Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: gnome w Marca 15, 2018, 12:30:31 pm

Tytuł: Ksiądz Staniek: ?Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego aut.."
Wiadomość wysłana przez: gnome w Marca 15, 2018, 12:30:31 pm
Ksiądz Staniek: „Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego autorytecie”


Cytuj
Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni – modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska – powiedział w homilii wygłoszonej 25 lutego ks. prof. Edward Staniek wymieniając przy tym błędne, jego zdaniem, poglądy Franciszka, do których teolog zaliczył otwarcie na muzułmanów oraz żyjących w stanie grzechu śmiertelnego.

Żródło: http://www.pch24.pl/ksiadz-staniek--jesli-papiez-nie-slucha-jezusa-to-nie-uczestniczy-w-jego-autorytecie,58937,i.html#ixzz59oePQCwm

Można prosić o jakieś informacje dotyczące tego kapłana? Nie oficjalnych "z życiorysu" a raczej "o poglądach" .
Tytuł: Odp: Ksiądz Staniek: ?Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego aut.."
Wiadomość wysłana przez: Rafal w Marca 15, 2018, 13:23:13 pm
Kolejny głos "popularnego" duchownego w tym tonie. Wcześniej był o. Pelanowski.
Tytuł: Ksiądz Staniek: ?Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego aut..
Wiadomość wysłana przez: porys w Marca 15, 2018, 13:38:19 pm
Kojarzę go sprzed ok 25 lat jako profesora homiletyki. Raczej znany, ale czegoś więcej napisać nie umiem.
Tytuł: Odp: Ksiądz Staniek: ?Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego aut.."
Wiadomość wysłana przez: pauluss w Marca 16, 2018, 15:30:15 pm
Byl wykladowca patrologii, bodajze w latach 1993-2001 rektorem krakowskiego seminarium duchownego, znany w Krakowie przede wszystkim jako  kaznodzieja mowiacy w specyficzny i ostry sposob, ktory trzeba zrozumiec - i to kazanie sie wpisuje wlasnie w ten styl. Mowi sie, ze nie zostal biskupem wlasnie ze wzgledu na swoj niewyparzony jezyk, ale z drugiej strony ma na tyle wielki autorytet u ludzi, ze nikt sie nie odwazyl go uciszyc. Z drugiej strony jako rektor byl legendarnie surowy i nieobliczalny, i potrafil z dnia na dzien wyrzucic kleryka z seminarium (podobno nawet wbrew opinii wiekszosci pozostalych przelozonych) - wielu mu tego pewnie do dzisiaj nie wybaczylo.
Nie jestem w stanie powiedziec niczego na temat jego podejscia do tego, co nazywamy tradycja - za malo go znalem, ale pare razy (ale bylo to ok. 15 lat temu) mowil w sposob krytyczny o rzeczyiwistosci Kosciola.
Z wykladow z patrologii pamietam szczegolnie dwa momenty. Pierwszy pokazuje jego styl, kiedy mowil o autorytecie biskupa w Kosciele: biskup jest biskupem i jest wszystko jedno, czy pije, czy nie pije (wtedy oczywiscie wszyscy klerycy pomysleli o konkretnej diecezji, ktora im byla bliska ;)). Drugi bardziej pokazujacy poglady, kiedy mowil o koniecznosci powrotu do apologii i obrony prawd wiary w Kosciele zamiast dialogu i dyskutowania o wszystkim. I chyba tez mowil o otwarciu Kosciola, ze ktos otworzyl drzwi tak szeroko, ze wszystko wywialo.
Katolicki ksiadz z bardzo katolickimi pogladami, ale nie nazwalbym tego tradycjonalizmem (zreszta tzw. tradycja nikt sie wtedy nie interesowal).
Tytuł: Odp: Ksiądz Staniek: ?Jeśli papież nie słucha Jezusa to nie uczestniczy w Jego aut.."
Wiadomość wysłana przez: Krusejder w Marca 21, 2018, 11:27:47 am
Jednym z głośniejszych, dyskutowanych tematów jest kazanie wygłoszone w dniu 25 lutego 2018 r. w Krakowie przez Księdza Profesora Edwarda Stańka, znanego i cenionego teologa oraz byłego rektora miejscowego seminarium duchownego. CAŁOŚĆ:

http://przedsoborowy.blogspot.com/2018/03/zamieszanie-z-ksiedzem-profesorem.html