Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:29:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10

 71 
 dnia: Marca 19, 2024, 21:18:55 pm 
Zaczęty przez porys - Ostatnia wiadomość wysłana przez porys
Dzisiaj ost. msza w kaplicy FSSPX w Chorzowie. Od przyszłej niedzieli Msze w nowej lokalizacji Katowice -Podlesie ul. [/size]Uniczowska 13.[/color]

 72 
 dnia: Marca 19, 2024, 17:48:07 pm 
Zaczęty przez dxcv - Ostatnia wiadomość wysłana przez szkielet
Małe Triduum
Wielki Poniedziałek Msza św. o godzinie 19:oo
Wielka Środa Msza św. o godz. 19:oo

 73 
 dnia: Marca 19, 2024, 16:00:00 pm 
Zaczęty przez Fideliss - Ostatnia wiadomość wysłana przez Baltazar


Tajemniczy tunel pod kościołem w Dębince. Legendy okazały się prawdą

Cytuj
Miejskie historyjki okazały się prawdą. Mieszkańcy gminy Trzbiel od lat przekazywali sobie opowieści, jakoby pod obecną zakrystią kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince miał znajdować się tajemniczy obiekt. Ostatnie badania georadarowe potwierdziły te przypuszczenia.

Jak informuje "Gazeta Lubuska", z inicjatywy dr Anny Polak zdecydowano się na zweryfikowanie opowieści mieszkańców o tajemnicy ukrytej pod obecnej zakrystii dębineckiej świątyni. Przeprowadzono prace georadarowe, które przyniosły zaskakujące wyniki.

Potwierdzono, że pod posadzką faktycznie istnieje tunel. Aby bliżej zbadać to, na co natrafiono i dokąd prowadzi ten otwór, konieczne będą dalsze badania. W związku z tym badacze mają zamiar wystąpić o zgodę do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na zdjęcie posadzki. Prace będą nadzorowane przez zespół doświadczonych archeologów.

W Hrubieszowie również podziemia kryją tajemnice

Pół roku temu podobnego odkrycia dokonano w Hrubieszowie w województwie lubelskim. W maju na ulicy Narutowicza w centrum miasta zapadł się fragment asfaltu. Dziura miała dwa i pół metra głębokości. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Jak się okazało, pod miastem istnieje system tuneli.

- Pod centrum miasta, czyli wzgórzem staromiejskim - które jest wyspą i do którego prowadzą mosty na rzece Huczwie - rozciąga się system tuneli. Mieszkańcy opowiadają sobie o nich z pokolenia na pokolenia. Choć niektórzy traktują to tylko jako legendy, to istnienie hrubieszowskich podziemi jest faktem – wyjaśniał w rozmowie z TVN24 regionalista Łukasz Krawczyk, wiceprezes Stowarzyszenia "Podziemny Hrubieszów".

Źródło: Gazeta Lubuska, TVN24

https://wiadomosci.wp.pl/tajemniczy-tunel-pod-kosciolem-w-debince-legendy-okazaly-sie-prawda-7007584167545728a

 74 
 dnia: Marca 18, 2024, 20:17:59 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
Iak widzimy stąd  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99te_Cesarstwo_Rzymskie

"W znaczeniu historycznym, określenie „Święte Cesarstwo Rzymskie” oznaczać miało instytucjonalną oraz ideową ciągłość pomiędzy chrześcijańskim cesarstwem rzymskim schyłkowej starożytności a godnością cesarską udzieloną przez papieża: (...)"

y stąd  (nagłówek "Habsburgowie")  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cesarz_rzymski_(%C5%9Awi%C4%99te_Cesarstwo_Rzymskie)

"Papież Juliusz II zezwolił Maksymilianowi I tytułować się cesarzem bez koronacji papieskiej, (...)"

błędnym iest dalszy ciąg zdania

"(...)  od tamtej pory uznano, że nie koronacja przez papieża, a wybór przez elektorów Rzeszy daje prawo do tytułowania się cesarzem rzymskim (przyjęto tytuł Electus Romanorum Imperator, „wybrany cesarz rzymski”). Jeśli elekcja odbyła się za życia panującego cesarza (vivente imperatore), elekt przyjmował tytuł króla Rzymian (Niemiec). Tytuł cesarski przejmował wówczas automatycznie po śmierci poprzednika."

