Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 07:15:00 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 Drukuj
Autor Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii  (Przeczytany 11805 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #75 dnia: Lutego 13, 2020, 23:14:42 pm »

Biełomorki... moje ulubione  ;D
Te exportowe chętnie bym przytulił, bom nie kurił takich ;D

Popadacie, wiecie w grzech nikotynizmu i ekologizmu integralnego!

na pocieszenie o Biełamorach...nastrojowo JKK

https://youtu.be/ZuHfymLRQYk
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #76 dnia: Lutego 14, 2020, 12:21:16 pm »

Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Zaznaczam téż, że ja nie zajmuję żadnégo stanowiska, ponieważ nie jestem biskupem i nie będę nikogo wyświęcał.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #77 dnia: Lutego 14, 2020, 13:32:54 pm »

Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Zaznaczam téż, że ja nie zajmuję żadnégo stanowiska, ponieważ nie jestem biskupem i nie będę nikogo wyświęcał.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.
Zaznaczam także, że nie zajmuję w tej sprawie żadnego stanowiska, ponieważ nie tylko nie jestem biskupem, ale nawet prezbiterem. Nie mogę więc nikogo wyświęcić, a celibatu nie przestrzegam.
Grunt to logika.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #78 dnia: Lutego 14, 2020, 13:48:14 pm »

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #79 dnia: Lutego 17, 2020, 09:02:06 am »

Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.

No cóż, ograniczę się do krótkiéj uwagi: ja bym się ośmielił.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #80 dnia: Lutego 17, 2020, 09:39:47 am »

Ad Casimirum: między cytowanymi wypowiedziami papieża Franciszka nié ma żadnéj sprzeczności.

Nigdy nie ośmieliłbym się sugerować, że między wypowiedziami Franciszka jest jakakolwiek sprzeczność.
Zawsze uważałem, że między tymi wypowiedziami jest hermeneutyka ciągłości oraz żywa, rozwijająca się tradycja. I tylko w takim duchu należy je interpretować.

No cóż, ograniczę się do krótkiéj uwagi: ja bym się ośmielił.


Hermeneutyka ciaglosci - pelna zgoda - od jednej do drugiej wypowiedzi na pewno. Zywa, rozwijajaca sie tradycja (slusznie, z malej litery pisana) - przywodzi na mysl pewien znany cytat: 'Narodzila nam sie nowa, swiecka tradycja'.
Jak z tym bozkiem, ktorego w Rzymie czczono (Pachamame): nowa tradycja, jak karly tanczace krakowiaka i wreczajace paszporty...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #81 dnia: Lutego 17, 2020, 11:16:20 am »

Panie Ahmedzie, nie wiem czy poruszał Pan ten wątek w swoich skądinąd pożytecznych postach, ale może warto temat poruszyć. Otóż skąd w jężyku polskim, nie wiem czy tylko, pojawił się rodzaj męski w rzeczownku Kościół, gdy w innych jezykach tradycji łacińskiej mamy rodzaj żeński.
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #82 dnia: Lutego 17, 2020, 11:47:54 am »

Panie Ahmedzie, nie wiem czy poruszał Pan ten wątek w swoich skądinąd pożytecznych postach, ale może warto temat poruszyć. Otóż skąd w jężyku polskim, nie wiem czy tylko, pojawił się rodzaj męski w rzeczownku Kościół, gdy w innych jezykach tradycji łacińskiej mamy rodzaj żeński.


Nie jestem panem Ahmedem, ale odpowiedz jest prosta. Otoz nasz 'Kosciol' nie bierze swojego zrodla z lacinskiego 'ecclesia', tylko z czeskiego 'kostel', ktory z kolei wywodzi sie z lac. castellum (zamek, warownia), ktore to jest zdrobnieniem od 'castra' - oboz.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #83 dnia: Lutego 17, 2020, 12:56:21 pm »

Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2020, 12:59:36 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #84 dnia: Lutego 17, 2020, 13:04:25 pm »

Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #85 dnia: Lutego 17, 2020, 13:19:39 pm »

Paweł Lisicki o dalszych perspektywach rozwoju "hermeneutyki ciągłości" i "żywej tradycji" (bez użycia tych cudownych terminów):
https://www.wsensie.pl/magazyn-katolicki-wierze/34842-wierze-pawel-lisicki-i-marek-misko-demontaz-kosciola-odsuniety-w-czasie
Całość bardzo dobra, ale ściśle na temat zaczyna się od 17:30 min. Pod koniec o "naszych" biskupach i o specyfice Poznania (mniej więcej od 58 minuty).

Perspektywy są następujące: któryś z biskupów odczytując adhortację (zgodnie z życzeniem Franciszka) w kontekście dokumentu kończącego synod, wyświęci żonatego świeckiego na  kapłana (co zrobi Watykan - wiadomo, że nic nie zrobi - na początku będzie to heteroseksualista płci męskiej - to już moje, nie Lisickiego). I wtedy przekonamy się po co wydano taką kasę na sprowadzenie jeansowych "Indian" i Paciamamy i po co był ten cały cyrk. I to właśnie będzie hermeneutyka ciągłości i żywa, niesztywna tradycja (w odróżnieniu od Logiki i Tradycji).
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #86 dnia: Lutego 17, 2020, 13:28:03 pm »

Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Eeeee, no chyba nie zawsze. Mamy klasztor na ten przykład, a nie mieszkają tam klasztornicy albo klasztornice tylko zakonnicy i zakonnice.
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #87 dnia: Lutego 17, 2020, 14:29:07 pm »

Panie Hubertusie, ja nie przypadkiem zadałem pytanie, pisząc z dużej litery. Co do budynków takich czy innych, to nie mam wątpliwosci. Nie budownictwo malem na uwadze.edit. Jeszcze inaczej Panie Hubertusie. Mam na uwadze The Church, a nie a church. Podaje ten przykład, bo Pan podobniez w tamtej strefie jezykowej operuje.


W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Eeeee, no chyba nie zawsze. Mamy klasztor na ten przykład, a nie mieszkają tam klasztornicy albo klasztornice tylko zakonnicy i zakonnice.


Ani w kosciele koscielnicy. Jednoczesnie klasztor oznaczac moze (szczegolnie w przeszlosci) zarowno zabudowania klasztorne, klauzure jak i zakon. Za PWN-em:
klasztor[/size]
1. «budynek lub kompleks budynków stanowiących wspólne miejsce zamieszkania zakonnic lub zakonników»
2. «wspólnota zakonna o określonej regule»

Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #88 dnia: Lutego 17, 2020, 14:45:22 pm »

W porządku Panie Hubertusie, tutaj można płynąć w talmudyzmy, ja chcę tego uniknąc. Mnie po prostu dziwi, że jesli mówiliśmy Kościół, Matka nasza, to w posoborowiu taka figura już nie wystepowała. Oczywiscie mówie o doświadczeniu osobistym, ja nie wiem jak to wygląda obecnie, od 90-tych lat nie uczestnicze w posoborowym eksperymencie.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #89 dnia: Lutego 17, 2020, 17:51:08 pm »

W Polsce przyjelo sie nazywac wspolnote od budynku, w ktorym wspolnota sie spotykala
Dwa kościoły w jednym mieście (kiedyś były cztery) rozróżniano: Klasztor i Fara.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!