Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 04:47:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231941 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj
Autor Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii  (Przeczytany 11976 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 13, 2020, 11:01:30 am »



Czy te oczy, panie JWK, mogą kłamać?

@ Sławek
Albo naprawicie/aktualizujecie swoją wiarę do nowej sytuacji albo spadówa z tym waszym Kościołem. Postępowcy dostosowują się bo wiedzą ile kasy mogą stracić. KUL jak tylko dowiedział się, że dofinansowanie w UE nie może być udzielane uczelniom "dyskryminującym" - zmienił ciupasem swój statut i dopuścił zadeklarowanych homosi do nauczania.

Czy zmieniłby się plan zagospodarowania śródmieścia pod inwestycję Nycza (Nycz Tower) gdyby chłopak stawiał się i jakieś tridentiny odprawiał?
Kasa Misiu kasa. Tylko kasa.
Myślę, że nikt z nas na fk, będąc bp Warszawskim nie odprawiłby wotywy na cześć Gronkiewicz Waltz...bo by się spalił ze wstydu. Wielu z nas nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić jak prymitywni i bezczelni są ci chłopcy.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 13, 2020, 11:30:31 am »

A wracając panie rysiu do chwilowego triumfalizmu niektórych czytelników najnowszej adhortacji, to nasuwa mi się skojarzenie z zapowiadanym raportem pana sekretarza pompki. Na S.Michalkiewicza wylewa się cały kolektor szajka na internetach, jakoby pomylił sie i terminy mineły itd. Tym triumfalistom przypomne tylko, że w Sacrosanctum concilium mowy nie ma o NOM, a tylko potwierdzenie praktyk, które np w Polsce już od lat miały miejsce. Słowem nie wspomniano, a za pare lat Mszy Świetej zakazano, a gdzie tu celibaty i viri probati przy tym stawiac. Nieszczęsnicy, którzy dzisiaj plują na prof. de Mattei czy innych niech baczą by nie upadli, jesli wciąz wydaje im sie, że stoją.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2020, 12:07:31 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 13, 2020, 12:17:51 pm »


Czy te oczy, panie JWK, mogą kłamać?


I znowu nie wyczuł pan niepoprawnego politycznie kontekstu ...  :(
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 13, 2020, 13:50:00 pm »

Węszcie, spekulujcie dalej, nie zapominajcie, że jest Opatrzność Boża, że są ludzie którzy gorliwie modlą się za Kościół święty i za papieża, Duch Święty go nie opuścił i nie opuści,   a ja tam będę się przyglądać i zacytuję pewne słowa bo bardzo mi się spodobały,  bardzo adekwatne do tego różnego doszukiwania się:

"Gdy ludzie sobie coś wymyślą i przez dłuższy czas się tego spodziewają, to w końcu stają się tego pewni. Taka ciąża urojona."

A reakcje na tę papieską adhortację są straszne po angielskiej stronie internetu, jakby ludzie byli zawiedzeni, że Kościół jeszcze nie rozwalony do końca. Sieją dalszy zamęt. Że niby w punkcie 2 adhortacji papież sankcjonuje documentum laboris a nie to co sama adhortacja stanowi. To jest jakieś szaleństwo. Ci ludzie zachowują się jakby chcieli upadku KK.

 ;D
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 13, 2020, 14:16:41 pm »

Zgadzam się ze wszystkimi moimi przedmówcami.

KK zaparł się samego siebie na soborze V II :
- zaparł się posiadania Prawdy,
- sprotestantyzował Mszę św, sprotestantyzował eklezjologię - teologię o Kościele,
- w konsekwencji Lolek zrównał połykaczy ognia i zaklinaczy węży z następcami Apostołów (w Asyżu)

obecne emocje to już tylko nieistotne kłótnie o banalne rzeczy. Rzeczy, które są rezultatem J-23, P VI i pontyfikatu Wielkiego Rodaka.

Czy księża mogą czy nie mogą posiadać rodziny - to nie jest jakaś Reduta Ordona. Reduta Ordona KK padła już dawno - gdy katoliccy intelektualiści z Krakowa od Wujka Lolka bili brawo "nowej wiośnie Kościoła".
Drzeć szaty, że ob. Bergoglio znosi celibat - to jest nieistotna rzecz.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #65 dnia: Lutego 13, 2020, 19:20:22 pm »

Miałem chwilę czasu, to poszukałem jak to było z tym celibatem w ostatnim pięcioleciu. To tak dla potomnych, aby ich i nas skleroza nie zżarła. Materiałów jest co najmniej na doktorat (gdyby ktoś jeszcze wykorzystał źródła niepolskojęzyczne)...
Temat doktoratu: Franciszek jako obrońca celibatu


Wstęp: Franciszek i „franciszkanie” o celibacie w latach 2014-2020. Wybór materiałów

2014:
 https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/papiez-o-pedofilii-celibacie-reformie-i-aferach-w-kurii,301569

Franciszek: Kapłani żonaci są w obrządku wschodnim. Bo celibat nie jest dogmatem wiary, ale jest regułą życia, którą bardzo cenię i sądzę, że jest darem dla Kościoła. Ponieważ jednak nie jest dogmatem wiary, to zawsze drzwi są otwarte.

