Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:57:51 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: byłem na NOM...
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 33 Drukuj
Autor Wątek: byłem na NOM...  (Przeczytany 97363 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #390 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:27:01 am »

No dobrze, ale do czego Państwo zmierzają? Należy według Państwa zlikwidować DN? Zdelegalizować?

Po prostu przywołac wiernych do porządku. Do wierności Doktrynie Wiary, Magisterium Kościoła, do powrotu do Mszy Świętej a zarazem przeporwadzić faktycznie wtórną rekatechizację tejże grupy wiernych, ponieważ bardzo oni tego potrzebują....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #391 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:30:23 am »

To dlaczego to jest takie trudne do zrobienia?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #392 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:42:26 am »

Dlaczego takie trudne ? Bo to jest de facto zamnknieta grupa, niezalezna od hierarchii i od Watykanu. Taki ogon, ktory merda psem.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #393 dnia: Sierpnia 12, 2009, 12:31:28 pm »

Cytuj
Od poczatku tej dyskusji wykrecany przez pana ogonem kot nabral juz predkosci swiatla. Niech pan bedzie mezczyzna : trzeba miec troche odwagi i bronic wlasnych przekonan.
Nic podobnego. To pan wykręca tego kota, aby udowodnić swoje tezy.

Cytuj
- czy uważa, że schizmatyków należy nawracać jak mowi Pius XI czy tez, ze nie nalezy jak mowi Kiko ?
-

Pewnego razu grupa faryzeuszy chcąc przyłapać Jezusa, zadała mu pytanie- "czy należy płacić podatki czy też nie.
Jezus wziął monętę i spytał: Czyje to oblicze tu widnieje- odpowiedzieli - Cezara - a więc oddajcie Cezarowi co cesarskie a Bogu co Boskie.
Zadam pytanie - kiedy i w jakiej sytuacji Pius XI nakazał nawracać schizmatyków?

Cytuj
czy zgadza się z przytoczonymi przez P. LUKa fragmentami magisterium czy nie ?
Mógłbym odpowiedzieć podobnie jak na poprzednie zdanie, ale odpowiem że nie czytałem całości. Nie mogę odpowiedzieć na coś czego nie znam.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #394 dnia: Sierpnia 12, 2009, 12:35:38 pm »

No dobrze, ale do czego Państwo zmierzają? Należy według Państwa zlikwidować DN? Zdelegalizować?

Po prostu przywołac wiernych do porządku. Do wierności Doktrynie Wiary, Magisterium Kościoła, do powrotu do Mszy Świętej a zarazem przeporwadzić faktycznie wtórną rekatechizację tejże grupy wiernych, ponieważ bardzo oni tego potrzebują....
Ja widze, że wiekszości z dyskutantów przydałaby się solidna katecheza. Aby przywołać do porządku, tzn do wierności Kościołowi, a nie wybranym jego elementom. By zrozumieli czym jest Kościół i kim jest Piotr. I na czym polega wierność.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #395 dnia: Sierpnia 12, 2009, 12:57:33 pm »

Ja widze, że wiekszości z dyskutantów przydałaby się solidna katecheza. Aby przywołać do porządku, tzn do wierności Kościołowi, a nie wybranym jego elementom. By zrozumieli czym jest Kościół i kim jest Piotr. I na czym polega wierność.

Drogi Panie Zet czy będzie Pan tak uprzejmy i odpowie mi na zadane pytanie ( już pomijam to o rytualnych rzeziach koźlątek, owieczek czy dachowych gołębi ), ale konkretnie czy :
uważa Pan podobnie jak Ks.Abp.Stanisław Gądecki, że "żydzi zbawiają się przez Mojżesza" ? Czy jest to teza "Neokatechumenatu"?
Poza tym gdzie Pan widzi "wybiórcze traktowanie Magisterium" w wypowiedziach Pana LUKa ? Czy zna Pan dokument Magisterium sprzeczny z cytowanymi? Jeśli tak to który?
Czy uważa Pan że polecenie Chrystusa Naszego Króla i Pana "idźcie na cały świat i nawracajcie wszystkie narody chrzcząc je w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" jest zgodne z poglądem Pana Kiko wyrażonym w słowach "nie jest naszą intencją nikogo nawracać"?  Czy Pan uważa tezy Magisterium cytowane przez Pana Luka za "nieobowiązujące" pisząc o tym w jakim kontekście historycznym głosił je Papiez Pius XI ? Co ma sprawa podatków płaconych Cezarowi do nakazu nawracania ludzi?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #396 dnia: Sierpnia 12, 2009, 13:22:54 pm »

Zadam pytanie - kiedy i w jakiej sytuacji Pius XI nakazał nawracać schizmatyków?

