Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:13:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10

 51 
 dnia: Kwietnia 12, 2024, 15:14:44 pm 
Zaczęty przez miki - Ostatnia wiadomość wysłana przez Regiomontanus
Taka ciekawostka co do Wielkanocy: linia podziału przebiega często wg lini katolicko/protestanckiej. Protestanci preferują wolny dzień w Wielki Piątek, a katolicy w Poniedziałek Wielkanocny.  U Anglosasów  np.jest tak: W Wielkiej Brytanii mają święto w Wielki Piątek, podobnie w Australii i Nowej Zelandii. W Kanadzie również, ale z wyjątkiem Quebec. W Quebec, który niegdyś był katolicki,  mają wolne w poniedziałek zamiast piątku. Amerykanie natomiast   wiadomo:  nie mają święta ani w piątek, ani w poniedziałek. One zresztą mają swiąt co kot napłakał.

Ale mnie się podoba tak jak jest  w Meksyku. Tam celebrują z wielkim hukiem od Niedzieli Palmowej aż do Wielkanocy , a szkoły i uczelnie to mają wolne jeszcze nawet tydzień po Wielkanocy. Tam się czuje, ze są święta.  :)

 52 
 dnia: Kwietnia 12, 2024, 12:05:48 pm 
Zaczęty przez miki - Ostatnia wiadomość wysłana przez Andrzej75
mamy coś takiego jak "drugi dzień Świąt". Mamy 26 grudnia, Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, które są obchodzone stosunkowo uroczyście. Mamy także wspomnienie Matki Kościoła, które nie jest obchodzone praktycznie w ogóle, chociaż u mnie na rodzinnej wsi w tym dniu ludzie świętują o tyle, że nie koszą trawników, nie pracują w polu, raczej nie wykonują innych drobnych prac.
Skąd się wzięły te "drugie dni"? Czemu tylko drugie?
No bo to były dawniej święta nakazane, kiedy proboszcz był obowiązany odprawić Mszę za parafian, a parafianie mieli obowiązek (pod grzechem ciężkim) uczestniczyć tego dnia we Mszy. I dlatego to były dni wolne od pracy.
Wg obecnego stanu prawno-kanonicznego te dni nie są świętami nakazanymi, więc w gruncie rzeczy nie byłoby czymś złym, gdyby przestały być dniami wolnymi, a za to dniami wolnymi stało się Wniebowstąpienie albo Niepokalane Poczęcie.
Ale tak się raczej nie stanie, bo odpowiedni moment na to był 20 lat temu, kiedy „porządkowano” w Polsce święta nakazane, i wtedy właśnie Wniebowstąpienie przeniesiono na niedzielę, a Niepokalane Poczęcie przestało być de praecepto. A rzeczywiście można było kosztem „drugich dni świąt” utrzymać Wniebowstąpienie w normalnej dacie (czwartkowej) i pozostawić jako święto nakazane Niepokalane Poczęcie (albo Piotra i Pawła).

 53 
 dnia: Kwietnia 12, 2024, 11:07:21 am 
Zaczęty przez miki - Ostatnia wiadomość wysłana przez _Michał_
Po co? Co by dłużej poświętować -- rodzinnie i liturgicznie (choć już bez obowiązku).

Matki Kościoła nie ma starym kalendarzu, w którym to -- jeśli chodzi o oktawę Zielonych Świąt -- maryjna jest bodajże środa, ze względu na kościół stacyjny w Rzymie.

Św. Szczepan to uroczystość zapewne starsza od Bożego Narodzenia. Świętych z oktawy gwiazdkowej określa się jako towarzyszy Dzieciątka: Szczepan -- męczennik w duchu i w uczynku, Jan -- męczennik w duchu, Młodziankowie -- męczennicy w uczynku.

 54 
 dnia: Kwietnia 12, 2024, 09:45:00 am 
Zaczęty przez miki - Ostatnia wiadomość wysłana przez miki
Szanowni,

mamy coś takiego jak "drugi dzień Świąt". Mamy 26 grudnia, Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, które są obchodzone stosunkowo uroczyście. Mamy także wspomnienie Matki Kościoła, które nie jest obchodzone praktycznie w ogóle, chociaż u mnie na rodzinnej wsi w tym dniu ludzie świętują o tyle, że nie koszą trawników, nie pracują w polu, raczej nie wykonują innych drobnych prac.

