Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:36:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: byłem na NOM...
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33 Drukuj
Autor Wątek: byłem na NOM...  (Przeczytany 97373 razy)
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #45 dnia: Lipca 01, 2009, 23:25:41 pm »

Jeśli ktoś, wbrew słowom Stolicy Apostolskiej, rozpatruje ważność czy godność NOM-u według własnych kryteriów jest po prostu głupi, bo podważa stwierdzenia samego Ojca Świętego. A to już zakrawa o brak posłuszeństwa.

Trzeba rozróżnić ślepe posłuszeństwo od krytycznego myślenia. O ile wiem jest cytat z kard. Ratzingera sprzeczny ze stwierdzeniem, jakoby KRR i NOM były dwiema formami tego samego rytu.
A może mamy włączyć dwójmyślenie?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #46 dnia: Lipca 01, 2009, 23:28:15 pm »

Aczkolwiek zgodzę się, że NOM może być równie godny - jeśli kapłan wychodzi czynić to, co czyni Kościół i robi to dokładnie według ważnej księgi liturgicznej w jedności z Kościołem (biskupem, papieżem etc.), to nie wiem, czego jeszcze może brakować do godności takiej Mszy.

Chyba, że pan Fons Blaudi, bo się wydaje taki biegły w naukach, oświeci mnie, że czegoś jeszcze nie uwzględniam :)

Ni euwzglednia pan faktu, ze ryt mszy ma pewna funkcje, nie jest brany z sufitu, ani wymyslony ad hoc, nie jest po prostu "ubraniem" wymaganych do waznosci slow Przesitoczenia. Funkcja ta jest jak najdoskonalsze symbolizowanie rzeczywistosci Najswietszej Ofiary zgodnie z zasada, ze znak sakramentalny i rzeczywistosc, ktora oznacza powinny byc jak najbardziej zgodne. Ryt rzymski (oraz inne ryty tradycyjne, wschodnie i zachodnie) wyraza ta rzeczywistosc znakomicie, NOM - niestety nie. Najpowazniejszy problem to brak ofiarowania, kotre jest jednym z elementow konstytutywnych ofiary. Czy to sie komus podoba czy nie NOM jest amputowany teologicznie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #47 dnia: Lipca 01, 2009, 23:29:58 pm »

Trzeba rozróżnić ślepe posłuszeństwo od krytycznego myślenia. O ile wiem jest cytat z kard. Ratzingera sprzeczny ze stwierdzeniem, jakoby KRR i NOM były dwiema formami tego samego rytu.
A może mamy włączyć dwójmyślenie?

W takim razie chciałbym zobaczyć oficjalne pismo Watykanu, że KRR i NOM to dwa różne ryty.
['ślepe' posluszeństwo papieżowi gorsze od krytycznego myślenia? To pachnie serwisem racjonalista.pl. Może krytycznym myśleniem ogarnijmy jeszcze dogmaty?]
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2009, 23:31:33 pm wysłana przez la_boudin » Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #48 dnia: Lipca 01, 2009, 23:32:56 pm »

W takim razie chciałbym zobaczyć oficjalne pismo Watykanu, że KRR i NOM to dwa różne ryty.

Moge panu przedstawic dkument papieski, ze jest tylko jedna formarytu rzymskiego : zadnego KRR nie ma, bo zostal on zastapiony przez NOM.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #49 dnia: Lipca 01, 2009, 23:37:23 pm »

Jeśli nie chodzi pan na msze dla własnego zbawienia to życzę zdrowia.

Przeciez pan pisze "Uczesnictwo moje w starej mszy jest powodowane jedynie dbałością o moje życie duchowe". Prosze wziac dowolna ksiazeczke do nabozenstwa i doczytac dlaczego katolik chodzi na Msze. Brakuje panu kilku waznych, elementow, o niebo wazniejszych niz to przyjemne ciepelko w okolicach serca, kotre sie panu mysli z rozwojem zycia duchowego.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #50 dnia: Lipca 01, 2009, 23:45:29 pm »

W takim razie chciałbym zobaczyć oficjalne pismo Watykanu, że KRR i NOM to dwa różne ryty.

Moge panu przedstawic dkument papieski, ze jest tylko jedna formarytu rzymskiego : zadnego KRR nie ma, bo zostal on zastapiony przez NOM.

poproszę :)

Cytat: Szmulka
A zaraz dojdziemy do takiego absurdu, że ewidentną przekrętkę liturgiczną Bugniniego i zamęt jaki ona wprowadziła, zaczniemy tłumaczyć teologią na skalę tajemnicy trójjedyności Boga :/

niewiele już do tego brakuje.

Cytat: Fons Blaudi
Prosze wziac dowolna ksiazeczke do nabozenstwa i doczytac dlaczego katolik chodzi na Msze

mi msza święta jest potrzebna jedynie do zbawienia. Nie mówię o teologicznych definicjach Najświętszej Ofiary i jej funkcjach w Kosciele i poza nim
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Lipca 01, 2009, 23:50:43 pm »

Cytat: la_boudin link=topic=1015.msg33874#msg33874 date=1246483515

[quote=Fidelis
Nie wpływa mu a chodzi, chociaż jest tak samo godne jak KRR, a jeśli ktoś rozpatruje inaczej to jest głupi, bo gdyby mu nie wpływało to by nie chodził, ale mu wpływa.

czy to następna osoba której dziś się zrobiło gorzej?
[/quote]