y poniższe zdania stąd (nagłówek "Wybrany cesarz rzymski")  https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_I_Habsburg

"W 1508 r. przebywając w Trydencie, opodal austriacko-weneckiej granicy, Maksymilian przyjął tytuł „wybranego cesarza rzymskiego” (niem. Von Gottes Gnaden Erwählter Römisches Kaiser, łac. Dei gratia romanorum imperator electus semper augustus). W sferze symboliczno-ideowej oznaczało to, że odtąd wybrany przez elektorów Rzeszy król niemiecki automatycznie staje się cesarzem i nie musi nawet koronować się w Rzymie. Akt ten zakończył długą historię przeciwdziałania papieskim pretensjom do dysponowania godnością cesarza rzymskiego. Wpisuje się w proces identyfikowania instytucji Świętego Cesarstwa z narodem i państwem niemieckim."

To cesarstwo po Cesarzu Karolu V, który abdykował iuż nie było Święte gdyż godność cesarska nie była udzielona przez Papieża. Proszę zauważyć, że to miało mieysce po wybuchu rewolucyi protestanckiey w 1517 r. na ziemiach Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

 75 
 dnia: Marca 18, 2024, 20:17:44 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
Pan naprawdę uważa że fryzura zrodziła dżumę?

Między innymi brak nakrycia głowy przez niewiasty, iak widać pod koniec XIII y na początku XIV w. iest przyczyną epidemii dżumy. To też czas bezbożnych działań króla Francyi Filipa IV Pięknego przeciwko Kościołowi Katolickiemu, w tym Papieżowi (dyabolicznych wręcz)


https://pl.wikipedia.org/wiki/Filip_IV_Pi%C4%99kny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonifacy_VIII


https://pl.wikipedia.org/wiki/Stany_Generalne_(Francja)

"Historia Stanów Generalnych sięga 1302 roku, kiedy zostały zwołane dla rozstrzygnięcia sporu między Filipem Pięknym i papieżem Bonifacym VIII. Dotyczył on przede wszystkim podatków, jakie nałożył na duchowieństwo Filip IV. Papież wysyłał wówczas bullę do Filipa, w której starał się go odwieść od tej decyzji. Bulla zaczyna się słowami „Słuchaj, synu”[1][2].
1302 – król Francji Filip IV zwołał trzy stany generalne Francji, które poparły odrzucenie bulli papieskiej i zwołały wielką radę do wysłuchania oskarżeń przeciw papieżowi. Silna pozycja króla pozwoliła mu na wysłanie do papieża ludzi, którzy go spoliczkowali[2][3].
1308 – Filip IV zwołał Stany Generalne, oczekując poparcia w sprawie likwidacji zakonu templariuszy. Władca, mający problemy finansowe, zamierzał przejąć dobra zakonne. Oskarżył templariuszy o herezję, bezczeszczenie relikwii, czary i homoseksualizm. Stany Generalne poparły projekt likwidacji zakonu. Mistrzowie zakonni na torturach przyznali się do fałszywych oskarżeń i zostali spaleni na stosie."

Dziś (18 marca) rocznica spalenia na stosie Wielkiego Mistrza Jakóba de Molay'a.

Karą dla Francyi była woyna stuletnia y kara Boża na potomkach króla Francyi Filipa IV Pięknego (to nie była klątwa, król był chciwy maiątku duchowieństwa)  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/02/czy-nad-francuskimi-krolami-wisiala-krwawa-klatwa/

Nie tylko król Filip IV Piękny, , ale y Papież Klemens V, który rozwiązał Zakon Templariuszy [1] y zgodził się na ich proces szybko zmarł  (co mogło być nieroztropne iak napomnienie Ś. Piotra przez Ś. Pawła Apostoła, tam nie było herezyi) (nagłówek "Upadek zakonu") https://pl.wikipedia.org/wiki/Templariusze

Karą była Niewola Awiniońska 1309 r. - 1377 r. zwana Niewolą Babilońską Papiestwa. Niewola Babilońska była skutkiem grzechów Izraelitów. Ważnymi postaciami w teyże Niewoli były Ś. Brygida Wdowa y Ś. Katarzyna ze Sieny. Ta ostatnia podobno przekonywała Papieża, że iego rezydowanie w Awinonie to skutek działania dyabła (z dopustu Bożego - móy przypis).

