Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 20, 2024, 05:00:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232279 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jak to z dyspensami (zwłaszcza w czasach koronawirusowych) bywało...
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Jak to z dyspensami (zwłaszcza w czasach koronawirusowych) bywało...  (Przeczytany 771 razy)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« dnia: Marca 27, 2020, 18:53:00 pm »

Mądrym - dla nauki, reszcie - dla pamięci, poszperałem pod jakimi warunkami biskupi udzielili dyspensy. Wszystkich diecezji nie przeszukałem, bo rozprawy naukowej na ten temat nie piszę. Kto ciekaw, niech dopisze jak tam u niego. Linków nie podaję, żeby chaosu nie robić - wszystko to cytaty skopiowane ze stron diecezji.

Na moje wyczucie - najbardziej nowatorską koncepcję teologiczną zaprezentował bp Jan Kopiec, który przypomniał wiernym o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Największym poczuciem humoru wykazał się natomiast ks. kard. Kazimierz Nycz, który dyspensę rozpoczął od słów: Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej...

1. Dyspensa bez jakichkolwiek warunków:

Archidiecezja Łódzka - abp Grzegorz Ryś::
Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 12 kwietnia br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie (Dekret z dnia 24 marca 2020 roku, Abp-1.1-272/2020). Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Diecezja Opolska - bp Andrzej Czaja:
Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.

Diecezja Sosnowiecka, bp Grzegorz Kaszak:
Udzielam na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: [...]
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

Diecezja Rzeszowska, bp Jan Wątroba::
Biskup Rzeszowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terytorium Diecezji Rzeszowskiej. Dyspensa jest ważna od dnia 28 marca 2020 r. aż do odwołania.


2. Dyspensa z informacją o istnieniu transmisji w mediach:

Archidiecezja poznańska, abp Stanisław Gądecki:
W związku z pandemią Arcybiskup Metropolita Poznański udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego udziału we Mszy św. wszystkim wiernym.
Dla osób, które z różnych przyczyn nie będą uczestniczyć w liturgii Mszy św., podajemy najważniejsze niedzielne transmisje nabożeństw w radiu, telewizji i w Internecie:

Diecezja Gliwicka, bp Jan Kopiec:
udzielam wszystkim diecezjanom oraz innym osobom przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej, dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św; jednocześnie przypominam o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu;3. Dyspensa z łagodną zachętą lub prośbą, że można coś ewentualnie zrobić:

Archidiecezja Warszawska - kard. Kazimierz Nycz:
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej, uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzone na czas pandemii, niniejszym, ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam wszystkim wiernym, aż do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
Korzystających z dyspensy zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.

Archidiecezja Gnieźnieńska, abp Wojciech Polak:
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Archidiecezja Częstochowska - abp Wacław Depo:
Zachęcam wszystkich korzystających z dyspensy, aby trwając na osobistej o rodzinnej modlitwie, łącząc się duchową ze wspólnotą Kościoła za pomocą transmisji Mszy świętych drogą telewizyjną, radiową i internetową, polecali szczególną intencję obrony przed epidemią, wszystkich chorych i niosących im pomoc,

Archidiecezja Krakowska - abp Marek Jędraszewski:
Skorzystanie z dyspensy oznacza,   że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Archidiecezja Warmińska, arcybiskup Józef Górzyński:
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Archidiecezja Wrocławska, abp Józef Kupny:
Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam także do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Archidiecezja Przemyska - abp Adam Szal:
Mając na uwadze ograniczenie zgromadzeń do 5 osób, co dotyczy również uczestników Mszy świętej, zachęcam wszystkich wiernych, by wobec niemożności udziału w celebracjach liturgicznych oddali Panu tę wielką ofiarę, jaką przynosi brak Mszy Świętej i uczestnictwa w Stole Eucharystycznym, żyjmy w komunii ze wszystkimi, którzy także z powodu braku kapłanów nie mają przywileju codziennego uczestnictwa w Świętej Ofierze (kard. João Braz de Aviz). Złożenie tej ofiary w bieżącym roku duszpasterskim, w którym w sposób szczególny pochylamy się nad tajemnicą Eucharystii, będzie wyrazem odpowiedzialności za Kościół, troski o siebie i miłości bliźniego.