CZy zatem za Piusa XI nalezalo ich nawracac, a dzis nie ? Co sie takiego zmienilo ?


Cytuj
czy zgadza się z przytoczonymi przez P. LUKa fragmentami magisterium czy nie ?
Mógłbym odpowiedzieć podobnie jak na poprzednie zdanie, ale odpowiem że nie czytałem całości. Nie mogę odpowiedzieć na coś czego nie znam.

Prosze zatem w wolnej chwili zapoznac sie z katolickim Magisterium. Ta na pewno nie strata czasu dla zbawienia duszy, jak heretyckie katechezy DN.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #397 dnia: Sierpnia 12, 2009, 13:26:48 pm »

Ja widze, że wiekszości z dyskutantów przydałaby się solidna katecheza. Aby przywołać do porządku, tzn do wierności Kościołowi, a nie wybranym jego elementom. By zrozumieli czym jest Kościół i kim jest Piotr. I na czym polega wierność.
100% racji. Tylko myli się Pan w doborze grupy, która tejże katechezy potrzebuje. Taki na przykład św. Paweł miał czelność wygarnąć Piotrowi błąd. Zastanawiał się Pan, co by było, jeśli Piotr nie byłby posłuchał?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #398 dnia: Sierpnia 12, 2009, 14:56:15 pm »

Cytuj
Co ma sprawa podatków płaconych Cezarowi do nakazu nawracania ludzi?
Jesli pan nie rozumie sensu wypowiedzi, to pozostaje tylko modlić się pańskiej intencji. Może niech panu koledzy wytłumaczą.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #399 dnia: Sierpnia 12, 2009, 15:07:48 pm »

Znow kiko-unik. Ci neoni musza przechodzic jakies staze z socjo-manipulacji.

To jak ? Za Piusa XI nalezalo nawracac, a dzis nie ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #400 dnia: Sierpnia 12, 2009, 15:12:09 pm »

Panie Zet - czy uważa się Pan za Chrystusa? Faryzeusze (a bardziej nawet saduceusze) chcieli przyłapać go na bluźnierstwie lub chociaż na "wichrzycielstwie", aby mieć pretekst do Jego zabicia. W Pana przypadku =- chodzi o naoczne wykazanie błędu lub chociaż rażącej niekonsekwencji w postępowaniu.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #401 dnia: Sierpnia 12, 2009, 15:41:34 pm »

Cytuj
Co ma sprawa podatków płaconych Cezarowi do nakazu nawracania ludzi?
Jesli pan nie rozumie sensu wypowiedzi, to pozostaje tylko modlić się pańskiej intencji. Może niech panu koledzy wytłumaczą.

Panie Zet, bardzo proszę o odpowiedzi na postawione pytania. Proszę po prostu odpowiedzieć tak lub nie, lub szczerze się przyznać, że nie ma Pan np. wyrobionego zdania w danej kwestii i nie wie Pan co odpowiedzieć, to bedzie uczciwe. Proszę po prostu nie ukrywac własnych poglądów na te bardzo istotne zagadnienia związane z Wiarą, tylko szczerze się do nich odnieść, w przeciwnym wypadku będę zmuszony mniemać, że skoro nie przyzna się Pan do swej np. niewiedzy, bądź nie odpowie na postawione pytania, świadczyć to może o Pana złej woli i próbie ukrywania swych poglądów celem świadomego siania zamętu na Forum.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #402 dnia: Sierpnia 12, 2009, 20:26:49 pm »

Pragne zauwazyc, ze to jest status ad experimentum

Lekko nieuważny Pan jest statuty mamy już na STAŁE.

Proponuję prezstac sie bawic w piaskownicy i jednoznacznie odpowiedziec na zadane wyzej pytania :
- czy uważa, że schizmatyków należy nawracać (jak Pius XI) czy nie (jak Kiko) ?
- czy zgadza się z przytoczonymi przez P. LUKa fragmentami magisterium czy nie ?
Do czasu udzielenia odpowiedzi nie bede wchodzil z panem w zadne inne dyskusje.