Karą był też Wielki Głód (ciekawe, że w roku następnym po spaleniu na stosie Templariuszy) y powstanie Imperium Osmańskiego  https://kopalniawiedzy.pl/Wielki-glod-Europa-deszcz-opady,31192  y  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/03/30/najwiekszy-zabojca-w-historii-jego-ofiara-padly-setki-milionow-ludzi/

Księga Powtórzonego Prawa [5:9] y komentarz X. Menochiusza.

Iak widać dżuma nie wzięła się ot tak, z niczego.

Tak iak Rewolucya Francuska - udział Francyi w woynie trzydziestoletniey przeciwko Kościołowi Katolickiemu, zgorszenie niemoralnością dawaną przez króla Ludwika XV, likwidacya Zakonu Jezuitów we Francyi przez króla Ludwika XV, problemy finansowe - finansowanie przez Francyę woyny po stronie rewolucyonistów amerykańskich za czasów Ludwika XVI, rozrzutne życie dworu francuskiego, czego obrazem była zgilotynowana królowa Francyi Maria Antonina Księga Powtórzonego Prawa [5:9] y komentarz X. Menochiusza - patrz matka, cesarzowa Maria Teresa. Obecnie to może Ukraińcy, ieśli można tak o nich powiedzieć za Wołyń y może powstania kozackie w wiekach wcześnieyszych  https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstania_kozackie

[1] (zawieszenie tylko, a nie likwidacya "(...) papież Klemens V na Soborze w Vienne zawiesił zakon bullą „Vox in exscelso” wydaną 3 kwietnia 1312, równocześnie uniewinniając go od zarzutów o herezję.", o którym mowa tu  (nagłówek "Upadek zakonu")  https://pl.wikipedia.org/wiki/Templariusze iest kłamstwem prawdopodobnie masonerii, aby uzasadnić założenie przez nią pseudo-Templariuszy, gdyż iak czytamy w nagłówku "Templariusze a masoneria"  "Niektóre z organizacji wolnomularskich uważają się za spadkobierców tradycji zakonu templariuszy. Część lóż masońskich przyjęła nazwę „Rycerzy Świątyni”, niektóre posługują się też flagami templariuszy, a podczas spotkań przebierają się za templariuszy[8].", a Bulla "Vox in excelso" Papieża Klemensa V z 22 marca 1312 r. oficyalnie rozwiązała Zakon

https://pl.frwiki.wiki/wiki/Vox_in_excelso

"Biorąc również pod uwagę, że Kościół rzymski czasami odrzucał inne znamienite nakazy dotyczące faktów znacznie mniejszych niż te wymienione powyżej, nawet bez obwiniania braci: nie bez zgorzknienia i smutku serca, nie na mocy wyroku sądowego, ale z powodu przepis lub zarządzenie apostolskie, wyżej wymieniony porządek Świątyni i jej konstytucja, jej habit i jej nazwa na mocy dekretu nieodwołalnego i ważnego na zawsze, i poddajemy go wieczystemu zakazowi za zgodą Świętego Soboru, formalnie zabraniając nikomu pozwalania sobie na w przyszłości, aby wstąpić do wspomnianego zakonu, otrzymać lub założyć habit lub działać jako Templariusz. Każdy, kto to przekroczy, będzie podlegał karze ekskomuniki ipso facto .".

