Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 25, 2024, 03:12:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232301 wiadomości w 6636 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Profanacja kościoła, wizerunków etc ...
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Profanacja kościoła, wizerunków etc ...  (Przeczytany 3289 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Listopada 28, 2015, 12:35:02 pm »

Profanacja kościoła w diecezji bp Kiernikowskiego. Co wyniesiono z kościoła?  :(

Profanacja kościoła w Kawicach

Kościół pw. św. Wojciecha w Kawicach został sprofanowany. W nocy ze środy na czwartek nieznani sprawcy po włamaniu się do świątyni wynieśli tylko jedną rzecz - tabernakulum, w którym był Najświętszy Sakrament.

Z apelem do sprawców, "aby nie dokonywali dalszej profanacji i jak najszybciej zwrócili Najświętszy Sakrament” zwrócił się biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Jak mówi proboszcz parafii ks. Paweł Mania, to wielki szok dla całej wspólnoty. „Wykradzenie tabernakulum, które nie przedstawia wielkiej wartości materialnej pozwala przypuszczać, że było to celowe działanie, zmierzające do sprofanowania Najświętszego Sakramentu” – powiedział KAI proboszcz.

Ks. Mania apeluje do wiernych o modlitwę, a do sumienia sprawców, aby zwrócili zawartość tabernakulum, które dla katolików jest najświętszą wartością.

W specjalnym piśmie skierowanym do diecezjan biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyraził ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Przypomniał równocześnie, że konsekwencje profanacji Najświętszego Sakramentu należą do kategorii najcięższych.

Zgodnie z kan. 1367 Kodeksu Prawa Kanonicznego, „każdy, kto Postacie konsekrowane porzuca, albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej”.

„Apeluję do sprawców, aby nie dokonywali dalszej profanacji i jak najszybciej zwrócili Najświętszy Sakrament” – napisał bp Kiernikowski.


Decyzją biskupa Kiernikowskiego kościół w Kawicach zostanie zamknięty do niedzieli. W niedzielę wieczorem odprawione zostanie nabożeństwo ekspiacyjne, po którym przywrócony będzie kult i sprawowana Eucharystia. Natomiast modlitwy przebłagalne w kościołach całej diecezji odbędą się w niedzielę 6 grudnia.

„Ufamy, że Bóg, który „tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy, kto w Niego
wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3,16),okaże miłosierdzie nam, a zwłaszcza sprawcom tego haniebnego czynu. Niech Jezus obecny w Eucharystii będzie uwielbiony” – zakończył bp Kiernikowski.

http://ekai.pl/wydarzenia/x94557/profanacja-kosciola-w-kawicach/


Czytając powyższy news, przyszła mi na myśl ta wypowiedź:

Deptanie Pana Boga - neokatechumenat - Komunia do ręki. ks. Jacek Bałemba
Niech was Bóg broni przed wstąpieniem do neokatechumenatu !!!

http://gloria.tv/media/anCVEUbVe4G

... tu jest profanacja w majestacie prawa, a w newsie nieznani sprawcy :(
« Ostatnia zmiana: Września 10, 2021, 19:08:35 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 28, 2015, 12:47:58 pm »

Fragmenty z wywiadu z bp Kiernikowskim:

KAI: Dlaczego Eucharystie neokatechumenalne nie mogą być odprawiane przy głównych ołtarzach w świątyni, tylko są sprawowane gdzieś w podziemiach i w salkach?

ZK: Mogą, o ile świątynia jest do tego przygotowana. Nie zawsze jednak tak jest. Trzeba czasem dostosować przestrzeń liturgiczną. Przestrzeń katechizuje. Ważne jest, żeby ludziom wprowadzanym w wiarę wyraźnie pokazać logikę trzech przestrzeni koniecznych do sprawowania liturgii: miejsca przewodniczenia, miejsca Słowa i ołtarza. Niestety np. w naszej diecezji wiele kościołów zbudowanych jest niewłaściwie pod względem przydatności do sprawowania liturgii posoborowej, nie tylko tej we wspólnotach neokatechumenalnych. Dlatego trzeba tworzyć tę przestrzeń prowizorycznie.

KAI: Czy na Eucharystię neokatechumenalną może wejść każdy ochrzczony?