Skąd się wzięły te "drugie dni"? Czemu tylko drugie? Liturgicznie Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy niczym się nie różni od Wtorku w Oktawie Wielkanocy i Piątku w Oktawie Wielkanocy. Liturgicznie Święto św. Szczepana niczym się nie różni od Święta św. Jana Apostoła. Dlaczego akurat 26 grudnia i w Poniedziałek Wielkanocny jest tłum w kościele, a już w Matki Kościoła nie? Ja wiem, że to są dni wolne od pracy ustawowo, ale to chyba jest wtórne względem poziomu obchodu - tego, że co do zasady ludzie chcą iść w te dni na Mszę Świętą.

Czy wolne w drugie dni należałoby zlikwidować? A za to może ustanowić dni wolne w jakieś uroczystości, np. Wniebowstąpienie, Niepokalane Poczęcie, czy Wielki Piątek?

I wreszcie - skąd wziął się 26 grudnia święty Szczepan? Czy nie logiczniej byłoby np. wspominać Świętą Rodzinę?

 55 
 dnia: Kwietnia 12, 2024, 07:06:05 am 
Zaczęty przez Kefasz - Ostatnia wiadomość wysłana przez _Michał_
Zgoda. Ale czy mógłby Pan przedstawić wizję alternatywną?

 56 
 dnia: Kwietnia 11, 2024, 14:23:29 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
Dziś (11 kwietnia) przypada Święto Ś. Leona I Wielkiego, Papieża, Wyznawcy, Oyca y Doktora Kościoła.

Gorąco polecam iego Żywot.

Święto ustanowione w okresie Wielkiego Postu iak mniemam z powodu pokuty do którey wzywał lud, który spotkała kara Boża w postaci nayazdu heretyków (Aryan).

Proszę zwrócić uwagę na iaka kara spotkała cesarza y za co.

W sekcie 1958, na "brewiarz.pl" y wikipedii brak wzmianki o prawidłowey dacie iego Święta.


Tam powinno być "ustawicznie modlił się o iedność z Wiarą Świętą y wykorzenienie herezyi."

Nie wiem co mam o tym myśleć. Podobnie 5 kwietnia w Żywocie Ś. Wincentego Ferreriusza iest, że "obrano naraz aż trzech Papieży." Papież iest tylko ieden, dway pozostali to byli anty-Papieże.

To oczywiście są herezye abo fałszerstwa.


Na str. 342 (373 na pasku) ostatnie zdanie. Pan Jezus posiada dwie natury Boską y ludzką, przeto w tym texcie iest herezya.

Powinno być iasno napisane, że według nich (tych heretyków abo któregoś z tych heretyków) Pan Jezus nie posiada złączonych tych dwóch natur, tylko oddzielne.


Azali to przypadki w to Święto ?  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-04-11/rosja-miedwiediew-przestrzega-cytuje-fragment-apokalipsy/  y  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-04-11/parlament-europejski-przyjal-rezolucje-apel-do-polakow-w-sprawie-aborcji/

 57 
 dnia: Kwietnia 11, 2024, 12:54:25 pm 
Zaczęty przez Kefasz - Ostatnia wiadomość wysłana przez Kefasz
https://www.tygodnikpowszechny.pl/episkopat-do-wymiany-kto-przejmie-wladze-w-polskim-kosciele-186449


Musimy skończyć z klerykalnym modelem, w którym kasta wybranych ma decydować o chrześcijaństwie, Ewangelii i sposobie jej interpretacji.

Jeżeli ktoś poszukuje nadziei dla chrześcijaństwa w Polsce w budynkach episkopatu albo biskupich kuriach i pałacach, to mogę mu chyba tylko zacytować klasyka: „Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie”. Ostatecznie w tym piekle Dantego bardzo wielu było biskupów, papieży i duchownych wysokiego szczebla.


 58 
 dnia: Kwietnia 09, 2024, 20:41:04 pm 
Zaczęty przez Hugues de Payns - Ostatnia wiadomość wysłana przez Hugues de Payns
król Francyi Henryk II Walezyusz


https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_II_Walezjusz

W naglówku "Panowanie"

"Walczący z cesarzem Karolem V protestanccy książęta Niemiec zawarli sojusz z Henrykiem i obiecali mu trzy biskupstwa w Lotaryngii – Metz, Toul i Verdun."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_V_Habsburg

W nagłówku "Sprawy niemieckie"

"Książęta protestanccy ponownie się zbuntowali. Poparł ich elektor Maurycy i król Francji Henryk II Walezjusz. W 1552 r. Maurycy ruszył przeciwko Karolowi, który pozbawiony większych sił wycofał się do Innsbrucka. Maurycy wkroczył następnie do Tyrolu, skąd Karolowi ledwo udało się uciec."

