Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 16:53:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231944 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] Drukuj
Autor Wątek: 10 lat Summorum Pontificum  (Przeczytany 39715 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #240 dnia: Lipca 08, 2021, 00:50:08 am »

Książka na pewno komuś się przyda w słusznej sprawie. Ale jeszcze bardziej niż ona, cieszy mię fakt, że tradycjonalistyczny kapłan zrobił w Polsce doktorat ze swojej działki. Do tej pory mieliśmy bowiem sporo znakomitych lub tylko dobrych uczonych, ale ŚWIECKICH. Zaś księża tradycjonalizujący dziwnym trafem byli trzymani bardzo daleko od pracy naukowej.

Jestem pewien, że Księdzu Dawidowi nie było łatwo. Tem bardziej Mu gratuluję!

Ja (i myślę wszyscy forowicze) życzyliby sobie więcej odprawianych Mszy św. niż doktoratów z Tradycji. Ksiądz jest od odprawiania Mszy a nie pisania prac doktorskich o modlitwie.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #241 dnia: Lipca 08, 2021, 07:05:51 am »

Bzdura. Pisanie prac naukowych nie przeszkadza w odprawianiu Mszy - można to spokojnie pogodzić.

Natomiast nie odzyskamy seminariów jeśli nie będziemy mieć profesorów teologii.

Sytuacja, w której przyuczony chłopak po maturze zostaje księdzem (mam na myśli instytuty tradycyjne, zwłaszcza FSSPX) jest tylko odrobinę lepsza od sytuacji, gdy księdzem zostaje chłopak po posoborowej zawodówce.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #242 dnia: Lipca 08, 2021, 10:50:21 am »

Poza tym przyda się naukowa analiza statusu mszy trydenckiej nie z poziomu artykułu w czasopiśmie branżowym typu zawsze wierni (nie ujmując nic wartości tych czasopism).
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #243 dnia: Lipca 08, 2021, 13:14:17 pm »

Cytuj
Bzdura. Pisanie prac naukowych nie przeszkadza w odprawianiu Mszy

Pod warunkiem, że nie zastępuje odprawianie Mszy św.  ;)

Cytuj
Sytuacja, w której przyuczony chłopak po maturze zostaje księdzem (mam na myśli instytuty tradycyjne, zwłaszcza FSSPX) jest tylko odrobinę lepsza od sytuacji, gdy księdzem zostaje chłopak po posoborowej zawodówce.

No właśnie  ;) tak było kiedyś w prawosławiu, że chłopak przyuczał się "do zawodu" u stryja księdza. Opowiadał o tym m.in x I.-Zaleski. W konsekwencji to my, rzymscy katolicy walczymy z lawiną encyklik o pomstę do nieba wołających  ;D  ....tak tak, wiem ...lance do boju szable w dłoń, ruskie onuce goń! goń! goń!.... zdrowia psychicznego życzę  ;D

Cytuj
Natomiast nie odzyskamy seminariów jeśli nie będziemy mieć profesorów teologii.

widzę, że upały dokuczają  ;D

Cytuj
Poza tym przyda się naukowa analiza statusu mszy trydenckiej nie z poziomu artykułu w czasopiśmie branżowym typu zawsze wierni (nie ujmując nic wartości tych czasopism).

Panie abdi, bardzo sobie cenię różne czasopisma branżowe. Nie zaszkodzi i kolejne czasopismo z branży "techniki liturgicznej".
Ale to nie na tym polega chrześcijaństwo. Jakby to powiedzieć w sposób prosty - taki ludyczny, prawosławny  ;) Chrystus nie powiedział: "Piszcie doktoraty na moją pamiątkę"

poza tym pisze pan: przyda się naukowa analiza statusu mszy trydenckiej. Pytam - komu się przyda ? Do czego się przyda?  ;D Żeby np Nycza czy Janiaka przekonać i ...szach mat! - i jest Msza św.  ;D
« Ostatnia zmiana: Lipca 08, 2021, 13:19:13 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #244 dnia: Lipca 08, 2021, 14:18:01 pm »

Cytuj
Chrystus nie powiedział: "Piszcie doktoraty na moją pamiątkę"

Chrystus Pan NIC nie powiedział z głupot jakie pan pisze. Nie ma pan zielonego pojęcia o działalności tego księdza, a najwięcej ma do powiedzenia. A ja nie będę uświadamiać, bo na pana szkoda czasu!
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #245 dnia: Lipca 09, 2021, 23:04:31 pm »

Ksiądz Dawid ogłosił, że przechodzi do FSSP. Od września będzie pracował w Krakowie. Będzie zatem odprawiał dużo Mszy!
Zapisane
cogito
bywalec
**
Wiadomości: 94

« Odpowiedz #246 dnia: Lipca 09, 2021, 23:29:38 pm »