Po pierwsze Kiko nie twierdził że nie należy nawracać schizmatyków. Powiedziała to co powiedział w danym kontekście geopolitycznym. Gdyby powiedział inaczej myśle że ekipy na terenie Rosji w ekspresowym tempie straciły wizy na pobyt w Rosji. W takiej sytuacji ich misja ewangelizacyjna odbywała by się w stylu większości tradsów na tym forum.

Ja odpowiem I pytanie - tak
Drugie też zapewne tak
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #403 dnia: Sierpnia 12, 2009, 20:36:19 pm »

SZanowni panstwo, zdarza mi sie przeleciec obok tematu, bo cos mi sie skojarzy z czyms innym. Zdarza sie.
Jednak, mam prosbe do administratora albo moderatorow. Wywalcie Panowie stad uczestnika podpisujacegoi sie "Zet".
Staram sie nie uczestniczyc w dyskusjach, w ktorych nie mam nic do napisania, ale tutaj tzw. "szlag" mmnie trafil i pisze. WYwalcie tego jegomoscia. Nie wnosi nic do dyskusji. NIC. Do innych uczestnikow odnosi sie zle. Nie bede tego opisywal, mysle, ze kazdy to czuje.
I Najwazniejsze. Nie znam w realnym zyciu uczestnikow DN. Moze znam , ale o tym nie wiem. Gdybym mial  wyrobic sobie zdanie o uczestnikach DN na podstawie komentarzy "Zeta", to nie byloby to z korzyscia dla DN. Ta osoba psuje opinie uczestnikom DN. Moze to zwykly troll-prowokator? WYwalcie, prosze.
 
Zapisane
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #404 dnia: Sierpnia 12, 2009, 20:49:05 pm »

Cytuj
Od poczatku tej dyskusji wykrecany przez pana ogonem kot nabral juz predkosci swiatla. Niech pan bedzie mezczyzna : trzeba miec troche odwagi i bronic wlasnych przekonan.
Nic podobnego. To pan wykręca tego kota, aby udowodnić swoje tezy.

Cytuj
- czy uważa, że schizmatyków należy nawracać jak mowi Pius XI czy tez, ze nie nalezy jak mowi Kiko ?
-

Pewnego razu grupa faryzeuszy chcąc przyłapać Jezusa, zadała mu pytanie- "czy należy płacić podatki czy też nie.
Jezus wziął monętę i spytał: Czyje to oblicze tu widnieje- odpowiedzieli - Cezara - a więc oddajcie Cezarowi co cesarskie a Bogu co Boskie.
Zadam pytanie - kiedy i w jakiej sytuacji Pius XI nakazał nawracać schizmatyków?

Cytuj
czy zgadza się z przytoczonymi przez P. LUKa fragmentami magisterium czy nie ?
Mógłbym odpowiedzieć podobnie jak na poprzednie zdanie, ale odpowiem że nie czytałem całości. Nie mogę odpowiedzieć na coś czego nie znam.



Witam

DLA PANA ZET :

PROSZĘ PRZECZYTAĆ TEN POST KTÓRY TERAZ NAPISZĘ jak najprościej nawet dziecko z przeczkola go zrozumie i odpowiedzić na pytanie

Zet: Mógłbym odpowiedzieć podobnie jak na poprzednie zdanie, ale odpowiem że nie czytałem całości. Nie mogę odpowiedzieć na coś czego nie znam.

LUK: TU W TYM POŚCIE MA PAN OWO MAGISTERIUM

Czy trzeba nawracać schizmatyków prawosławnych( przypominam że schizma podleaga ekskomunice i jest grzechem ciężkim śmiertelnym ma pan to opisane na końcu postu) na św. Wiarę Katolicką takie JEST NIEOMYLNE NAUCZANIE KOŚCIOŁA ŚW. KATOLICKIEGO które PODAŁ PIUS XI W ENCYKLICE Mortalium animos ; Czy TEŻ NIE JAK GŁOSI KIKO : ''Mówiliśmy jasno, że nie chcemy nikogo nawracać'' chodzi o prawosławnych schizmatyków