"Arcyksiążę Ferdynand na sejmie w Pasawie musiał zgodzić się na gwarancję wolności wyznawania protestantyzmu."

Otóz nie musiał, zawżdy iest wybór, a do tego w tak ważney rzeczzy.


"Wynikiem tych starań było podpisanie Pokoju w Augsburgu w 1555, który wprowadził zasadę Cuius regio, eius religio (czyja władza, tego religia), tym samym akceptując istnienie księstw protestanckich. Było to ostateczne potwierdzenie, że starania Karola w celu wykorzenienia protestantyzmu w Niemczech zakończyły się fiaskiem."

Y tu uwydaię mi się tkwi przyczyna abdykacyi Cesarza Karola V y koniec Świętego Cesarstwa Rzymskiego.


Nagłówek "Wojny włoskie"

"Kolejną wojnę francusko-cesarską rozpoczął następca Franciszka I (który zmarł w 1547 r.), Henryk II Walezjusz, który w 1552 r. sprzymierzył się z protestanckimi niemieckimi książętami. Francuzi odnieśli spore sukcesy w Lotaryngii. W trakcie wojny Karol abdykował (1556 r.)."


Iak widać król Henryk II Walezyusz w kluczowych momentach dla Wiary Katolickiey w obliczu rewolucyi protestanckiey wsparł tąż rewolucyę, wsparł heretyków. Opowiedział siepos tronie dyabła, zdradzaiąc Pana Jezusa, Pana Boga.

Ieśli to prawda, to był też powodem zgorszenia iako cudzołożnik.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_II_Walezjusz

Nagłówek "Wczesne lata życia" ((nie wiem czyli to prawda, iak zresztą wszytko co podaie wikipedia)

"Już rok po ślubie Henryk nawiązał romans ze starszą odeń Dianą de Poitiers, która stanie się najbardziej wpływową osobą we Francji za czasów panowania Henryka."


Nagłówek "Małzeństwo y potomstwo" (nie wiem czyli to prawda, iak zresztą wszytko co podaie wikipedia)

"Henryk miał również co najmniej troje nieślubnych dzieci:"


Iak król ten skończył, obaczcie sami - proszę przeczytać nagłówek "Śmierć".


A to poczynania oyca króla Henryka II  - króla Franciszka I

https://pl.wikipedia.org/wiki/Franciszek_I_Walezjusz

Nagłówek "Ostatnia wojna (1542-1546)"

"Nieudana wyprawa Karola V na Algier w 1541 r. oraz wznowienie walk turecko-habsburskich o Węgry w tym samym roku zachęciły Franciszka I do wypowiedzenia wojny Karolowi V w roku 1542. W tej wojnie z Francuzami ściśle współdziałała Turcja oraz sprzyjający protestantom władca niemiecki Wilhelm Bogaty, władający księstwami Kleve, Jülich, Berg i Geldrii oraz hrabstwem Mark."


Dynastia Walezyuszy na królewskim tronie Francyi dobiegła końca.

Księga Powtórzonego Prawa [5:9] y komentarz X. Menochiusza.

 59 
 dnia: Kwietnia 07, 2024, 21:58:08 pm 
Zaczęty przez Aqeb - Ostatnia wiadomość wysłana przez Aqeb
Poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r., godz. 19.30 - w kaplicy domu rekolekcyjnego,

Wtorek, 9 kwietnia 2024 r., godz. 6.00 rano (requiem) - w kaplicy domu rekolekcyjnego.

 60 
 dnia: Kwietnia 07, 2024, 09:48:42 am 
Zaczęty przez Eochaid - Ostatnia wiadomość wysłana przez Baltazar


Święcenia biskupie ks. Janusza Urbańczyka z Kraszewa. To ważny etap przed objęciem nuncjatury apostolskiej w Zimbabwe

Cytuj
Pochodzący z Kraszewa w gminie Stare Pole ks. prałat Janusz Urbańczyk został w sobotę (6 kwietnia) wyświęcony na biskupa. To kolejny etap przygotowań do objęcia przez tego duchownego funkcji nuncjusza apostolskiego w Zimbabwe.

