Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 20, 2024, 11:53:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232279 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii  (Przeczytany 12933 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3646


« Odpowiedz #15 dnia: Października 07, 2019, 21:51:40 pm »

Swoją drogą warto zauważyć, że w cytacie z Istrumentum Laboris podanym powyżej pojawia się pewnie po raz pierwszy w historii kościoła słowo "Padre-Madre", czyli Ojciec-Matka, dokładnie tak napisane, par. 121, zarówno w hiszpańskiej jak i włoskiej wersji.

http://press.vatican.va/content/salastampa/it/bollettino/pubblico/2019/06/17/0521/01081.html

A czy polscy rodzimowiercy wysłali swoich przedstawicieli na synod? Może za słabo się starali :D
   
Myślę, że będą mieli jeszcze szansę, jeżeli synod uchwali to, co się proponuje.

W Instrumentum Laboris proponuje sie bowiem, aby  "Odzyskać mity i uaktualnić obrzędy i uroczystości społecznościowe, które znacząco przyczyniają się do procesu nawrócenia ekologicznego" (oryg. "Recuperar mitos y actualizar ritos y celebraciones comunitarias que contribuyan significativamente al proceso de conversión ecológica.")

Ma ktoś propozycje jakichś słowiańskich mitów, ktore można by "odzyskać" i wykorzystać do nawracania ekologicznego?
« Ostatnia zmiana: Października 07, 2019, 22:09:21 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #16 dnia: Października 08, 2019, 15:40:21 pm »

„Szamańskie praktyki” w Watykanie? Wyjaśniamy, czym była krytykowana ceremonia

Następnie wszyscy uklękli i wznosząc ręce ku niebu, modlili się, dziękując za życie. Właśnie ten gest spotkał się z największą falą krytyki i został okrzyknięty jako „szamańskie praktyki”. O co tu chodzi – z Rzymu pisze Beata Zajączkowska.
(...)
https://pl.aleteia.org/2019/10/08/szamanskie-praktyki-w-watykanie-wyjasniamy-czym-byla-krytykowana-ceremonia/
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3646


« Odpowiedz #17 dnia: Października 08, 2019, 16:37:10 pm »

Och, przecież nie ma czego wyjaśniać - wszystko było w 100% katolickie, nikt nie ma żadnych wątpliwości.

W artykule napisano zresztą, że w centrum koła były "dwie postaci kobiece – symbolizujące płodną Matkę Ziemię". Jak wiadomo, kult Matki Ziemi jest całkowicie katolicki.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #18 dnia: Października 08, 2019, 20:45:28 pm »via - https://twitter.com/iktp_pl/status/1181640023705374720?s=20
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #19 dnia: Października 13, 2019, 16:20:44 pm »

Ks. T. Isakowicz-Zaleski o synodzie amazońskim - https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/isakowicz-zaleski/blogi/news-synod-amazonski-w-rzymie-czyli-kosciol-katolicki-na-wirazu,nId,3275974

Z wątku Sobór Watykański III

Już jeden papież zwołał sobór i nie dożył do jego zakończenia, a drugi poprowadził nie po myśli pierwszego. Historia lubi się powtarzać.

Nie pamiętam, który z Ojców Kościoła powiedział - "Zwoływanie soboru to jak wystawianie na pokusy Ducha Świętego" (nie cytuję dokładnie, ale to było w tym duchu). Któryś z Ojców - czyli jeszcze w okresie zwanym patrystycznym!
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #20 dnia: Października 13, 2019, 18:16:45 pm »

Po stokroć tak! Ci co sobie wycierają usta Trzecią Osobą Trójcy Przenajświętszej, zapominają, że istnieje też Dopust Boży.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #21 dnia: Października 13, 2019, 21:46:48 pm »

W relacjach o synodzie media nadmiernie wyolbrzymiły kwestię święceń kapłańskich – uważa peruwiański jezuita ks. Fernando Roca. Jego zdaniem bardziej chodzi tu o docenienie roli świeckich, oficjalne uznanie pełnionych przez nich posług, dzięki czemu ich działalność mogłaby się stać jeszcze bardziej skuteczna.