KIKO głosi:
Panie ZET KIKO podważą Magisterium twierdząc że : ''Mówiliśmy jasno, że nie chcemy nikogo nawracać'' - chodzi o prawosławnych schizmatyków:

KIKO: Jesteśmy w Moskwie już od pewnego czasu. Zasadniczo staramy się pomagać tamtejszym katolikom. Nie chcemy być oskarżani o jakikolwiek prozelityzm. Jednocześnie jesteśmy również w kontakcie z Kościołem prawosławnym. Rozmawialiśmy ze śp. patriarchą Aleksym, ówczesnym metropolitą Cyrylem, czy biskupem Hilarionem. Mówiliśmy jasno, że nie chcemy nikogo nawracać, ale że odczuwamy problemy tego społeczeństwa zniszczonego komunizmem – brak wiary, szerzący się alkoholizm, samotność itp. Podkreślaliśmy, że chcemy pomagać naszym braciom i że możemy ofiarować naszą metodę wtajemniczenia chrześcijańskiego również Kościołowi prawosławnemu.



Zet: Zadam pytanie - kiedy i w jakiej sytuacji Pius XI nakazał nawracać schizmatyków?

LUK: odpowiadam KIEDY dnia(z 6 stycznia 1928 roku) Pius PP. XI .ECCLESIAE MAGISTERIUM ENCYKLIKA OJCA ŚWIĘTEGO PIUSA XI Mortalium animos i całe MAGISTERIUM PAPIEŻY TWIERDZI TAK SAMO Z NIEOMYLNYM TWIERDZENIEM ŚW. SOBORU Florenckego, dekret dla Jakobitów, 4. II 1441;   :

''Jasną rzeczą więc jest, Czcigodni Bracia, dlaczego Stolica Apostolska swym wiernym nigdy nie pozwalała, by brali udział w zjazdach niekatolickich. Pracy nad jednością chrześcijan nie wolno popierać inaczej, jak tylko działaniem w tym duchu, by odszczepieńcy powrócili na łono jedynego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego, od którego kiedyś, niestety, odpadli. Powtarzamy, by powrócili do jednego Kościoła Chrystusa, który jest dla wszystkich widoczny i po wsze czasy, z woli Swego Założyciela, pozostanie takim, jakim go On dla zbawienia wszystkich ludzi ustanowił. Mistyczna Oblubienica Chrystusa przez całe wieki pozostała bez zmazy i nigdy też zmazy doznać nie może.

W tym jednym Kościele Chrystusa jest i pozostaje tylko ten, kto uznaje autorytet i władzę Piotra i jego prawnych następców, słuchając i przyjmując ją. Czyż Rzymskiemu Papieżowi, najwyższemu Pasterzowi dusz, nie podporządkowali się przodkowie tych, którzy zaplątali się w błędne nauki Focjusza i tzw. reformatorów? Synowie opuścili – niestety – dom ojcowski, lecz dom się nie rozpadł i nie zginął, gdyż w nieustannej pomocy Boga ma swą ostoję. Niechajże powrócą do wspólnego Ojca, który ich przyjmie z całą miłością, nie pomnąc krzywdy, jaką wyrządzili poprzednio Stolicy Apostolskiej. Jeśli, jak to wciąż powtarzają, pragną z Nami i z naszymi się połączyć, dlaczegóż nie powracają jak najśpieszniej do Kościoła, "tej Matki i Mistrzyni wszystkich wierzących w Chrystusa" (25)? Niechaj usłyszą, co mówi Laktancjusz: "Tylko... Katolicki Kościół – woła on – przestrzega prawdziwej wiary, On jest świątynią Boga. Kto do niego nie wstąpi, lub go opuszcza, ten z dala od nadziei życia i zbawienia" (26).