Nuncjusz apostolski w Zimbabwe otrzymał święcenia biskupie
Przypomnijmy, że ksiądz Janusz Urbańczyk został 25 stycznia br. ustanowiony przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe oraz arcybiskupem tytularnym Voli (łac. Volitana, dawna Afryka Prokonsularna, obecnie Tunezja).

- Dwunastu biskupów, księża, diakoni, osoby życia konsekrowanego, klerycy i wierni świeccy zgromadzili się w sobotę (6 kwietnia) w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, by uczestniczyć w uroczystości święceń biskupich ks. prałata Janusza Stanisława Urbańczyka. Głównym szafarzem święceń był kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, a współszafarzami: abp Michael Wallece Banach, nuncjusz apostolski na Węgrzech, oraz ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski – informuje ks. Piotr Towarek, rzeczniki prasowy Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.

Na początku obrzędu święceń został odśpiewany hymn do Ducha Świętego oraz odczytano bullę papieską, w której Ojciec Święty Franciszek zwraca się do nominata: „Ponieważ chcemy mianować Nuncjusza Apostolskiego w Republice Zimbabwe, myślimy o tobie, umiłowany Synu, i uważamy cię za odpowiedniego do powierzenia tej posługi; ty bowiem otrzymałeś w Ojczyźnie doskonałe wykształcenie katolickie i dotychczas wykazałeś wyraźnie ludzkie przymioty ducha i cnoty kapłańskie w urzędach na różnych placówkach papieskich, przede wszystkim w Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Międzynarodowych Organizacjach w Wiedniu, owocnie je wypełniając”.

Nowy nuncjusz w Zimbabwe ma duże doświadczenie w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pełnił już różne role także w Boliwii, Słowacji, Nowej Zelandii, Kenii, Słowenii, USA, Austrii. W kraju położonym w południowej Afryce ksiądz Urbańczyk będzie pełnił funkcję legata, czyli osobą odpowiedzialnej za nadzór życia lokalnego Kościoła, a także dyplomaty Stolicy Apostolskiej, który w jej imieniu prowadzić będzie stosunki dyplomatyczne z lokalną władzą świecką, czyli de facto będzie ambasadorem.

Podczas uroczystości w katedrze elbląskiej kardynał Pietro Parolin podkreślił, że Zimbabwe „to państwo złożone z różnych grup etnicznych, które przechodziło przez naprzemienne fazy postępu i silnych konfliktów”, i wyraził przekonanie, że miejscowi biskupi pomogą nuncjuszowi w wypełnianiu jego zadania.

Namaszczenie głowy przez głównego szafarza, przekazanie księgi Ewangelii oraz insygniów biskupich: pierścienia, mitry i pastorału dopełniło cały ceremoniał. Ks. Janusz Urbańczyk na swoją dewizę biskupią wybrał słowa: „Wolą Boga jest nasz pokój”, które stanowią streszczenie fragmentu listu do Hebrajczyków.

Proszę was wszystkich o modlitwę w intencji mojej posługi biskupiej, abym w codzienności umiał uwrażliwiać ludzi na potrzebę troski o realizację daru pokoju w świecie i w rodzinach oraz głosić życiem prawdę, którą wybrałem jako zawołanie: „Wolą Boga jest nasz pokój”. Taki pokój może się stać realny wtedy, kiedy człowiek uzdolniony dzięki łasce przyjmie dar pokoju od Boga, który jest sam pokojem – mówił na zakończenie mszy świętej arcybiskup Urbańczyk.

Ks. Janusz Urbańczyk ma 57 lat. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku (matura 1986). Studia teologiczne ukończył w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie, a święcenia przyjął 13 czerwca 1992 r. w Elblągu z rąk biskupa Andrzeja Śliwińskiego. Doktorat uzyskał na Wydziale Prawa Kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie (1997), ukończył też Papieską Akademię Kościelną w Rzymie

https://malbork.naszemiasto.pl/swiecenia-biskupie-ks-janusza-urbanczyka-z-kraszewa-to/ar/c1-9667893

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
Forum Krzyż  |  Ostatnie wiadomości
Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!