Pnie Budyń, taki komentarz mogę tylko krótko skwitować znanym polskim wulgaryzmem, który rymuje się do formy trybu rozkazującego, drugiej osoby liczby pojedynczej od czasownika "polizać".
(subtelny jestem, prawda? :))
Zapisane
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #52 dnia: Lipca 01, 2009, 23:54:58 pm »


Pnie Budyń, taki komentarz mogę tylko krótko skwitować znanym polskim wulgaryzmem, który rymuje się do formy trybu rozkazującego, drugiej osoby liczby pojedynczej od czasownika "polizać".
(subtelny jestem, prawda? :))

no jak słowo które rymuje się do formy trybu rozkazującego, drugiej osoby liczby pojedynczej od czasownika "psuć" ;)
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #53 dnia: Lipca 01, 2009, 23:58:22 pm »


Ano właśnie do tego prowadzi uporczywe podkreślanie "dwójjedyności" rytu. Tego nie da się na dłuższą metę ciągnąć. Jakimi powodami nie kierowałby się Papież definiując w ten sposób zaistniałą sytuację, prędzej czy później trzeba będzie od tej definicji odejść i określić sprawy jasno.

całkowicie się zgadzam. Jednak na dziś mamy zwyczajną formę rytu rzymskiego i nadzwyczajną formę rytu rzymskiego. Tego samego rytu rzymskiego.
Na szczęście nie zostało to powiedziane dogmatycznie, w związku z tym może się to wkrótce zmienić ;)
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #54 dnia: Lipca 01, 2009, 23:59:56 pm »


Ni euwzglednia pan faktu, ze ryt mszy ma pewna funkcje, nie jest brany z sufitu, ani wymyslony ad hoc, nie jest po prostu "ubraniem" wymaganych do waznosci slow Przesitoczenia. Funkcja ta jest jak najdoskonalsze symbolizowanie rzeczywistosci Najswietszej Ofiary zgodnie z zasada, ze znak sakramentalny i rzeczywistosc, ktora oznacza powinny byc jak najbardziej zgodne. Ryt rzymski (oraz inne ryty tradycyjne, wschodnie i zachodnie) wyraza ta rzeczywistosc znakomicie, NOM - niestety nie. Najpowazniejszy problem to brak ofiarowania, kotre jest jednym z elementow konstytutywnych ofiary. Czy to sie komus podoba czy nie NOM jest amputowany teologicznie.

Ja się zgadzam, ale pytam, czy to wpływa na godność składanej ofiary - czy Msza w obrządku amputowanym teologicznie, ale zatwierdzonym i odprawianym zgodnie z księgami, w jedności z Kościołem, może być niegodna?

Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Lipca 02, 2009, 00:08:52 am »

Cytat: la_boudin link=topic=1015.msg33885#msg33885 date=1246485298
[b
no jak słowo które rymuje się do formy trybu rozkazującego, drugiej osoby liczby pojedynczej od czasownika "psuć" ;)
[/b]
Jasne. Snuj, dój, żuj, .... a słowo, które panie świętoszku masz na myśli nie jest czasownikiem. O czasownik proszę. Czyli filologiczna wpadka.

Przypomnijmy  zwrot do Pana FB: "jest pan w najczystszej postaci chamem, co udowodnił pan tą wypowiedzią". No, jak tam z życiem duchowym?
Zapisane
la_boudin
uczestnik
***
Wiadomości: 106


« Odpowiedz #56 dnia: Lipca 02, 2009, 00:15:57 am »


Pyta Pan o sprawy, na które imho być może odpowie Kościół za 200 lat, kiedy wreszcie upora się z NOMem

czemu aż taki pesymizm? 200 lat? :p Bóg jest omnipotens ;p

Cytat: Fidelis
a słowo, które panie świętoszku masz na myśli nie jest czasownikiem. O czasownik proszę. Czyli filologiczna wpadka.

słowo "psuć" nie jest czasownikiem? o.O Jakim językiem się pan posługuje?

Doskonale wiem o jakie słowo, którego związek ze słowem "polizać" pan ukazał, panu chodzi. Moja riposta dotyczyła pytania "subtelny jestem, prawda?"

Cytat: Fidelis
  No, jak tam z życiem duchowym?
W porządku, aczkolwiek nie widzę związku ze sprawą.

W ogóle - pora spać. Dobrej nocy :)
Zapisane
Nie jest ważne czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka!
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #57 dnia: Lipca 02, 2009, 00:29:05 am »

No, co do NOMu, to liczę, że Kościół upora się z nim jeszcze za mojego życia doczesnego :)

Ja jestem większym pesymistą. Na to ze dwóch pokoleń potrzeba. I kilka bardzo dobrych pontyfikatów... Obym się mylił!
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #58 dnia: Lipca 02, 2009, 06:58:49 am »

hahaha, a to dobre - powiedzial pewien katolik ze Skandynawi - znaczy się w niedzielę mam chodzić na Msze, a w święta i uroczystości wypadające w tygodniu nie chodzić do zboru, bo nie mam okazji iść do kosciola katolickiego ?
Co za glupie porownanie...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #59 dnia: Lipca 02, 2009, 09:20:10 am »

Panie kurak, to nie zadne porownanie ; gdzie pan to wyczytal ? Mam nadzieje, ze wie pan co to jest reductio ad absurdum i jaka pozyteczna funkcje pelni w dyskusji, w ktorej jedyna ucieczka jest tylko majeutyka.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 33 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: byłem na NOM... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!