W Instrukcji "De motione oecumenica"  Świętego Oficjum , wydanej 20 grudnia 1949 roku:

"[Biskupi] powinni być czujni ażeby pod fałszywym pretekstem – iż trzeba raczej kłaść nacisk na te sprawy, które nas jednoczą niż na te, które nas dzielą – nie rozprzestrzeniał się niebezpieczny indyferentyzm... Powinni także dać odpór niebezpiecznej manierze wypowiedzi rodzącej fałszywe opinie i próżne nadzieje, które nigdy nie mogą zostać spełnione – jaką może być na przykład twierdzenie, iż nie należy zbyt wielce poważać orzeczeń zawartych w encyklikach rzymskich Papieży na temat powrotu odszczepieńców do Kościoła, konstytucji Kościoła, czy Mistycznego Ciała Chrystusa... Przeto, ma być głoszona i objaśniana cała katolicka doktryna; w żaden sposób nie może być przemilczane bądź w dwuznacznych wypowiedziach ukrywane to, co zawiera katolicka prawda odnośnie prawdziwej natury usprawiedliwienia i drogi do niego wiodącej, konstytucji Kościoła, prymatu jurysdykcji rzymskiego Papieża oraz jedynej, prawdziwej jedności mogącej się dokonać poprzez powrót odszczepieńców do jednego, prawdziwego Kościoła Chrystusowego" (AAS, XLII (1950), 144).


Nie ma, zaiste, innego ratunku dla oderwanych kościołów wschodnich, jedno w powrocie do jedności z Rzymem; o tym też myślał przed śmiercią car Aleksander I, o to modlili się słynni konwertyci z pośród schizmatyków, taki np. książę Gagaryn, który później został jezuitą, czy hrabia Grzegorz Szuwałow, który został barnabitą, czy jenerał Nikolai, który został trapistą, – albo takie niewiasty, jak gubernatorowa hr. Rostopczyn, Zofia Szwecin, Natalia Naryszkin, księżna Zeneida Wołkońska, księżniczka Golicyn i inni (17).

Oby za ich śladem wszyscy zbłąkani, tak prawosławni jak protestanci, wrócili do prawdziwej owczarni Chrystusowej, której widomym pasterzem jest następca św. Piotra.

Św.Bp Józef Sebastian Pelczar
OBRONA RELIGII KATOLICKIEJ, TOM I.: JAK WIELKIM SKARBEM JEST RELIGIA KATOLICKA I DLACZEGO TA RELIGIA MA DZISIAJ TYLU PRZECIWNIKÓW, napisał DR. JÓZEF SEBASTIAN PELCZAR (BISKUP PRZEMYSKI O. Ł.), drugie przejrzane i pomnożone wydanie, PRZEMYŚL 1920, ss. 97-108.

Święty Kościół Rzymski mocno wierzy, wyznaje i głosi, że nikt, kto nie jest w Kościele katolickim, nie tylko poganie, ale i żydzi, albo heretycy i schizmatycy, nie mogą dostąpić żywota wiecznego; lecz pójdą w ogień wieczny ‘który zgotowany jest diabłu i aniołom jego’ (Mt 25:41), jeżeli przed końcem życia nie będą przyłączeni do niego (Kościoła)... Nikt też, choćby nie wiedzieć jakie dawał jałmużny, a nawet przelał krew dla Imienia Chrystusowego, nie może być zbawiony, jeżeli nie wytrwa w łonie i jedności Kościoła katolickiego.
Sobór Florencki, dekret dla Jakobitów, 4. II 1441 NIEOMYLNE ZDANIE  Sobór Florencki, dekret dla Jakobitów, 4. II 1441

Zet: Nikogo nie ma potrzeby bronić panie Luk. Szkoda, że nic pan nie rozumie i wybiórczo traktuje Magisterium.


I NIE TRAKTÓJE MAGISTERIUM WYBIÓRCZO

Jak wybiórczo to proszę przedstawić dokumenty MAGISTERIUM PAPIEŻY CZY ŚW. SOBORY POWSZECHNE KTÓRE MÓWIĄ ŻE NIE TRZEBA ABY SCHIZMATYCY nawrócili się do KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO JEDNEGO JEDYNE PRAWDZIWEGO


JEŚLI PAN CHCE TO ZAMIESZCZĘ WSZYSTKIE MOJE WYPOWIEDZI NA PAŃSKIE PYTANIA i wykaże że takie podejście jak p. KIKO jest HERETYCKIE BO PODWAŻA NIEOMYLNE MAGISTERIUM KOŚCIOŁA W TEJ SPRAWIE O CZYM JUŻ PISAŁEM KILKA POSTÓW WCZEŚNIEJ 

ALE OCZYWIŚCIE JAK PAN CHCE MOŻE SAM PAN cofnąć się kilka stron TAM WSZYSTKO JEST


LUK


Schizma
KS. ANDRZEJ WYRZYKOWSKI
Schizma (od gr. σχίζω, σχίσμα) ozna­cza rozdarcie, rozszczepienie. Schizma w zna­czeniu teologicznym (po polsku odszczepieństwo) polega na świadomym wyłama­niu się spod posłuszeństwa papieżowi jako głowie Kościoła (formaliter sumpto) albo na oderwaniu się od Kościoła.