2017: konferencja lotnicza
https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/musimy-sie-zastanowic-nad-mozliwoscia-dopuszczenia-do-kaplanstwa-zonatych-mezczyzn,430301

Papież nie wykluczył, że w określonych warunkach mogliby zostać księżmi żonaci, "wypróbowani mężczyźni", tzw. "viri probati". "Kościołowi zawsze chodzi o to, aby rozpoznać właściwy moment, kiedy Duch Święty czegoś żąda (…) Musimy się zastanowić nad możliwością dopuszczenia do kapłaństwa «viri probati». Trzeba będzie wtedy także określić ich zadania na przykład w daleko położonych parafiach" - powiedział Franciszek.

2017 - 13 luty - „Przewodnik Katolicki” preparuje swoje owieczki w „Komentarzu do Ewangelii”:

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2017/Przewodnik-Katolicki-12-2017/Wiara-i-Kosciol/Po-co-nam-celibat

Jak widać: celibat zdecydowanie nie należy do istoty kapłaństwa w Kościele katolickim. Nie jest również dogmatem, a dyscypliną, pewnym przyjętym porządkiem, którego zachowanie przyrzeka się podczas przyjmowania święceń. Można również zakładać, że jeśli Kościół nie rozpadł się przez piętnaście wieków, kiedy celibat nie był obowiązkowy i powszechnie obowiązujący, co więcej – wiernie przekazywał naukę Jezusa Chrystusa i orędzie o Jego zmartwychwstaniu – to i teraz odstąpienie od owej praktyki nie zachwiałoby jego istnieniem. [...].
Brak powołań jest aktualnym i ważnym problemem. Papież jako rozwiązanie proponuje święcenie viri probati.


2018http://wiez.com.pl/2018/10/02/wiezcytuje-ks-wierzbicki-moze-zniesienie-celibatu-ksiezy-to-klucz-do-wyjscia-z-kryzysow-rodziny-i-kaplanstwa/

Ks. Alfred Wierzbicki, „etyk z KUL” deklaruje że chętnie uzasadni zniesienie celibatu:
Odejście od praktyki obowiązkowego celibatu da się uzasadnić tym samym motywem, dla którego ją kiedyś wprowadzano. Chodzi o to, by Kościół lepiej pełnił swą misję. Byłaby to szansa dla pełniejszego świadectwa o wartości seksualności, małżeństwa i rodziny. Może jest to właśnie klucz do wyjścia naprzeciw podwójnemu kryzysowi: rodziny i kapłaństwa?

2019 lipiec:
https://www.focus.pl/artykul/celibat-w-kosciele-czyli-o-klopotliwym-klejnocie-kaplanstwa?page=4

Zwierzchnik Kościoła katolickiego odbył szereg spotkań z Eugenio Scalfarim, znanym włoskim wydawcą i ateistycznym publicystą. Jak informował Scalfari, Franciszek określił przymusowy celibat jako „problem”, zaznaczając, że narzucono go dopiero tysiąc lat po śmierci Chrystusa. O rozwiązaniach, jakie rozważa papież, publicysta nie chciał jednak mówić, podkreślając, że jego spotkania z głową Kościoła mają charakter prywatny.

2019, grudzień:
https://deon.pl/wiara/abp-grzegorz-rys-celibat-nie-nalezy-do-natury-kaplanstwa-rozmowa,637623

Abp Grzegorz Ryś, po przypomnieniu że "tradycja mówi" iż św. Piotr miał córkę, przeczuwając nowe wiatry historii, sprytnie ustawia się:

Celibat jest jednym z przykładów tego, że Kościół ma historię. Niektórym się wydaje, że Kościół spadł gotowy z nieba i że taki, jakim go znamy dzisiaj, był już w czasach apostolskich. Nie. Wiele jego instytucji, sformułowań doktrynalnych, przepisów liturgicznych zostało uformowanych w pewnym procesie historycznym. Celibat rozumiany jako norma życia kapłańskiego nie sięga czasów apostolskich, i to jest jasne. Już powiedziałem, że w gronie apostołów najprawdopodobniej święty Jan był celibatariuszem. O świętym Pawle różnie mówią. Historycy się domyślają, że był wdowcem. A kiedy odkrył Jezusa Chrystusa i pisał, że chciałby, aby wszyscy pozostawali w takim jak on stanie, to mając doświadczenie życia małżeńskiego, zalecał jednak życie w czystości. Ale też mówił wyraźnie, że jeśli ktoś chce zawrzeć małżeństwo, to jest to dobry wybór i nie robi niczego złego. Powtórzę, żeby było jasne: najstarsza tradycja w Kościele pokazuje, że celibat nie należy do natury kapłaństwa.