To całe biskupie towarzystwo kwestionowało dosłownie wszystko co B16 próbował zrobić
A kto wybrał Benedykta na papieża?
Kolegium kardynalskie.
To samo, które wybrało F1 (nie koniecznie to samo co do składu, ale "poglądów"). Chcę tylko wskazać na pokrętną logikę modernistycznej hierarchii, którą nie każdy zauważa (a jakże, bo kto dziś wie, czym właściwie jest logika?). To, że plują na papieży od św. Piotra do Piusa XII, to jeszcze rozumiem, wynika to z ich poglądów. Ale plucie mimo wszystko na kogoś, kogo sami wybrali, to jednak chyba trochę za dużo, nie uważa Pan? Wiem ,że to już stare dzieje, ale chyba warto mieć to cały czas na uwadze, tą przewrotność "naszych" duszpasterzy.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #247 dnia: Lipca 09, 2021, 23:37:06 pm »

Summorum Pontificum w Polsce - statystki po 14 latach



"Skupiamy się jedynie na śledzeniu wdrażania motu proprio Summorum Pontificum w Kościele w Polsce, toteż nasza mapa i statystyki nie zawierają kilkunastu miejsc z coniedzielną Mszą trydencką odprawianą przez Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.

https://www.unacum.pl/2021/07/summorum-pontificum-w-polsce-statystki.html
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #248 dnia: Września 05, 2021, 15:18:31 pm »

We Francji dobry wpływ SP widać gołym okiem. Nie tylko we wzroście wspólnot tradycyjnych i liczbie odprawianych Mszy, ale też generalnie - w pobożności katolików, zwłaszcza księży. Aktualne sprawowanie novusa jest nieporównywalne z tym, jak to było przed SP. I nie chodzi mi tu o to, że fajnie jest, jak novusa przystroi się w katolickie szatki, ale o to, że wierni, którzy w tym novusie uczestniczą, zaczynają rozumieć o co w ogóle we Mszy świętej chodzi.
W Polsce zapewne jest mniej różowo, bo w Polsce Kościół jeszcze nie "zaliczył gleby" tak dotkliwie, jak we Francji, więc jeszcze daleko mu do przebudzenia. W przeciwieństwie do francuskiego księdza, polski ksiądz jeszcze nie doświadczył nagłej refleksji w trakcie sprawowania novusa - "a tak w ogóle to co ja tutaj robię? po co w ogóle tu jestem i po co zostałem księdzem? co to w ogóle znaczy, że jestem księdzem? w co ja wierzę?" etc.
Ale dziś cała ta dyskusja chyba już jest bezprzedmiotowa.
Przypomniałam sobie Mszę sprawowaną w 2017 w Notre-Dame, na 10-lecie SP. Piękna Msza. I nagle sprawy tak bardzo przyspieszyły. Dwa lata po tej Mszy - pożar w katedrze. Jeszcze dwa lata później - Traditionis Custodes i koniec SP. A ksiądz, który tę Mszę celebrował w ND, został wyrzucony ze swojej parafii za "niemanie" maseczki i niedopilnowanie sanitarnych norm "zagęszczenia" w kościele w Wielką Sobotę. Strach pomyśleć, co będzie za kolejne dwa lata.
Na pocieszenie - w komentarzach pod filmem ktoś pisze, że ten straszny klocek, który postawiono w Notre-Dame, spłonął, stary ołtarz z Pietą pozostał nietknięty.
https://www.youtube.com/watch?v=EBuzm0iMRlc
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Mazarin
uczestnik
***
Wiadomości: 149


« Odpowiedz #249 dnia: Lipca 07, 2023, 21:09:23 pm »

Dziś 16 rocznica Motu Proprio Summorum Ponitificum, śś. Cyryla i Metodego (przynajmniej w KRR).
Jakoś tak Pan Bóg zrobił, że mogłem dziś uczestniczyć w KRR, który sprawowany jest w każdy pierwszy piątek miesiąca w kościele blisko mojego miejsca zamieszkania (tradycja pozostała po powyższym Motu Proprio, po prostu o KRRach przestano wspominać na ogłoszeniach w NOM, teraz są to takie msze-partyzantki).
Nie wiadomo, czy kiedykolwiek szczęśliwe czasy kiedy tradycyjna liturgia miała jakiekolwiek miejsce w Kościele wrócą. Po latach okazało się niestety, że wielu przychylno-obojętnych kryło w sercu głęboką nienawiść do tej formy mszy św., a może tylko zmienili swoje zdanie zgodnie z kierunkiem wiatru na Watykanie - kto wie?
Jedno jest pewne - niezależnie od nastrojów kościelnych, musimy być wierni Tradycji.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2023, 22:36:33 pm wysłana przez Pius XII » Zapisane
Strony: 1 ... 15 16 [17] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: 10 lat Summorum Pontificum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!