ZK: Tak, ale taka osoba powinna być przygotowana. Liturgia neokatechumenalna niczym się nie różni od Mszy św. parafialnej. To jest ta sama Eucharystia, ale pewne znaki są wyeksponowane, gdyż odgrywają one rolę katechizującą dla uczestniczących w niej. Takim jest samo zgromadzenie, sposób przekazania znaku pokoju, komunia św. pod dwiema postaciami – w szczególności picie z kielicha i komunia św. na rękę. Podobnie też echo Słowa po czytaniach.

http://ekai.pl/wydarzenia/wywiad/x16471/bp-kiernikowski-mozna-byc-czlowiekiem-religijnym-i-jednoczesnie-niewierzacym/


Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2 dnia: Stycznia 23, 2016, 18:12:00 pm »

Ale ... nie tylko takie smutne sprawy mają miejsce w diecezji. Ostatnio  w piątek 15 stycznia w legnickiej katedrze odbył się koncert:http://diecezja.legnica.pl/wydarzenia/relacja/995

... co zostało skrzętnie odnotowane przez Breviarium:

http://breviarium.blogspot.com/2016/01/gala-noworoczna-kghm.html
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5804


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #3 dnia: Stycznia 23, 2016, 19:39:20 pm »

Cóż, u mnie było podobnie. I wyglądało to tak:

Z kronikarskiego obowiązku poszedłem popatrzyłem i wyszedłem.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #4 dnia: Stycznia 24, 2016, 10:45:08 am »

Też KGHM Polska Miedź była?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5804


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Stycznia 24, 2016, 14:31:51 pm »

To ta sama trasa koncertowa, tylko dzień później.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #6 dnia: Marca 17, 2018, 18:53:32 pm »

Kolejna profanacja w diecezji biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.


Profanacja Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie

W nocy z piątku na sobotę (16/17 marca) dokonano profanacji Najświętszego Sakramentu w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Szklarskiej Porębie. Sprawczynią okazała się młoda kobieta, która z nieznanych dotąd przyczyn, wkradła się do świątyni przez małe okno. Dostała się do tabernakulum, z którego wyjęła kilka konsekrowanych hostii. Część z nich rozrzuciła, kilka próbowała spalić.

Jak powiedział proboszcz parafii, dzięki zamontowanemu w kościele monitoringowi udało się zauważyć przebywającą we wnętrzu osobę. Natychmiast powiadomiona została policja i straż pożarna. Dzięki szybkiej interwencji służb nie doszło do znacznych zniszczeń, a sprawczyni została ujęta.

W odpowiedzi na tren akt profanacji, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wystosował do wszystkich diecezjan komunikat, w którym czytamy m.in.: „Jako Biskup Legnicki przyjąłem tę wiadomość z wielkim bólem. Pragnę także wyrazić słowa współczucia Księdzu Proboszczowi i całej tamtejszej wspólnocie parafialnej, ponieważ dla nas, wierzących, Eucharystia jest największą świętością. W Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W Eucharystii dokonuje się ustawicznie działo naszego zbawienia, jest ona szczytem i źródłem chrześcijańskiego życia”.

Jednocześnie biskup legnicki przypomniał, że profanacja Najświętszego Sakramentu wiąże się z karą ekskomuniki, która może być zdjęta przez dla Ojca Świętego. – Za grzech profanacji, poniżenia Bożej miłości, winniśmy Bogu wynagradzać. Zarządzam, zatem, aby sprofanowany kościół św. Maksymiliana w Szklarskiej Porębie został zamknięty. Dopiero w niedzielę 18 marca o godz. 9:00 będzie tam sprawowany obrzęd publicznego przebłagania, po którym zostanie przywrócony kult i będzie można sprawować Eucharystię z udziałem całej Wspólnoty parafialnej.

Na zakończenie bp Kiernikowski zwrócił się z apelem o modlitwę: „Dla całej Diecezji zarządzam, aby najbliższa niedziela, V Wielkiego Postu (18 marca), była dniem ekspiacji i wynagrodzenia za dokonaną haniebną profanację. Po każdej Mszy świętej, należy wystawić Najświętszy Sakrament i odśpiewać suplikacje. Ufam, że Bóg, który tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16), okaże miłosierdzie nam, a zwłaszcza sprawczyni tego haniebnego czynu. Niech Jezus obecny w Eucharystii będzie uwielbiony”.

https://ekai.pl/profanacja-najswietszego-sakramentu-w-szklarskiej-porebie/


Strona parafii:

http://www.maksymilian-szklarska.pl/Komunikat Biskupa legnickiego w sprawie profanacji Najświętszego Sakramentu w Szklarskiej Porębie

Czcigodni Kapłani Diecezji Legnickiej, Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie, Siostry i Bracia!

(...)

http://diecezja.legnica.pl/komunikat-biskupa-legnickiego-w-sprawie-profanacji-najswietszego-sakramentu/
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #7 dnia: Września 10, 2021, 19:07:52 pm »

A.D. 2021 rok.

Profanacja wizerunków Pana Jezusa i Matki Bożej.

Niemcy:Bruksela:... więcej tu:

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/565816-profanacja-w-niemieckim-pubie-toaleta-poszukaj-jezusa


W 2019 roku analizę profanacji wizerunku Matki Bożej przeprowadziło Ordo Iuris:
(...)
https://ordoiuris.pl/wolnosc-sumienia/profanacja-wizerunku-matki-bozej-przestepstwo-analiza-ordo-iuris
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Profanacja kościoła, wizerunków etc ... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!