Synod: media wyolbrzymiają kwestię święceń

Tytułem przykładu wspomniał on, że w Peru zdaje egzamin posługa par małżeńskich. Na początku – opowiada ks. Roca – pracowaliśmy wyłącznie z katechistami. W pewnym momencie dołączyły do nich również ich żony i takie rozwiązanie okazało się o wiele bardziej skuteczne.

Mówiąc o trudnej posłudze wśród ludności tubylczej, podkreślił on, że Kościół musi zawsze mieć na względzie wszystkich mieszkańców Amazonii. A dziś realia są takie, że rdzenni mieszkańcy lasów stanowią zaledwie kilkuprocentową mniejszość. Posługę pośród tych ludzi dodatkowo utrudnia penetracja tych regionów przez przestępczość zorganizowaną.

“Działają tam nielegalne kopalnie, poszukiwacze złota, przede wszystkim w południowej Amazonii. Wszystko to związane jest z korupcją, z prostytucją, z wykorzystywaniem seksualnym dziewcząt i chłopców. Są to prawdziwe mafie. Kontrolują one regiony, w których rozwija się nielegalne wydobycie surowców, pociągające za sobą skażenie środowiska – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Roca. – Ale są też mafie leśne, które sprawują kontrolę nad odizolowanymi obszarami Amazonii, gdzie żyją pierwotne plemiona, które nie chciały utrzymywać kontaktu ze społeczeństwem, chciały po porostu zachować swój dotychczasowy styl życia, a teraz są atakowane przez mafię.”

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2019-10/synod-amazonia-swiecenia-katechisci-zony-mafia.html
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #22 dnia: Października 20, 2019, 15:07:59 pm »

Głos kard. Schönborna z Synodu amazońskiego:

Kard. Schönborn: zniesienie celibatu nie rozwiąże problemów Amazonii

Na Synodzie Biskupów o Amazonii za mało mówiono o życiu chrześcijańskim – uważa kard. Christoph Schönborn, który jako jeden z nielicznych biskupów europejskich został zaproszony przez Papieża do udziału w zgromadzeniu synodalnym. Jego zdaniem, skupiając się na zniesieniu celibatu, synod wpadł w pułapkę klerykalizmu. Zapewnienie obecności kapłanów, dzięki wyświęcaniu żonatych mężczyzn, jeszcze nie rozwiąże problemu Kościoła w Amazonii – uważa arcybiskup Wiednia.

Jego zdaniem przewaga wspólnot zielonoświątkowych w tym regionie wynika nie tylko z większej obecności pastorów, ale również z bardziej jednoznacznego i kerygmatycznego głoszenia Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela. Kard. Schönborn zastrzegł zarazem, że masowe odejścia katolików do wspólnot zielonoświątkowych nie są stratą nie do odrobienia. Zielonoświątkowcy w Amazonii wracają do Kościoła katolickiego, kiedy widzą w nim żywą pobożność ludową. To ich pociąga – mówi austriacki purpurat, przyznając zarazem, że tej pobożności ostatnio zabrakło również w Kościele katolickim.

Jego zdaniem z rozwagą trzeba natomiast podchodzić do postulatów większej inkulturacji. Chrześcijaństwo bowiem nie tylko ma się dostosowywać do miejscowej kultury, ale także musi ją przemieniać – mówi kard. Schönborn.

“Nie wolno zapominać o tym, co z wielką mocą podkreślał Jan Paweł II. Przypominał on, że wielcy misjonarze Ameryki Łacińskiej dokonali inkulturacji. Uczyli się języków, bardzo często to właśnie oni jako pierwsi zaczęli pisać w tych językach, zredagowali ich gramatykę, słowniki, spisywali miejscowe mity, ustną tradycję, historię tych ludów. Było to wspaniałe dzieło inkulturacji – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Schönborn. – Nigdy jednak nie wolno zapominać, że wiara chrześcijańska również jest kulturą. W inkulturacji jest więc ruch w dwu kierunkach. Z jednej strony jest poszukiwanie tego, co stanowi o istocie danego ludu, jego kamieni węgielnych w tradycji, zwyczajach, modlitwach. Ale nie wolno zapomnieć, że wiara chrześcijańska również przemienia kultury. Kiedy więc jest mowa o aspekcie magicznym kultury amazońskiej, o obecnym w nim lęku, przesądach, które często są czynnikiem dominującym w tych ludach, to w takiej sytuacji wiara chrześcijańska musi dokonać dogłębnej przemiany kultury. Wychodzi z tego nowy «stop», by tak powiedzieć, w którym wartości kultury łączą się z nowością wiary chrześcijańskiej. ”

