Forum Krzyż

Novus Ordo => Kościół posoborowy => Wątek zaczęty przez: binraf w Kwietnia 19, 2013, 12:35:55 pm

Tytuł: Anglia i Walia: rośnie liczba święceń katolickich duchownych
Wiadomość wysłana przez: binraf w Kwietnia 19, 2013, 12:35:55 pm
 (http://pl.radiovaticana.va/global_images/x.gif)
 (http://pl.radiovaticana.va/global_images/x.gif)
  Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych, można uznać, że Kościół katolicki Anglii i Walii wchodzi w fazę rozkwitu. Najnowsze statystyki pokazują, że liczba kobiet i mężczyzn wstępujących do zakonów rośnie w szybkim tempie od trzech lat. W 2010 r. do zakonów wstąpiło łącznie 29 osób, a dwa lata później już 53. Co więcej, liczba święceń kapłańskich w minionym roku była najwyższa od dekady.

 Największy rozkwit powołań kapłańskich w tej części Europy miał miejsce po pielgrzymce Jana Pawła II w 1982 r. Wielu anglikańskich księży przeszło wtedy na katolicyzm. Sytuacja wyglądała gorzej na początku XXI wieku, ale od niedawna liczba powołań w Kościele Katolickim stale rośnie.

   


http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/18/anglia_i_walia:_ro%C5%9Bnie_liczba_%C5%9Bwi%C4%99ce%C5%84_katolickich_duchownych/pol-684233

Tytuł: Odp: Anglia i Walia: rośnie liczba święceń katolickich duchownych
Wiadomość wysłana przez: Andrzej75 w Kwietnia 20, 2013, 00:56:17 am
Od kilku lat cieszymy się stałym wzrostem powołań. Nie doszliśmy jeszcze do poziomu, który zagwarantowałby wymianę pokoleń, wychodzimy jedynie z bardzo głębokiego kryzysu – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Christopher Jamison OSB, szef brytyjskiego biura ds. powołań. W jego przekonaniu pozytywnym elementem jest fakt, że powołania są coraz młodsze. O. Jamisona zapytaliśmy o przyczyny powołaniowego boomu w Wielkiej Brytanii.
„Nie ma jednej jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – powiedział o. Jamison. – Młodzi mają dziś jednak o wiele więcej możliwości, by móc spokojnie, bez żadnego nacisku zastanowić się nad swoim powołaniem. Istnieje wiele miejsc, gdzie młodzi mężczyźni i młode kobiety mogą sobie postawić pytanie o to, czego Bóg od nich oczekuje. Niektórzy odkrywają powołanie do małżeństwa, ale coraz więcej uczestników takich spotkań decyduje się na kapłaństwo czy życie zakonne. To pierwszy czynnik. Drugi to na pewno wizyta Benedykta XVI w 2010 r., która dała katolikom więcej pewności siebie, zwłaszcza młodym. A to pomaga w poważnym potraktowaniu powołania. I po trzecie myślę, że zmienia się trochę ogólna atmosfera. Coraz więcej się mówi o wartościach. Ludzie chcą żyć według pewnych wartości i to też pomaga” – powiedział szef brytyjskiego biura powołań.

Radio Watykańskie (http://pl.radiovaticana.va/news/2013/04/19/przyczyny_boomu_powo%C5%82a%C5%84_w_anglii:_dobre_duszpasterstwo_i_benedykt/pol-684669)
Tytuł: Odp: Anglia i Walia: rośnie liczba święceń katolickich duchownych
Wiadomość wysłana przez: jp7 w Kwietnia 20, 2013, 08:44:10 am
A przypadkiem liczba katolików w angli nie uległa skokowemu zwiększeniu po 2010?
Tytuł: Odp: Anglia i Walia: rośnie liczba święceń katolickich duchownych
Wiadomość wysłana przez: Kamil w Kwietnia 20, 2013, 09:54:05 am
Zdaje mi się, że do ordynariatów rekrutują się raczej w większości anglikanie spoza wysp.