Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:08:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Słowo na niedzielę
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj
Autor Wątek: Słowo na niedzielę  (Przeczytany 9607 razy)
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 23, 2020, 08:57:33 am »

Ja prosze pana, przymiotnik koscielny, stosuje w odniesieniu wylacznie wobec Kosciola katolickiego, bo innych Kosciolow nie ma, choc rozumujac z panskiej wypowiedzi, moze byc inaczej. To blad logiczny. Pan nam tutaj chce zaproponowac mosonska wersje, jakoby istniala jakas mnogosc w tym zakresie. Nie moze istniec, bo Pan Jezus jest jeden, to i Kosciol moze byc tylko jeden. W/g wspomnianego Andrzejewskiego, gdyby te organizacje byly amerykanskim stanem, to stawialoby je na 43 miejscu wsrod 50-ciu stanow USA. Pisze pan, ze sumy te, to marnosc w skali mnogosci struktur w USA. No wlasnie o to chodzi, srodki te sa tak skromne, ze wystarczaja wylacznie na funkcjonowanie struktury biurokratycznej, na cel statutowy juz nie wystarcza. Pytanie sie pojawia, na co komu do czego taka struktura, ktora potrzebna jest tylko sama sobie? No po to, aby robila to, co hojny darczynca sobie zyczy.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 23, 2020, 16:54:36 pm »

bo innych Kosciolow nie ma


Kościół, to ludzie (zorganizowani, pod pewna hierarchią), a kościół to budynek. Owszem Kościół katolicki jest tylko jeden, ale po za nim są inne kościoły "prawdziwe", to znaczy odłączone, w których zachodzi prawdziwa konsekracja, oraz niestety inne które pozakładali różni ludzie nazywając je kościołami, bo te organizacje tworzą ludzie tz. plebs.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 23, 2020, 17:15:22 pm »

bo innych Kosciolow nie ma


Kościół, to ludzie (zorganizowani, pod pewna hierarchią), a kościół to budynek. Owszem Kościół katolicki jest tylko jeden, ale po za nim są inne kościoły "prawdziwe", to znaczy odłączone, w których zachodzi prawdziwa konsekracja, oraz niestety inne które pozakładali różni ludzie nazywając je kościołami, bo te organizacje tworzą ludzie tz. plebs.
Myli się pan, zasadniczo. Mam nadzieje, że w dobrej wierze. Nazwanie mianem "koscioła" róznych heretyckich czy schizmatyckich przybytków jest świadomym zabiegiem semantycznym mającym na cele wprowadzenie w błąd jakoby wszystko było ok i jak trzeba. W języku mówionym nie masz pan małej czy dużej litery ani cudzysłowu, choc niektórzy robią różne durnowate gesty(co mnie irytuje niezmiernie. W czasach gdy ludzie mieli jeszcze swój rozum a nie cudzy, rzeczy nazywano po imieniu i stąd mieliśmy; kirche albo zbór, bożnice, cerkiew, kirkut i ludziska wiedzieli z kim i czym maja do czynienia.
Zapisane
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 23, 2020, 23:21:17 pm »

Tak. Mam na myśli kościół jako zbiór ludzi (plebs, wiernych) zhierarchizowanych, jak pewna organizacja ludzi która go tworzy. Bo każda instytucja świecka, czy duchowa musi być jakoś zhierarchizowana i złożona z ludzi. Czy lutry, czy Prawosławni, Katolicy, Mormoni," świetlikowe jehowi" są pewna organizacja posiadającą określone struktury, hierarchię, chociaż jak bym tych ostaniach nazwał "Kościołem" to by się na mnie obrazili.
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
Angelus Silesius
aktywista
*****
Wiadomości: 585


I'm gonna make him an offer he can't refuse

« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 24, 2020, 07:36:16 am »

Myli się pan, zasadniczo. Mam nadzieje, że w dobrej wierze. Nazwanie mianem "koscioła" róznych heretyckich czy schizmatyckich przybytków jest świadomym zabiegiem semantycznym mającym na cele wprowadzenie w błąd jakoby wszystko było ok i jak trzeba. W języku mówionym nie masz pan małej czy dużej litery ani cudzysłowu, choc niektórzy robią różne durnowate gesty(co mnie irytuje niezmiernie. W czasach gdy ludzie mieli jeszcze swój rozum a nie cudzy, rzeczy nazywano po imieniu i stąd mieliśmy; kirche albo zbór, bożnice, cerkiew, kirkut i ludziska wiedzieli z kim i czym maja do czynienia.

Idąc dalej tym truopem, kolejnym etapem postępu Postępu będzie nowotwór słowny: "kościół Mahometa" ???
Zapisane
"Religijny liberalizm pozbawia nas męczenników i misjonarzy, pozostawiając jedynie osoby kupczące religią, którym wtórują kobzy głoszące pokój w słowach, a nie w czynach!" abp Marcel François Lefebvre
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 24, 2020, 08:01:38 am »

No tak, panie mac, każda organizacja jest zhierarchizowana, mniej lub bardziej formalnie, inaczej nie jest organizacją tylko amorficznym zbiorem luznych elementów. Nie jest to jednak powód aby taką organizacje nazywać od razu kościołem. To juz w języku nie ma innych rzeczowników, że koniecznie kosciół trzeba stosować? To chyba nie przypadek, że taki nacisk kładzie się akurat na takie zastosowanie znaku językowego, który historycznie nieomylnie łączy się z Kosciołem katolickim, a nie jakąs inną organizacją. Tutaj nie ma co udawać naiwnego, tylko jasno stwierdzić, że jest to świadome matactwo i łgarstwo, a nie żadna wykładnia z zakresu teorii zarządzania. Takie przesuwanie znaczeń, to stary chwyt, mojemu pokoleniu znany doskonale z pierwszej komuny ale widze młodsi łykają te brednie jak pelikany.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Słowo na niedzielę « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!