Schizma może być czystą, lub połączoną z herezją (schisma purum vel cum haeresi mixtum). W pierwszym wypadku schizma jest uchyle­niem się od posłuszeństwa papieżowi, lub zerwaniem z Kościołem bez naruszenia nauki katolickiej. W drugim – wyłamanie się od posłuszeństwa łączy się z odrzuceniem kilku lub choćby jednego tylko artykułu wiary. Jakkolwiek możliwa w teorii, w rzeczywistości jednak schizma czysta w naszych czasach nie istnieje, gdyż nie ma schizmy, za któ­rą nie szłoby naruszenie czystości wiary.

Nie jest schizmą wyłączenie się spod wła­dzy doczesnej papieża. Zerwanie z pojedyn­czym biskupem lub diecezją (tzw. schisma particulare) też nie jest schizmą w ścisłym tego słowa znaczeniu, jeśli nie oznacza zara­zem oderwania się od Kościoła. Jest jednak zarówno jak i nieposłuszeństwo okazane papieżowi grzechem, i zwykle do schizmy prowadzi. Liczne też przykłady wskazują nam dzieje Kościoła z różnych wieków, z których wy­pływa, że nieposłuszni papieżowi lub biskupo­wi kończyli na formalnej schizmie. Z tego przeto względu słusznie nazwać można rzeczone nieposłuszeństwo wstępem do schizmy.

Schizma jest grzechem ciężkim, gdyż rozrywa jedność Kościoła, nakazaną przez Chrystusa Pana. Wewnętrznym węzłem tej jedności jest miłość, a zewnętrznym jej objawem – poddanie się powszechnej głowie. Dlate­go też schizma w istocie swej jest grzechem przeciwko miłości, zewnętrzny zaś objaw schizmy jest grzechem przeciwko posłuszeń­stwu. Ponieważ miłość jest aktem woli, przeto i schizma jest grzechem woli, i tym się różni od herezji, która jest grzechem umysłu.

Każdy heretyk jest schizmatykiem, gdyż zrywając z nauką, zrywa jednocześnie z samym Kościołem, ale nie każdy schizmatyk (w teorii) jest przez to samo heretykiem.

Kary za schizmę czystą są: ekskomunika "ipso facto incurrenda" w szczególniej­szy sposób zastrzeżona przez Stolicę Apostolską; niezdolność do beneficjów i godności kościelnych, a szczególniej do godności biskupiej; utrata jurysdykcji kościelnej, za czym idzie, że rozdawnictwo urzędów kościelnych, sprze­daż lub zamiana majątków kościelnych, wy­klęcie i zwolnienie od klątwy dokonane przez schizmatyków, są same przez się nieważne. Przyjmujący święcenia od schizmatyków, są przez to samo zawieszeni od sprawowania funkcji kościelnych i niezda­tni do obejmowania beneficjów (irregulares).

Schizma połączona z herezją ściąga na wi­nowajców te same kary co i here­zja (zob.).

Ks. Andrzej Wyrzykowski
Artykuł z: "Podręczna Encyklopedia Kościelna" opracowana pod kierunkiem ks. ks. Józefa i Romana Archutowskich, Aleks. Fajęckiego, Jana Niedzielskiego, Antoniego i Adama Szymańskich, Andrzeja Wyrzykowskiego i redaktora ks. D-ra Zygmunta Chełmickiego. S. Tom XXXV–XXXVI. Warszawa 1912. Za pozwoleniem władzy duchownej, ss. 133-134 (hasło: Schyzma). WYDAWNICTWO BIBLIOTEKI DZIEŁ CHRZEŚCIJAŃSKICH.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2009, 12:45:24 pm wysłana przez LUK » Zapisane
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 33 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: byłem na NOM... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!