https://ekai.pl/kard-schonborn-zniesienie-celibatu-nie-rozwiaze-problemow-amazonii/Poniżej serwis specjalny,  wszystko co do tej pory było i jest na ekai


Synod dla Amazonii - Serwis specjalny
(...)
https://ekai.pl/synod-dla-amazonii/
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2019, 15:18:36 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #23 dnia: Października 21, 2019, 13:45:26 pm »

Kontrowersyjne posągi Synodu Amazońskiego zabrane i wrzucone do Tybru (PEŁNE WIDEO)

W tym filmiku zatytułowanym „podróż Pachamamów” co najmniej dwie osoby wchodzą do kościoła  w pobliżu bazyliki św. Piotra w Rzymie (najwyraźniej we wczesnych godzinach porannych), usuwają kilka replik kontrowersyjnej rzeźby, zabierają ze sobą i wrzucają do Tybru.

Filmik do obejrzenia na stronie:

https://www.lifesitenews.com/news/breaking-controversial-amazon-synod-statue-siezed-and-thrown-into-the-tiber-river-full-video
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #24 dnia: Października 22, 2019, 21:05:01 pm »

Oświadczenie „złodziei” amazońskich figurek

„Nie zamierzamy już więcej milczeć! Zaczynamy działać teraz! Kochamy ludzkość i dlatego nie możemy znieść, że nie pozwala się na chrzczenie ludzi z pewnych regionów i odmawia im przez to dostępu do Nieba (…) Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat” – brzmi oświadczenie osób, które wyrzuciły amazońskie podobizny nagich ciężarnych kobiet do Tybru. Znaczenie użytych podczas ceremonii otwarcia synodu figurek od samego początku budziło wielkie kontrowersje.

„Zrobiliśmy to z jednej przyczyny: nasz Pan i Zbawiciel Jezus Chrystus, Jego Błogosławiona Matka i wszyscy naśladujący Chrystusa są atakowani przez członków naszego Kościoła. Nie zgadzamy się na to! Nie zamierzamy już więcej milczeć! Zaczynamy działać teraz! Kochamy ludzkość i dlatego nie możemy znieść, że nie pozwala się na chrzczenie ludzi z pewnych regionów i odmawia im przez to dostępu do Nieba. Naszym obowiązkiem jest podążanie za Bożymi przykazaniami, na wzór Matki Bożej. Nie ma innej drogi do zbawienia. Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat!” – brzmi oświadczenie, do którego dotarł amerykański portal Church Militant.

W poniedziałek (21.10.2019) kilka osób w godzinach porannych weszło do kościoła Santa Maria Transpontina, zabrało umieszczone tam figurki i wrzuciło je w odmęty Tybru. Inicjatorzy akcji nie mieli wątpliwości, że były to pogańskie podobizny Pachamamy – amazońskiego bóstwa utożsamianego z Matką Ziemią.

Między innymi tym podobiznom (oraz młodemu drzewku) grupa Indian wraz z misjonarzami składała głęboki pokłon podczas ceremonii otwarcia synodu amazońskiego odbywającego się w ogrodach watykańskich. Podczas uroczystości obecny był Franciszek wraz ze współpracownikami.

Głos w sprawie zabrał prefekt dykasterii ds. komunikacji Paolo Ruffini. Jego zdaniem była to zwyczajna kradzież. – Figurki reprezentują Matkę Ziemię, płodność, życie (…) to gest w mojej opinii będący w sprzeczności z duchem dialogu. To kradzież niewymagająca dalszego komentarza – podkreślił.

