czas żałoby; w południowej - bardziej pobożnej Polsce.

 
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 24, 2020, 13:42:46 pm »

No tylko pytanie, czy kiedykolwiek było inaczej. Przedwojenna stolica, to jeden wielki burdel i klinika aborcyjna. Niektórzy powiadają, że musiała ponieść los Sodomy i Gomorry. O wczesniejszych obyczajach mozna u Prusa poczytać. Ja pytałem na tym forum wczesniej, czy chrzescijaństwo się w Polszcze kiedys przyjeło? Już nie pamietam u kogo to czytałem, ale gośc taką ma hipoteze, że to całe chrzescijaństwo zostalo przyjete dla swietego spokoju, no bo skoro juz taka moda, to niech bedzie. Przyjmujemy ten cały sztafaż z całym dobrodziejstwem, ale prywatnie nadal składamy ofiary bożkom, uprawiamy ruje i porubstwo jak za starych prasłowianskich czasów i sobie zyjemy po swojemu. To taki mechanizm obronny, potem za komuny to powtórzono. Za dnia partyjna książeczka, praca w ub czy innym łajnie, a dzieci ochrzcimy, poślemy do komunii w innym miescie, slub koscielny weżmiemy, trzeba jakoś rzyć.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 24, 2020, 15:29:48 pm »

Cytuj
.  Przedwojenna stolica, to jeden wielki burdel i klinika aborcyjna. Niektórzy powiadają, że musiała ponieść los Sodomy i Gomorry. 

Dajmy spokój z tym polskim 'mistycyzmem'.
Jest bieda to i jest głupota, upadek obyczajow/kultury nawet zezwierzęcenie. Tak jest/było pod każdą szerokoscią geograficzną i w każdym czasie. Przypominam tylko powiesci: "Komornicy", "Dzieje grzechu" no i "Germinal". Dobry czas by poczytac albo obejrzec filmy, ekranizacje. "Germinal" jest z Depardieu.
Przeczytac by zrozumiec teraźniejszosc. Nihil novi bowiem  ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2020, 15:31:59 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 24, 2020, 15:31:06 pm »

O żebractwie panowie , widzę, rozprawiacie. To przypomniała mi się jedna rzecz;
Na początku studiów wynajmowałem pokój w domku na przedmieściach  Łodzi,  u starszej pani Wandy. Stancja.
Zachodził tam dość często żebrak z prośbą o wsparcie. Pewnego dnia, w porze obiadowej, gdy zadzwonił do furtki pani Wanda zareagowała;
"Nie mam pieniędzy, ale może pan coś z nami zje?" Na co żebrak odparł; "A co jest na obiad? 

Pani Wanda też utkwiła mi w pamięci, była bowiem protestantką i pamiętam kiedyś w rozmowie o różnych wyznaniach usłyszałem;
"Panie Staszku. Nie ważne kto jaką religię wyznaje i na jaką mszę chodzi. Ważne żeby być porządnym człowiekiem."

Hmmm. . . Ciekawe. Ale to już byłby temat na osobny wątek.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 24, 2020, 18:31:14 pm »

Panie rysiu, a co że tak powiem ma kurestwo z poziomem zamozności, do czynienia? Zamożna Norwegia, kraj gdzie pieniądze praktycznie można dostać za friko, też ma nierządnice. Ktoś się tam zdenerwowal i zdelegalizował prostytucje. Znaczy karane są obie strony procederu. Nawet korzystanie za granicą z nierządu jest penalizowane. Cholera nie tylko nie wykorzenili tematu, a jak zwykle przy takich inicjatywach, problem że tak sie wyraże, nabrzmiał.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: 1, 2, 3 « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!