2020, 15 styczeń
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/idziemy202003_celibat.html

Ks. Henryk Zieliński, wyraźnie opóźniony, nie przeczuwając tego co stanie się za dwa tygodnie,  grilluje siebie i nas na nowe otwarcie:

Bezżeństwo księży nie jest dogmatem ani częścią doktryny zdefiniowanej przez Kościół powszechny na jakimkolwiek soborze. Jest zarządzeniem o charakterze dyscyplinarno-ascetycznym, pozostającym w gestii papieża.
Nie można twierdzić, że obowiązek celibatu dotyczy wszystkich duchownych w Kościele katolickim. Są bowiem takie wspólnoty, pozostające w pełnej jedności ze Stolicą Apostolską, w których do bezżeństwa zobowiązani są tylko biskupi. Tak jest choćby w Kościele greckokatolickim czy u maronitów w Libanie. Precyzyjniej trzeba powiedzieć, że obowiązek celibatu dotyczy jedynie biskupów i prezbiterów w Kościele rzymskokatolickim, czyli w obrządku łacińskim Kościoła katolickiego.


=======================================================

No i niespodziewana zmiana miejsc (przynajniej na razie): 2020, druga połowa stycznia, pojawia się książka Benedykta XVI i kard. Saraha. Franciszek, po wywaleniu abpa Gänsweina, deklaruje się jako permanentny miłośnik nauczania Świętego Jana Pawła II Wielkiego, a w szczególności Jego rozumienia kapłaństwa i celibatu:
https://misyjne.pl/najnowsza-ksiazka-franciszka-znamy-jej-fragmenty-jest-tez-o-celibacie/
Ojciec Święty podkreśla, że jego myślenie o kapłaństwie jest w pełni zgodne z myślą Jana Pawła II.
Celibat kapłański to dar i łaska, a nie ograniczenie. Mówi o tym papież Franciszek w wywiadzie-rzece „San Giovanni Paolo Magno” (Święty Jan Paweł Wielki), który ma się ukazać we Włoszech 11 lutego. Włoski dziennik „La Stampa” opublikował omówienie niektórych wątków książki, w której z papieżem rozmawia ks. Luigi Maria Epicoco.
Franciszek podkreśla, że jego myślenie o kapłaństwie jest w pełni zgodne z myślą Jana Pawła II wyrażoną w jego autobiograficznej książce „Dar i tajemnica”. - Wystarczy przeczytać moje listy na Wielki Czwartek albo też homilie, które głosiłem przez lata jako biskup Buenos Aires, żeby zobaczyć całkowitą syntonię ze św. Janem Pawłem w kwestii kapłaństwa - mówi Franciszek.
Przyznaje, że w stosunku do przeszłości zmieniły się „niektóre formy bycia kapłanem, ale istota pozostaje ta sama”. Wobec zarzutów, że wymiar horyzontalny posługi kapłańskiej, czyli wrażliwość i zaangażowanie społeczne, zajmuje dziś zbyt wiele miejsca kosztem wymiaru bardziej transcendentnego, duchowego, Franciszek przypomina słowa Apostołów z Dziejów Apostolskich, którzy aby móc zająć się wyłącznie posługą modlitewną i głoszeniem słowa Bożego, zaproponowali ustanowienie diakonów. Modlitwa i głoszenie słowa „są podstawowym zadaniem każdego kapłana”, zaznacza papież.
Jest on przekonany, że kapłański celibat jest „darem, łaską”. - A idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się silnie zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki - stwierdza Franciszek i dodaje, że celibat jest „łaską, a nie ograniczeniem”.

===============================

Taka jest prawda na dziś (por. G. Orwell, 1984). Komu się wydaje, że kiedykolwiek Franciszek uważał inaczej, albo że rozkręcał jakąś kampanię w stronę poluzowania celibatu - na pewno jest faszystą, sedewakantystą, lasandrystą, a może nawet nie segreguje śmieci (zob. Laudato si, 211).

