Forum Krzyż
Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: Anna M w Grudnia 13, 2014, 17:04:28 pm
-
O zmianach posoborowych, o wielkiej różnicy pomiędzy Starą a Nową Mszą, nieszczerym użyciu terminu "Miłosierdzie" podczas Synodu ds. Rodziny, o tym dlaczego jest tak mało kardynałów męczenników i o wielu innych interesujących sprawach kościelnych opowiedział Kardynał Raymond Burke w ekskluzywynym wywiadzie dla Glorii.TV.
Kard. Burke: Reforma liturgiczna-gwałtowna
http://gloria.tv/media/7xNbxcp7Fzk
-
Trochę tekstu pisanego z tej rozmowy:
Kard. Burke o ostatnim synodzie i skutkach reformy liturgicznej
„Relatio post Disceptationem”, raport przedstawiony w trakcie prac ostatniej sesji synodu biskupów, był jednym z najbardziej szokujących dokumentów, jakie mógłbym sobie wyobrazić – powiedział kardynał Raymond Leo Burke. Jak dodał hierarcha w rozmowie z serwisem Gloria.tv, katolicy muszą dziś w sposób szczególny świadczyć o pięknie sakramentalnego małżeństwa. Duchowny podjął także temat posoborowej „reformy” liturgicznej.
- Dorastałem w pięknych dla Kościoła czasach, w których o wierze pouczano nas z dużą troską, tak w domu jak i katolickiej szkole, zwłaszcza dzięki Katechizmowi Baltimorskiemu. Pamiętam piękno Świętej Liturgii, także Mszy świętej sprawowanej w naszym małym, rolniczym miasteczku – powiedział kardynał Burke, pytany o jego osobiste doświadczenia z okresu poprzedzającego prace soborowe. Jak dodał, tuż po zakończeniu prac Drugiego Soboru Watykańskiego uczył się jeszcze w niższym seminarium duchownym. Jak wszyscy, uważnie śledził rozpoczynające się wówczas zmiany.
- Doświadczenie, jakie było nam dane po soborze, było tak silne, a w niektórych przypadkach tak brutalne, że jeszcze jako młody człowiek zacząłem kwestionować niektóre sprawy pytając, czy tego naprawdę chciał sobór? Widziałem, że wiele spośród tego, co piękne w Kościele, przestawało być w Nim obecne, bądź nie było już dłużej uważane za coś pięknego. Myślę na przykład o tradycji chorału gregoriańskiego, czy o użyciu łaciny w celebracji świętej liturgii. Później tak zwany „duch” Drugiego Soboru Watykańskiego wpłynął na inne obszary, m.in. na życie moralne i nauczanie wiary. Zobaczyliśmy wówczas wielu księży porzucających pracę duszpasterską, tak wiele zakonnic porzucających życie konsekrowane – powiedział hierarcha.
Kardynał Burke uważa, że w dekadach, jakie nastąpiły po ostatnim soborze, katolicy utracili poczucie centralnego charakteru liturgii w ich życiu. - Obserwowałem eksperymenty liturgiczne, a o niektórych z nich wolałbym zapomnieć. Obserwowałem spadek pobożności i spadek uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. To były dla mnie wskazówki potwierdzające, że stało się coś niedobrego - tłumaczył.
Duchowny odniósł się także do kwestii ostatniej sesji synodu biskupów, poświęconej rodzinie. Potwierdza, że obawy artykułowane przez katolików na całym świecie są uzasadnione. - Myślę, że raport przedstawiony w połowie sesji synodu, zakończonego 18 października, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej szokujących publicznych dokumentów Kościoła, jakie mógłbym sobie wyobrazić. To przyczyna poważnego alarmu. Szczególnie ważne jest to, by dobre katolickie rodziny, żyjące pięknem sakramentu małżeństwa, poświęciły się właśnie zdrowemu życiu małżeńskiemu, by wykorzystywały każdą okazję do świadczyć o pięknie prawdy o małżeństwie; o prawdzie, której codziennie doświadczają w ich życiu – zauważa kard. Burke.
Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:
http://www.pch24.pl/kard--burke-o-ostatnim-synodzie-i-skutkach-reformy-liturgicznej,32728,i.html
-
(http://screenshootereu.blob.core.windows.net/engine4files/mlvuufedjfrmnadbsxyrsuyawzcbsrlsfbnpghvpyogzuvouhgdhxpcuqxtyfbcrogthzpmmqdctgrbceohkkililkvpkbrsmehg)
Z ogromną przyjemnością mamy zaszczyt poinformować, że w lutym br. przybędzie do Polski Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Raymond Leo Burke. Odwiedzi nas, by zaprezentować swoją książkę pt.: „Boża Miłość stała się Ciałem”. Plan wizyty obejmuje Msze Święte i spotkania promocyjne w Poznaniu oraz Krakowie.
Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Kapłanów
oraz Szanownych Państwa na Mszę Świętą oraz spotkanie z Księdzem Kardynałem, które odbędą się 6 lutego w Poznaniu.
Zgodnie z wolą Jego Eminencji, Msza Święta w poznańskiej katedrze zostanie odprawiona w zwyczajnej formie rytu rzymskiego (o godz. 16.30). Po Mszy Świętej zapraszamy na spotkanie promocyjne, które rozpocznie się ok. 18.30.
Plan wizyty w Krakowie, przewidzianej na poniedziałek 8 lutego, zostanie opublikowany w najbliższych dniach.
Wszelkie pytania dotyczące wizyty prosimy kierować na adres tradipoznan@gmail.com
https://www.facebook.com/events/922510601118278/
-
Ech, jakbym chciał pójść na NOM to bym poszedł do kard. Dziwisza albo kard. Nycza, po co sprowadzać gościa aż z USA.
-
NOM - no trudno, na Mszę iść nie trzeba. A co spotkanie, to spotkanie.
-
Ja w pierwszej chwili nie zauważyłam, o jaką Mszę św. chodzi, bo na banerze nie pisze. Dopiero jak już wszystko zamieściłam, to doczytałam. Nie chciałam usuwać wpisu, może kogoś zainteresuje wykład, a ci co na NOM chodzą to i pójdą.
Kardynał Burke apeluje do katolików, aby „szturmowali niebo” modlitwą różańcową w intencji Kościoła
(...)
http://www.pch24.pl/kardynal-burke-apeluje-do-katolikow--aby-szturmowali-niebo-modlitwa-rozancowa-w-intencji-kosciola,40543,i.html
-
Ech, jakbym chciał pójść na NOM to bym poszedł do kard. Dziwisza albo kard. Nycza, po co sprowadzać gościa aż z USA.
Tak, to rozczarowujące.
-
To już nie rozczarowujące :)
Kard. Burke ,,po staremu'' w Krakowie
2016-01-22
Z wielką radością informujemy, że w dniu 8 lutego 2016 (poniedziałek) o godz. 19.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej mszę świętą pontyfilakną w klasycznym rycie rzymskim odprawi J. Em. Ks. Kard. Raymond Leo Burke z Watykanu. Spotkanie promocyjne nowej książki kardynała będzie miało miejsce w Aulli klasztoru oo. Franciszkanów przy ul. Francziskańskiej o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!
http://fssp.pl/articles/781
-
(http://images77.fotosik.pl/297/d7467084822c8da8med.jpg) (http://www.fotosik.pl/zdjecie/d7467084822c8da8)
8 lutego 2016 roku (poniedziałek) o godz. 16:00 w Auli krakowskiego klasztoru ojców franciszkanów (ul. Franciszkańska) odbędzie się promocja najnowszej książki hierarchy pt. „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości”. Spotkanie potrwa do godziny 18:00.
O godzinie 19:00 w krakowskim kościele Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się liturgia Mszy pontyfikalnej (nadzwyczajna forma rytu rzymskiego), którą celebrować będzie ksiądz kardynał.
Biskup diecezjalny jest, z mianowania Boga, pierwszym uczącym wiary w swojej diecezji, pierwszym znawcą Liturgii, pierwszym pasterzem. Diecezjalne struktury administracyjne oraz Konferencja Episkopatu nie mogą w żaden sposób ograniczyć odpowiedzialności biskupa za wszystko to, co dotyczy nauczania wiary, ofiary, którą składa on osobiście w Najświętszej Liturgii, oraz tego, że musi się on troszczyć o godną celebrację Mszy Świętej w swojej diecezji – mówi JE ks. kardynał Raymond Leo Burke. Publikujemy fragment książki „Kardynał w sercu Kościoła”. Wywiad-rzeka w polskim przekładzie ukaże się już wkrótce dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu Sandomierz.
(http://wds.pl/2176-large/kardynal-w-sercu-kosciola-.jpg)
(już jest)
http://wds.pl/glowna/953-kardynal-w-sercu-kosciola-.html
Znawca i strażnik Liturgii
(...)
http://www.pch24.pl/znawca-i-straznik-liturgii,40844,i.html