Forum Krzyż

Traditio => Katolicki punkt widzenia => Wątek zaczęty przez: Kubaturus w Maja 12, 2013, 10:27:10 am

Tytuł: 1000 lat panowania Pana Jezusa na Ziemi
Wiadomość wysłana przez: Kubaturus w Maja 12, 2013, 10:27:10 am
Poszukuję informacji na temat 1000 panowania Pana Jezusa na Ziemi wraz z wybranymi.

Wiem i czytałem na Forum Tradycji Katolickiej odpowiedź księdza Salija, ale może znają państwo jeszcze inne polemiki z tym zagadnieniem.

Zdaję sobie sprawę, że różne koncepcje tegoż zagadnienia wykorzystują protestanci, świadkowie Jehowy, a także teraz powstająca międzynarodowa sekta związana z "Ostrzeżeniami" Marii z Irlandii. Ta ostatnia wydaje mi się bardziej niebezpieczna od pozostałych, gdyż wiąże ona w sobie(albo może wiązać) środowiska tradycjonalistyczne i posoborowe- taka herezja tradycjonalistyczno-odnowowa!

Jeśli gdzieś można poczytać o tej koncepcji proszę o pomoc!
Tytuł: Odp: 1000 lat panowania Pana Jezusa na Ziemi
Wiadomość wysłana przez: Aqeb w Maja 12, 2013, 13:23:33 pm
Trzeba uważać na źródła starożytne, bo zdarzało się, że ci, którzy polemizowali z millenarystami często byli gotowi odrzucić Apokalipsę jako księgę natchnioną. Oczywiście nie wszyscy. Ale musiałbym zajrzeć dokładniej w których dziełach którzy ojcowie podejmowali ten temat.
Tytuł: Odp: 1000 lat panowania Pana Jezusa na Ziemi
Wiadomość wysłana przez: Aqeb w Maja 12, 2013, 13:33:23 pm
http://www.wydawnictwo.uksw.edu.pl/node/196 (http://www.wydawnictwo.uksw.edu.pl/node/196)
W tej książce trochę o tym jest ale to mieszane towarzystwo - np. Wiktoryn z Poetovium był zwolennikiem millenaryzmu, natomiast Tykoniusz Afrykańczyk raczej nie ale był... donatystą (co już wydaje się jakoś nietypowe ale on był nietypowym donatystą). Na temat samych twierdzeń na temat 1000-letniego panowania Pana Jezusa jest więcej zawarte w samych wstępach, jednak raczej odnoszą się one do tego problemu w starożytności. Skoro dotarł Pan do współczesnych odpowiedzi o. Salija to raczej powinny one to już w sobie zawierać.