Chwilowo wydaje się, że cały pogrzeb był - na razie - na nic. A tak całkiem serio: myślę, że nie zaszkodzi zmówić Ave Maria za sprawców styczniowych wydarzeń. O tym wszystkim kiedyś będą pisać doktoraty, ale ja pierwszy :-) dałem abstract...
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2020, 22:30:03 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #66 dnia: Lutego 13, 2020, 19:32:19 pm »

Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #67 dnia: Lutego 13, 2020, 19:42:21 pm »

Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
;-) Za Józefa Wissarionowicza tych, którzy pamiętali, że Ukochany Przywódca miał kiedyś inne poglądy, zsyłano do budowy Kanału Białomorskiego - dziś jest jakiś postęp...
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #68 dnia: Lutego 13, 2020, 20:12:27 pm »

Dziękuję panie Casimirusie za jasne przedstawienie konsekwentnego stanowiska naszej Partii w sprawie celibatu.
;-) Za Józefa Wissarionowicza tych, którzy pamiętali, że Ukochany Przywódca miał kiedyś inne poglądy, zsyłano do budowy Kanału Białomorskiego - dziś jest jakiś postęp...

Biełomorkanał eta prosta papiros kak Philip Morris - eta prosta sigariet na puti na żizniennoj wstrieczajetsja s czieławiekam czieławiek.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #69 dnia: Lutego 13, 2020, 20:34:30 pm »

Te ruskie cigarety to swietny symbol socjalizmu. Za cene całego cigareta, dostajesz pan połowe. Jeden ruski tłumaczył mi, że u nich papieros oznacza takiego znanego u nas, w całosci. Cigaret, to połowa papierosa i połowa tektury. Oni mieli osobne okreslenia; papieros i cigaret.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #70 dnia: Lutego 13, 2020, 20:39:03 pm »

Te ruskie cigarety to swietny symbol socjalizmu. Za cene całego cigareta, dostajesz pan połowe. Jeden ruski tłumaczył mi, że u nich papieros oznacza takiego znanego u nas, w całosci. Cigaret, to połowa papierosa i połowa tektury. Oni mieli osobne okreslenia; papieros i cigaret.

Papiros to jest coś do palenia na mrozie w rękawiczkach. Wygina pan tekturkę (rurkę - fifkę) w kształt umożliwiający wsunięcie pomiędzy palce w rekawiczkach. Dlatego jest o połowę mniejszy niż "letnia" cigarjeta. Wot i cała tajemnica.

Wiem, bo ze Sztyrlicem paliłem w przerwach na boisku w skole GRU.





wersja lux-export:
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2020, 20:50:58 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #71 dnia: Lutego 13, 2020, 20:48:14 pm »

No ja tez byłem na szkoleniu, ale nie ukonczyłem bo ogórców zabrakło. Na sasiednim wątasie pojawił sie apel żarliwego obrońcy interesu narodowego o ostateczne rowiazanie problemu rysia i sławka. Dzwonie do starszyny czernousowa, nu pagadi
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #72 dnia: Lutego 13, 2020, 21:25:33 pm »

No ja tez byłem na szkoleniu, ale nie ukonczyłem bo ogórców zabrakło. Na sasiednim wątasie pojawił sie apel żarliwego obrońcy interesu narodowego o ostateczne rowiazanie problemu rysia i sławka. Dzwonie do starszyny czernousowa, nu pagadi

Bo pan kończył kurs letni. My byliśmy na kursie zimowym.

No cóż, można bawić się w tradycję w Janopawłolandzie. Ale nie można w kółko co 5 lat upominać czcigodnych biskupów by zezwolili odprawić Tridentinę  ;D.
Od 10 lat słyszę na tym forum, że należy czekać pokornie. Czas płynie, niektórzy Tradsi zdążyli umrzeć (proboszczowie odmówili zgody na tridentinę po śmierci sic!), niektórzy biskupi - "przyjaciele tradycji" - zdążyli upić się i wylądować autem na drzewie jeszcze inni zrobić pół tuzina habilitacji z "roli świeckich w Kościele".
Nycz zdąży wieżowiec wybudować a taki JWK sztorcuje jak ormowiec forowiczów, że źle postępują.

Pamiętam gdy po raz trzeci ( ;D ) pisaliśmy do ED, pewien wierny tradycyjny, który udziela się w Indultowym Rezerwacie, odmówił złożenia podpisu. Złamany powiedział, że nie może podpisać, bo "nie może pisać donosów na polskich kapłanów"  :o. Przekonałem go, że wprawdzie Benedykt XVI jest Niemcem ( a nawet był w hitlerjugend) ale zabiegamy o szlachetną rzecz i porównania do czasów minionych (stalinizm, hitleryzm) są nie na miejscu. Zastanawiałem się potem w jaki straszny sposób posoborowie ukształtowało-skrzywdziło takiego człowieka. Panie JWK pana chyba ktoś strasznie skrzywdził? To samo pytanie do pani Anny?

 
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #73 dnia: Lutego 13, 2020, 21:44:13 pm »

Jak taki zaczyna od kapowania, to gdzie skończy?
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5777


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #74 dnia: Lutego 13, 2020, 22:19:04 pm »

Biełomorki... moje ulubione  ;D
Te exportowe chętnie bym przytulił, bom nie kurił takich ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!