Gdyby Papież zawiesił Zakon to by to napisał w Bulli, a nie pisał na marginesie (to zaprzeczenie samemu sobie) iak twierdzi komentarz Arkadiusza Bednarczyka z  http://www.historycy.org/bez_grafik/index.php/%26quot;mailto:historycy@historycy.org%26quot;%3Ehistorycy@historycy.org%3C/t30457.html )


 76 
 dnia: Marca 18, 2024, 20:16:02 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
[1] tłumaczenia:
z łacińskiego - proszę rozwinąć pasek "Zobacz komputerowo wygenerowane tłumaczenia" y tam iest "gromadzić, zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-%C5%82aci%C5%84sko-polski/adunare

"aduno" - "zbieram"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-%C5%82aci%C5%84sko-polski/aduno

Z ięzyka łacińskiego wywodzą się ięzyki romańskie (poniższe)  https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_roma%C5%84skie

z hiszpańskiego "zgromadzić" https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-hiszpa%C5%84sko-polski/adunare

z portugalskiego "zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-portugalsko-polski/adunare

z włoskiego "gromadzić, zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-w%C5%82osko-polski/adunare

z rumuńskiego "zgromadzenie"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-rumu%C5%84sko-polski/adunare   

Rozbawił mnie Pan Mistrz. Problem teologiczny rozstrzygamy komputerowym tłumaczeniem z łaciny? Serio?;D

Niechże Pan sobie kupi porządny słownik i tam sprawdzi.  O "aduno" dyskutowaliśmy już kiedyś tutaj.
Problem jest taki, że w łacinie klasycznej było to słowo rzadkie, i w zasadzie tylko u Justyniana się pojawia w znaczeniu  "colligere, in unum cogere". Ale potem w łacinie kościelnej zaczęto używać także z znaczeniu bardziej abstrakcyjnym (jednoczyć duchowo, niekoniecznie w jednym miejscu). Słowniki tak podają:

aduno - zjednoczyć, połączyć, zgromadzić (Słownik kościelny łacińsko-polski, ks. A Jougan, 1958)
aduno  - to make one, to unite (in Just. several times, elsewhere rare, except in the Chr. fathers) (Latin dictionary,  Lewis & Short,1879)
aduno - unite, gather together (L. Stelten, Dictionary of Ecclesiastical Latin, 1995)
adunare -Colligere, in unum cogere (Du Cange et al., Glossarium mediæ et infimæ latinitatis. 1883).

Przy okazji: Lewi& Short jest tu https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0059%3Aentry%3Daduno
Du Cange tu: http://ducange.enc.sorbonne.fr/adunatio?clear=1

Zawsze lepiej tam sprawdzić niż w jakimś glosbe.com, gdzie każdy "internauta" i jego pies może wstawić co mu się żywnie podoba.

Ale tu nie ma problemu teologicznego, nie ma co do rozstrzygania - użycie słowa "iednoczyć" to herezya.

Iak widać komputerowo wygenerowane tłumaczenia wystarczą, są dobre, prawdziwe.

Iuż tyle razy pisałem o fałszerstwach w XIX w. y na początku XX w., że to iuż nudne, pan przytacza pseudo-słowniki, mówi, że są porządne y karze z nich korzystać.

Proszę się strzedz pana Regiomontanus iak ognia (iuż dość pokazał na co go stać), nie patrzeć wogóle na iego komentarze, nawet niewiecie kiedy y w czym was może zwieść, ktemu iest zuchwały. Ia iuż nie będę ani patrzył co on mi pisze y ogólnie co pisze na forum List do Tytusa [3:10-11] y komentarz X. Wujka y X. Menochiusza.

 77 
 dnia: Marca 18, 2024, 16:00:10 pm 
Zaczęty przez Andrzej75 - Ostatnia wiadomość wysłana przez Baltazar
Papież Franciszek pogratulował Putinowi zwycięstwa w wyborach, twierdzą rosyjskie media państwowe.

https://uk.news.yahoo.com/pope-francis-congratulated-putin-election-132251846.html

 78 
 dnia: Marca 18, 2024, 15:23:24 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Regiomontanus
[1] tłumaczenia:
z łacińskiego - proszę rozwinąć pasek "Zobacz komputerowo wygenerowane tłumaczenia" y tam iest "gromadzić, zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-%C5%82aci%C5%84sko-polski/adunare

"aduno" - "zbieram"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-%C5%82aci%C5%84sko-polski/aduno

