Cytat: Kefasz w Września 26, 2020, 15:54:26 pmNigdzie nie ma nakazu wyburzania lektorów.I wprost przeciwnie - przetrwały przede wszystkim u reformatów.Tak się jednak składa że zaczęły znikać z kościołów po soborze trydenckim więc jakiś związek istnieć musiał. Jeśli zna Pan jakieś inne przyczyny zniknięcia lektoriów to proszę napisać, z miłą chęcią poczytam. Zamieszczone przeze mnie zdjęcia pochodzą z kościołów anglikańskich a jak wiemy z historii sekta anglikańska sprotestantyzowała się stopniowo i początkowo :Pbliżej jej było do katolików niż do luteranów czy kalwinów.
Nigdzie nie ma nakazu wyburzania lektorów.I wprost przeciwnie - przetrwały przede wszystkim u reformatów.
Sakramentarium − specjalne pomieszczenie na Najświętszy Sakrament, pełniące podobną rolę co tabernakulum. Upowszechniło się w średniowieczu, a zwłaszcza w okresie gotyku.Sakramentaria były częstokroć lokowane po lewej stronie (od strony nawy), tuż obok ołtarza głównego, który wówczas najczęściej przybierał formę retabulum i stanowiły integralną część prezbiterium kościoła. Sakramentaria były wznoszone w różnych formach. Początkowo powstawały w formie zamykanych nisz, oprawianych częstokroć dekoracją architektoniczną i rzeźbiarską. Od XIV stulecia przybierały kształt strzelistych wież, traktowane były jako świątynia w świątyni, dlatego też nadawano im bardzo wyszukaną formę.
Na stronie renomowanej australijskiej pracowni krawieckiej (Sanit Bede Studio) tworzącej tradycyjne szaty liturgiczne na potrzeby Kościoła Katolickiego zamieszczono wyjaśnienie dlaczego tzn: ornaty rzymskie lub skrzypcowe stanowiły rodzaj przedsoborowego nadużycia liturgicznego:http://saintbedestudio.blogspot.com/2016/03/chasuble-styles-of-roman-rite-revisited.html ^Jak dowiadujemy się z lektury powyższego artykułu ornaty skrzypcowe zostały nawet potępione przez św. Karola Boromeusza
Zrekonstruowany przez Ensemble Organum chorał starorzymski typowy dla liturgii łacińskiej czasów starożytnych i wczesnośredniowiecznych Południowej/Środkowej Italii z Rzymem włącznie:^Marcel Peres wykonuje naprawdę wspaniałą pracę, oby kiedyś wykorzystano jego dorobek w liturgii.
Cytat: rysio w Września 26, 2020, 17:12:27 pmA z jakiego dokumentu wynika posoborowe likwidowanie zabytkowych balustrad oddzielających prezbiterium od transeptu?- wszystkie tego typu dewastacje wynikają z "ducha soboru".Ale to jest ciekawa sprawa (nie zastanawiałem się nad tym specjalnie): czy podawano wtedy jakiekolwiek uzasadnienia, dlaczego tak się robi (powołując się np. na jakieś wytyczne episkopatu, komisji liturgicznych); czy też była to całkowita samowolka, bez podania żadnej przyczyny, tak jakby nie wymagało to tłumaczenia i rozumiało się samo przez się?
A z jakiego dokumentu wynika posoborowe likwidowanie zabytkowych balustrad oddzielających prezbiterium od transeptu?- wszystkie tego typu dewastacje wynikają z "ducha soboru".