Archidiecezja Lubelska, abp Stanisław Budzik:
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy Świętej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy Świętej w radiu, telewizji lub internecie.

Archidiecezja Gdańska - abp Leszek Głódź
Przypominam również o dyspensie wydanej przeze mnie 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Diecezja Kaliska - bp Edward Janiak
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup Kaliski zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz duchowo łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Diecezja Sandomierska, bp Krzysztof Nitkiewicz
Biskup Ordynariusz zachęca jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Diecezja Łowicka, bp. Andrzej Dziuba:
przypominam o wydanej poprzednio Dyspensie z dnia 13 marca br. od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji Mszy Świętej w środkach społecznego przekazu;


4. Dyspensa z gorącą zachętą lub usilnym zaleceniem

Archidiecezja Białostocka, abp Tadeusz Wojda:
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie gorąco zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie w łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe Mszy Świętych i innych nabożeństw.

Archidiecezja Katowicka, abp Wiktor Skworc:
Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła.


5. Dyspensa z zobowiązaniem do spełnienia koniecznych warunków:

Archidiecezja Szczecińska, abp Andrzej Dzięga:
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację zagrożenia zdrowotnego w naszej Ojczyźnie, uwzględniając zaostrzenie norm sanitarnych wprowadzone przez władze państwowe jak równie aktualne wskazania Prezydium KEP z dnia 21 marca br., na podstawie kan. 87 §1, w związku z kan. 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, do dnia 19 kwietnia br. udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla wszystkich wiernych Archidiecezji oraz przebywających na jej terenie, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie dla chorych poprzez telewizję, radio lub Internet, a dla osób będących w dyspozycji duchowej (stan łaski uświęcającej lub szczery żal za grzechy, połączony z postanowieniem naprawy życia wg zasad wiary świętej) także z duchową Komunią świętą. Po tak przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach Ojca Świętego Franciszka, Kościoła Powszechnego, w intencjach chorych, personelu medycznego, służb państwowych
i wolontariuszy pomagających w walce z epidemią oraz o ustanie pandemii (np. Ojcze nasz ..., Zdrowaś Maryjo ..., Któryś za nas ... lub inną modlitwę z modlitewnika).
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2020, 18:58:52 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1230


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #1 dnia: Marca 27, 2020, 23:40:21 pm »

Archidiecezja Warszawska - kard. Kazimierz Nycz:
Mając na uwadze dobro duchowe wiernych Archidiecezji Warszawskiej, uwzględniając aktualnie obowiązujące przepisy wprowadzone na czas pandemii, niniejszym, ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam wszystkim wiernym, aż do odwołania dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej.
Korzystających z dyspensy zachęcam do osobistej i rodzinnej modlitwy oraz uczestnictwa w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem mediów elektronicznych.


kard. Nycz w przeciwieństwie co, do poniektórych bp.-ów nie ogłosił że msze mają się odprawiać tylko bez obecności wiernego ludu.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 818


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #2 dnia: Marca 30, 2020, 10:23:08 am »


Diecezja BydgoskaSkorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Poza tym:
1. W związku z epidemią koronawirusa, biskup bydgoski Jan Tyrawa:
a) zachęca, aby we wszystkie niedziele w każdym kościele i kaplicy podczas wszystkich Mszy św. odśpiewywać suplikację Święty Boże;
b) prosi, aby podejmować modlitwy błagalne podczas każdej Eucharystii, także w dni powszednie;
c) proponuje odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego każdego dnia –
jeśli to możliwe w Godzinie Miłosierdzia pomiędzy godz. 15:00 a 16:00;
d) zachęca, aby – w łączności z diecezją rzymską – od czwartku 12 marca br.,
o godz.12:00 odmawiać modlitwę Anioł Pański, a następnie Litanię loretańską
i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi dla uwolnienia od epidemii, która szerzy się na świecie; ten moment modlitwy ma być powtarzany przez cały tydzień
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Jak to z dyspensami (zwłaszcza w czasach koronawirusowych) bywało... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!