Z ięzyka łacińskiego wywodzą się ięzyki romańskie (poniższe)  https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_roma%C5%84skie

z hiszpańskiego "zgromadzić" https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-hiszpa%C5%84sko-polski/adunare

z portugalskiego "zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-portugalsko-polski/adunare

z włoskiego "gromadzić, zbierać"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-w%C5%82osko-polski/adunare

z rumuńskiego "zgromadzenie"  https://pl.glosbe.com/s%C5%82ownik-rumu%C5%84sko-polski/adunare   

Rozbawił mnie Pan Mistrz. Problem teologiczny rozstrzygamy komputerowym tłumaczeniem z łaciny? Serio?;D

Niechże Pan sobie kupi porządny słownik i tam sprawdzi.  O "aduno" dyskutowaliśmy już kiedyś tutaj.
Problem jest taki, że w łacinie klasycznej było to słowo rzadkie, i w zasadzie tylko u Justyniana się pojawia w znaczeniu  "colligere, in unum cogere". Ale potem w łacinie kościelnej zaczęto używać także z znaczeniu bardziej abstrakcyjnym (jednoczyć duchowo, niekoniecznie w jednym miejscu). Słowniki tak podają:

aduno - zjednoczyć, połączyć, zgromadzić (Słownik kościelny łacińsko-polski, ks. A Jougan, 1958)
aduno  - to make one, to unite (in Just. several times, elsewhere rare, except in the Chr. fathers) (Latin dictionary,  Lewis & Short,1879)
aduno - unite, gather together (L. Stelten, Dictionary of Ecclesiastical Latin, 1995)
adunare -Colligere, in unum cogere (Du Cange et al., Glossarium mediæ et infimæ latinitatis. 1883).

Przy okazji: Lewi& Short jest tu https://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0059%3Aentry%3Daduno
Du Cange tu: http://ducange.enc.sorbonne.fr/adunatio?clear=1

Zawsze lepiej tam sprawdzić niż w jakimś glosbe.com, gdzie każdy "internauta" i jego pies może wstawić co mu się żywnie podoba.

 79 
 dnia: Marca 18, 2024, 14:25:47 pm 
Zaczęty przez Kefasz - Ostatnia wiadomość wysłana przez Filip S
Cytuj
Hiszpańska gazeta "El País" podała, że obecność żołnierzy z państw NATO na Ukrainie nie jest niczym nowym. Wcześniej o tym, że żołnierze NATO są na Ukrainie, mówił szef MSZ Radosław Sikorski (PO). W publikacji zastrzeżono, że żołnierze NATO nie brali i nie biorą udziału w walkach.
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art40011761-zolnierze-nato-sa-juz-na-ukrainie-hiszpanski-dziennik-potwierdza-slowa-sikorskiego

 80 
 dnia: Marca 18, 2024, 08:57:05 am 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
Ludzie niewiedzą przeto piszę.

Komentarz X. Wujka do Jan [1:63]

"(...) A iż takież Chrześcijanie dziatkom swoim maią dawać imiona nie pogańskie, ale świętych ludzi: aby żywota y cnót ich naśladowali. Iako święte Concylium Trydeńskie napomina. (...)."

Kościół Katolicki nie iest pewien czyli Błogosławieni są w Niebie (z tego powodu nazywani są Błogosławionymi, a nie Świętymi
https://www.ultramontes.pl/Nieomylnosc_kanonizacji.htm ), dla tego Kościół w akcie beatyfikacyi zezwala na publiczny kult takiey osoby y to tylko w skali lokalney np. diecezyi lub ograniczoney do pewney grupy wiernych, np. zakonu.

Iak widać, nie nakazuie na kult publiczny w całym Kościele (nie ograniczony do np. diecezyi abo zakonu) iak to iest w przypadku Świętych, tedy nakazuie nadawać dziatkom imiona Świętych, a ieśli to niemożliwe to drugim imieniem musi być imię Świętego, Świętey (nie Błogosławionego, Błogosławioney) Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 r. Kanon 761 (punkt 604, na pasku 514)  https://archive.org/details/newcanonlaw00woywuoft/page/156/mode/2up?view=theater


Przeto takie imiona Błogosławionych iak np. Czesław, Bronisława, Diana, Kinga, Ewa, etc. nie mogą być nadawane na Chrzcie Świętym.


Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!