Do komentarza prefekta odniósł się Michael Voris, redaktor naczelny Church Militant: „To tylko pokazuje, jak oderwany od rzeczywistości jest obecny pontyfikat. Słowa Ruffiniego pokazują, że oni nie rozumieją, o co chodzi (…) Matka Ziemia to bóstwo w pogańskiej kulturze. To spersonifikowana istota boska; Wicca czci Matkę Ziemię, nazywaną przez new age’owskich hippisów Gają. To nie jest jakaś nic nieznacząca statuetka, ona reprezentuje odmienny i całkowicie przeciwny Kościołowi światopogląd. To ohydne, że w ogóle się tam znalazła”.

... i jeszcze raz filmik „podróż Pachamamów”:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=CngoabjurIo

https://www.pch24.pl/christus-vincit--christus-regnat--christus-imperat---oswiadczenie-zlodziei-amazonskich-figurek,71617,i.html

Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3646


« Odpowiedz #25 dnia: Października 28, 2019, 20:30:16 pm »

Komentarz ks. Davida Palmera (konwertyty z anglikanizmu), na zakończenie synodu:Tłum: Po raz pierwszy od mojego nawrócenia na wiarę katolicką  myślę, że gdybym był anglikaninem teraz,
nie zawracałbym sobie głowy konwersją. Nie zrozumcie mnie źle, nigdy nie wrócę do anglikanizmu...
Ale nie myślę, że będąc anglikaninem dzisiaj widziałbym jakiś powód zostania katolikiem.

W chwili obecnej kościół katolicki oferuje to, co anglikanie promowali 20 lat temu... Wkrótce przed tym, jak
zaczął się ich rozpad... To jest żenujące...

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #26 dnia: Października 28, 2019, 21:04:37 pm »

Mocne i konkretne słowa tego konwertyty z anglikanizmu.

Cytuję słowa jakie  przypomniał o. Dariusz Kowalczyk:

"W kontekście zakończonego Synodu na temat Amazonii, warto przypomnieć, co powiedział Jan Paweł II zwracając się 5 II 1985 r. do tubylców amazońskich: „Przybyłem do was, aby przypomnieć wam nauczanie Jezusa, naszego Pana i Zbawiciela, Syna Bożego. […] Nie uważajcie za stratę porzucenia tego, co oddaliłoby was od nauczania Chrystusa […]. Dlatego nie należy widzieć obrazy w ewangelizacji, która z szacunkiem zaprasza do porzucenia fałszywych koncepcji Boga”. Do misjonarzy zaś JPII powiedział, by byli najpierw głosicielami Chrystusa, a potem antropologami, lingwistami, socjologami."


Poniżej relacja osoby, które poleciała do Rzymu wraz z ekipą TVP i dość chaotyczną wizją Synodu wierzyłam, że zobaczę sama na czym ten Synod naprawdę polega i porównam synod prawdziwy i synod medialny. I nie zawiodłam się.

Na ulicach Watykanu rozmawiałam z misjonarzami, amazońskimi tubylcami i dziennikarzami, słuchałam Papieża i ojców synodalnych. Oto co znalazłam.


Nie jesteśmy pępkiem świata
(...)
https://stacja7.pl/felietony/nie-jestesmy-pepkiem-swiata/
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #27 dnia: Października 28, 2019, 21:22:06 pm »

Przepraszam, to Pani tam była  w tym Watykanie, rozmawiała i słuchała a na końcu znalazła szczęśliwie ten link?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #28 dnia: Października 28, 2019, 21:47:44 pm »

Przepraszam, to Pani tam była  w tym Watykanie, rozmawiała i słuchała a na końcu znalazła szczęśliwie ten link?

Ja się nie gniewam, proszę otworzyć ten link i się Pan dowie kto był.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #29 dnia: Października 29, 2019, 00:41:19 am »

Sandro Magister o synodzie zgola inaczej, publikuje list jaki otrzymal. Jest wrsja ang. hiszp. Etc.

http://magister.blogautore.espresso.repubblica.it/2019/10/22/credere-di-guadagnare-cosi-lamazzonia-per-perdere-il-resto-del-mondo-il-sinodo-visto-da-mindanao/?refresh_ce
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Amazonia przed synodem i Posynodalna adhortacja o Amazonii « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!